Czosnek jest popularnym warzywem o charakterystycznym, ostrym smaku. Czy wiesz jednak, że wystarczy upiec go w piekarniku, aby stał się łagodny? Słodkawy smak pieczonego warzywa idealnie sprawdzi się jako podstawa aromatycznej pasty czosnkowej. W tej formie czosnek nie pozostawia także przykrego zapachu.Czosnek jest popularnym składnikiem w naszych kuchniach. Najczęściej dodajemy go w postaci surowej, ewentualnie podsmażamy. Jeśli nie znasz jeszcze jego obłędnego smaku po upieczeniu, koniecznie wypróbuj nasz przepis na pastę czosnkową. Osób, które miały okazję go skosztować, nie trzeba dwa razy namawiać.
Gotowane ziemniaki już wam nie smakują tak bardzo, jak kiedyś? Dodajcie do nich nieco czosnku, a staną się wyraziste i aromatyczne. Pyszny obiadowy dodatek przygotujecie szybko i niemalże bez wysiłku. Spróbujcie koniecznie — wasi bliscy będą zachwyceni. Ziemniaki najczęściej podaje się z koperkiem. Poza sezonem letnim jednak i ten dodatek bywa pomijany. Bez dodatków niestety potrafią wyjść bez wyrazu. Połączenie ugotowanych bulw z czosnkiem nie tylko sprawi, że nabiorą charakteru, ale też pomoże wesprzeć odporność. Skusicie się?
Wyjątkowo prosty w przygotowaniu, a równocześnie przepyszny. Taki właśnie jest nasz selerowy pasztet. Jeśli dodasz do niego leśne grzyby, uzyskasz wyjątkowo aromatyczną, jesienną przekąskę. Pasztet z grzybami będzie doskonałym dodatkiem do kanapek oraz elegancką, zimną przystawką.Warzywny pasztet z grzybami jest potrawą bezglutenową. Dodatkowo zawiera dużo mniej tłuszczu, niż jego mięsny odpowiednik. Wegetariański pasztet z grzybami jest daniem, które przypasuje każdemu smakoszowi.
Ziemniaki podawane do obiadu nie muszą być nudne. Aromatyczne ziemniaki czosnkowe z piekarnika zrobią furorę na każdym stole. Ich przygotowanie jest niezwykle proste, a niezbędny do tego czas niewiele różni się od przyrządzenia zwykłych, gotowanych kartofli. Sekretem ziemniaków czosnkowych z piekarnika jest spory dodatek czosnku. Do tego ulubione zioła, odrobina oleju i mamy gotową recepturę na wspaniały dodatek do obiadu, a nawet na pyszną kolację. Nie ma możliwości, że coś zostanie na później.
Czy wiecie, jak przechowywać czosnek? Aromatyczna przyprawa bardzo często trafia do lodówki wraz z innymi warzywami. Niestety, umieszczona w chłodzie dużo szybciej traci na wartości. Podpowiadamy, gdzie ją włożyć, by pozostała świeża i smaczna.Czosnek świetnie podkreśla smak wielu dań. Pasuje do mięs, zup, przekąsek i warzywnych jednogarnkowych kompozycji. Jego zastosowanie sprawia, że posiłki są bardziej wyraziste i rozgrzewające.Wyrazista roślina słynie też ze swoich prozdrowotnych właściwości. Flawonoidy, saponiny, witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, wapń czy magnez to tylko nieliczne z szeregu substancji, które zawarte są w czosnku. Wiemy, że warto po niego sięgać, ale jak sprawić, by długo pozostał świeży?
Ziemniaki nie muszą być wcale nudne i monotonne. Prezentujemy pyszny i prosty przepis na ziemniaki pieczone według Ewy Wachowicz. Ziemniaczane bulwy owinięte w aromatyczny boczek nabierają doskonałego smaku, niepowtarzalnego aromatu i eleganckiego wyglądu. Będą idealne na kolację lub jako dodatek do obiadu.Ewa Wachowicz wie dobrze, jak przygotować kuszące danie. Ziemniaki pieczone w boczku to idealna propozycja, zarówno jako dodatek do obiadu, jak i wieczorna przekąska, podana np. z sosem czosnkowym. Na samą myśl burczy już w brzuchu.
Masz już dość nudnych kanapek z tymi samymi dodatkami? Przygotuj błyskawiczną pastę serową z żółtego sera, świeżego czosnku, majonezu i jogurtu naturalnego. Pasta kanapkowa jest niezwykle kremowa i pyszna. Każdy będzie prosił o dokładkę.Wszyscy znamy pasty kanapkowe z jajek, tuńczyka, twarogu, soczewicy. Są pyszne, ale w pewnym momencie i one mogą się znudzić. Pieczywo możemy podawać naprawdę z przeróżnymi dodatkami, a pasta serowa jest tego najlepszym przykładem.Pasta serowa będzie świetnym rozwiązaniem na szybkie śniadanie, podwieczorek lub kanapkę do szkoły lub pracy. Pastę możemy podać solo lub z ulubionymi warzywami, np. z pomidorem, papryką, czy ogórkiem zielonym. Możemy zaserwować ją również na domowych, ziołowych grzankach. Każda wersja podania będzie smakować rewelacyjnie w połączeniu z serem i czosnkiem. Pastę doprawmy do smaku solą i pieprzem. Jeśli nie zjemy jej od razu, wstawmy ją do lodówki pod przykryciem, żeby nie obeschła i zjedzmy najpóźniej następnego dnia.
Kluski ziemniaczane są ciekawą odmianą dla tradycyjnych, gotowanych ziemniaków. Robi się je niezwykle prosto, a przy tym pasują jako dodatek do rozmaitych dań. Kluski ziemniaczane można zrobić na wiele sposobów. My prezentujemy jeden z łatwiejszych.Przygotowanie klusek ziemniaczanych odbywa się podobnie, jak zrobienie kopytek czy pyz. Wystarczą ugotowane ziemniaki i kilka dodatków. Docelowy smak klusek ziemniaczanych możesz modyfikować wedle własnego uznania.
Rybie mięso jest bardzo zdrową alternatywą dla wieprzowiny czy kurczaka. Pieczona ryba jest w dodatku mniej kaloryczna i błyskawiczna w przygotowaniu. Delikatny, pieczony dorsz na warzywach jest doskonałym pomysłem na smaczny, zdrowy obiad. Możecie ją też podać na pożywną kolację. Przygotowanie pieczonej ryby na warzywach jest bardzo proste i szybkie. Cały posiłek nastawiamy w jednym naczyniu, dzięki czemu po przyrządzeniu obiadu mamy mniej bałaganu w kuchni. Polecamy soczystą, pieczoną rybę nie tylko na piątkowy obiad.
Kotlety wcale nie muszą być nudne czy banalne. Jeśli masz dość kotletów smażonych w klasycznej panierce z bułki tartej, mamy tu coś w sam raz dla Ciebie. Chrupiąca panierka z dodatkiem aromatycznego czosnku będzie niewątpliwie obiadowym strzałem w dziesiątkę.Nasza propozycja na kotlety, poza pyszną otoczką, wyróżnia się także ze względu na mięso. Do tego przepisu używamy bowiem filetu z piersi kurczaka. Dzięki temu te kotlety wprost zniewalają swoją delikatnością i pełnym smakiem.
Receptura na ogórki kiszone nie wydaje się być zbytnio skomplikowana. Do umytych warzyw dodaje się zestaw przypraw i zalewa się je solanką. Czy jesteście jednak pewni, że znacie wszystkie niuanse przygotowania pysznych kiszonek? Pod spodem znajdziecie niezbędne wskazówki na każdy etap przygotowania wybornych ogórków kiszonych.Idealnie przygotowane ogórki kiszone są jędrne i chrupiące. Kluczową kwestią jest wybranie odpowiednich warzyw do przygotowania przetworów. Do kiszenia najlepiej wybierać ogórki niezupełnie dojrzałe, małej lub średniej wielkości. Po zakupie ogórków nie należy zwlekać zbyt długo z ich ukiszeniem- ogórki składają się w dużej mierze z wody, i przy zbyt długim przechowywaniu tracą swoją jędrność.Do przyrządzenia kiszonych ogórków potrzebne jest odpowiednie naczynie. Kiszonki przygotujesz zarówno w glinianym garnku, jaki w szklanym słoju. Pamiętaj jedna, że słoiki do ogórków kiszonych powinny być dokładnie wyparzone i wysuszone.
Zapraszamy was na najdoskonalszą pod słońcem pastę kanapkową z pieczonej dyni. Gdy raz jej spróbujesz, więcej nie zjesz już żadnej innej pasty. Jest nie tylko smaczna, ale też wyjątkowo zdrowa. Możesz przygotować ją na mały zapas, bo w lodówce spokojnie poleży kilka dni. Dynia z roku na rok staje się u nas coraz popularniejsza. Na straganach, a nawet w sklepach można jesienią kupić ją w kilku odmianach. Może nie ma takiego wzięcia jak marchewka, czy cebula, ale też jej zastosowanie nie jest tak oczywiste, jak po prostu wrzucenie do zupy. Dynia jest warzywem, które doskonale nadaje się na zupy, do gulaszów i zapiekanek. Świetnie smakuje też pieczona podana np. z sosem jogurtowo-czosnkowym. Jednak, gdy już ją upieczecie, możecie też z niej zrobić pyszne smarowidło do pieczywa. Za chwilę podamy wam prosty przepis na pastę z dyni idealną na kanapki.
Zauważyliście, że czosnek w kiszonych ogórkach często robi się zielony? Zastanawialiście się, dlaczego tak się dzieje? Pewnie wielu z was miało wątpliwość, czy ogórki pochodzące z takiego słoika można jeść. Zdradzamy, czy jest się czego obawiać. Wygląda, że za zmianą koloru czosnku stoi natura. Kiszone ogórki są naszym ulubionym, polskim przetworem. Możemy nie robić na zimę kompotów, dżemów czy sałatek, ale kilka słoików kiszonych ogórków co roku nastawia niemal każdy. Wiadomo — są nie tylko smaczne, ale też bardzo zdrowe. Nieodłącznym dodatkiem do kiszonych ogórków jest kilka składników. Wśród żelaznego zestawu znajduje się koper, korzeń chrzanu i czosnek. Ten ostatni dodaje ogórkom aromatu i smaku, zwiększa też trwałość przetworów. W niektórych jednak słoikach czosnek zielenieje. Wiecie dlaczego?
Kiszone szparagi zielone to pomysł na pyszne i zdrowe przetwory dla całej rodziny. Szparagi będą gotowe już po tygodniu kiszenia, będą doskonałym dodatkiem do obiadu i lekką i zdrową przekąską. Kiszone szparagi smakują lepiej od tradycyjnych ogórków. Do przygotowania kiszonych szparagów potrzebujemy czosnku, kopru, wody, soli niejodowanej kamiennej. Nie może zabraknąć również świeżego estragonu, który nadaje doskonałego smaku i aromatu. Do kiszonek dodajmy młode listki estragonu, starsze mogą być bardzo gorzkie.Świeży, młody estragon ma przyjemny smak przypominający anyż. Jest naprawdę genialnym dodatkiem do kiszonych szparagów. Pamiętajmy o zachowaniu odpowiedniej proporcji wody i soli: na 1 l wody dodajmy łyżkę stołową soli. Większa ilość przyprawy przyczyni się do zbyt intensywnego smaku i szparagi będą przesolone.Przed przygotowywaniem kiszonych szparagów, koniecznie dokładnie umyjmy i wyparzmy słoiki. Pojemniki muszą być sterylnie czyste, w przeciwnym razie w kiszonkach powstanie pleśń i się zepsują. Do zalewy wykorzystajmy wodą z kranu, jeśli nie jest mocno chlorowana. Jeśli jednak nie mamy dobrej wody kranowej, skorzystajmy z wody filtrowanej.
Magda Mołek zdradziła sekret swoich ogórków małosolnych. Gwiazda zwraca uwagę na jeden istotny detal. Jej zdaniem na zalewę do małosolnych najlepiej nadaje się zwykła kranówka bez filtrowania. Przygotowane ogórki są tak dobre, że trzeciego dnia po nastawieniu już ich nie ma. Ogórki małosolne w wielu domach w sezonie są nastawiane regularnie co kilka dni. Dzięki temu codziennie można cieszyć się smakiem lekko kwaśnych i niezbyt słonych ogóreczków. Małosolne doskonale smakują chrupane na przekąskę, podane do obiadu czy dodane do sałatki. Ci, co często nastawiają małosolne, mają swoje doświadczenia i spostrzeżenia. Wiedzą, na co zwrócić uwagę i co do nich dodać, by wyszły idealne. Magda Mołek na małosolne zawsze wybiera małe i twarde ogórki z zaprzyjaźnionej, wiejskiej uprawy. Dodaje do nich sporo czosnku i zalewa je solanką z kranówki i kamiennej soli. Koniecznie przetestujcie jej przepis.
Planujesz smażyć dziś kotlety schabowe? Wzbogać ich smak aromatycznym dodatkiem, którym jest czosnek. Najlepsze kucharki nacierają nim mięso po rozbiciu. Dzięki temu kotlety są pyszniejsze niż zwykle. Przekonaj się o tym sama, robiąc małą zmianę w klasycznej recepturze. Chrupiąca panierka, a w środku delikatne, kruche mięso? Kto nie przepada za takimi schabowymi? Choć jemy je dość często, wciąż nie mamy ich dosyć. Warto jednak czasami nieco odmienić ich smak, a domownicy z pewnością będą zadowoleni. Dziś proponujemy oprócz soli i pieprzu, użyć do doprawiania kotletów schabowych 1-2 ząbki czosnku. Zmiana niewielka, a schabowe będą jeszcze smaczniejsze. Jeśli chcesz, by kotlety dobrze nim przeszły, po przyprawieniu wstaw mięso na kilka godzin do lodówki.
Macie ochotę na pieczywo czosnkowe jak z Pizza Hut? Nie ma problemu. Ten popularny przysmak zjecie bez wychodzenia z domu, bo zrobicie go w domu za grosze. Wystarczy bułka, trochę masła i aromatycznych przypraw. Chrupiąca przekąska dla całej rodziny lub dodatek do sałatki będą gotowe w kilka minut. Choć jedzenie w sieciowych restauracjach typu fast food nie należy do najzdrowszych, to jednak cieszy się dużą popularnością. Miło bowiem od czasu do czasu wybrać się z bliskimi i zjeść coś gotowego. Czasami jednak odchodzi nam apetyt, gdy zobaczymy ceny tych przysmaków. A tymczasem wiele z tych młodzieżowych przebojów można zrobić domowym sposobem dosłownie za grosze. Jednym z nich jest rozsławione przez Pizza Hut pieczywo czosnkowe. W restauracji serwują je np. do spaghetti, ale można je też zamówić na przekąskę. My proponujemy przygotować pieczywo czosnkowe z serem na kolację. Będzie o wiele smaczniejsze od klasycznych kanapek.
Szukasz pomysłu na nowy, smaczny dodatek do obiadu? Może skusisz się na surówkę z buraków i gruszki? Jest spokrewniona z tradycyjnymi buraczkami, jednak dodatek sezonowego owocu odmienia charakter całości. Surówka staje się przyjemnie słodkawa i niezwykle soczysta.Mizeria, surówka z kapusty, zielona sałata i tak w kółko. Prawda, że można się znudzić dodatkami do obiadu, choć wszystko jest smaczne i zdrowe? Dlatego podajemy wam nowy pomysł, nową recepturę na ciekawą w smaku surówkę z buraków i gruszki. A w zasadzie na surówko-sałatkę, bo buraki jednak wcześniej gotujemy. Dzięki temu są smaczniejsze i delikatniejsze.Gruszka to sezonowy owoc, który jest bardzo rzadko dodawany do potraw, a już do surówek to niemal w ogóle. Tymczasem jego soczystość udziela się całej surówce, a słodki smak doskonale komponuje się z wieloma składnikami. A z całą pewnością z burakami.
Macie ochotę na niezwykłą, letnią przekąskę? Przygotujcie pieczoną paprykę z dodatkami. Bardzo łatwo ją zrobić, a jest przepyszna. Już samo upieczenie nadaje warzywu przyjemnego, słodkawego smaku. Natomiast kilka prostych dodatków zamienia ją w specjał jak z najlepszej restauracji. W sklepach i na straganach pojawiła się już papryka w całkiem przystępnych cenach. Warto po nią sięgnąć, bo jest bardzo zdrowa i smaczna. Można ją chrupać np. z dipem, dodawać do potraw duszonych i pieczonych, a także przerabiać na przetwory. My jednak proponujemy prostą i smaczną przekąskę z pieczonej papryki. Jest idealna także na kanapki.
Masz nadmiar natki pietruszki? Zrobisz z niej wyśmienite pesto. Jest tanie, pyszne i pełne wartościowych składników. Możesz je dodać do makaronu, mięsa, doprawić nim sos, zupę lub posmarować pieczywo. Po co więc przepłacać za włoskie pesto z bazylii, kiedy nasze też jest doskonałe? Pesto jest rodzajem sosu przygotowywanego zazwyczaj ze świeżej bazylii. Jednak robi się też pesto z suszonych pomidorów, rukoli czy awokado. My proponujemy dziś przygotować pesto z natki pietruszki. Wszak teraz w wielu ogródkach rośnie ona, jak oszalała. A jeśli nawet nie macie własnej uprawy, za nieduże pieniądze kupicie na bazarku wielki pęczek natki pietruszki. Pesto z natki pietruszki zrobimy na tej samej zasadzie, co tradycyjne pesto z bazylii. Zamiast jednak rozcierać składniki w moździerzu, rozdrobnimy je przy użyciu blendera. Sos powstanie błyskawicznie.
Uwielbiasz fasolkę szparagową? A znasz pyszną fasolę Mamut? Jeśli spotkasz ją na bazarku, kup, a nie pożałujesz. Zdradzamy, jak najlepiej ją przygotować. Będzie doskonała jako dodatek do obiadu, a w połączeniu z kilkoma składnikami zamieni się w smaczne danie. Fasolka szparagowa króluje właśnie na straganach. Można ją kupić w coraz lepszych cenach, a naprawdę warto, bo jest teraz najsmaczniejsza — delikatna i bezłykowa. Najczęściej gotujemy ją i podajemy polaną masłem lub tartą bułką zrumienioną na maśle. Świetnie też sprawdza się w letnich zupach, zapiekankach i daniach z patelni.Trochę rzadziej niż uwielbianą, popularną szparagówkę, można spotkać na bazarkach fasolę Mamut. Jej strączki są zielone, rzadziej żółte, płaskie i nieco dłuższe niż fasolki szparagowej. O tej porze roku są niezwykle smaczne, bo bardzo delikatne, a jednocześnie mięsiste. Jeśli nie wiecie, jak przygotować fasolę Mamut, już podpowiadamy.
Mamy dla was idealną propozycję na śniadanie. Jest nią egzotyczna szakszuka, czyli jajka sadzone w pomidorach z dodatkiem aromatycznych przypraw. By przygotować tę potrawę, trzeba pokroić w kostkę pomidory, podsmażyć je na patelni, a potem wbić w nie jajka. Całość zachwyca niepowtarzalnym smakiem, jest zdrowa i sycąca.Szakszuka to potrawa wywodząca się z kuchni Bliskiego Wschodu. Jej nazwę można przetłumaczyć, jako „mieszanka" lub „wielki bałagan". I choć rzeczywiście jest mieszanką z pozoru niepasujących do siebie składników i smaków, to gwarantujemy wam, że jest przepyszna. Spróbujcie jej raz, a będziecie do niej wracać.
Babcie zawsze dodawały je do ogórków kiszonych. Dzięki nim wychodziły chrupkie. Chodzi oczywiście o liście czarnej porzeczki, które nadawały ogórkom także ciekawego smaku. Warto więc poeksperymentować z mniej pospolitymi dodatkami, bo przetwory tylko na tym zyskają. Kiszone ogórki od lat są najpopularniejszym przetworem robionym na zimę. Uwielbia je większość Polaków, a kupić takich, jak domowe w zasadzie nie sposób. Na dodatek ich przygotowanie jest całkiem proste. Trzeba tylko wybrać odpowiedniej jakości surowiec, dorzucić kilka składników, zalać solanką i odstawić do ukiszenia. Tradycyjnymi składnikami dodawanymi do kiszonych ogórków są: czosnek, koper i korzeń chrzanu. Niektórzy sięgają też po liście chrzanu, a można także po liście dębu, winorośli, wiśni i czarnej porzeczki. Te ostatnie chętnie wykorzystywały nasze babcie, bo zapewniały ogórkom doskonały smak i lepszą trwałość. Podobnie zresztą działają pozostałe liście.
Zwykle gotujesz bób? A wiesz, że w innej, zaskakującej odsłonie jest równie smaczny? Proponujemy przygotować bób z patelni, smażony z cebulą i czosnkiem na maśle. Jest naprawdę doskonały i pełen smaku. Zresztą przekonasz się o tym sam, gdy zdecydujesz się skorzystać z naszego przepisu. Nasiona bobu są prawdziwym, letnim przebojem. Ugotowane zjadane są na przekąskę i znikają w szybkim tempie. Dziś jednak proponujemy przygotować bób nieco inaczej, a mianowicie z patelni. Dzięki temu można go będzie połączyć z kilkoma dodatkami, które doskonale podkręcą jego smak.
Sprawdź, jak zrobić pieczone ziemniaki w greckim stylu. Ich sekretem jest banalnie prosta marynata składająca się z przypraw, soku z cytryny i oliwy. Nadaje ziemniakom doskonałego smaku i aromatu i sprawia, że apetycznie się przyrumieniają. Tak upieczone ziemniaki możesz podać do obiadu, a nawet zjeść w jego miejsce. Ziemniaki zwykle gotujemy, bo to najszybsze i najłatwiejsze rozwiązanie. Jednak niewiele więcej pracy wymaga zrobienie ziemniaków pieczonych. A nie ma co ukrywać, że tak przyrządzone ziemniaki smakują o niebo lepiej. Pieczone ziemniaki można doprawić ulubionymi przyprawami. Ich smak doskonale harmonizuje z czosnkiem, tymiankiem, rozmarynem, kminkiem i wieloma innymi. Dziś podamy wam przepis na pieczone ziemniaki w greckim stylu. Z pewnością przypadną wam do gustu.
Przedstawiamy przepis na przepyszny bób z koperkiem i czosnkiem. Momentalnie znika z talerzy, bo jest wyjątkowo smaczny i aromatyczny. A wszystko za sprawą kilku dodatków. Przygotuj bób w ten sposób choćby dziś, a wszyscy się nim zachwycą. Będzie doskonały na przekąskę czy jako letni obiad. Bób jest letnim przysmakiem, który niektórzy zjadają całymi miskami. Rzeczywiście jego smak jest przyjemny i bardzo wciągający. Można go jeść niczym chipsy, oglądając film albo zastąpić nim obiad w upalny dzień. Takim uznaniem cieszy się klasyczny, ugotowany bób. A pomyślcie, co będzie, jeśli przygotujecie bób z koperkiem i czosnkiem? Temu przysmakowi nikt się nie oprze, bo jego smak i aromat został wzmocniony wyjątkowymi dodatkami. A przygotowanie zajmie tylko 5 minut więcej czasu.
Jakub Kuroń pokazał jak zrobić kotlety z kalafiora. Niektórzy mogą być zaskoczeni tą potrawą, jednak jego patent nie ma sobie równych. Kotlety są delikatne, miękkie w środku i chrupiące z wierzchu. Zupełnie tak, jak ulubione schabowe czy mielone. A jednak nie ma w nich ani grama mięsa. Co najbardziej lubicie w kotletach? Z pewnością chrupiącą panierkę i fakt, że robi się je szybko i prosto. Tak jest ze schabowymi, z mielonymi i tak jest z kotletami z warzyw. Dziś bierzemy na tapetę kotlety z kalafiora. Wszak warzywo to można teraz kupić niemal wszędzie i po niezłej cenie. A więc zapraszamy do kuchni.
Sprawdźcie, jak zrobić chrupiące ziemniaki pieczone w niesamowitym włoskim stylu. Idealnie dobrane przyprawy podkręcą ich smak, ale ważne jest też kilka czynności przed wstawieniem ich do piekarnika. Tak przygotowane ziemniaki będą wybornym dodatkiem do pieczonych, obiadowych mięs. Choć zwykle do obiadu serwujemy ziemniaki gotowane, to pieczone ziemniaki biją je na głowę smakiem. Mają zwykle zrumienioną skórkę, a dodatek ziół i przypraw czyni z nich prawdziwy przysmak. Można jeść je same, bez żadnych dodatków.Dziś powiemy wam, na co zwrócić uwagę, by pieczone ziemniaki wyszły idealne. Po pierwsze trzeba wybrać odpowiednie ziemniaki. Najlepsze będą typu B, czyli uniwersalne, takie jak odmiany Irga czy Irys. Zobaczcie, jak je przygotować.