Macie już rozpalone grille? Możecie przygotować rarytas, a mianowicie długo pieczony czosnek z grilla. Jest idealny do smarowania pieczywa, ale też stanowi świetny dodatek do sałatek i mięs. Jak go przygotować? W zasadzie wystarczy główkę czosnku zawinąć w folię i upiec. Będziecie zaskoczeni smakiem tego warzywa. Czosnek jest nieodzownym dodatkiem do wielu potraw. Takiego smaku i aromatu, jak to warzywo mało co potrafi nadać. Można go dodawać do potraw z mięs, drobiu, ryb i warzyw. Dziś jednak czosnek wystąpi u nas w roli głównej, a mianowicie nie tyle będzie dodawał smaku, ile sam zamieni się w smarowidło. Wcześniej trzeba go tylko upiec, np. na grillu.
Czosnek stanowi nieodłączną część codziennej diety, wszak dodawany jest do większości wytrawnych potraw. Okazuje się, że w łatwy sposób można hodować go we własnym domu, chociażby na parapecie. Wystarczy do tego plastikowa butelka, trochę słońca i nieco czasu. Niżej dokładnie wyjaśniamy jak się za to zabrać. Czosnek w sklepach jest łatwo dostępny, jednak Polacy narzekają często na jego pochodzenie. Zwykle bowiem sprowadzany jest on z Chin i jego smak oraz wartości odżywcze pozostawiają wiele do życzenia. Z tego powodu znacznie lepszym rozwiązaniem jest wyhodowanie go własnoręczne. Z poniższym poradnikiem każdy będzie mógł na własnym parapecie prowadzić hodowle pysznego i organicznego czosnku.
Choć z grillem najczęściej kojarzą się najróżniejsze mięsa, na ruszt można wykładać znacznie więcej smakołyków. Jednym z nich są grzanki czosnkowe, które dzięki dużej ilości masła i ziół smakują obłędnie. Wystarczy posmarować pieczywo czosnkowym masłem i zgrillować je, co łącznie zajmuje jedynie 15 minut. Długi weekend majowy jest doskonałą okazją do odpalenia grilla i usmażenia na nim samych pyszności. Do mięsnej uczty warto dołożyć także dużo warzyw oraz innych dodatków, aby urozmaicić sobie nieco całe doświadczenie. W przypadku grillowania grzanek należy bardzo uważnie kontrolować temperaturę. Pieczywo bardzo łatwo można przypalić nad rozżarzonym węglem, dlatego lepiej stosować aluminiowe tacki, aby zminimalizować to ryzyko.
Boczek zwykle jedzony jest pod postacią plasterków, lecz równie smacznie wychodzi po upieczeniu go w całości. Sekretem udanego smaku jest długie marynowanie boczku w zalewie, minimalnie przez 5 dni. W tym czasie mięso nabierze niespotykanego dotąd aromatu oraz delikatności.Boczek jest tłustym kawałkiem wieprzowego mięsa, które potrafi doskonale smakować. Tak naprawdę swój smak zawdzięcza właśnie tłuszczykowi, a także użytym przyprawom. Tłuszcz nadaje boczkowi soczystości, ale na szczęście w dużej mierze się wytapia. Oczywiście mimo wszystko warto wybrać jak najchudszy kawałek boczku.
Co może być hitem tej majówki? Nie wykluczone, że stanie się nim aromatyczny i delikatny pstrąg z grilla. Sekretem jego doskonałego smaku jest ziołowo-cytrynowy farsz. Ryba dzięki niemu jest wyrazista i wprost rozpływa się w ustach. Koniecznie przetestujcie tę prostą recepturę. Na ruszcie grilla dość rzadko kładziemy ryby. A szkoda, bo są o wiele zdrowsze niż mięso, a równie pożywne. Do grillowania doskonale nadają się filety, dzwonka i rybne tuszki. I dziś właśnie zgrillujemy z wami wypatroszone pstrągi. Zobaczcie, czym je nadziać, by nabrały wyśmienitego smaku.
Macie ochotę na coś lekkiego z rusztu? Możecie przygotować idealnie soczystą i aromatyczną pierś z kurczaka z grilla. Gwarantujemy, że nie ma lepszej. Smak tego delikatnego mięsa jest wynikiem marynowania go w mieszance przypraw i oleju, a potem upieczenia na grillu. Pierś z kurczaka jest delikatnym mięsem, które doskonale smakuje i nie tuczy. Zawiera bowiem bardzo mało tłuszczu, jest za to bogata w pełnowartościowe białko. Po ten rodzaj mięsa chętnie więc sięgną nawet ci, którzy są na diecie odchudzającej lub lekkostrawnej. Jednak ze względu na niską zawartość tłuszczu, mięso to wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie można go poddawać zbyt długiej obróbce, bo zrobi się zbyt twarde i suche. Wcześniej warto je natomiast zamarynować. Dzięki temu będzie soczyste i smaczne.
Wiesz, jak zrobić soczystą wątróbkę z grilla? Podajemy prosty i skuteczny sposób. Wystarczy zalać ją 100 ml czerwonego wina, wstawić do lodówki, a potem upiec. Efekt przerośnie twoje oczekiwania, bo wątróbka będzie miękka, aksamitna i pełna smaku. Takiej jeszcze nie jadłeś.Sezon grillowy za pasem. Na ruszt trafią więc z pewnością takie klasyki jak kiełbasa, kaszanka i karkówka. Jeśli jednak chcecie spróbować czegoś nowego, mamy wspaniałą propozycję. Przygotujcie na grillu wątróbkę. Podpowiemy wam, jak ją przyrządzić, by nie wyszła sucha. Sposób jest bardzo prosty.
Pesto z czosnku niedźwiedziego to prawdziwa uczta dla każdego smakosza. Wyraźny, czosnkowy smak przełamany orzechami włoskimi rewelacyjnie łączy się między innymi z makaronem i kromką świeżego chleba. Poznaj cudowny przepis na pesto z czosnku niedźwiedziego.Czosnek niedźwiedzi jest rośliną sezonową, której liście zbierane są od początku wiosny do końca maja. Czosnek rośnie dziko w lasach całej Europy, jednak lepiej nie zbierać go samodzielnie- liście są bardzo podobne do trującej i niejadalnej konwalii.Liście czosnku, oprócz niezwykłego smaku, zawierają silne przeciwutleniacze i związki aktywne, które między innymi wzmacniają układ odpornościowy, regulują ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, a także zmniejszają ryzyko zachorowań na nowotwory, miażdżycę i wiele inne chorób.Czosnek niedźwiedzi możemy kupić w sezonie w niemal każdym markecie, warzywniaku, na straganie. Poza sezonem możemy ratować się jego niezwykłym smakiem, kupując suszone liście, jednak z nich nie przygotujemy już pesto.Moim zdaniem domowe pesto z czosnku, oleju i orzechów włoskich jest o niebo lepsze od klasycznego pesto z bazylii. Pasta smakuje doskonale podana z makaronem, pierogami lub z kromką świeżego chleba, palce lizać.
Za chwilę rusza sezon grillowy. Zbierajcie więc najlepsze receptury na pieczone przysmaki. Proponujemy na przykład przepis na pełne smaku grillowane skrzydełka. Ich tajemnicą jest marynata z czosnku, miodu i kilku aromatycznych dodatków. Zobaczycie, że nikt nie oprze się tej potrawie. Grill od wielu lat cieszy się u nas niesłabnącą popularnością. I trudno się temu dziwić, wszak jedzenie smacznych potraw na świeżym powietrzu to czysta przyjemność. Co wrzucić na ruszt? Niektórzy sięgają po standardy takie jak kiełbasa, kaszanka czy karkówka. Wielu zwolenników mają też skrzydełka kurczaka. Można je przygotować na wiele sposobów. Jednak zawsze dobrze zrobi im marynata. Z czego ją przygotować? Z przypraw, ziół, czosnku, popularnych sosów. Poniżej podamy przepis na jedną z prostszych, ale bardzo smacznych marynat.
Sprawdź, jak zrobić postne kotlety mielone z kaszy jęczmiennej. Ten prosty przepis na jarski obiad przyda ci się być może już jutro, w Wielki Piątek. Kotlety nie zawierają grama mięsa, a wszystkie składniki do ich przygotowania znajdziesz z pewnością w kuchni. Potrawy bezmięsne cieszą się największym wzięciem w czasie postu. Niektórzy też ograniczają lub rezygnują z jedzenia mięsa ze względów zdrowotnych, a także z powodu swoich przekonań czy też dlatego, że szukają odmiany smakowej. Czym zastąpić mięso? Zwykle w miejsce mięsa wybieramy ryby. Jednak jeśli w ogóle chcemy wykluczyć pokarmy pochodzenia zwierzęcego, z pomocą przychodzą nam warzywa i przetwory zbożowe. Z nich także można przygotować smaczne i pożywne potrawy. Jedną z nich są kotlety, które można zrobić np. z kaszy jęczmiennej.
Pasztet wielkanocny z królika jest absolutną świąteczną klasyką. Z dodatkiem boczku i włoszczyzny potrawa wyjdzie o niebo lepiej. Pasztet w takim wydaniu jest niezwykle wilgotny i ma niepowtarzalny smak. Prosty przepis zaskoczy niejednego smakosza.Mięso królicze jest bardzo delikatnym i smacznym mięsem i to właśnie z niego przygotujesz wyśmienity, wilgotny pasztet, który będzie hitem na świątecznym stole. Do pasztetu z królika dodaj również boczek, który wzmocni smak całej potrawy.Aby pasztet nie był suchy, po doprawieniu przygotowanej masy dodaj do niej jajka, a na wierzch poukładaj cienkie plastry słoniny. Słonina pod wpływem wysokiej temperatury zacznie się topić, dodatkowo nawilży danie i zapobiegnie przesuszeniu. Do pasztetu podaj sos żurawinowo- chrzanowy, idealnie komponuje się z daniem.Jeśli szukasz pomysłu na wyjątkową potrawę na Wielkanoc- tu poznasz przepis na klops wielkanocny z jajkami. Będzie świetny zarówno na obiad, jak i na kolację czy śniadanie.
Na święta z pewnością wielu z was będzie piekło mięsa. Dlatego dziś powiemy wam, jak upiec schab, żeby był idealnie soczysty. Zdradzimy wam proste patenty, dzięki którym tym razem mięso będzie pyszne, delikatne i nie wyschnie na wiór. Możecie je podać na ciepło z sosem na obiad lub wystudzone pokroić w cienkie plasterki i serwować na półmisku zimnych mięs. Schab jest jednym z najczęściej pieczonych przez nas mięs. To dlatego, że jest delikatny i chudy i ma kształt, który nie wymaga formowania. Po upieczeniu świetnie prezentuje się na półmisku. Jest z nim tylko jeden problem — z powodu małej zawartości tłuszczu, po upieczeniu potrafi być dość suchy. Na co zwrócić uwagę, by taki nie wyszedł?
Żurek już niebawem zagości na naszych stołach. Jeszcze zdążycie przygotować go w domu, bazując na samodzielnie przyrządzonym zakwasie. Z niezawodną recepturę siostry Anastazji wszystko się uda, a smak zachwyci całą rodzinę. Spróbujecie koniecznie.Żurek jest jedną z potraw, które w okresie Wielkanocy cieszą się jeszcze większą niż zwykle popularnością. Po pysznej recepturze na owsianą wersję rarytasu i niezawodnym sposobie na żurek w chlebie czas na wyjątkowo prostą odsłonę w wykonaniu siostry Anastazji. Skusicie się?
Szukacie pomysłu na tani i banalnie prosty obiad wielkanocny? Przygotujcie rozpływającą się w ustach roladę z boczku. Jak ją zrobić? Wystarczy ponacinać mięso i natrzeć mieszanką aromatycznych przypraw. Boczek będzie na tyle pyszny, że błyskawicznie zniknie z talerzy.Boczek nieczęsto pojawia się na świątecznych stołach, bo wiele osób nie uważa go za szlachetne mięso. Jest to z pewnością związane z tym, że zawiera dużo tłuszczu. Jednak trzeba pamiętać o tym, że tłuszcz jest nośnikiem smaku i mało jakie mięso będzie smakować tak dobrze, jak boczek. Zwłaszcza jeśli przed pieczeniem natrze się go intensywnymi przyprawami.
Czosnek niedźwiedzi jest aromatyczną i wyjątkowo zdrową rośliną. Zawiera nawet 15-krotnie więcej witaminy C niż cytryny. Warto zapoznać się z metodami hodowli tego niezwykłego składnika, by móc po niego sięgać jak najczęściej. Podpowiadamy jakie warunki trzeba spełnić, by wyrósł w waszym ogrodzie. Niektórzy twierdzą, że czosnek niedźwiedzi swoją nazwę zaczerpnął ze zwyczaju zapadającego w sen zimowy zwierzęcia, które po przebudzeniu często posilały się tą właśnie rośliną. Wierzono, że jest ona sekretem jego siły. Ponieważ ten wyjątkowy kulinarny rarytas jest niezwykle podobny do konwalii, warto założyć własną uprawę w przydomowym ogródku. Nie jest wcale taka trudna, a dzięki niej zielone listki nie raz posłużą nam jako baza do wyśmienitego pesto. Spróbujecie?
Czosnek zwykle kupuje się w sklepie, jednak jeśli chce się mieć pewność, że nie jest on pryskany, należy wziąć sprawy w swoje ręce. Dzisiaj zdradzimy wam wszystkie szczegóły, które potrzebne są do jego uprawy w przydomowym ogrodzie. Własnoręcznie wyhodowany czosnek smakuje znacznie lepiej niż kupny. Czosnek obecny jest w praktycznie wszystkich kuchniach świata i ceniony jest za jego charakterystyczny aromat, smak oraz właściwości. W naszych warunkach klimatycznych bez problemu można go hodować, co jest dużą zaletą dla posiadaczy ogrodu.
Czosnek jest jedną z podstawowych przypraw w naszej kuchni. Hoduje się go w wielu krajach, a największym producentem są Chiny. Pochodzące z Azji warzywo będzie jednak różniło się w smaku od wyrazistego i ostrego w odbiorze rodzimego specjału. Pomocny będzie kolor warzywa. O tym, że czosnek warto odpowiednio pokroić przed użyciem, już wspominaliśmy. Przedstawialiśmy wam też zalety spożywania go na czczo. Wracamy z krótkim poradnikiem, który pomoże wam wybrać warzywo wyhodowane w Polsce. Sprawdźcie jak odróżnić je od chińskiego kuzyna.
Czosnek jest częstym dodatkiem do potraw. Zależnie od gatunku będzie się różnił nieco smakiem i wyglądem. Chcąc kupić warzywo polskiego pochodzenia, warto zwrócić uwagę na kolor łupiny. W przeciwieństwie do czosnku chińskiego warzywo będzie miało różowo-fioletowe zabarwienie. Ciekawostką jest, że istnieje niemal 700 odmian czosnku. Choć w Polsce uprawianych jest co najmniej kilkanaście – m.in. Orkan, Harnaś, Cyry czy Zawrat – importowany z Chin produkt zyskał niemałą popularność. Jak go odróżnić od polskiego produktu? Wystarczy uważnie przyjrzeć się warzywu.
Czym różni się biały barszcz od żurku? Wyjaśniamy jak odróżnić kultowe zupy. Masa Polaków nie widzi bowiem różnicy, a nazw zup używa nawet zamiennie. Zupą, którą widzicie na naszym zdjęciu, jest biały barszcz. Tak jak widać, jest zabielony, ma też dodatek warzyw. Poznajcie także inne wyróżniki obu potraw. Już niedługo święta wielkanocne i na stołach większości z was pojawi się żurek lub barszcz biały. U niektórych będzie to niemal ta sama zupa, ale występująca pod inną nazwą. No właśnie, z odróżnieniem żurku od białego barszczu mamy spore problemy. Dlatego dziś postaramy się rozwiać wasze wątpliwości.
Jak poprawnie przechowywać czosnek? Prosty trick pozwala cieszyć się jego smakiem o wiele dłużej. Nie ujmuje mu też aromatu ani zawartości cennych składników. Wystarczy wlać popularny płyn do słoika, zanurzyć w nim ząbki czosnku i całość szczelnie zamknąć. Czosnek jest doskonałym dodatkiem do wielu potraw. Podnosi smak i aromat pieczonych mięs, drobiu i warzyw. Warto dodać go do sałatki, sosu i zupy. Jest też nieoceniony w walce z przeziębieniami. Działa jak naturalny antybiotyk i udrażnia drogi oddechowe.By jednak czosnek jak najdłużej zachował swój smak, aromat i cenne właściwości, trzeba go odpowiednio przechowywać. Sprawdź więc, jakie warunki mu służą, a jakich lepiej unikać.
Czosnek najczęściej stosowany jest jako przyprawa, jednak można wykorzystać go w zupełnie innym stylu. Jednym z doskonałych sposobów jest upieczenie go i przygotowanie z niego pasty. Ta świetnie sprawdza się jako smarowidło do kanapek, można ją także dodawać do zup, sosów i wielu innych. Czosnek po upieczeniu traci wiele ze swojej ostrości, przez co jedzenie go w dużych ilościach jest znacznie prostsze. Dodatkowo ząbki nabierają delikatnej słodyczy i aksamitnej konsystencji. Pieczony czosnek wykazuje działanie bardzo podobne do surowego. Regularne spożywanie go poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego, przyspiesza metabolizm czy opóźnia proces starzenia się organizmu.
Czosnek jest zdrowym i bardzo smacznym dodatkiem do wielu dań. Jego obranie potrafi jednak nastręczyć nieco trudności. Okazuje się jednak, że wystarczy lekko zgnieść ząbki warzywa, by skórkę dało się sprawnie zdjąć. Sprawdźcie koniecznie ten patent. Czosnek jest jedną z podstawowych przypraw w naszej kuchni. Trudno sobie bez niej wyobrazić gotowanie. Czasochłonny proces obierania warzywa odejdzie w zapomnienie, gdy zaczniecie przyprawę zgniatać. Dokładnie tak robią najlepsi kucharze.
Czym różni się barszcz biały od żurku? Jak się okazuje, nie każdy Polak zna poprawną odpowiedź. Wiele osób używa nawet tych nazw zamiennie, myśląc, że chodzi o tę samą zupę. Prawda jest jednak inna, mimo że obie zupy są trochę podobne w smaku.Bez żuru czy też żurku nie wyobrażamy sobie wielkanocnego śniadania. Jednak zupa ta jest też jadana w ciągu roku, bo bardzo lubimy jej smak. Jest kwaśny, wyraźny, przełamany smakiem wędzonki i przypraw. A barszcz biały? Czym się charakteryzuje? Z czym wam się kojarzy? Zaraz wyjaśnimy, na czym polega różnica między tymi dwoma zupami.
Łupina czosnku traktowana jest w kuchni jako odpad. Tymczasem ta niepozorna pozostałość po zdrowej przyprawie może stać się bazą do przyrządzenia przydatnych mikstur. Sprawdźcie, jak możecie z niej skorzystać. O tym, że czosnek zawiera szereg cennych składników odżywczych, wiemy od dawna. Okazuje się, że jego łupina także jest bogata w korzystne dla naszego zdrowia substancje. Zawarte w niej pektyna i kwercetyna pomagają usprawnić metabolizm, działają moczopędnie i wykazują właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Nie warto więc po prostu ich wyrzucać.
Pomysł na błyskawiczną i bardzo aromatyczną zupę? Ugotuj słowacką zupę czosnkową z serem i grzankami. Zupę przygotujesz w zaledwie pół godziny, a posmakuje nawet najbardziej wymagającym smakoszom. Poznaj przepis na słowacką zupę czosnkową, idealną na szybki i smaczny obiad.Słowacka zupa czosnkowa jest bardzo prosta i bardzo smaczna. Dzięki dużej zawartości czosnku, danie jest również niezwykle aromatyczne i zdrowe- zupa mocno rozgrzewa i chroni przed wirusami i bakteriami. Czosnek działa jak naturalny antybiotyk.Do zupy dodaję koperek, możesz zamienić go na szczypiorek lub natkę pietruszki- każda wersja smakuje wybornie. Danie koniecznie podaj z grzankami z czerstwego pieczywa. Grzanki pokrój w kostkę i zalej gorącym wywarem- będą idealne. Zupę gotuję na kostce rosołowej, jeśli jednak mam więcej czasu, gotuję ją na przygotowanym wcześniej wywarze warzywnym. Dobrą bazą do zupy będzie również rosół z poprzedniego dnia. Jeśli szukasz pomysłu na mocno rozgrzewającą zupę- tu poznasz przepis na zupę cebulową, jest idealne w chłodne, jesienne i zimowe dni.
Lubicie pieczony czosnek? A wiecie, jak go zrobić i z czym podawać? Ten produkt, w którym zakochał się cały świat, jest niezwykle zdrowy, smaczny i prosty do przygotowania. Oto kilka wskazówek, dzięki którym z pewnością pieczony czosnek na stałe zagości w waszej kuchni. Czosnek słynie ze swoich właściwości leczniczych. Najsilniejsze działanie wykazuje czosnek surowy, jednak nie zawsze można sobie pozwolić na jego jedzenie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest upieczenie czosnku. Dzięki temu czosnek łagodnieje i staje się słodkawy, a po jego zjedzeniu nie zioniemy nieprzyjemną wonią.
Dziś piątek, więc wiele osób nie będzie jadło mięsa. Co więc przygotować na obiad? A może postne kotlety z trzech składników? Mamy na nie niezawodny przepis. Są proste i szybkie do zrobienia, a stanowią smaczną namiastkę klasycznych kotletów mielonych.W postny piątek katolicy nie powinni jeść mięsa. Dozwolone są natomiast ryby, które w tym okresie cieszą się dużą popularnością. Jeśli chodzi o dania obiadowe, można je też przygotować z warzyw, w tym warzyw strączkowych, kasz, makaronu, twarogu i różnych serów. Wszystko zależy tylko od naszej pomysłowości.