Prosty sposób na kiszony czosnek. Warto mieć go w swojej spiżarni
Czosnek jest zdrową, pełną cennych składników odżywczych rośliną o wszechstronnym zastosowaniu w kuchni. Tym z was, którzy nie lubią jego smaku, ale i entuzjastom, polecamy wyjątkowy przepis na kiszoną wersję warzywa. Warto przygotować zapas i dodawać do potraw. Koniecznie spróbujcie.
Kiszony czosnek jest znacznie łagodniejszy w smaku niż surowy. Jeżeli więc mimo dobroczynnych właściwości tego warzywa nie jesteście go w stanie zjeść na czczo — ten sposób może być dla was. Dodajcie go do sałatek lub wykorzystajcie do przygotowania prostych bagietek czosnkowych z masłem. Będzie pysznie.
Przepis na aromatyczny czosnek kiszony
Składniki:
kilka główek czosnku
woda
sól w ilości 25 g na każdy litr wody
starter (opcjonalnie)
Przyprawy:
ziele angielskie
liść laurowy
ziarna gorczycy
pieprz czarny ziarnisty
goździki
korzeń chrzanu
baldachy kopru
Przygotowanie:
Czosnek obieramy z łupiny. Do wyparzonych słoików wkładamy przyprawy. Ich ilość dostosowujemy do swoich preferencji. Można dodać wszystkich po trochu lub tylko wybrane z listy.
Ząbki czosnku układamy w słoikach i zalewamy je ostudzoną solanką. Jeśli mamy taką możliwość, dodajemy starter w postaci łyżeczki wody z kiszonych ogórków lub kapusty. Bez niego kiszonka też się uda. Dodatek jedynie przyspiesza przebieg fermentacji.
Słoiki zakręcamy i odstawiamy w zacienione miejsce na 3-4 tygodnie. Im mniejsze będą ząbki czosnku, tym szybciej kiszonka będzie gotowa.
Wskazówka: zagotujcie wodę z solą przed wlaniem jej do słoików. Wtedy będziecie mieli pewność, że stężenie roztworu jest jednakowe w całej objętości. Pamiętajcie tylko by warzywa zalać przestudzonym płynem.
Źródło zdjęcia: canva/Jiri Hera
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Lewandowska nie piecze gołąbków, ma lepszy patent. Farsz zachwyci każdego
Siostra Anastazja podaje bób inaczej niż wszyscy. Łączy go z pysznym dodatkiem
Źródło: zdrowe-kiszonki