Wielu smakoszy wspomina prodiż z nutą nostalgii. Potrawy w nim przygotowane bardzo często wywoływały u nas autentyczny zachwyt. Nie jest to nieuzasadnione, ponieważ specjały z prodiża smakują odrobinę inaczej. Dziś sięgniemy po przepis na wyborne ciasto.
Rogaliki wywodzą się z Francji, gdzie zostało także opracowane, jak sama nazwa wskazuje, ciasto francuskie. Metoda jego produkcji nie jest zbytnio skomplikowana, wymaga jednak wprawy i sporej ilości wolnego czasu oraz dużego wysiłku.Ciasto francuskie przygotowuje się bowiem z bazy złożonej z mąki pszennej, jajek, soli i kwasku cytrynowego, w którą warstwowo wałkiem wprowadza się niewielką ilość mąki z dużą ilością masła. Specjalne formowanie, składanie w kopertę i wymrażanie, a następnie pieczenie w wysokiej temperaturze wytwarza charakterystyczne płatki.
Szarlotka podczas samego pieczenia wymaga zarezerwowania prawie 1 godziny. Dodając do tego czas potrzebny na przygotowanie, czyli zrobienie nadzienia i ciasta, można spędzić w kuchni sporo godzin. Aby temu zaradzić, prezentujemy poniżej ekspresowy przepis. Internauci nie kryją swojego zachwytu i pod filmem do tej pory zamieszczonych zostało 61 komentarzy. Trzeba przyznać, że sposób na szarlotkę w 5 minut jest doskonałą poradą, dzięki której wiele osób może wybrnąć z opresji, gdy główne ciasto nie upiecze się tak, jak by się chciało.
Naleśniki często goszczą na naszych stołach i nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy spałaszowaliby je z miłą chęcią. Największym problemem jest przyklejanie się ciasta do patelni. W takiej sytuacji warto sięgnąć po popularną przyprawę.
Pieczenie ciasta budyniowego jest jedną z najprostszych możliwych metod, na uzyskanie smacznego wyrobu cukierniczego bez konieczności wielogodzinnej pracy w kuchni. Jeśli nie lubisz wypiekania ciast, poniższa receptura jest wręcz idealna dla ciebie. Zrobienie ciasta budyniowego trwa kilka chwil, nie jest męczące ani skomplikowane. Podczas pieczenia cały dom wypełni się waniliowym zapachem ciepłego budyniu, co szybko przyciągnie wygłodniałych domowników do kuchni, z której wydobywać się będzie ten wspaniały aromat.
Chałka zrodziła się w kuchni Żydzi aszkenazyjskich, którzy zamieszkują głównie region Europy Wschodniej, Centralnej oraz częściowo Zachodniej. Dla nich pieczywo to jest typowo rytualnym produktem spożywanym w czasie szabatu i innych ważnych świąt. Polacy pieką ją znacznie słodszą od Żydów i nie przykuwają do chałki, aż tak dużej wagi. Mimo wszystko uwielbiamy jeść ją z mlekiem i masłem czy gorącym kakao. Poniżej prezentujemy przepis w wykonaniu Tomasza Strzelczyka, który dostał go od swojej babci Marysi.
Choć beza jest niezwykle smakowitym ciastem, sporo osób rezygnuje z jej upieczenia w obawie, że ciasto nie wyjdzie. Wszystko przez przekonanie, że beza nie jest ciastem dla amatorów i bardzo łatwo można zniweczyć cały trud jej przygotowania jednym błędnym ruchem.Dzisiaj obalamy ten mit! Dzięki naszym radom i banalnie prostemu przepisowi, Twoja beza na pewno będzie perfekcyjna. O czym musisz pamiętać?
Sama myśl o galaretkowcu przywołuje nostalgię. Deser bił rekordy popularności w czasach PRL-u i często robiły go nasze mamy, babcie i ciocie. Masz ochotę na kulinarny powrót do minionych błogich czasów? Mamy dobrą informację, znamy fantastyczny przepis na ten smakołyk!Kultowy galaretkowiec zachwyci dużych i małychCiasta bez pieczenia biją w ostatnim czasie rekordy popularności. W sieci możemy znaleźć wiele przepisów na przysmaki o nieraz bardzo intrygujących nazwach. Jakiś czas temu pisaliśmy o uwielbianym "Śnieżnym puchu.Dziś zapraszamy Was na nieco sentymentalną podróż w czasy PRL-u i spotkanie z niezapomnianym galaretkowem. Do jego zrobienia nie potrzeba ani zbyt wiele czasu, ani wyszukanych składników.Prosty do wykonania specjał idealnie sprawdzi się na deser lub na urodzinowe przyjęcie. Naszym zdaniem danie z powodzeniem może konkurować ze współczesnymi specjałami. Poniżej podajemy ekspresowy przepis na galaretkowiec.Przepis na galaretkowiecNiezbędne składniki:3 opakowania galaretek w różnych kolorach300 ml wody600 g jogurtu greckiego200 g śmietanki kremówki50 g cukru pudru30 g żelatyny w proszkuSposób wykonania:Każdą z galaretek rozpuść w zimnej wodzie. Wstaw do lodówki, do całkowitego stężenia, a następnie pokrój w grubą kostkę. Żelatynę zalej zimną wodą, a następnie podgrzej w mikrofalówce.Schłodzoną śmietankę ubij na sztywną pianę. Połącz ją z cukrem pudrem i jogurtem greckim. Kilka łyżek masy dodaj do żelatyny, wymieszaj i wlej do jogurtu. Wrzuć do masy pokrojone wcześniej kostki galaretek.Przelej masę do formy na babę. Schłódź ją w lodówce.Inny doskonały przepis na galaretkowiec znajdziesz na kanale Kuchnia Marioli na You Tube, z którego pochodzi powyższe zdjęcie.Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Czy można jeść nitki z bananów?Jak gotować mleko się, żeby się nie przypaliło i nie przywierało?Do jakiej wody wrzuca się pierogi – do wrzątku czy zimniej?źródło: JustynadraganZapraszamy na nasz Instagram
Gotowanie swoich ulubionych potraw nie stwarza większości żadnych problemów - często poświęcili na dopracowywanie swoich przepisów wiele lat. Zupełnie odmienna sytuacja jest w momencie, gdy chcemy zrobić coś nowego. Wtedy mogą dziać się niebywałe rzeczy. Jeśli uważasz, że twoje kulinarne zdolności nie są najlepsze, sprawdź, jak innym ludziom wychodzi choćby usmażenie zwykłych naleśników z owocami, czy upieczenie świątecznego ciasta drożdżowego. Niektóre efekty przechodzą najśmielsze oczekiwania.
Mało kto jest w stanie zjeść wszystkie ciasta, które zostały przygotowane na święta, dlatego wiele osób decyduje się na włożenie ich do zamrażalnika. Znajomość zasad dotyczących przechowywania w minusowych temperaturach słodkich wypieków jest bardzo ważna, ponieważ na każde ciasto się do tego nadaje. Choć większość z nich po rozmrożeniu i ewentualnym podgrzaniu jest jak nowa, tak kilka wyjątkowych rodzajów zostanie zniszczonych w zamrażarce. Poniżej zdradzamy jak zabrać się za dłuższe magazynowanie bez strat w pysznych frykasach.
Dobrze wykonane ciasto czekoladowe potrafi zachwycić nawet najbardziej wybrednego smakosza. Zapach, jaki rozpościera się po całym domu podczas pieczenia, sprawia, że każdy nie może się doczekać, aż będzie mógł uszczknąć chociaż jeden kawałek. Jeśli chcesz jednak, aby wszyscy błagali cię o upieczenie kolejnej partii, bądź zdradzenie przepisu, zastosuj poniższą poradę. Dzięki niej całe ciasto będzie miało o wiele intensywniejszy smak, który może wywołać na twoim ciele ciarki radości.
Przepyszne ciasto z buraków z pewnością przypadnie do gustu nawet najbardziej wybrednym spośród wielbicieli łakoci. Składniki są bardzo tanie, a smak pozostaje na długo w pamięci. Niecodzienny smakołyk momentalnie znika z talerzy.
Historia sernika jest wyjątkowo długa - w źródłach historycznych pojawia się około 350 roku p.n.e pod nazwą "plakous" w dziełach greckiego poety Archestratusa. Wtedy było to ciasto produkowane z mąki pszennej i sera koziego, z dodatkiem orzechów i suszonych owoców. Gdy Grecja została podbita przez Rzymian, najeźdźcy przejęli wiele zwyczajów i tradycji od pobitego ludu. Rzymianie zdecydowali się jednak zmienić przepis, poprzez dodanie wielu warstw ciasta przełożonego serowym kremem z dodatkami. Taki sernik nazwany został "placenta".
Nie da się ukryć, że idealny deser musi prezentować się w odpowiedni sposób. Karpatka przypomina z wyglądu góry i doliny. Im bardziej są one wyraziste, tym lepiej. Pożądany efekt osiągniemy dzięki zastosowaniu właściwej receptury.
Babka wielkanocna swoje korzenie ma w okolicy końca XVII wieku - wtedy zaczynała być tradycyjnym wyrobem cukierniczym, pieczonym głównie na święta Wielkanocy. Za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego babka rozprzestrzeniła się do wielu innych krajów Europy. Dzisiaj nie wyobrażamy sobie, aby słodkie ciasto o specyficznym kształcie nie pojawiło się w czasie świętowania. Siostra Anastazja zdaje sobie z tego sprawę, dlatego zaproponowała swoją wersję urozmaiconą o dodatek brzoskwiń z puszki, które nadają babce znacznie większej wilgotności.
Wiekowe sprzęty sprzed lat, takie jak powyższy mikser, mają jedną przewagę nad współczesnymi urządzeniami. Dawniej elektronika produkowana była w taki sposób, aby mogła wytrwać i posłużyć użytkownikowi jak najdłużej. Dzisiejsi producenci nie tworzą już sprzętów z taki oddaniem. Miksery, blendery czy sokowirówki dostępne w sklepach potrafią zepsuć się zaraz po podłączeniu do prądu. Najczęstszy scenariusz wygląda jednak tak, że awarii ulegają zaraz po przedawnieniu gwarancji, co napędza konsumpcjonizm i zyski producentów.
Naleśniki uchodzą za jedno z najbardziej klasycznych dań. Niektórzy preferują ich słodkie wydania, a inni gustują w wytrawnych odsłonach. Niezależnie od upodobań, najbardziej istotne jest ciasto. Magda Gessler przyrządza je w nieco inny sposób, niż można by się tego spodziewać.
Zakalec jest niczym innym, jak niewyrośniętym ciastem. Najczęściej jest on niedopieczony w środku lub mokry od spodu - można rozpoznać je, spoglądając na powierzchnie wypieku. Jeśli widzisz, że w jednym miejscu jest opadnięte lub zapadnięte, istnieje duża szansa, że trafiłeś na zakalec. Zakalec ma najczęściej konsystencje gęstego budyniu, bądź przeciwnie - jest nieprzyjemnie twardy. Oczywiście są smakosze, którzy są w stanie delektować się nim, lecz dla większości kucharzy obecność zakalca to kulinarna wpadka. Czy można zajadać się nim bez przeszkód?
Smakowity biszkopt potrafi wprawić kubki smakowe w stan ekstazy. Wielu smakoszy decyduje się na samodzielne przyrządzanie tego specjału. Kluczowy jest dobór odpowiednich składników. Czego nie należy dodawać?
Naleśniki są jednym z najbardziej kultowych dań, którym zajadają się smakosze z całego świata. Nietrudno natknąć się na osoby, które z miłą chęcią spałaszowałyby ten specjał. Idealne naleśniki wymagają dozy staranności, jednak proste sztuczki ułatwią cały proces przygotowań.
Smakowite ciasto drożdżowe niejednokrotnie przyprawiało nas o szybsze bicie serca. Wielu smakoszy przygotowuje je samodzielnie według dobrze znanych receptur. Just teraz przekonaj się, co należy zrobić, by ciasto drożdżowe dłużej zachowało świeżość.
Pyszny mazurek jest ozdobą każdego świątecznego stołu. Niektórzy nie wyobrażają sobie udanej Wielkanocy bez tego specjału. W tym roku warto sięgnąć po recepturę słynnej restauratorki. Magda Gessler jak zawsze jest niezawodna.
Mleko w proszku jest stosunkowo wiekowym wynalazkiem. Technologia produkcji tego przysmaku została opracowana w 1855 roku i od tego czasu sproszkowane mleko zrewolucjonizowało wiele aspektów naszego życia. Dzięki niemu możemy raczyć się kawami instant, budyniami czy owsiankami w proszku. W czasach PRL-u najczęściej zjadane było łyżką wprost z opakowania - też tak robiłeś?Choć dzisiaj produkt ten nie jest aż tak popularny w domowych kuchniach, dawniej nasze mamy i babcie z wielką ochotą wykorzystywały go do przyrządzania pysznych deserów. Jednym z nich było ciasto bez pieczenia, które prezentujemy poniżej.
Ciasto bez pieczenia jest również świetnym pomysłem na szybki deser. Jeśli nie chcesz lub nie masz czasu na długie gotowanie, możesz posiłkować się pysznym ciastem o smaku popularnego batonika Kinder Country. Wygląda obłędnie, a jeszcze lepiej smakuje. Główną zaletą tego batonika są ziarna pszenicy, które w fakturze przypominają dmuchany ryż. Choć dostęp do nich nie jest tak prosty, równie dobrze komponują się znane płatki śniadaniowe Nestle Kangus, które są właśnie dmuchaną pszenicą polaną miodowym syropem.
Nie da się ukryć, że ciastka z maszynki są jednym z najbardziej kultowych smakołyków. Wielu smakoszy na sam widok takiego deseru od razu sobie przypomina minione lata. Już teraz przekonaj się jak przywrócić jeden ze smaków dzieciństwa.
Święta wielkanocne kojarzą się m.in. z tradycyjnymi potrawami: białą kiełbasą, żurkiem, sałatką jarzynową, faszerowanymi jajkami oraz wyjątkowymi wypiekami. Tylko w tym wyjątkowym czasie sięgamy po baby, paschy i mazurki.Słynna siostra Anastazja jest prawdziwą mistrzynią gotowania. Popularna zakonnica szturmem podbiła serca wielu Polaków, którzy chętnie korzystają z jej prostych przepisów na tradycyjne potrawy. Jaki jest jej "sposób" na mazurka? Śpieszymy z odpowiedzią!
Smakowita szarlotka wielokrotnie wywoływała u nas autentyczny zachwyt. Smakołyk można przygotować w różnych wydaniach, jednak jeden przepis znacząco wyróżnia się na tle innych. Już teraz przekonaj się jak przyrządzić szarlotkę w wyjątkowo aromatycznej odsłonie.