Śniadania jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Od jego jakości zależeć może nasze samopoczucie przez cały dzień. Podpowiadamy czego unikać i co zdecydowanie warto włączyć do jadłospisu. Podpowiadaliśmy wam już, kiedy najlepiej zjeść śniadanie. Tym razem na tapet bierzemy produkty, których regularne spożywanie o poranku może przynieść więcej szkody niż pożytku. Sprawdźcie, czy czasem po nie nie sięgacie.
Biała rzodkiew jest mniej popularnym, lecz bardzo zdrowym warzywem korzeniowym Warto po nią regularnie również ze względu na jej atrakcyjny, wyrazisty smak. Sprawdźcie jak ją przyrządzić i koniecznie spróbujcie. Mylona jest często z rzepą, a kształtem przypomina przerośniętą pietruszkę. Biała rzodkiew to pyszne i zdrowe warzywo o wyrazistym i ostrym smaku. Spokrewniona z dobrze nam znaną rzodkiewką bulwa powinna nas zainteresować.
Jajka najczęściej przygotowuje się na śniadanie, kiedy chce się zjeść coś szybkiego, a przy okazji odżywczego. Z uwagi na zawarty w nich niezdrowy cholesterol, nie należy jednak przesadzać z ich ilością. Według ekspertów każdego dnia można zjeść jedno jajko - dzięki temu czerpie się z nich wiele prozdrowotnych substancji, a przy okazji spożycie cholesterolu nie jest zbyt duże. Jajka w naszej diecie stanowią bardzo istotny element, bez którego wiele posiłków i potraw nie miałoby racji bytu. Do niedawna agencje zdrowia z całego świata zalecały, aby w ciągu tygodnia jeść maksymalnie 2-3 jajka. Na przestrzeni ostatnich lat dietetyka poszła mocno naprzód, co przełożyło się na nową wiedzę dotyczącą żywienia. Naukowcy doszli między innymi do wniosku, że zdrowi ludzie mogą skusić się na większą ilość jajek bez ryzyka komplikacji zdrowotnych.
Ryby należą do jednych z najzdrowszych produktów spożywczych. Zawierają bowiem wiele cennych składników odżywczych. Z tego względu powinniśmy je jeść co najmniej dwa razy w tygodniu. A jakie gatunki ryb szczególnie warto jeść? Omawiamy te najwartościowsze i najłatwiej dostępne. To, co w rybach najwartościowsze to nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Pierwsze korzystnie wpływają na serce i chronią przed alergiami. Drugie zmniejszają ryzyko wystąpienia nowotworów, obniżają ciśnienie krwi, pozytywnie wpływają na pracę serca i nerek.Ryby stanowią też źródło łatwo przyswajalnego, pełnowartościowego białka, a także witaminy A, E, D i z grupy B oraz wielu minerałów, np. jod, wapń, potas, fosfor, magnez, cynk, selen. Jednak nie wszystkie ryby mają ten sam skład. Warto więc wybierać te najzdrowsze.
Pasty kanapkowe są doskonałym pomysłem na przygotowanie bogatego w smaki i kolory śniadania. Nikt nie oprze się chrupiącemu pieczywu podanemu z delikatnym jajeczno-warzywnym miksem. Spróbujcie koniecznie — ten smak skradnie wasze serca. Prezentowaliśmy wam już przepis na wyśmienitą pastę kanapkową z dodatkiem suszonych pomidorów i oliwek oraz na smaczne smarowidło z cukinii. Dziś powracamy do klasyki, czyli do pasty na bazie jajek. Tym razem proponujemy, by dodać do nich posiekana czerwoną paprykę. Specjał urozmaici kanapki i przyjemnie zaskoczy rozmaitością tekstur. Skusicie się?
Przygotowanie tradycyjnych pączków zajmuje sporo czasu. Dla niecierpliwych smakoszy mamy przepis, dzięki któremu specjał ten można przygotować dosłownie w chwilę. Wykorzystuje on proszek do pieczenia i serek homogenizowany, a pączki wychodzą tak smaczne, jak gdybyśmy użyli drożdży. Skusicie się?Dla wielu smakoszy pączki są obowiązkowym punktem Tłustego Czwartku. Podpowiadaliśmy wam już jak wykonać je w domu nie używając tłuszczu i jakiego oleju użyć, jeśli zdecydujemy się na smażenie. Tym razem zdradzamy recepturę, która pozwoli wam błyskawicznie przyrządzić tradycyjny specjał. Pączki na bazie serka pięknie urosną dzięki dodatkowi proszku do pieczenia. Wykorzystując różne warianty serka, możecie wpłynąć na ostateczny smak deseru.
Pieczarki są u nas najpopularniejszymi grzybami. Wynika to z faktu, że są dostępne przez cały rok. Doskonale smakują duszone w śmietanie i zapiekane, warto je dodawać do zup i farszów. A czy można jeść surowe pieczarki, dodawać je do surówek i sałatek? Zaraz wyjaśnimy tę kwestię. Pieczarki są grzybami hodowlanymi. W związku z tym są dostępne przez cały rok i na dodatek niemal w każdym sklepie spożywczym. Dzięki temu mamy okazję sięgać po nie, gdy tylko przyjdzie nam na to ochota. Zwykle pieczarki smażymy i dusimy. Takie są najbardziej aromatyczne i najsmaczniejsze. Jednak dobrze też smakują pieczarki marynowane, faszerowane i zapiekane, a także smażone w panierce. Czy jednak można je jeść bez obróbki termicznej?
Pewnie nie raz przechowując w domu banany, zauważyliście, że pojawiły się na nich brązowe cętki. Wraz z nimi pojawiła się też wątpliwość — jeść czy nie jeść? Już wyjaśniamy, co oznaczają brązowe plamy na bananie. Tak, żebyście już nigdy nie musieli się zastanawiać, co z takimi owocami zrobić. Banany, choć pochodzą z ciepłych krajów, są u nas jednymi z najpopularniejszych owoców. To dlatego, że są dostępne przez cały rok. Mają też doskonały smak, są sycące i bardzo wartościowe. Banany zrywa się z drzew, gdy są jeszcze zielone. Dojrzewają w transporcie i w czasie przechowywania. Znamy więc ich wersję zieloną, jasnożółtą, ciemnożółtą, z brązowymi cętkami, a nawet brązową. Które banany można jeść?
Sieć restauracji McDonald's zaprezentowała nowe pozycje w swoim menu. Wśród nowości tym razem znalazły się też dania, po które będą mogły sięgnąć osoby wykluczające z diety mięso. Nowy wrap i pieczone ziemniaczki z pewnością zainteresują nie tylko wegetarian.Choć działania popularnej sieci restauracji fast food nie zawsze spotykają się z pozytywnym odbiorem, tym razem można powiedzieć, że ruch McDonald's jest trafiony. Sieć odświeża bowiem swoje menu i nie zapomina o wegetarianach.
Czy zdarzyło wam się, że otwieracie opakowanie z czekoladą, a ona jest jakby pokryta szronem? Z pewnością zastanawialiście się, czy można jeść czekoladę z białym nalotem. Za chwilę rozwiejemy wasze wątpliwości, bo odpowiedź jest dość zaskakująca. Większość produktów najsmaczniejsza jest, gdy jest świeża (wyjątkiem, jest oczywiście wino). Gdy zjadacie owoce zerwane prosto z krzaczka, czy dopiero, co wyprodukowane słodycze, nie ma żadnej wątpliwości — z pewnością wam nie zaszkodzą. Znak zapytania pojawia się, jednak gdy produkt jest długo przechowywany i zmienia nieco swój wygląd. Tak często jest właśnie z czekoladą, na której pojawia się biały nalot. Czy można ją jeść, czy lepiej nie?
Dieta nigdy nie jest przyjemnym ani łatwym doświadczeniem, dlatego specjaliści opracowują swoje sposoby na chudnięcie. Poniżej pokazujemy przepis na sałatkę jarzynową, opracowaną zgodnie z zasadami diety dr. Dąbrowskiej. Dzięki tej potrawie można odżywiać się zdrowo, a zarazem smacznie i sycąco. Dieta dr. Dąbrowskiej jest, jak można przeczytać na medonet.pl, wariacją warzywno-owocowego postu, podczas którego spożywa się dziennie maksymalnie 600 kcal. Dieta trwa około 6 tygodni, a jej głównym zadaniem jest oczyszczenie z toksyn. Polacy uwielbiają sałatkę jarzynową, lecz podczas odchudzania jedzenie jej jest niewskazane - wszystko przez dużą ilość kalorycznego i tłustego majonezu. Sałatka przez nas prezentowana pozbawiona jest tego niezdrowego składnika.
Pojawiło się nagłe ostrzeżenie sanepidu. Jego powodem jest wykrycie szkła w pasteryzowanych buraczkach. Przeczytajcie nasz materiał, a dowiecie się dokładnie, o jaki produkt chodzi. Jeśli go zakupiliście, pod żadnym pozorem go nie spożywajcie.Sanepid, czyli Państwowa Inspekcja Sanitarna jest organem powołanym, by chronić nasze zdrowie. Ma on za zadanie strzec nas przed działaniem szkodliwych czynników, które mogą wystąpić np. w żywności. Szybka reakcja tej komórki ma na celu ustrzec jak największą część społeczeństwa przed chorobami zakaźnymi i działaniem szkodliwym dla organizmu.
Często wykorzystujesz w kuchni ogórki? Przyrządzasz z nich mizerię, dodajesz do różnych sałatek? A wiesz, od której strony należy obierać ogórki? Masa Polaków wciąż popełnia duży błąd, w wyniku którego stają się one niesmaczne. Dlatego koniecznie się go wystrzegaj.Ogórków tak naprawdę nie trzeba obierać, wystarczy je tylko dokładnie umyć. Oczywiście, jeśli skórka jest twarda, warto ją usunąć, dzięki czemu warzywo stanie się delikatniejsze, ale też bardziej lekkostrawne.
W sklepach sieci Biedronka każdego dnia można zaoszczędzić dużo pieniędzy, jeśli dobrze korzysta się z dostępnych promocji. Już od jutra, czyli 24 stycznia, zaczną się nowe rabaty obowiązujące do 30 stycznia. W tym czasie konsumenci będą mogli zdobyć tańsze mięsa, masła czy ulubione słodycze. Nie zapomnij wziąć ze sobą karty Moja Biedronka - to ona pozwala na użycie większości przecen. Sieć zamieściła już szczegóły nadchodzącej oferty.W obecnych czasach największe sieci sklepów spożywczych prowadzą nieustanną walkę między sobą o jak największą ilość klientów. Najlepszą metodą, aby osiągnąć ten cel, są zdecydowanie przeceny, skierowane do nowych, jak i stałych konsumentów. Portugalska sieć znana jest ze swoich licznych akcji rabatowych, które ułatwiają Polakom skuteczne i bezpieczne prowadzenie domowego budżetu. Sprzedawanie produktów po tańszych sumach jest istotne szczególnie dzisiaj, kiedy problemy finansowe dotykają wielu osób.
Najpopularniejszymi warzywami w naszej kuchni są ziemniaki, cebula, marchew i pomidory. Jednak sklepy oferują naprawdę dużą różnorodność tych zdrowych produktów. Wśród nich jest warzywo ze zdjęcia — rozpoznajesz je? Nazywa się brukiew. A wiesz, dlaczego warto jeść brukiew i jak ją przyrządzić?Brukiew nie jest obecnie popularna na naszych stołach. To z pewnością wynik złego skojarzenia — w czasie wojny była podstawowym składnikiem zup. Ogólnie uchodziła za pokarm dla biednych. Jednak warto spojrzeć na nią łaskawym okiem, bo jest bardzo zdrowa. I co więcej — można z niej przygotować pyszne dodatki do obiadu.Brukiew jest rośliną korzeniową z rodziny kapustowatych. Wyglądem przypomina nieco buraka. Bulwa od góry jest fioletowa, dolna część ma kremową barwę. Smakuje trochę jak rzodkiew, jest słodkawa z nutą goryczy.
Pierogi są specjałem, którego walory jest w stanie podkreślić dobrze dobrana okrasa. Danie to można polać wieloma smakowitymi kompozycjami dodatków. Zdradzamy jak je przygotować i z czym podać. Zapomnicie o suchych pierogach. Z mięsem, z kapustą i grzybami, a nawet z suszonymi śliwkami — każde pierogi znajdą swoich amatorów. Gdy polejemy je dopasowaną do kompozycji farszu okrasą, będą tak dobre, jak nigdy wcześniej. Sprawdźcie, jakie są możliwości.
Kotlety z cukinii i jajek to pyszne i zdrowe kotlety, które posmakują nawet największym niejadkom. Miękkie, doprawione cebulką, czosnkiem i szczypiorkiem wyglądają bardzo apetycznie, a smakują jeszcze lepiej. Poznaj przepis na kotlety z cukinii i jajkiem, czyli prostą i smaczną alternatywę dla tradycyjnych kotletów.Jeśli masz ochotę na lekkie, wegetariańskie kotleciki lub szukasz pomysłu na danie, które posmakuje Twojemu dziecku- ten przepis jest idealny dla Ciebie. Kotleciki z cukinii i jajek są proste w przygotowaniu, wychodzą za każdym razem i zawsze znikają z talerzy w mgnieniu oka.Do kotletów dodaj otręby owsiane, dobrze zagęszczą masę na kotlety, a dodatkowo uzupełnisz dietę dziecka w niezbędny błonnik. Kotlety świetnie smakują podane z sałatką ze świeżych warzyw, delikatnym puree z dyni i ziemniakami z koperkiem. Świetne kotlety przygotujesz również z cieciorki- tu poznasz niezawodny przepis na kotlety z ciecierzycy, idealne na bezmięsny obiad dla całej rodziny.
W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na częstsze infekcje. By się przed nimi ustrzec lub je pokonać, warto stosować naturalne środki. A wiesz, dlaczego zimą warto sięgać po syrop z czarnego bzu? Ma on naprawdę wiele zalet, a poza tym jest bardzo smaczny.Czarny bez dziko rośnie w parkach, lasach i bezdrożach. A z jego kwiatów i dojrzałych owoców można zrobić pyszny i zdrowy syrop. Czarny bez jest składnikiem wielu środków sprzedawanych w aptekach, więc jego lecznicze działanie jest jak najbardziej potwierdzone.
Parówki są częstym śniadaniowym wyborem Polaków, którzy najczęściej podają je swoim pociechom, spiesząc się do pracy. Niestety, wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu w Północnej Karolinie nie są pozytywne. Okazuje się nawet, że w trakcie obróbki termicznej stają się nawet jeszcze bardziej szkodliwe i niebezpieczne, z powodu dodawania do gorszych jakościowo parówek azotanów i azotynów.Parówki nie mają zbyt dobrej opinii już od wielu lat, lecz cały czas tysiące Polaków kupują je dla siebie, czy swoich dzieci. Prostota ich przygotowania, zawsze taki sam przyjemny smak oraz niski koszt skłaniają do częstego kupna. Tak jak w przypadku innych towarów żywnościowych, które są wysoko przetworzone, parówki również mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi. Mało kto jednak spodziewał się, że mogą skrywać w sobie aż tyle niezdrowych właściwości.
Właśnie się dowiedzieliśmy. Główny Inspektorat Sanitarny wycofuje uwielbiane batoniki z powodu zanieczyszczenia szkłem. Dziś zostało wydane pilne ostrzeżenie w tej sprawie, skierowane do wszystkich Polaków. Sprawdźcie, jakich produktów dokładnie ono dotyczy i na jakie produkty należy uważać. GIS stoi na straży bezpieczeństwa Polaków między innymi dotyczącego żywności. Dlatego regularnie poddaje produkty spożywcze kontrolom, także na etapie ich produkcji. W razie wykrycia potencjalnego niebezpieczeństwa wydaje ostrzeżenia, by zapobiec sytuacjom groźnym dla zdrowia i życia.
Robiąc zakupy na targowisku, często spotykamy się z nieco mniej popularnymi warzywami, których smak potrafi zaskoczyć. Jednym z produktów, na które warto się zdecydować, jest cykoria. Odpowiednio przyrządzona będzie pyszna, a korzyści ze spożycia niebagatelne. Spróbujcie koniecznie. Pamiętajcie jednak o obmyciu liści wodą z sokiem z cytryny. W ten sposób pozbędziecie się goryczy.Niektóre warzywa, takie jak np. brukiew czy topinambur, nie trafiają na nasze talerze zbyt często. Wynikać to może z faktu, że nie znamy ich smaku lub nie wiemy, do czego je wykorzystać. Podobna sytuacja występuje w przypadku cykorii. Warzywo to słynie z gorzkiego smaku, który łatwo można usunąć. Nie powinniśmy z niego rezygnować.
Kotlety jajeczne kojarzą się wielu osobom z czasami jedzenia obiadów w szkolnych stołówkach. Kotlety z jajka stanowiły wtedy bardzo często drugie danie - są bowiem tanie, proste i sycące. Jakub Kuroń dodaje do nich odrobinę zrumienionego boczku. Dzięki temu gotowe kotlety stają się soczyste, aromatyczne i jeszcze bardziej intensywne. Kotlety jajeczne dawniej wywoływały w nas raczej mieszane uczucia, ponieważ jako dzieci mnóstwo potraw wydawało nam się niejadalnymi. Dzisiaj z pewnością nostalgia weźmie górę i smakosze zabiorą się za gotowanie kotletów jajecznych. Szczególnie z przepisu Jakuba Kuronia. Jakub Kuroń podaje swoje kotlety jajeczne wraz z sosem chrzanowym, który intensywnym smakiem podkreśla całe danie. Do samej masy wrzuca z kolei pokrojony w kostkę i podsmażony na chrupko wędzony boczek. Ten trik pozwala uzyskać lekko dymny aromat, a także ciekawą konsystencję.
Sos z cukinii i papryki w słoiczkach to świetny pomysł na sos do makaronu, kiedy tylko będziesz mieć ochotę na szybki, bezmięsny obiad. Sos jest bardzo gęsty, aromatyczny, a pasteryzowany w słoiczkach zachowuje świeżość i smak przez wiele miesięcy. Poznaj przepis na sos z cukinii i papryki do makaronu.Sos z cukinii i papryki to rewelacyjny sos do makaronu, jest lekki, ale i bardzo sycący. Sos robię zawsze z większej ilości warzyw i przekładam do słoiczków, aby zawsze mieć go pod ręką. Po ugotowaniu sosu słoiki pasteryzuję 20 minut w gorącej wodzie, aby na potrawa na długo zachowała swój wyjątkowy smak.Sos z cukinii i papryki to świetna alternatywa dla tradycyjnych sosów do makaronu. Jest mocno paprykowy o wyczuwalnej nucie cukinii i suszonych ziół. W sosie nie może zabraknąć również czosnku, oliwy z oliwek i cebuli, które znacznie podbijają smak dania. Bardzo ważne jest również zachowanie proporcji między cukrem, a octem, aby sos był idealny. Na szklankę cukru wystarczy pół szklanki octu.Jeśli chcesz przygotować równie szybki i smaczny sos- tu poznasz przepis na sos pomidorowy z ziołami, idealny do makaronu typu penne czy spaghetti.
Gołąbki są ulubioną potrawą wielu smakoszy. Wielu z nas jednak nie zdaje sobie sprawy z faktu, iż tradycyjnie danie to było jarskie, a farsz stanowiła kasza. Zdradzamy tradycyjną recepturę na to pyszne danie, pochodzącą z 1910 roku. Wypróbujcie, a nie wrócicie do mięsnego wariantu. Oparta na przepisie Marii Ochorowicz-Monatowej z 1910 roku receptura na jarskie gołąbki zachwyci fanów tej kultowej kapuścianej potrawy. To kolejna wegetariańska wersja tego dania. Kasza jaglana w połączeniu z delikatna pekińską i pomidorami smakuje wyśmienicie. Słodyczy gołąbkom nada obecność marchewki i karmelizowanej cebuli, która wraz z porem idealnie dopełni kompozycję smakową.
Lubicie zjeść jajecznicę na śniadanie, ale unikacie tłuszczu w diecie? Dodajcie do jajecznej masy dwie łyżki wody i przygotujcie ją na parze. Przyrządzone w ten sposób jajka będą lekkie i puszyste, a przy tym zdrowe. Spróbujcie koniecznie. Wyjaśnialiśmy wam już wcześniej jakie znaczenie ma kolor skorupki zakupionego przez nas jajka. Pisaliśmy też o tym, czego wraz z jajkami lepiej nie jeść. Tym razem przychodzimy z recepturą na pyszną, a przede wszystkim zdrową jajecznicę śniadaniową. Nie będzie wam potrzebny olej, a jej przygotowanie zajmie dosłownie kilka chwil. Wypróbujcie już dziś.
Naleśniki są uniwersalnym przysmakiem, który przyrządzić można na wiele sposobów. Mało kto jednak wie, jak istotną rolę w ich przygotowaniu odgrywa cukier. Niestety jest on często pomijany, zwłaszcza w wytrawnych wersjach specjału. Wyjaśniamy, dlaczego warto do dodawać.
Bataty, czyli słodkie ziemniaki, są coraz częściej spotykanym w sklepach warzywem, które można przemienić w wiele pysznych dań. Zdradzamy co jeszcze, oprócz klasycznych, słodkich frytek, możecie z nich przygotować. Będziecie zaskoczeni, jak wiele Słodkie ziemniaki mają wszechstronne zastosowanie w kuchni. Pasują zarówno do dań wytrawnych, jak i roślinnych deserów. Weganie robią z nich także warzywny ser, który do złudzenia przypomina oryginalny specjał. Dowiedzcie się, dlaczego warto sięgać po batata i jak najlepiej go użyć.
Kawa z mlekiem ma liczne grono wielbicieli. A czy próbowaliście już herbaty z dodatkiem mleka? Choć połączenie to nie brzmi zbyt apetycznie, jednak napój ten zaleca się zazwyczaj kobietom karmiącym piersią. Czy jednak warto pić herbatę z mlekiem?Herbata z mlekiem zwana popularnie bawarką to nic innego jak herbata z dodatkiem mleka lub gorące mleko, do którego dolano napar herbaty. Efekt jest ten sam — powstaje beżowa mikstura, która niektórym smakuje, a innych odpycha. Jednak do prawdziwej bawarki można też dodać cynamon, miód czy aromatyczny alkohol. Dzięki temu powstanie o wiele smaczniejszy napój. Czy jednak połączenie herbaty z mlekiem daje nam jakieś korzyści?