Taką białą kiełbasę podam w tym roku na Wielkanoc. Ten polski przepis ma co najmniej 300 lat
To najlepszy sposób na podanie białej kiełbasy na Wielkanoc. Ten klasyczny staropolski przepis ma co najmniej 300 lat i wciąż smakuje wyśmienicie. Poznaj ten historyczny przepis i przygotuj z niego kiełbasę na święta, a wszyscy będą prosić o więcej.
Za króla Sasa, łyżką kiełbasa
Ten przepis na kiełbasę był przed wiekami tak popularny, że przyczynił się nawet do powstania powiedzenia - za króla Sasa, łyżką kiełbasa. Chodzi o przepis na wereszczakę, czyli na danie kuchni staropolskiej, które podawano także w czasach króla Augusta III Sasa.
Przepisów na to staropolskie jest kilka. Poniżej znajdziesz recepturą warszawskiej wersję tego dania. Jest to, według wielu, najsmaczniejsza postać wereszczaki. Przygotuj kiełbasę z tego przepisu i przekonaj się sama, jakie to jest smaczne.
Wybrańcy zjedzą posiłek tysiące km nad Ziemią. Wkrótce startuje pierwsza kosmiczna restauracjaKiełbasa to podstawa
Podstawą tego dania jest, oczywiście, biała kiełbasa. Zadbaj o to, aby była świeża i zawierała jak najwięcej mięsa. Istotne będą również pozostałe składniki. Jednym z nich jest piwo, w którym gotuję się kiełbasę. Nie możesz go pominąć, bo to właśnie ono nadaje smak całemu daniu. Resztę potrzebnych składników znajdziesz na liście poniżej.
Składniki:
- 1 kg białej kiełbasy
- 2 cebule
- 250 ml jasnego piwa
- 250 ml wody
- 15 g masła
- 15 g mąki pszennej
- 15 g cukru
- 15 ml octu winnego
- 15 g smalcu
- pieprz
- sól
Przepis na wereszczakę
Do garnka włóż białą kiełbasę. Zalej ją piwem i wodą. Gotuj na małym ogniu aż zawrze. Wtedy wyjmij kiełbasę, ale zachowaj wywar. Cebule obierz i pokrój w drobną kostkę. Na patelni rozpuść smalec i zeszklij na nim cebulę.
Teraz na patelnię wlej ¾ piwno-wodnego wywaru z kiełbasy. Naczynie przykryj i duś cebulę na małym ogniu przez 15 minut. Na drugiej patelni zrób zasmażkę z masła i mąki (na wolnym ogniu rozpuść masło, dosyp mąkę i równomiernie rozprowadź). Gotową zasmażkę razem z pozostałym wywarem dodaj do cebuli.
Całość dopraw octem winnym, pieprzem, solą, cukrem. Doprowadź do wrzenia, cały czas mieszając i mieszaj gotując na wolnym ogniu do momentu zgęstnienia. Kiełbasę pokrój w cienkie plastry i dodaj do ugotowanego sosu. Wereszczakę podawaj z ogórkami kiszonymi i pieczywem. Wtedy smakuje najlepiej. Sprawdź przepis na paschę Roberta Makłowicza oraz dowiedz się, jaką roślinę warto zbierać w lesie.