Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Dieta

Dieta

Gotowanie - 7 najczęstszych błędów
29.12.2021 01:00 7 najgorszych błędów, które popełniamy w kuchni

Korzystacie ze sprawdzonych z przepisów, lecz dania się nie udają? A może żywność psuje się szybciej niż się spodziewaliście? Prawdopodobnie popełniacie w kuchni kilka prostych błędów, których łatwo jest uniknąć. Zobaczcie, czego nie powinno się robić.

Sanepid wycofuje kaszę gryczaną
29.12.2021 01:00 Sanepid wycofuje kaszę gryczaną

Sanepid podał, że z rynku zniknąć musi kolejny produkt. Tym razem wycofywana jest kasza gryczana. Powodem nie jest szkodliwa substancja, lecz niezgodność produktu z opisem na opakowaniu i wynikające z niego zagrożenie dla konsumentów. W kaszy gryczanej bowiem znaleziono dodatek ziaren pszenicy. Pszenica zawiera gluten. Substancja ta jest alergenem i są osoby, które spożywać jej nie powinny. Żywność oznaczona jako bezglutenowa nie może być potencjalnie niebezpieczna dla części konsumentów. Dlatego też produkt wycofywany jest z rynku.

Rozgrzewająca kawa Anny Lewandowskiej
29.12.2021 01:00 Aromatyczna, cudownie rozgrzewająca kawa od Ani Lewandowskiej

Po kawę zwykle sięgamy rankiem, gdy chcemy się pobudzić do działania. Anna Lewandowska proponuje, by aromatyczne ziarna zagotować z dodatkiem przypraw korzennych i miodu. Taki napój powinien nas rozgrzać i wesprzeć organizm w walce z przeziębieniem. Spróbujcie koniecznie. Sposobów na przyrządzenie smacznej i pobudzającej kawy, która dodatkowo pozytywnie wpłynie na nasz dobrostan, jest kilka. Zdradzaliśmy wam już, czym jest kawa kuloodporna i jaki wpływ na zdrowie ma dodatek kurkumy i goździków. Tym razem wracamy z pomysłem Anny Lewandowskiej inspirowanym chińską teorią Pięciu Przemian. Skusicie się?

Fit placki ziemniaczane
27.12.2021 01:00 Fit placki ziemniaczane

Lubisz placki ziemniaczane, ale nie możesz lub nie chcesz jeść tłustych potraw? Fit placki ziemniaczane to świetna alternatywa dla tradycyjnych, smażonych na głębokim oleju placków. Poznaj przepis na pieczone fit placki ziemniaczane, lekkie i pyszne.Fit placki ziemniaczane to pomysł na lekki lunch, obiad lub kolację dla każdego, kto chce zjeść zdrowo i smacznie. Pieczone placki ziemniaczane są chrupiące i pozbawione tłuszczu, dzięki czemu możemy je jeść bez najmniejszych wyrzutów sumienia.Fit placki ziemniaczane podaj z lekkim sosem czosnkowym, jogurtem naturalnym lub greckim sosem tzatziki. Placki możesz również przygotować z posiekanym szczypiorkiem lub koperkiem, każda wersja smakuje wyśmienicie.Do przygotowania placków wykorzystaj ziemniaki mączne, np. Orlik, Sante, Irys. Ziemniaki typu B lub C zawierają mało wody, a dużo skrobi, dzięki czemu masa będzie zwarta, a placki chrupiące i miękkie w środku.Możesz również urozmaicić placki o ulubione warzywa, tu poznasz przepis na wyśmienite placuszki ziemniaczane z marchewką i cukinią.

Herbatki wspomagające trawienie
26.12.2021 01:00 Herbaty wspomagające trawienie. Idealne po świątecznych ucztach

W święta zdarza się, że zjemy zbyt dużo. Po sutym posiłku często doskwierają nam różne dolegliwości, które złagodzić mogą ziołowe herbatki. Sprawdźcie, po co warto sięgnąć, by uczta dłużej o sobie nie przypominała. Czasami, by wyeliminować niedogodności, wystarczy zwykła czarna herbata, którą z pewnością każdy z nas ma w swoim domu. Prosty napar obfituje w składniki, które mogą wspomóc opróżnianie żołądka i złagodzić niestrawność. Gdyby to jednak było za mało, są inne zioła, które mogą być pomocne.

Wykorzystanie resztek świątecznych dań
26.12.2021 01:00 Jak wykorzystać resztki po Świętach?

Wigilia dawno już za wami, a świąteczne potrawy nadal są w waszych lodówkach? Mamy kilka wskazówek co możecie z nimi zrobić. Pośpiech jest wskazany, lecz nie koniecznie wszystko będziecie musieli zjadać w oryginalnej postaci. Podpowiadaliśmy już jak poradzić sobie z nadmiarem karpia i jak najlepiej przechować sałatkę jarzynową. Teraz wracamy z garścią rad jak odświeżyć i uratować przed zepsuciem świąteczne przysmaki. Z naszymi radami wszystko zniknie, a wy nie będziecie znudzeni jedzeniem tych samych dań.

Odgrzewanie świątecznego karpia
24.12.2021 01:00 Jak odgrzać smażonego karpia, aby nie stracił smaku?

W wielu domach karp mimo wszystko zagości na stole wigilijnym. Jeśli uda wam się zrobić zbyt dużo porcji, pamiętajcie, że danie możecie odgrzać następnego dnia. Podpowiadamy jak zrobić to szybko i tak, aby zachowało, jak najwięcej smaku. Karp nie kosztował w tym roku mało. Warto zadbać o to, by — jeśli jakimś cudem udało nam się go znów zrobić zbyt dużo — nie zmarnować ani kęsa. Jeśli przyrządziliśmy go dobrze, odgrzewanie nie powinno zaszkodzić panierce. Sprawdźcie jak skutecznie podgrzać tę potrawę.

Jedzenie na Wigilię
24.12.2021 01:00 Jak jeść w Wigilię, żeby się nie przejeść?

W czasie Wigilii Bożego Narodzenia stoły uginają się pod ciężarem jedzenia, dlatego bardzo łatwo o przejedzenie. Dodatkowo je się wtedy łapczywie i bardzo szybko, co sprzyja uczuciu ciężkości. Aby tego uniknąć, warto zrezygnować z poszczenia i zjeść przed kolacją kilka małych posiłków - dzięki temu układ trawienny będzie gotowy na świąteczne potrawy. Niestety wiele osób decyduje się na niespożywanie posiłków, aż do kolacji. Wówczas nietrudno o problemy gastryczne.Kolacja wigilijna jest jednym z najważniejszych świąt dla Polaków. To wtedy przy stole gromadzą się nasi najbliżsi, można cieszyć się mnóstwem pysznego jedzenia, a także jedyną w swoim rodzaju aurą oraz świątecznym klimatem. Wtedy też na biesiadników czyhają kulinarne przeszkody, głównie pod postacią ogromnych porcji, zbyt szybkiego i łapczywego jedzenia oraz chęci spróbowania wszystkiego. W takiej sytuacji najgorszym co można zrobić, jest wybranie całodziennej głodówki - przez nią podczas kolacji szybko poczuje się przejedzenie.

świąteczny stół
22.12.2021 01:00 Co zrobić, żeby nie przytyć w święta?

Święta Bożego Narodzenia są chyba najpiękniejsze w roku. Planujemy je z dużym wyprzedzeniem, kupujemy prezenty, przyrządzamy potrawy. A gdy już się zaczną, ruszamy z niekończącą się biesiadą. Większość czasu zwykle spędzamy przy stole, rozmawiając i zjadając więcej, niż potrzebujemy. Co więc zrobić, żeby nie przytyć w święta? Większość Polaków popełnia fatalny błąd, jakim jest wcześniejsze głodzenie się. Przez niego ciężej się oprzeć świątecznym specjałom.W przedświątecznym zabieganiu zwykle nawet nie mamy czasu spokojnie zjeść. Za, to gdy już święta nadejdą, odrabiamy za wszystkie czasy. Nic dziwnego, że czujemy się ociężali, a energia wprost z nas upływa. Co więcej, każdy z nas, gdy wejdzie po świętach na wagę, z pewnością zauważy, że trochę przytył. Jak temu zapobiec?

kompot z suszu
22.12.2021 01:00 Dlaczego warto pić kompot z suszu?

Kompot z suszu jest jedną z tradycyjnych potraw wigilijnych. Niektórzy go pomijają, bo ma specyficzny smak. A wiecie, dlaczego warto pić kompot z suszu? Jest naprawdę zdrowy, bo kryje w sobie mieszankę suszonych owoców i przypraw. Koniecznie poznajcie jego niesamowite działanie. Niektórzy kompot z suszu uważają za napój, inni za deser. Tak czy siak, można go spokojnie wliczać do obowiązkowych 12 potraw. Jednak warto przygotować go nie tylko dlatego, by dobić do tradycyjnej liczby. Charakteryzuje się bowiem niezwykłym smakiem i niepowtarzalnym aromatem. A inne napoje na głowę bije swoimi właściwościami.

Świąteczny stół
21.12.2021 01:00 Polacy ograniczają świąteczne wydatki na jedzenie

Święta tuż, tuż. Przed nami ostatnie zakupy żywnościowe i prezentowe. Choć w sklepach spore tłumy ludzi, jednak Polacy ograniczają świąteczne wydatki na jedzenie. Tak pokazują najnowsze badania. Jak się okazuje, przyczyną takiego postępowania nie są tylko i wyłącznie tegoroczne, wysokie ceny. Choć Wigilię i Święta staramy się spędzić tradycyjnie, tak jak to było w naszych domach od pokoleń, to jednak wprowadzamy pewne zmiany. Zmienia się bowiem społeczeństwo, jego potrzeby, a także otaczające nas środowisko. Reagujemy więc na bieżąco na obecną sytuację.

ryby
20.12.2021 01:00 Jakie ryby warto jeść?

Ryby, które goszczą na naszych stołach, odzwierciedlają ich dostępność w sklepach. Najczęściej więc przyrządzamy dorsza, pstrąga, łososia i śledzia. Jednak dobrze też sięgnąć po ryby z polskich jezior, rzek i mórz. Podpowiemy ci, jakie ryby warto jeść. Które zachwycą cię smakiem i jak je przyrządzić. Ryby należą do jednych z najzdrowszych produktów spożywczych. Najwyżej są cenione tłuste ryby morskie, ze względu na wysoką zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych. Jednak tak naprawdę, dla urozmaicenia smakowego i żywieniowego, warto sięgać po różne gatunki ryb. Supermarkety nie oferują zwykle dużego wyboru ryb. Proponują te gatunki, które sprzedają się najlepiej. Jednak, jeśli wybierzesz się do sklepu rybnego, kupisz tam też mniej popularne gatunki. Idealną sytuację mają ci, którzy wędkują. Z jezior i rzek potrafią wyciągnąć bowiem najlepsze, bo świeże okazy.

Kiwi - bogate źródło witaminy C
20.12.2021 01:00 Dlaczego warto jeść kiwi i jak je wykorzystać w kuchni?

Kiwi albo też agrest chiński jest pysznym owocem cytrusowym, którego spożycie dostarczy naszemu organizmowi wiele cennych składników odżywczych oraz wesprze sen. Zdradzamy, jak prosto i przyjemnie włączyć ten smakołyk do diety. Spopularyzowany przez Nową Zelandię owoc ma ciekawy, nieco kwaśny smak, który może podkreślić walory wielu potraw. Jest dostępny w sklepach przez cały rok, a powodów, by się nim raczyć jest naprawdę wiele.

Projekt bez tytułu
19.12.2021 01:00 Najgorszy rodzaj łososia, jaki znajdziemy w sklepach

Ryby są bardzo zdrowe, zwłaszcza tłuste i morskie. Zawierają bowiem pełnowartościowe, lekkostrawne białko i witaminy, ale przede wszystkim zdrowe tłuszcze omega-3 i omega-6. Do takich zdrowych ryb należy łosoś, jednak nie każdy. Poznaj najgorszy rodzaj łososia. Łosoś ma wielu wielbicieli. Cenimy go za smak, apetyczny kolor i to, że nie ma w nim drobnych ości. Należy do tłustych ryb morskich, które ze względu na wysoką zawartość zdrowych kwasów tłuszczowych oraz jodu uważane są za najzdrowsze. I tak jest pod warunkiem, że sięgamy po dziką rybę.

Zamrożone filety rybne
19.12.2021 01:00 Jak błyskawicznie rozmrozić ryby?

Chcecie przyrządzić rybę z patelni, a okazało się, że filety nadal są zamrożone? Sytuacje da się uratować. Znamy kilka skutecznych sposobów, by rozmrażanie produktu przyspieszyć. Z naszymi wskazówkami czas nie będzie działa na waszą niekorzyść. Sprawdźcie, co możecie zrobić, by przyrządzić wszystkie dania z mrożonych ryb sprawnie. Radziliśmy wam już jak pozbywać się mocnego rybiego zapachu i jak radzić sobie z posmakiem mułu u karpia. Wracamy ze wskazówkami jak sprawnie rozmrozić zachowane na wigilijne potrawy ryby. Kupowanie ich wcześniej jest doskonałym pomysłem, dlatego wiedza ta z pewnością ułatwi wam sprawne przygotowanie wieczerzy.

Kawa z goździkami
19.12.2021 01:00 Dlaczego warto dodać goździki do kawy?

Kawa kojarzy nam się z poranną dawką pobudzenia. Napar ten warto jednak urozmaicać o dodatki, które dołożą mu kolejnych cennych właściwości. Jednym z nich są goździki. Kawa zaparzona z nimi będzie miała przyjemny, korzenny aromat. Spróbujcie koniecznie. O tym, kiedy kawę najlepiej jest sięgać po kawę, już pisaliśmy. Podpowiadaliśmy wam także jakie korzyści niesie ze sobą dodanie do niej cynamonu. Tym razem na tapet bierzemy kolejny pyszny dodatek — goździki. Okazuje się, że ten przyjemni pachnąca przyprawa znacząco podnosi walory odżywcze napoju.

Pomelo — jak go użyć w kuchni?
19.12.2021 01:00 W jaki sposób wykorzystać w kuchni pomelo?

Pomelo, a właściwie pomarańcza olbrzymia, jest często spotykanym w marketach zdrowym cytrusem. Powinniśmy po niego sięgać bez wahania. Posiada bowiem wiele cennych składników odżywczych i jest niesamowicie smaczny. Podpowiadamy, jak włączyć go do diety. Z owoców można przyrządzać wiele smakowitych deserów. Czasem nawet mogą stanowić pyszny dodatek do dań wytrawnych, tak jak ma to miejsce w przypadku żurawiny czy pigwy. Cytrusy także powinny zająć w naszej kuchni należne im miejsce. Zwłaszcza pyszne i niezwykle lekkie pomelo.

Jak wybrać dobre jajka?
18.12.2021 01:00 Jak rozpoznać, że jajka są nieświeże?

Chcecie zrobić jajecznicę, ale macie wątpliwość czy jajka, które posiadacie, wam nie zaszkodzą? Z naszym poradnikiem unikniecie niepotrzebnego ryzyka. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę przed użyciem jaja i jak wybrać najlepsze podczas zakupów. Z jaj przyrządzić możemy wiele smacznych potraw. Najczęściej sięgamy po nie przy okazji śniadania np. gotując je w koszulce czy robiąc z nich omlet. Aby przygotowane dania były bezpieczne i udane, warto wybrać do ich przyrządzenia świeże produkty. Podpowiadamy jak ocenić, czy nasze jaja się jeszcze nadają.

topinambur
17.12.2021 01:00 Jak wykorzystać w kuchni topinambur?

Jeśli znudziły wam się ziemniaki, pora zastąpić je nowym produktem. Nowym, choć dawno temu dość popularnym w naszej kuchni. Mowa o topinamburze. Wiecie, jak smakuje i jakie cenne właściwości ma to warzywo? Dowiedzcie się jak wykorzystać topinambur w kuchni.Latem z pewnością lubicie skubać słonecznik. A czy wiecie, że występuje on też w wersji bulwiastej, która jest jadalna? Słonecznik bulwiasty znany pod nazwą topinambur to popularny w Polsce chwast. Kiedyś był u nas tak znany, jak ziemniaki. W ostatnich latach znów wraca do łask, a jego walory są doceniane. Jadalną częścią topinamburu są podziemne bulwy. Mają lekko słodkawy, nieco orzechowy smak. Zawierają dużo witaminy C i witamin z grupy B, a także żelazo, potas i krzem. Można je przyrządzać podobnie jak ziemniaki, a więc gotować, piec i smażyć.

Kotlety z jajek gotowanych
17.12.2021 01:00 Kotlety z jajek gotowanych

Kotlety z jajek gotowanych to pomysł na smaczny, bezmięsny posiłek dla całej rodziny. Kotleciki są świetne jako dodatek do obiadu, lunch do pracy, kolacja na ciepło, są pożywne, lekkie, delikatne i jednocześnie chrupiące. Poznaj przepis na kotlety z jajek gotowanych.Kotlety z jajek to błyskawiczne danie, które z pewnością posmakuje każdemu smakoszowi, nawet największemu miłośnikowi mięsa. Kotlety to posiłek zbilansowany, zawierający duże ilości białka, wapnia i wielu cennych witamin. Danie jest znacznie mniej kaloryczne niż tradycyjne kotlety schabowe, są pysznym zamiennikiem mięsa.Do kotletów przygotuj domowy sos pieczarkowy lub podaj je z bagietką, sałatką ze świeżych warzyw lub surówką z kiszonej kapusty. Kotlety dopraw solą, pieprzem, możesz dodać do nich również prażone pestki dyni, posiekaną natkę pietruszki, szczypiorek, zioła prowansalskie. Jeśli szukasz pomysłu na pysze kotleciki na bezmięsny obiad- tu poznasz przepis na kotlety z ciecierzycy, idealne dla całej rodziny.

Czego nie jeść przed snem
16.12.2021 01:00 Co jeść, a czego unikać przed snem?

Jedzenie kolacji jest równie ważne, jak spożywanie pozostałych posiłków w czasie dnia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak ogromny jest wpływ naszych wieczornych wyborów żywieniowych na jakość snu. Niektóre mogą spowodować, że obudzimy się w fatalnym stanie. Pisaliśmy już, jaka jest najlepsza pora, by zjeść kolację. Tym razem wracamy z radami co zrobić, aby nie utrudnić sobie zasypiania i dobrze wypocząć. Wbrew pozorom istnieje wiele rzeczy, na które powinniśmy uważać i nie wystarczy wybranie odpowiedniego czasu na ten posiłek.

rosół
15.12.2021 01:00 Dlaczego warto dodać goździki do rosołu?

Rosół znamy i uwielbiamy. Choć każdy gotuje go nieco inaczej, końcowy smak jest podobny. Do rosołu można dorzucić też mniej popularne przyprawy, co podkreśli jego walory. A wiesz, dlaczego warto dodać goździki do rosołu? Wystarczą dosłownie 2-3 sztuki.Podstawą rosołu jest oczywiście mięso i warzywa. Jednak przyprawy też są bardzo istotne. Klasycznie do tej zupy dodaje się sól i pieprz, jednak warto też dorzucić coś więcej. Jeśli zależy ci na rozgrzewającym działaniu rosołu, doskonałym dodatkiem będzie imbir czy kurkuma. Głębszego smaku doda mu zaś listek laurowy czy lubczyk. Do rosołu doskonale pasują też goździki.

Tofucznica
15.12.2021 01:00 Lekka jajecznica bez ani jednego jajka

Jajecznica na jajkach nie jest niestety dla każdego - niektórzy mają alergie pokarmowe lub z pobudek moralnych nie chcą jeść produktów odzwierzęcych. Dla nich warto znać przepis na tofucznice, czyli jajecznicę z tofu bez ani jednego jajka. Potrawa w smaku, wyglądzie czy konsystencji niczym się nie wyróżnia od klasycznej jajecznicy, jest sycąca i obłędnie pyszna. Jajecznica jest typowo śniadaniową propozycją, którą robi się w kilka chwil i można praktycznie w 100% dostosować do swoich preferencji. Niestety jajka znane są ze swoich właściwości uczulających, przez co nie każdy może się nimi cieszyć. Na szczęście znamy recepturę na alternatywny rodzaj takiego śniadania. Tofu, czyli skoagulowane mleko sojowe, jest źródłem roślinnych tłuszczów nienasyconych i wielu witamin, nie zawiera cholesterolu, a także nie ma dużo kalorii. Konsystencja tofucznicy jest wręcz taka sama jak jajecznicy. Bez problemu możesz dodać do poniższego przepisu swoje ulubione składniki - wtedy uzyskasz bogatszy smak i aromat.

Czy wegetarianie jedzą jajka?
14.12.2021 01:00 Czy wegetarianie jedzą jajka?

Wegetarianie nie jedzą mięsa głównie ze względu na przekonania religijne bądź etyczne, które związane są z hodowlą i ubojem zwierząt hodowlanych, czy jedzą jednak produkty odzwierzęce? Czy wegetarianie jedzą jajka?Jajka to bogate źródło pełnowartościowego białka, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jajka to również witaminy z grupy B, witamina A,E,K, wapń, żelazo, magnez i beta-karoten, ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie jest więc nieoceniony. Jajka to również spora dawka energii, a śniadanie z nich złożone doda nam siły na wiele godzin.Dieta wegetariańska składa się głównie z kaszy, ryżu, warzyw, owoców, strączków i produktów białkowych. Dieta wegetariańska jest lekka i pozbawiona ciężkiego, czerwonego mięsa. Niektórzy wegetarianie nie jedzą nawet ryb, inni dopuszczają spożywanie drobiu, dieta wegetariańska jest więc bardzo różnorodna.Jeśli chcesz wypróbować pysznych potraw wegetariańskich, koniecznie ugotuj curry z batatów i orzechów i usmaż kotlety z kalafiora, a przekonasz się, że dania bezmięsne również są pyszne i bardzo sycące.

Jakich bakalii unikać?
14.12.2021 01:00 Na co należy zwracać uwagę kupując bakalie?

Niebawem będziemy kupować suszone owoce na wigilijny kompot i do świątecznych wypieków. Wybierając je, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami, które sprawią, że nabędziemy produkty najwyższej jakości, a nasze dania zachwycą smakiem. Zdradzamy, jakie są najważniejsze kryteria, które powinniśmy zastosować przy zakupach. Bez dobrych bakalii nie będzie smacznego piernika czy makowca. Supermarkety w okresie świątecznym często kuszą nas specjalnymi zniżkami na ten wyrób. Nierzadko niestety jest tak, że produkt, który mało kosztuje, potrafi zepsuć smak. Co więcej, ma też szansę zagrozić zdrowiu.

Śledzie wymoczcie przed przyrządzeniem
13.12.2021 01:00 Jak poprawnie namoczyć śledzie? Poradnik krok po kroku

Śledzie, które kupiliście, są słone i pełne ości? Dobrze je wymoczcie, a pozbędziecie się obu problemów. Wystarczy woda i sok z cytryny, a mięso stanie się delikatne. Utraci też charakterystyczny rybi zapach. Dowiedzcie się jak prawidłowo użyć tych składników, by osiągnąć pożądany efekt. Potrawy ze śledzi bywają naprawdę smaczne. Wystarczy wspomnieć śledzia w curry czy poznańską sałatkę z jajkami. Najlepszą ryba o ich przyrządzenia jest śledź prosto z beczki. Zanim jednak zabierzemy się za marynowanie, trzeba go dobrze wymoczyć. Podpowiadamy jak zrobić to poprawnie.

Kopytka bezglutenowe bez ziemniaków
13.12.2021 01:00 Niezwykłe, przepyszne kopytka bez dodatku ziemniaków

Kopytka tradycyjnie robione są z ziemniaków. Specjał ten wymaga również użycia mąki pszennej, którą nie każdy może spożywać. Istnieje jednak sposób, by zrobić go bez tych produktów. Sprawdźcie, co przygotować i wypróbujcie nietypowy wariant tej potrawy. Dzięki zastosowaniu różnych mąk potrawa bogata będzie w wiele cennych składników odżywczych, a tekstura klusek stanie się bardzo przyjemna. Mąka z ciecierzycy dostarczy również porcji białka. Po pysznych kopytkach z kaszą jaglaną czas na nowe doznania smakowe.

Pilne — orzeszki ziemne wycofywane z obrotu
13.12.2021 01:00 GIS wycofuje kolejny produkt

Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne oświadczenie dotyczące bezpieczeństwa żywności. Tym razem na celowniku są orzeszki ziemne solone firmy KRESTO, w których wykryto przekroczenia dopuszczalnego limitu aflatoksyn. Jak poinformowano produkt, za który odpowiada firma VOG Polska Sp. z o.o, zawierał zbyt wysoką zawartość aflatoksyn — substancji produkowanej przez grzyby pleśniowe z rodziny Aspergillus. Związki te mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.