Świąteczny piernik dojrzewający z powidłami śliwkowymi. Gotowy po 7 tygodniach
Piernik dojrzewający jest najsmaczniejszym ciastem na Boże Narodzenie. Ciasto po upieczeniu jest wilgotne, korzenne, z wyczuwalną nutą pomarańczy i orzechów. Przełożone powidłami śliwkowymi i polane polewą czekoladową dosłownie rozpływa się w ustach.
Piernik dojrzewający pieczemy na święta od wielu lat. Ciasto jest wilgotne, miękkie i z każdym dniem coraz smaczniejsze. Ciasto na piernik dojrzewa 6 tygodni. Po tym czasie pieczemy z niego trzy blaty, następnie przekładamy powidłami i odstawiamy na kolejny tydzień. To właśnie sekret doskonałego, korzennego smaku ciasta.
Piernik dojrzewający pieczemy krótko, żeby go nie wysuszyć. Piernik po przełożeniu powidłami musi być dociążony np. drewnianą deską do krojenia. W ten sposób powidła scalą blaty i po tygodniu otrzymamy ciasto, które zachwyci każdego łasucha i miłośnika domowych wypieków.
W cieście na piernik dojrzewający nie może zabraknąć płynnego miodu, orzechów włoskich, skórki pomarańczowej i sporej ilości korzennej przyprawy do ciasta. Piernik można kroić od razu, gdy polewa czekoladowa zastygnie. Osobiście polecam przykryć go jeszcze ściereczką i odstawić na kilka godzin lub na cały dzień.
Piernik dojrzewający z powidłami śliwkowymi i polewą czekoladową
Składniki na ciasto:
1 kg mąki pszennej
500 g płynnego miodu
250 g masła
110 g cukru
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
125 ml mleka
pół łyżeczki soli
3 torebki przyprawy do piernika
100 g skórki pomarańczowej
szklanka drobno posiekanych orzechów włoskich
Składniki na polewę czekoladową:
1,5 tabliczki czekolady gorzkiej
5-6 łyżek mleka
Dodatkowo:
powidła śliwkowe do przełożenia
orzechy włoskie do dekoracji
Jak zrobić piernik dojrzewający? Będzie gotowy po 7 tygodniach
W rondlu rozpuść masło, dodając cukier i miód, całość podgrzewaj na małym ogniu do połączenia składników, ostudź i przelej do większej miski. W zimnym mleku rozpuść sól i sodę oczyszczoną.
Do miski z przygotowanymi składnikami wsyp mąkę, wbij jajka, dodaj przyprawy do piernika, orzechy, skórkę pomarańczową. Wlej również mleko z sodą i solą i wyrabiaj do uzyskania ciasta o jednolitej konsystencji.
Ciasto przełóż do większej, szklanej miski, przykryj ściereczką i odstaw w suche, chłodne miejsce na 6 tygodni. Po tym czasie ciasto podziel na 3 części. Każdą z nich rozwałkuj i wstaw do nagrzanego do 170 stopni C piekarnika, piecz około 15- 20 minut, ostudź.
Upieczone blaty przełóż grubą warstwą powideł śliwkowych i przełóż na blachę, w której piekły się spody. Ciasto przykryj ściereczką, obciąż np. dużą deską do krojenia i odstaw w suche, chłodne miejsce na kolejny tydzień.
Po tym czasie przygotuj polewę czekoladową: czekoladę pokrusz i rozpuść w kąpieli wodnej z dodatkiem mleka. Polewę rozprowadź równomiernie po pierniku, udekoruj orzechami i odstaw, żeby polewa zastygła. Gotowe ciasto przykryj ściereczką, żeby nie wysychało.
Na Boże Narodzenie koniecznie upiecz również makowiec zawijany według przepisu siostry Anastazji oraz tradycyjny sernik z polewą czekoladową, ciasta zachwycają smakiem.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kiedy przygotować zakwas na barszcz? Kuroń rozwiewa wszelkie wątpliwości
Oddziel białka i ubij je z 1 dodatkiem. Jajecznica będzie aksamitna i bosko puszysta