Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Czosnek

Czosnek

Czosnek polski czy chiński
22.03.2022 01:00 Jak odróżnić polski czosnek od chińskiego? Wystarczy zwrócić uwagę na 1 detal

Czosnek jest częstym dodatkiem do potraw. Zależnie od gatunku będzie się różnił nieco smakiem i wyglądem. Chcąc kupić warzywo polskiego pochodzenia, warto zwrócić uwagę na kolor łupiny. W przeciwieństwie do czosnku chińskiego warzywo będzie miało różowo-fioletowe zabarwienie. Ciekawostką jest, że istnieje niemal 700 odmian czosnku. Choć w Polsce uprawianych jest co najmniej kilkanaście – m.in. Orkan, Harnaś, Cyry czy Zawrat – importowany z Chin produkt zyskał niemałą popularność. Jak go odróżnić od polskiego produktu? Wystarczy uważnie przyjrzeć się warzywu.

barszcz biały
21.03.2022 01:00 Czym różni się biały barszcz od żurku? Wyjaśniamy jak odróżnić kultowe zupy

Czym różni się biały barszcz od żurku? Wyjaśniamy jak odróżnić kultowe zupy. Masa Polaków nie widzi bowiem różnicy, a nazw zup używa nawet zamiennie. Zupą, którą widzicie na naszym zdjęciu, jest biały barszcz. Tak jak widać, jest zabielony, ma też dodatek warzyw. Poznajcie także inne wyróżniki obu potraw. Już niedługo święta wielkanocne i na stołach większości z was pojawi się żurek lub barszcz biały. U niektórych będzie to niemal ta sama zupa, ale występująca pod inną nazwą. No właśnie, z odróżnieniem żurku od białego barszczu mamy spore problemy. Dlatego dziś postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.

czosnek
18.03.2022 01:00 Jak dobrze przechowywać czosnek? Prosty trick pozwala cieszyć się jego smakiem dłużej

Jak poprawnie przechowywać czosnek? Prosty trick pozwala cieszyć się jego smakiem o wiele dłużej. Nie ujmuje mu też aromatu ani zawartości cennych składników. Wystarczy wlać popularny płyn do słoika, zanurzyć w nim ząbki czosnku i całość szczelnie zamknąć. Czosnek jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Podnosi smak i aromat pieczonych mięs, drobiu i warzyw. Warto dodać go do sałatki, sosu i zupy. Jest też nieoceniony w walce z przeziębieniami. Działa jak naturalny antybiotyk i udrażnia drogi oddechowe.By jednak czosnek jak najdłużej zachował swój smak, aromat i cenne właściwości, trzeba go odpowiednio przechowywać. Sprawdź więc, jakie warunki mu służą, a jakich lepiej unikać.

Pasta z czosnku
15.03.2022 01:00 Zachwycająca pasta z pieczonego czosnku. Pyszny dodatek do kanapek

Czosnek najczęściej stosowany jest jako przyprawa, jednak można wykorzystać go w zupełnie innym stylu. Jednym z doskonałych sposobów jest upieczenie go i przygotowanie z niego pasty. Ta świetnie sprawdza się jako smarowidło do kanapek, można ją także dodawać do zup, sosów i wielu innych. Czosnek po upieczeniu traci wiele ze swojej ostrości, przez co jedzenie go w dużych ilościach jest znacznie prostsze. Dodatkowo ząbki nabierają delikatnej słodyczy i aksamitnej konsystencji. Pieczony czosnek wykazuje działanie bardzo podobne do surowego. Regularne spożywanie go poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyspiesza metabolizm czy opóźnia proces starzenia się organizmu.

Obieranie czosnku
14.03.2022 01:00 Jak szybko obrać czosnek? Wystarczy kilka sekund i gotowe, zdradzamy najlepsze patenty

Czosnek jest zdrowym i bardzo smacznym dodatkiem do wielu dań. Jego obranie potrafi jednak nastręczyć nieco trudności. Okazuje się jednak, że wystarczy lekko zgnieść ząbki warzywa, by skórkę dało się sprawnie zdjąć. Sprawdźcie koniecznie ten patent. Czosnek jest jedną z podstawowych przypraw w naszej kuchni. Trudno sobie bez niej wyobrazić gotowanie. Czasochłonny proces obierania warzywa odejdzie w zapomnienie, gdy zaczniecie przyprawę zgniatać. Dokładnie tak robią najlepsi kucharze.

żurek
14.03.2022 01:00 Czym różni się barszcz biały od żurku? Nie każdy zna poprawną odpowiedź

Czym różni się barszcz biały od żurku? Jak się okazuje, nie każdy Polak zna poprawną odpowiedź. Wiele osób używa nawet tych nazw zamiennie, myśląc, że chodzi o tę samą zupę. Prawda jest jednak inna, mimo że obie zupy są trochę podobne w smaku.Bez żuru czy też żurku nie wyobrażamy sobie wielkanocnego śniadania. Jednak zupa ta jest też jadana w ciągu roku, bo bardzo lubimy jej smak. Jest kwaśny, wyraźny, przełamany smakiem wędzonki i przypraw. A barszcz biały? Czym się charakteryzuje? Z czym wam się kojarzy? Zaraz wyjaśnimy, na czym polega różnica między tymi dwoma zupami.

Genialne patenty na wykorzystanie łupin z czosnku
08.03.2022 01:00 Genialne patenty na wykorzystanie łupin z czosnku. Więcej nie wylądują w śmietniku

Łupina czosnku traktowana jest w kuchni jako odpad. Tymczasem ta niepozorna pozostałość po zdrowej przyprawie może stać się bazą do przyrządzenia przydatnych mikstur. Sprawdźcie, jak możecie z niej skorzystać. O tym, że czosnek zawiera szereg cennych składników odżywczych, wiemy od dawna. Okazuje się, że jego łupina także jest bogata w korzystne dla naszego zdrowia substancje. Zawarte w niej pektyna i kwercetyna pomagają usprawnić metabolizm, działają moczopędnie i wykazują właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Nie warto więc po prostu ich wyrzucać.

Słowacka zupa czosnkowa
07.03.2022 01:00 Słowacka zupa czosnkowa. Pyszna i rozgrzewająca

Pomysł na błyskawiczną i bardzo aromatyczną zupę? Ugotuj słowacką zupę czosnkową z serem i grzankami. Zupę przygotujesz w zaledwie pół godziny, a posmakuje nawet najbardziej wymagającym smakoszom. Poznaj przepis na słowacką zupę czosnkową, idealną na szybki i smaczny obiad.Słowacka zupa czosnkowa jest bardzo prosta i bardzo smaczna. Dzięki dużej zawartości czosnku, danie jest również niezwykle aromatyczne i zdrowe- zupa mocno rozgrzewa i chroni przed wirusami i bakteriami. Czosnek działa jak naturalny antybiotyk.Do zupy dodaję koperek, możesz zamienić go na szczypiorek lub natkę pietruszki- każda wersja smakuje wybornie. Danie koniecznie podaj z grzankami z czerstwego pieczywa. Grzanki pokrój w kostkę i zalej gorącym wywarem- będą idealne. Zupę gotuję na kostce rosołowej, jeśli jednak mam więcej czasu, gotuję ją na przygotowanym wcześniej wywarze warzywnym. Dobrą bazą do zupy będzie również rosół z poprzedniego dnia. Jeśli szukasz pomysłu na mocno rozgrzewającą zupę- tu poznasz przepis na zupę cebulową, jest idealne w chłodne, jesienne i zimowe dni.

pieczony czosnek
07.03.2022 01:00 Pieczony czosnek - jak zrobić i z czym podawać produkt, w którym zakochał się świat?

Lubicie pieczony czosnek? A wiecie, jak go zrobić i z czym podawać? Ten produkt, w którym zakochał się cały świat, jest niezwykle zdrowy, smaczny i prosty do przygotowania. Oto kilka wskazówek, dzięki którym z pewnością pieczony czosnek na stałe zagości w waszej kuchni. Czosnek słynie ze swoich właściwości leczniczych. Najsilniejsze działanie wykazuje czosnek surowy, jednak nie zawsze można sobie pozwolić na jego jedzenie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest upieczenie czosnku. Dzięki temu czosnek łagodnieje i staje się słodkawy, a po jego zjedzeniu nie zioniemy nieprzyjemną wonią.

kotlety
04.03.2022 01:00 Postne kotlety z 3 składników. Niezawodny przepis

Dziś piątek, więc wiele osób nie będzie jadło mięsa. Co więc przygotować na obiad? A może postne kotlety z trzech składników? Mamy na nie niezawodny przepis. Są proste i szybkie do zrobienia, a stanowią smaczną namiastkę klasycznych kotletów mielonych.W postny piątek katolicy nie powinni jeść mięsa. Dozwolone są natomiast ryby, które w tym okresie cieszą się dużą popularnością. Jeśli chodzi o dania obiadowe, można je też przygotować z warzyw, w tym warzyw strączkowych, kasz, makaronu, twarogu i różnych serów. Wszystko zależy tylko od naszej pomysłowości.

Lekka i prosta zupa z białej rzodkwi i niedźwiedziego czosnku
01.03.2022 01:00 Lekka i prosta zupa z białej rzodkwi i niedźwiedziego czosnku

Nie wiecie jak wykorzystać wcześniej przygotowany rosół? Spróbujcie wyśmienitej zupy z białej rzodkwi z dodatkiem czosnku niedźwiedziego. Danie w smaku przypomina skrzyżowanie kapuśniaku z ogórkową, a czosnek niedźwiedzi nadaje jej przyjemnego aromatu. Będziecie zachwyceni jej delikatnie pikantnym smakiem. Sposoby na ogórkową czy pomidorową cieszą się niesłabnącą popularnością. Inne warzywa mają w sobie równie dużo smaku, który warto odkryć. Proponujemy wam przygotowanie aromatycznej zupy z białej rzodkwi, którą doprawimy czosnkiem niedźwiedzim. Jej wyjątkowy smak was zachwyci.

kalafior
28.02.2022 01:00 Prosty przepis na panierowany kalafior z piekarnika

Sezon na kalafiory przypada latem, jednak tak naprawdę można je kupić przez cały rok. Jeśli smakuje ci to warzywo w wersji gotowanej, tym razem przygotuj je nieco inaczej. Wykorzystaj prosty przepis na panierowany kalafior z piekarnika. Różyczki kalafiora najpierw podgotuj, potem zapanieruj, a na koniec zapiecz. Jego smak cię zachwyci. Kto nie lubi gotowanego kalafiora, polanego zrumienioną na maśle bułką? Prawda, że smakuje wybornie? Połączenie półmiękkiego warzywa z chrupiącą bułeczką jest naprawdę doskonałe. Jednak podobny efekt można osiągnąć, panierując podgotowane różyczki kalafiora i rumieniąc je w piekarniku.

Boczek od Strzelczyka
28.02.2022 01:00 Przepyszny gotowany boczek od Tomasza Strzelczyka

Boczek z pewnością nie jest zdrowy, ale potrafi być bardzo smaczny. Zwłaszcza jeśli przygotujesz go według przepisu Tomasza Strzelczyka na przepyszny gotowany boczek. Sekret smaku tego kawałka mięsa tkwi w wyjątkowej mieszance. Sprawdźcie jakiej. Boczek jest dość tłustym kawałkiem wieprzowego mięsa, które doskonale nadaje się do pieczenia, gotowania i wędzenia. Tomasz Strzelczyk proponuje ciekawy przepis na boczek gotowany, który wygląda jak wędzony. Ciekawe prawda? A jak doskonale smakuje!Smak boczku proponowanego przez Strzelczyka jest zasługą aromatycznej pasty. Znany kucharz przyrządza ją z czosnku, majeranku, soli i pieprzu. W naszym materiale prezentujemy kadry pochodzące z filmiku na kanale Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA na YouTube.

wieprzowina
27.02.2022 01:00 Prosty przepis na wieprzowinę pieczoną w sosie własnym - idealny pomysł na uroczysty obiad

Wieprzowina należy do najpopularniejszych mięs w polskiej kuchni. Lubimy ją zwłaszcza dusić i piec. Dziś zdradzimy wam prosty przepis na wieprzowinę pieczoną w sosie własnym. Jest to idealny pomysł na uroczysty obiad. Podajcie ją z ugotowanymi lub pieczonymi ziemniakami, a także surówką lub jarzynką. Rodzina będzie zachwycona. Mięso wieprzowe jest dość łatwe do przyrządzenia. I co ważne, trudno je zepsuć. Zawiera w sobie sporo tłuszczu, który zapewnia pieczeni soczystość. W czasie pieczenia pod mięsem pojawia się sporo płynu, który po zagęszczeniu, można podać jako sos do ziemniaków.

boczek pieczony
23.02.2022 01:00 Wyborny, pieczony boczek z chrupiącą skórką

Mało co ma tyle smaku, co pieczony boczek. Jest co prawda mniej lub bardziej tłusty, jednak to właśnie tłuszczyk oraz użyte przyprawy stanowią o jego smaku. Dziś podamy wam przepis na wyborny, pieczony boczek z przepyszną, chrupiącą skórką. Będzie jak znalazł na tłusty czwartek.Pieczony boczek potrafi doskonale smakować. Zwłaszcza jeśli uda nam się go tak upiec, by miał chrupiącą skórkę. W czasie pieczenia boczku duża część tłuszczu wytapia się, dzięki czemu mięso nie jest już tak tłuste. Oczywiście im chudszy kawałek boczku upieczecie, tym mięsiwo będzie mniej kaloryczne.

surówka z czerwonej kapusty
21.02.2022 01:00 Chrupiąca, mocno czosnkowa surówka z czerwonej kapusty

Chrupiąca i pełna smaku. Taka właśnie będzie surówka, którą zaraz wspólnie przygotujemy. Możecie podać ją do obiadu, zjeść na przekąskę lub położyć na kanapce. Jest naprawdę pyszna. Poznajcie przepis na chrupiącą, mocno czosnkową surówkę z czerwonej kapusty. Czerwona kapusta nie jest zbyt popularna w naszej kuchni, jednak naprawdę warto po nią sięgnąć. Powodów jest kilka. Po pierwsze zawiera więcej składników odżywczych niż kapusta biała, po drugie ma apetyczny kolor, po trzecie jest doskonała w smaku.

pieczone żeberka
20.02.2022 01:00 Idealne w każdym kęsie żeberka w miodzie

Szukasz pomysłu na pożywny, mięsny obiad? Taki, którym zachwycą się wszyscy domownicy? Przygotuj żeberka pieczone w miodzie. Będą idealne w każdym kęsie — kruche, soczyste i niezwykle smaczne. Doskonałym dodatkiem do tego dania będą pieczone warzywa i aromatyczny sos. Żeberka wieprzowe są dosyć tłuste, jednak to właśnie tłuszczyk i kości dodają im smaku. Doskonale nadają się do duszenia, ale najsmaczniejsze są pieczone. Trzeba tylko umieć je odpowiednio przyrządzić. Dziś zdradzimy wam przepis na pyszne żeberka marynowane w miodzie, musztardzie i przyprawach. Są tak pyszne, że trudno im się oprzeć. Z pewnością nie poprzestaniecie na zjedzeniu jednego kawałka.

Jak poprawnie przechowywać czosnek?
16.02.2022 01:00 Jak poprawnie przechowywać czosnek?

Spożycie czosnku potrafi przynieść wiele korzyści. W potrawach smakuje nieziemsko, dlatego też warto mieć pod ręką kilka świeżych ząbków tej wyrazistej przyprawy. Aby spełniła swoje zadanie, należy ją jednak dobrze przechować. Spróbujcie zalać ją oliwą, a z tak aromatycznego tłuszczu skorzystacie jeszcze nie raz. Czosnek potrafi nadać charakteru niejednemu daniu. Podpowiadaliśmy wam już jak go obrać i jak pokroić, by nie utracił swych cennych prozdrowotnych właściwości. Tym razem zdradzamy najlepsze sposoby na przechowanie warzywa.

Kiełkujący czosnek
13.02.2022 01:00 Genialny patent na uprawę czosnku w butelkach

Każdy z nas może bez problemu kupić czosnek w sklepie, jednak zawsze warto mieć własną hodowlę. Dzięki temu przede wszystkim ma się dostęp do zdrowego i ekologicznego produktu, a także można całkiem dużo zaoszczędzić. Niżej zdradzamy genialny patent na uprawę czosnku w butelkach niskim kosztem. Wyhodowanie czosnku własnoręcznie w warunkach domowych, nawet bez dostępu do ogródka, jest zupełnie możliwe. Wystarczy chwila przygotowań, kilka podstawowych narzędzi i przedmiotów, a także nasłonecznione miejsce. Niżej zdradzamy jak uprawiać czosnek w plastikowych butelkach.

czosnek
11.02.2022 01:00 Ile czosnku dziennie można bezpiecznie jeść?

Bez czosnku wiele potraw straciłoby bardzo na smaku i aromacie. Jednak warzywo to jest cenione nie tylko ze względu na smak, ale przede wszystkim na walory zdrowotne. Czosnek jest popularnym, naturalnym antidotum stosowanym w przeziębieniach. Nie należy jednak się nim objadać. A wiecie, ile czosnku dziennie można bezpiecznie jeść? Czosnek jest doskonałą przyprawą do mięs, drobiu i zup. Podniesie też smak potraw z warzyw i nabiału. Wiele osób sięga jednak po czosnek, mając na uwadze jego lecznicze działanie. Tu jednak trzeba pamiętać, że najsilniej działa surowy czosnek. Poddany obróbce kulinarnej traci wiele swoich cennych walorów.By pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust, który pojawia się po zjedzeniu czosnku, warto umyć zęby. Można też żuć ziarna kawy, goździki, natkę pietruszki, zjeść jabłko, wypić trochę tłustego mleka lub soku z cytryny.

Kopytka z wyjątkowym dodatkiem
10.02.2022 01:00 Obłędne kopytka z czosnkiem niedźwiedzim

Kopytka są jednymi z najpopularniejszych klusek ziemniaczanych. Zwykle robimy je z ziemniaków, które zostały nam z obiadu z poprzedniego dnia. Jeśli chcecie odmienić ich smak, dodajcie do ciasta drobno posiekany, zielony dodatek. Oto jak przygotować obłędne kopytka z czosnkiem niedźwiedzim. Zielenina jest dodatkiem, który podnosi smak i wartość odżywczą każdej potrawy. Zawiera mnóstwo witamin i soli mineralnych, a także innych, wartościowych składników. Ma orzeźwiający zapach i wyraźny smak.Najpopularniejszą zieleniną w naszej kuchni jest natka pietruszki, szczypiorek i koperek. Jednak bez problemu można też kupić aromatyczne zioła. Wśród nich jest niezwykle aromatyczny i zdrowy czosnek niedźwiedzi.

Wodzionka
02.02.2022 01:00 Wodzionka z czerstwego chleba. Przysmak sprzed lat

Wodzionka jest potrawą, która wywołuje uśmiech na twarzach osób słyszących jej nazwę, lecz nie należy jej nie doceniać. Pod nią kryje się banalnie prosta i szybka w przygotowaniu kultowa śląska zupa. Składa się z czerstwego chleba, bulionu oraz dużej ilości czosnku. Wszyscy smakosze będą zachwyceni jej intensywnym smakiem. Wodzionka wywodzi się z kuchni śląskiej i dawniej była jedną z jej podstaw. W klasycznej wersji brakuje niestety bulionu, którego zamiennikiem jest zwykła wrząca woda. Poniżej pokazujemy jednak bogatszy przepis, który bardziej przypadnie do gustu większości pasjonatów gotowania. Niegdyś nie można było pozwolić sobie na żadne straty żywności, dlatego nasi przodkowie opracowali zupę, która pozwalała wykorzystać czerstwy chleb. Tradycyjnym dodatkiem do wodzionki są ugotowane i podsmażone ziemniaki.

Kiełkujący czosnek
30.01.2022 01:00 Czy można jeść kiełkujący czosnek?

Niekiedy czosnek zaczyna wypuszczać zielone pędy, co dla niektórych osób jest znakiem do wyrzucenia go do kosza na śmieci. Okazuje się jednak, że kiełkujący czosnek może być nawet zdrowszy, ponieważ zawiera znacznie więcej przeciwutleniaczy. Jeśli więc znajdziesz go w swojej kuchni, pod żadnym pozorem go nie wyrzucaj. Czosnek stanowi bardzo ważny element wielu potraw, bez którego ich smak nie byłby tak głęboki i idealny. Zwykle w kuchni znajduje się z tego powodu przynajmniej jedna główka - nigdy nie wiadomo wszak, kiedy może się przydać. Prawdopodobnie większość osób nie chce jeść kiełkującego czosnku przez analogię do kiełkujących ziemniaków - tych faktycznie powinniśmy się wystrzegać. W przypadku czosnku nie trzeba mieć jednak żadnych obaw.

Napój probiotyczny
25.01.2022 01:00 Pyszna i zdrowa mikstura z buraków i czosnku - idealna na zimę

Gdy za oknem wieje zimny wiatr, który niesie ze sobą deszcz lub śnieg o infekcje niezwykle łatwo - dlatego warto przez cały czas stosować prostą miksturę na odporność. Poniżej prezentujemy przepis na domowy napój z kiszonych buraków i czosnku, który wspomaga odporność, a także układ pokarmowy. Wystarczy pić jedną szklaneczkę dziennie z rana, aby szybko zauważyć różnicę. Domowa mikstura na odporność do picia nie wymaga praktycznie żadnej pracy, ponieważ większość wykonują za nas bakterie kwasu mlekowego, fermentujące cukry z produktów. Kwas mlekowy jest bardzo ważną substancją, która korzystnie wpływa na wiele procesów zachodzących w ludzkim ciele. Czosnek zawiera allicynę odpowiadającą za większość jego bakteriobójczych i grzybobójczych właściwości. Z kolei buraki pełne są witamin, minerałów i przeciwutleniaczy - wartości odżywczych mających wielką rolę w zachowaniu przez ludzi dobrego zdrowia. Łącząc oba warzywa, uzyskuje się witaminową bombę.

kotlety mielone
22.01.2022 01:00 Obłędnie soczyste kotlety mielone z tartymi pieczarkami

Mielone kotlety stwarzają wiele możliwości odmieniania ich smaku. Wystarczy dodać nowy składnik, inną przyprawę, a już powstaje zupełnie nowa potrawa. Tak właśnie zrobimy dzisiaj, przygotowując kotlety mielone z tartymi pieczarkami. Wychodzą obłędnie soczyste i pełne aromatu.Do kotletów mielonych można dorzucić różne dodatki. Trochę startej marchewki, cukinii, posiekanej papryki czy zieleniny. Zmieni się nie tylko smak, konsystencja, ale i wygląd potrawy. Jednak dodatek grzybów jest czymś wyjątkowym. Grzyby mają bowiem niezwykle silny aromat. Za jego sprawą kotlety nabierają pełnego smaku.

Projekt bez tytułu - 2022-01-20T160930.058
20.01.2022 01:00 Jak przygotować soczysty pieczony boczek?

Boczek, jak mało który kawałek mięsa, doskonale nadaje się do pieczenia. Jest to zasługą sporej zawartości tłuszczu, która chroni mięso przed wysuszeniem i w dużej mierze wytapia się w czasie pieczenia. Dziś powiemy wam jak przygotować soczysty, pieczony boczek. Będzie on pysznym dodatkiem do pieczywa, zwłaszcza w chłodne dni.Boczek, ze względu na sporą zawartość tłuszczu, z pewnością nie powinien zbyt często gościć w naszym menu. Jednak od czasu do czasu, jeśli nie macie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu, możecie sobie pozwolić na taką pyszną ucztę. Bo czego, jak czego, ale smaku pieczonemu boczkowi nie można odmówić.

puree ziemniaczane
20.01.2022 01:00 Aksamitne puree ziemniaczane z cudnym charakternym dodatkiem

W jakiej postaci zwykle podajecie ziemniaki do obiadu? Gotowane wprost z wody? A może przygotujecie z nich puree? Jeśli chcecie, by ziemniaki były nie tylko neutralnym dodatkiem, ale miały też swój smak wzbogaćcie je czymś bardzo aromatycznym. Prezentujemy wam przepis na aksamitne puree ziemniaczane z cudnym charakternym dodatkiem. Puree ziemniaczane ma swoich wielbicieli i przeciwników. Niektórzy wolą mieć na talerzu kremową papkę, inni całe ziemniaki. Ci pierwsi mają jednak spore pole do popisu. Przygotowując bowiem ziemniaczane puree, można pokusić się też o dodatki smakowe.