Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Taką surówkę z kiszonej kapusty robiła moja babcia. Mało kto zna warzywo w tej wersji
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 01.09.2024 12:40

Taką surówkę z kiszonej kapusty robiła moja babcia. Mało kto zna warzywo w tej wersji

kiszona kapusta
Fot. Shutterstock/Robson90

Surówka, jak sama nazwa wskazuje, to potrawa z surowych warzyw. Jest jednak pewien rodzaj tego przysmaku, który występuje w wersji nie tak znowu surowej. Zasmażana kapusta kiszona to nieco zapomniany, ale doskonały dodatek do obiadu.

Zasmażana kapusta

Zasmażana kapusta kiszona lokuje się gdzieś w połowie drogi między znaną nam dobrze surówką z kapusty a panczkrałtem czy ciapkapustą – śląskim daniem opartym o kapustę kiszoną, ziemniaki i boczek. W porównaniu do zimnej surówki z kiszonej kapusty, wersja podsmażona jest pełniejsza w smaku i bardziej sycąca.

Dziś, kiedy taka forma podania kapusty jest już nieco zapomniana, powrót do niej to powiew świeżości w naszych obiadach. Warto się o niego pokusić, bo kapusta kiszona to niezmiennie moc witaminy C i źródło niezwykle ważnego w każdym posiłku błonnika.

kiszona kapusta
fot. Canva
Najgorszy rodzaj sera. Skład jest fatalny, a Polacy kupują go na potęgę

Kapusta z zasmażką

W przyrządzaniu takiej kapusty ważne są dodatki. Zwłaszcza nie może się ona obejść bez kminku, który odpowiada za specyficzny składnik dania. Warto też pamiętać, żeby nie używać kapusty kiszonej z dodatkiem octu, bo efekt będzie daleki od oczekiwanego. Po podgrzaniu ocet zagra bowiem pierwsze skrzypce, a to zepsuje smak surówki.

Składniki

  • ½ kg kiszonej kapusty
  • 1 duża cebula
  • 1 łyżeczka majeranku
  • 2 łyżki mąki
  • 2 łyżki oliwy
  • 2-3 łyżeczki kminku
  • Liście laurowe, ziele angielskie
  • Szczypta soli i szczypta cukru

Kapusta kiszona na ciepło

Kapustę kiszoną szatkujemy drobno. Na dnie garnka rozgrzewamy oliwę i wrzucamy kapustę. Dodajemy liście laurowe, ziele angielskie i majeranek.

Na osobnej patelni podsmażamy cebulkę do zeszklenia. Podsypujemy mąką, dosmażamy jeszcze przez chwilę i przerzucamy do garnka z kapustą. Całość gotujemy kolejną chwilę.

Kapustę przyprawiamy solą, cukrem i kminkiem. Próbujemy na smak i w miarę potrzeby dodajemy przypraw. Mieszamy dokładnie, aby zasmażka zagęściła odpowiednio kapustę. Serwujemy na gorąco lub po przestudzeniu.

Wypróbuj też przepisy kotlety mielone od Wachowicz oraz zachwycające regionalne placki.

smażona kapusta z kminkiem
fot. Canva