Babka ziemniaczana jest smakowitym specjałem. Proste danie będzie smakowało najlepiej, gdy dodamy do niego podsmażony boczek. Przyjemnie chrupiący mięsny kąsek doskonale urozmaici konsystencję i nada potrawie charakteru. Musicie spróbować.Kartoflak, nazywany przez wielu również babką ziemniaczaną czy rejbakiem jest prostym i sycącym przysmakiem. Zrobiony z dodatkiem tłuściutkiego boczku rarytas skusi niejednego smakosza. Warto spróbować — podany z kwaśną śmietaną będzie więcej niż satysfakcjonujący.
Kluski ziemniaczane kładzione są niezwykle prostym dodatkiem do obiadu, który posmakuje całej rodzinie. Kluski będą o wiele smaczniejsze, delikatniejsze i bardziej puszyste, kiedy dodamy do nich czerstwą kajzerkę namoczoną w mleku.Kładzione kluski ziemniaczane będą smakować jeszcze lepiej, kiedy dodamy do nich namoczoną w mleku bułkę. Kluski kładziemy przy pomocy dwóch łyżek na gotującą się, osoloną wodę. Po kilku minutach wyciągamy i podajemy z ulubionymi dodatkami.Kluski ziemniaczane sprawdzą się jako dodatek do pieczeni. Możemy również podsmażyć je na patelni z boczkiem lub polać masłem i zeszkloną cebulą. Kluski są tak delikatne w smaku, że możemy zaserwować je również na słodko.Kluski ziemniaczane będą smakować rewelacyjnie ze śmietaną, cukrem waniliowym, czy cynamonem. Do klusek możemy również wykorzystać ziemniaki ugotowane poprzedniego dnia na obiad, dzięki czemu nic w naszej kuchni się nie zmarnuje.
Karolina Korwin-Piotrowska podzieliła się przepisem na niezwykle aromatyczny krupnik. Tradycyjna, pożywna zupa będzie jeszcze smaczniejsza i bardziej aromatyczna, kiedy dodamy do niej kilka grzybów leśnych. Jesteśmy przekonani, że również zachwycicie się jesienną wersją lubianej zupy.Krupnik jest bardzo smaczną i pożywną zupą, którą ugotujemy z kilku podstawowych składników. Karolina Krowin-Piotrowska do wywaru dodaje również świeże grzyby leśne, dzięki którym klasyczny krupnik nabiera jesiennego charakteru. Zupa jest nie tylko pożywna, ale też niezwykle aromatyczna.Krupnik możemy ugotować z dowolnymi grzybami leśnymi. Najlepiej świeżo zebranymi. Zupę doprawiamy suszonym lubczykiem i świeżą natką pietruszki. Zioła te doskonale podkreślą smak potrawy. Kasza podczas gotowania krupniku lubi się przypalać, jednak wystarczy dodać ją do zupy w woreczku, w którym była pakowana. To prosty trik, dzięki któremu kasza się ugotuje, doda krupnikowi aromatu, a jednocześnie się nie przypali. Gdy kasza się ugotuje, wyjmujemy ją z woreczka i przesypujemy do wywaru.
Sos grzybowy pasuje do wielu dań. Przygotowanie go bez dodatku śmietany jest proste i wcale nie wymaga skomplikowanych składników. Tłusty nabiał zastąpimy lżejszym jogurtem naturalnym, który fantastycznie podkreśli smak skarbów lasu. Spróbujecie? Lekki i aromatyczny sos grzybowy skusi niejednego smakosza. Warto przygotować go z dodatkiem jogurtu naturalnego, a nie będzie lżej strawny, ale też cudownie kremowy. Przyrządzenie przysmaku jest równie proste.
Wytrawne gofry według przepisu Tomasza Strzelczyka zachwycają smakiem i niecodziennymi dodatkami. Strzelczyk robi gofry z dodatkiem parówek, czerwonej papryki i aromatycznego sera cheddar. Gofry są idealne na drugie śniadanie i podwieczorek.Na kanale Tomasz Strzelczyk ODASZFARTUCHA na YouTube możemy znaleźć wiele ciekawych przepisów i kulinarnych inspiracji. To właśnie z tego kanału pochodzi przepis i zdjęcia wykorzystane w artykule. Znany kucharz podzielił się niedawno kolejną recepturą na gofry z parówkami i papryką, są dziecinnie proste w przygotowaniu, tanie i pyszne.Tomasz Strzelczyk lubi łamać tradycyjne przepisy kulinarne i zaskakiwać dodawanymi przez siebie składnikami. Wytrawne gofry jego autorstwa smakują rewelacyjnie. Strzelczyk przygotowuje ciasto drożdżowe, ale z drożdży instant, nie musimy więc czekać na wyrośnięcie zaczynu. Ciasto na gofry z parówkami zrobimy błyskawicznie.Do gofrów Strzelczyk dodaje pokrojone w drobną kostkę parówki, paprykę czerwoną, szczypiorek i ser cheddar. Ser jest dość intensywny w smaku, jednak rewelacyjnie łączy wszystkie składniki, a upieczone z nim gofry są miękkie i bardzo aromatyczne. Do gofrów wybierajmy parówki wieprzowe lub drobiowe o wysokiej zawartości mięsa.
Jak gotować kalafior, żeby nie śmierdział? Jedni dodają do gotującej się wody cukier, inni wietrzą kuchnię. Najlepsi kucharze zdradzili prosty trik na gotowanie kalafiora bez przykrego zapachu. Soda oczyszczona nie tylko neutralizuje zapach, ale i wzmacnia śnieżnobiały kolor różyczek. Gotowany kalafior polany masłem i bułką tartą jest pysznym dodatkiem obiadowym. Z kalafiora zrobimy również wiele wyśmienitych potraw, ugotujemy zupę, dodamy do sałatek, zapiekanek. Kalafior jest świetnym dodatkiem do mięsa, ryb i innych warzyw, jest również bardzo zdrowy.Niestety gotowanie kalafiora może skutecznie zniechęcić do jedzenia ze względu na intensywny zapach, który unosi się po całej kuchni. Jak gotować kalafior, żeby się nie śmierdział? Najlepsi kucharze mają sprawdzony sposób, który dodatkowo wzmacnia biały kolor warzywa.Dlaczego kalafior śmierdzi podczas gotowania? Kalafior zawiera siarkę i to właśnie ona jest odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach. Siarka uwalniania jest podczas obróbki termicznej. Jak gotować kalafior, żeby nie śmierdział? Do gotującej się wody wsyp łyżeczkę sody oczyszczonej, to najlepszy sposób na intensywny zapach.
Pomysł na jesienny obiad na słodko? Knedle ze śliwkami siostry Anieli. Siostra zdradziła swój przepis na najlepsze ciasto z ugotowanych ziemniaków. Knedle według jej receptury są puszyste, miękkie i smakują rewelacyjnie. Przepisy siostry Anieli możemy śledzić między innymi na kanale Religia TV na YouTube. To właśnie z tego kanału pochodzą zdjęcia i przepis wykorzystane w artykule. Siostra Aniela zdradziła przepis na wyśmienite, jesienne knedle ze śliwkami. Knedle polane masłem, bułką tartą i oprószone cukrem to danie, które zachwyci każdego smakosza.Knedle, czyli tradycyjne, kluski z ziemniaków, możemy nadziewać różnymi owocami. Latem najlepsze będą duże, soczyste truskawki. Jesienią natomiast sięgnijmy po śliwki węgierki, które o tej porze roku są słodkie i bardzo soczyste. Knedle ze śliwkami siostry Anieli to danie, które na stałe zagościło w mojej kuchni.Knedle ze śliwkami siostry Anieli możemy przygotować również z ziemniaków, które zostały z poprzedniego obiadu, dzięki czemu nic w naszej kuchni się nie zmarnuje. Do knedli wybierajmy ziemniaki mączne, najlepiej typu C. Skrobia zawarta w ziemniakach jest niezbędna do przygotowania ciasta o odpowiedniej konsystencji.
Rosół wyszedł mętny i pływają w nim szumowiny? Poznaj sprawdzony sposób babci Wiesi na uratowanie mętnego rosołu. Babcia do gotującego się wywaru dodaje pianę z białka jajka, która w kilka minut zbiera wszystkie szumowiny.Rosół jest zawsze świetnym pomysłem na obiad, nie tylko podczas świąt, czy większych uroczystości. Niestety czasem mętnieje i przez to wygląda bardzo nieapetycznie. Mętny rosół możemy jednak szybko i sprawnie wyklarować, stosując babciny patent z białkiem jajka.Dlaczego rosół mętnieje? Prawdopodobnie gotowałeś go za szybko na mocnym ogniu lub do warzyw i mięsa wlałeś wrzącą wodę. To najczęstsze błędy popełniane podczas gotowania aromatycznego wywaru na obiad. Pamiętaj, że rosół musi się dosłownie pyrkać na najmniejszym ogniu.Mętny rosół nie musi być już powodem do zmartwień. Wywar po dodaniu białka jajka przecedź przez tetrę, podgotuj jeszcze chwilę i podaj. Pod sam koniec gotowania dodaj do rosołu szczyptę kurkumy mielonej, a rosół zyska piękny, złoty kolor.
W latach 70. racuchy z sera były kultowym daniem. Puszyste, słodkie, delikatne, podane z cukrem pudrem i domową, babciną konfiturą były świetnym pomysłem na szybki obiad lub podwieczorek dla całej rodziny. Poznaj przepis na racuchy z sera, będą absolutnym hitem.Racuchy z serem są bardzo puszyste i wyrośnięte, a nie ma w nich grama proszku do pieczenia, sody oczyszczonej czy drożdży. Racuchy są słodkie z delikatną, waniliową nutą, dosłownie rozpływają się w ustach. Sekretem puszystych placków serowych jest piana z białek.Samo przygotowanie racuchów z serem jest niezwykle proste. Nie musimy ani trzeć jabłek na tarce, ani przygotowywać zaczynu drożdżowego. Musimy jedynie zmielić twaróg i wymieszać go z masłem, jajkami, mąką i cukrem waniliowym. Masę smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor.Racuchy z serem możemy podać z cukrem pudrem, kwaśną śmietaną, owocami, konfiturą. Jesienią gorąco polecam domową konfiturę z żurawiny, powidła śliwkowe lub prażone jabłka z cynamonem. Latem natomiast postawmy na świeże owoce, np. truskawki i maliny. Racuchy posmakują całej rodzinie.
Kotlety z innych produktów niż mięso cieszą się coraz większą popularnością. Jednym z ciekawszych pomysłów na tani i pożywny obiad dla całej rodziny są kotlety jajeczne. Dziś przygotujemy je według przepisu Ewy Wachowicz. Mają dodatek pieczarek i podsmażonej na maśle cebuli, dzięki czemu smakują fantastycznie.Kotlety jajeczne to pomysł na szybki obiad w nawet najbardziej zabiegany dzień. Kotlety będą gotowe w zaledwie 30 minut. Do kotletów ugotuj ziemniaki, kaszę lub ryż i przygotuj surówkę. Osobiście polecam lekką surówkę z kapusty pekińskiej lub mizerię.Do przygotowania kotletów jajecznych potrzebujemy tylko kilku prostych, ale bardzo aromatycznych składników. Pieczarki podsmażone na maśle razem z cebulą dodadzą genialnego smaku. Bardzo ważne są również świeże zioła, czyli szczypiorek i natka pietruszki. Dzięki nim kotlety będą wyraziste w smaku i pyszne.Kotlety jajeczne według receptury Ewy Wachowicz obtocz w bułce tartej i smaż na rozgrzanym oleju przez kilka minut na złoty kolor. Chrupiąca, złocista panierka i aromatyczny farsz to połączenie, które posmakuje nawet największym miłośnikom mięsnych potraw.
Tykocińska wątróbka jest niebanalnym daniem, które smakuje jak z najlepszej restauracji. O jej smaku przesądzają dwa dodatki, a mianowicie rodzynki i miód. Podroby smaży się również z cebulą, a gotowe danie wyróżnia się niepowtarzalną soczystością i delikatnością. Koniecznie przetestujcie ten przepis. Sekretem delikatnej wątróbki pozbawionej goryczki jest moczenie jej w mleku przez około 2 godziny przed smażeniem. Moczenie w mleku to najlepszy sposób na soczyste i pełne smaku podroby. Mięso smażone na średnim ogniu z innymi składnikami staje się mięciutkie i bardzo soczyste.Tykocińska wątróbka z rodzynkami i miodem najlepiej smakuje podana z domową kiszoną kapustą i kromką ciemnego pieczywa. Słodkawe podroby przełamane kiszonką to niezwykłe połączenie smaków, które z pewnością pokochają domownicy. Pamiętajcie, by wątróbkę ostrożnie przewracać na patelni. Nie należy jej nakłuwać widelcem, bo straci soczystość i może nas poparzyć pryskając.
Szukacie pomysłu na tani obiad? Zrobienie makaronu z kiełbasą i sosem pomidorowym nie zajmie wam wiele czasu, a danie z pewnością spodoba się domownikom. Jest sycące i niezwykle aromatyczne.Prosty i tani obiad na bazie makaronu nie może być złym pomysłem. Przysmak nie wymaga wielu składników, a zachwyca smakiem i robi się go niemalże ekspresowo. Warto spróbować, jeśli nie mamy ochoty na długie pitraszenie, a głodni domownicy czekają na posiłek. Będą zachwyceni.
Kopytka z dynią są znakomitą jesienną wersją dobrze znanego przysmaku z ziemniaka. Nieco słodkie warzywo doskonale komponuje się z ziemniakami, a danie podane z masłem czosnkowym zachwyca smakiem i aromatem. Koniecznie spróbujcie — zachwyci was od pierwszego kęsa. Jeśli nie próbowaliście kopytek z dynią, musicie nadrobić. Jesienne warzywo doskonale urozmaica smak ziemniaka. Przysmak można podać zarówno na słodko, jak i wersji wytrawnej. Dziś zdradzamy jak przygotować go z pysznym masłem czosnkowym. Skusicie się?
Odpowiedź na pytanie: jak przechowywać suszone grzyby? nie jest prosta. Cenne znaleziska musimy chronić przez wieloma różnymi czynnikami. Zbiory może zniszczyć wilgoć, światło słoneczne a nawet mole spożywcze. Uzbrojeni w wiedzę z tego artykułu, bez trudu odeprzecie wszelkie zagrożenia.Jesień jest czasem powszechnego ruszenia na grzybobranie. Szczęśliwcy, którzy wrócą z lasu z bogatą zdobyczą, nierzadko decydują się na ususzenie grzybów, których w przeciwnym razie nie byliby w stanie przejeść. Przyjrzyjmy się zatem kwestii jak przechowywać suszone grzyby.
Kasza gryczana jest smacznym i zdrowym dodatkiem do obiadu. Niestety zwykle kasza skleja się już podczas gotowania, a my zamiast ziaren, dostajemy zlepioną bryłę. Mamy na to jednak sprawdzony sposób. Przeczytaj, jak ugotować kaszę gryczaną na sypko.Klejące się ziarna kaszy to zmora każdego kucharza. Jeśli jednak ugotujemy kaszę według określonych proporcji, kasza będzie sypka i będzie wyglądać bardzo apetycznie. Zasada jest następująca: szklankę kaszy gotujemy w dwóch szklankach wody.Do gotowania kaszy potrzebujemy też oleju i soli. Tu również trzymajmy się określonej zasady: na szklankę kaszy przypada łyżeczka soli i dwie łyżki oleju. Bardzo ważny jest także sam proces gotowania. Na początku kaszę gotujemy 15 minut, następnie zdejmujemy ją z ognia i zostawiamy pod przykryciem na kolejne 12 minut.Gorąca kasza wchłonie wtedy resztkę wody, stanie się miękka i delikatna. Po tym czasie ściągamy pokrywkę i odstawiamy kaszę na kolejne 2-3 minuty, żeby lekko przestygła i odparowała. Tak przygotowana kasza będzie świetnym dodatkiem do mięs i grzybów.
Żeberka wieprzowe są smacznym mięsem wymagającym dość długiej obróbki kulinarnej. Jednak tak naprawdę nie ma przy nich dużo pracy. Żeberka wystarczy obsmażyć, dorzucić do nich kilka dodatków i dusić całość, aż mięso będzie idealnie miękkie. Poznaj przepis na żeberka duszone w sosie z cebulą. Żeberka duszone przez ponad godzinę na małym ogniu będą miękkie i soczyste. Ciocia Hela do mięsa dodaje dwie duże cebule. Duszone z mięsem warzywa wzmacniają smak i aromat, a także naturalnie zagęszczają sos. W daniu nie może również zabraknąć liści laurowych i ziela angielskiego, które podkreślają smak. Żeberka duszone w sosie podajemy z ziemniakami, kopytkami lub kluskami śląskimi. Dobrze też smakują zaserwowane z pieczonymi warzywami korzeniowymi, np. dynią, marchewką, pietruszką i selerem. Jeśli zostaniemy przy ziemniakach, podajmy do obiadu buraczki tarte, ogórki kiszone lub surówkę z kapusty pekińskiej.Aby żeberka duszone były naprawdę soczyste i smaczne, musimy wybrać świeże mięso wieprzowe najwyższej jakości. Surowe żeberka mają ładny, różowy kolor i praktycznie nie mają zapachu. Jeśli więc poczujemy, że mięso dziwnie pachnie lub miejscami jest przebarwione, lepiej zrezygnować z jego zakupu.
Jaki składnik zwykle dodajesz do racuchów? Większość osób sięga po jabłka, my jednak zrobimy dziś pieguski, czyli racuchy z makiem. Są puszyste i delikatne, a jednocześnie pełne smaku i aromatu. Racuchy przygotujemy błyskawicznie, będą idealne na podwieczorek czy kolację. Racuchy da się zrobić na wiele sposób. Możemy przygotować je klasycznie z jabłkami, na drożdżach, dodać ulubione owoce i bakalie. Mało kto zna jednak racuchy z makiem mielonym, który dodaje im niepowtarzalnego smaku. Racuchy z makiem przygotujemy na jogurcie naturalnym. Koniecznie dodajmy również cukier waniliowy, który doda aromatu. Masę na racuchy robimy oczywiście z mąki, jajek i smażymy je na rozgrzanym tłuszczu, najlepiej na oleju rzepakowym, który ma wysoką temperaturę dymienia.Racuchy z makiem podajemy z cukrem pudrem, śmietaną lub domowymi przetworami. Gorąco polecam domowe dżemy, konfitury i powidła. Gruszka, śliwka, pigwa, a nawet dynia będzie rewelacyjnie łączyć się ze słodkimi placuszkami z dodatkiem maku.
Zostały Ci warzywa i mięso po gotowaniu rosołu? Nie wyrzucaj ich, tylko zrób z nich wyśmienity pasztet. Dzięki temu nic w Twojej kuchni się nie zmarnuje. Domowy pasztet smakuje o wiele lepiej niż gotowy produkt ze sklepu i jest pozbawiony konserwantów i sztucznych dodatków.Warzywa i mięso po rosole da się wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Możemy zrobić z nich pyzy z mięsem, farsz do pierogów, czy pasztet. Mięso możemy podsmażyć z cebulą na patelni i posypać nim kopytka lub kluski śląskie. Warzywa możemy pokroić i dodać do ugotowanej zupy lub sosu na drugi dzień. W ten sposób w pełni wykorzystamy każdy produkt.Domowy pasztet z mięsa i warzyw po rosole nie ma sobie równych. Pasztet jest bardzo delikatny i pełen smaku. Doprawiony świeżą natką pietruszki, majerankiem i gałką muszkatołową dosłownie rozpływa się w ustach. Pasztet jest prosty w przygotowaniu, wystarczy zmielić składniki, doprawić je i upiec w foremce na keks.Do masy z mięsa i warzyw dodajmy również odrobinę rosołu, dzięki któremu upieczony pasztet nie będzie suchy. Rosół dolewajmy stopniowo, stale mieszając, żeby za bardzo nie rozrzedzić masy. Przed pieczeniem wierzch pasztetu z mięsa i warzyw po rosole obkładamy liśćmi laurowymi, które nadają aromatu i dodatkowo zabezpieczą potrawę przed wysuszeniem.
Naleśniki bez mleka też będą smaczne. Dziś proponujemy wam patent na delikatne i lekkie ciasto z dodatkiem jogurtu, które świetnie sprawdzi się zarówno z prostymi dodatkami, jak i w krokietach. Zrobienie go jest niemalże ekspresowe, a efekty zachwycają. Spróbujecie?Niezwykle elastyczne naleśniki bez mleka mogą stanowić zarówno smakowity deser, jak i bazę do dań wytrawnych. Prosty pomysł polegający na dodaniu do ciasta rozrobionego z wodą jogurtu sprawia, że ciasto wychodzi nieco gęstsze, ale też i bardziej miękkie. Warto się skusić.
Kotlety mielone po usmażeniu są surowe w środku? Wiemy, jak uniknąć takiej wpadki. Dłuższe smażenie na niewielkim ogniu pozwoli Wam uzyskać soczysty i pełen smaku rarytas. Większy ogień warto wykorzystać na koniec, by zrumienić skórkę kotleta. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło wam się uzyskać piękne rumiane mielone, które w środku były surowe, najprawdopodobniej smażyliście je na zbyt dużym ogniu. Taka taktyka sprawdza się niestety tylko wtedy, gdy już przyrządzone kotlety chcemy mocniej zrumienić.
Orzechy są zdrowe i bardzo aromatyczne. Aby się do nich dostać, musimy pozbyć się łupinek. Warto jednak usunąć też z orzechów gorzkawą skórkę, bo psuje smak jesiennego rarytasu. Poznaj trzy sprawdzone sposoby na pozbycie się skórki z orzechów.Orzechy wykorzystamy nie tylko do ciast i deserów. Stanowią one również wyborny dodatek do sałatek, past kanapkowych i dań głównych. Orzechy możemy przechowywać przez wiele miesięcy, ponieważ dość dobrze zachowują swój smak i świeżość.Do pysznych orzechów jednak musimy się najpierw dostać. Na początku musimy rozłupać łupinkę, a następnie pozbyć się skórki. Skórka z orzechów jest dość gorzka i psuje ich słodkawy smak. Są na to jednak skuteczne patenty.Orzechy wystarczy sparzyć wrzącą wodą, podpiec w piekarniku lub podsmażyć na suchej, rozgrzanej patelni. To trzy sprawdzone sposoby na usunięcie gorzkiej skórki z orzechów. Mamy również sprawdzony patent na obieranie orzechów z łupinek.
Makaron z serem jest doskonałym pomysłem na szybki i tani obiad. Wykonanie dania wymaga zaledwie pięciu składników i z pewnością macie je w kuchni. Przepis jest prosty, a smak zachwyca. Koniecznie spróbujcie — rodzina będzie zachwycona.Szybki i tani obiad na bazie makaronu zrobicie w zaledwie kwadrans. Podamy go z sosem, który przygotujemy z prostych składników. Każdy z nas ma w domu ser, masło, mleko, mąkę i przyprawy. Te produkty wystarczą, by wyczarować pyszne i sycące danie. Skusicie się?
Wątróbka z grzybami leśnymi jest pyszna. Seretem rarytasu jest moczenie podrobów w mleku. Nabiał sprawia, że stają się delikatne. Znika też nieprzyjemna goryczka. Koniecznie sprawdźcie przepis babci Stasi. Danie zachwyci was od pierwszego kęsa. Miękka i pełna smaku wątróbka z leśnymi grzybami spodoba się całej rodzinie. Namaczając ją przed przyrządzeniem w mleku, uzyskamy podroby tak delikatne, jak nigdy wcześniej. Patent babci Stasi nie ma sobie równych. Spróbujecie?
Zupa wodzionka jest śląskim daniem, po które sięgano, by nie zmarnować chleba. Tomasz Strzelczyk postanowił sprawdzić, jak smakuje. Wybrał sprawdzoną recepturę, lecz smak potrawy go zawiódł. Dał temu wyraz w wideo, które opublikował na swoim kanale na YouTube.Wodzionkę przygotowuje się z czerstwego chleba. Dawniej zupa była ciepłym posiłkiem, który serwowano, gdy już niewiele innych przysmaków pozostało w kuchni. Jak zdradzili internauci komentujący wideo Tomasza Strzelczyk, była potrawą, którą przyrządzano, by nie zmarnować trudu włożonego w pieczenie chleba. Jak smakowała kucharzowi?
Poznajesz roślinę ze zdjęcia? Jest nią amarantus. Przez wiele lat w Europie był uważany jedynie za roślinę ozdobną. Dziś już wiemy, że amarantus należy do grona najzdrowszych produktów spożywczych. Pod względem zawartości minerałów bije na głowę szpinak, soję, czy mleko.Amarantus jest rośliną pochodzącą z Ameryki Południowej. Do Europy trafił w XVI wieku i bardzo długo pełnił wyłącznie funkcję dekoracyjną. Lata później odkryto, że amarantus to nie tylko element wystroju, ale przede wszystkim źródło cennych wartości odżywczych.Amarantus zaliczany jest do tzw. super food, czyli naturalnej i wyjątkowo zdrowej żywności. Z amarantusa produkowana jest mąka, płatki, kasza i popping, czyli amarantus eksapndowany. Ziarna poppingu są bardzo neutralne w smaku, dzięki czemu możemy dodawać je do wypieków, owsianki i wytrawnych dań.Mąkę z amarantusa możemy stosować zamiast klasycznej mąki pszennej. Amarantus doskonale sprawdzi się do pieczenia chleba, ciast, bułek, a także do gofrów, naleśników, racuchów i innych dań, dostarczając nam wielu wartości odżywczych.
Leczo jest pyszną, aromatyczną potrawą doskonałą na obiad lub kolację. Dziś powiemy Wam, jak zrobić leczo z dodatkiem cukinii i kiełbasy. Przepis jest dziecinnie prosty, a danie przyjemnie chrupiące i pełne smaku. Koniecznie spróbujcie — rodzina będzie zachwycona. Proste i smakowite leczo nie wymaga wielogodzinnego gotowania. Wystarczy oczyścić i pokroić warzywa, a następnie podsmażyć je z dodatkiem kiełbasy i przypraw. Z naszym przepisem na pewno wam się uda.
Przedstawiamy smakowitą alternatywę dla placków ziemniaczanych. Pyszne placki z dyni w wytrawnej odsłonie są doskonałą propozycją zarówno na śniadanie, obiad jak i na kolację. Danie jest kwintesencją jesieni. Placki z dyni smakują wspaniale serwowane same lub z ulubionym sosem czy dipem.Jesienne placki z dyni są bardzo łatwe do przygotowania. Starta dynia, przyprawy oraz dodatek pysznego żółtego ser sprawiają, że placuszki są bardzo aromatyczne oraz sycące. Wprost nie można się im oprzeć.
Konfitura z pigwy jest jednym z tych przetworów, które powinny pojawić się w każdej spiżarni. Konfitura jest słodka i pyszna, a dodatkowo rozgrzewa, wzmacnia odporność i pomaga w walce z przeziębieniem. To bezcenne wsparcie na jesienne chłody.Konfitura z pigwy jest prosta w przygotowaniu i bardzo uniwersalna, dzięki czemu możemy podać ją z wieloma innymi produktami. Kromka chleba, gofry, naleśniki czy omlet podany z konfiturą rozgrzewającą smakują rewelacyjnie. Przetwory możemy dodać również do herbaty zimowej.Do rozgrzewającej konfitury z pigwy dodajmy cynamon i cukier waniliowy. Konfitura będzie słodka i niezwykle aromatyczna. Cynamon wzmacnia również jej zdrowotne właściwości. Pigwa jest niezwykle zdrowym owocem, który dzięki witaminie C wzmacnia naszą odporność i pomaga w walce z przeziębieniem i grypą. Korzenna przyprawa natomiast działa przeciwzapalnie.Konfiturę z pigwy musimy pasteryzować, aby zachowała smak i świeżość przez wiele miesięcy. Bardzo ważne jest również dokładne umycie i wyparzenie słoików zanim przełożymy do nich owoce. W przeciwnym razie konfitura z pigwy szybko się zepsuje i pojawi się na niej pleśń.