Dlaczego warto pić napar z siemienia lnianego? Napar o charakterystycznej konsystencji kleiku jest źródłem wielu witamin, minerałów, kwasów omega-3 i wielu innych składników, które są niezbędne do prawidłowej pracy całego organizmu. Siemię dodasz do wielu potraw, jego regularne spożywanie ma nieoceniony wpływ na nasze zdrowie.Napar z siemienia lnianego przygotujesz błyskawicznie- wystarczy, że 2 łyżeczki zmielonych nasion wsypiesz do kubka i zalejesz ciepłą wodą. Po około 15 minutach napar z siemienia jest gotowy do picia.Napar ma gęstą, ciągnącą się konsystencję podobną do kisielu. Możesz go więc również dodać do owsianki, koktajli, smoothie, a także do ciast, a nawet kotletów mielonych, jako wegański zamiennik jajek.Smoothies to rewelacyjny pomysł na lekkie, ale bardzo odżywcze śniadanie- tu poznasz przepis na koktajl ze szpinakiem, bananem i imbirem. Dodaj do niego siemię lniane i ciesz się doskonałym smakiem, zdrowiem i solidną dawką energii od samego rana.
Suszone skórki z papierówek to prawdziwy przysmak. Nie dość, że są smaczne, to jeszcze lekkie i zdrowe, a ich przygotowanie wcale nie jest trudne. Papierówki wykorzystajmy do przygotowania ciast, a ze skórek zróbmy doskonałą przekąskę dla całej rodziny.Sezon na papierówki trwa w najlepsze. To jedne z najwcześniej dojrzewających jabłek. Są bardzo aromatyczne, soczyste i kwaskowate, idealnie nadają się do przygotowania jabłecznika, szarlotki i innych pyszności.Mało kto wie, że możemy wykorzystać również same skórki z jabłek, dzięki czemu nic się nie zmarnuje, a my zyskamy przepyszną, zdrową, lekką przekąskę i dodatek do zimowej herbaty. Suszone skórki z papierówek mają rewelacyjny smak, a ich przygotowanie zajmie Ci dosłownie kilka chwil.Bardzo ważna jest temperatura suszenia- nie może przekroczyć 50 stopni, ponieważ delikatne skórki się spalą. Pamiętajmy, aby do suszenia wybierać wyłącznie skórki z nieuszkodzonych i nierobaczywych papierówek. W przeciwnym wypadku suszony przysmak szybko się zepsuje, nawet jeśli będziemy go przechowywać w odpowiednim pojemniku.
Kisiel jest szybkim i smacznym deserem, którego nie odmówi sobie wielu smakoszy. Owocowy specjał najczęściej przygotowujemy z zakupionych w sklepie mieszanek. Warto jednak pokusić się o samodzielne zrobienie tego smakołyku. Z naszym nowym przepisem będzie to dziecinnie proste. Potrzebujecie jedynie herbaty i kilku innych składników. Koniecznie spróbujcie — efekty was zachwycą. Kisiel jest jednym z deserów, które przygotowuje się niezwykle prosto. Czasami znajduje on zastosowanie w daniach jak np. w przypadku tej zupy owocowej. Częściej jednak sięgamy po niego solo. Podobnie jak w przypadku budyniu, warto pokusić się o wykonanie go w domu. Sprawdźcie nasz patent bazujący na czarnej herbacie, a na długo zrezygnujecie z gotowych produktów.
Zastanawiasz się, co najlepiej pić w upał? Uniwersalnym napojem jest woda, jednak doskonale spisze się także orzeźwiająca herbatka miętowa. Smaku doda jej popularny owoc — cytryna. Przygotowany napój pij po uprzednim schłodzeniu, a doskonale cię nawodni i ożywi.Kiedy upał daje się we znaki, nie mamy ochoty na sycące posiłki, tylko bardzo chce się nam pić. To naturalny mechanizm obronny organizmu, chroniący nas przed odwodnieniem. Jednak dla naszego zdrowia i samopoczucia nie jest obojętne, czym gasimy pragnienie. Najdoskonalszym napojem na świecie jest woda, bo szybko nawadnia organizm. Nie służą nam zaś mocno słodzone, gotowe napoje, w których nie brakuje też substancji dodatkowych, takich jak aromaty i barwniki. Co jednak zrobić, gdy nie przepadamy za wodą lub mamy ochotę na zdrowy napój ze smakiem? Przygotujcie prosty napój za grosze, którym jest sprawdzona herbatka miętowa.
Domowy sok z malin to nie tylko wspaniały smak, to również bomba witaminowa. Sok przygotujesz błyskawicznie, a będzie o wiele lepszy od kupionego, gotowego produktu. Sok z malin ma uniwersalne zastosowanie, każdy będzie zachwycony jego smakiem.Domowy sok z malin wykorzystasz między innymi do zimowej herbaty w chłodne, długie wieczory. Sok w połączeniu z herbatą ziołową lub zwykłą, doskonale rozgrzewa i wzmacnia odporność. Latem natomiast możesz wymieszać go z wodą gazowaną lub klasyczną lemoniadą i cieszyć się orzeźwiającym, owocowym smakiem.Sok z malin może być również bazą do przygotowania domowego kisielu, galaretki. Polej nim lody śmietankowe lub budyń waniliowy, a stworzysz rewelacyjny deser dla całej rodziny. Domowy sok z malin będzie ulubionym sokiem w Twojej spiżarni.Pamiętaj, aby dokładnie umyć i wyparzyć szklane butelki lub słoiki przed wlaniem soku. Gotowy sok z malin po zakręceniu połóż na blacie kuchennym do góry dnem. Przed wyniesieniem soku do spiżarni sprawdź, czy zakrętka jest wklęsła- będziesz miał pewność, że sok zachowa świeżość i smak przez cały rok.
Poznajcie niezawodny przepis siostry Anastazji na cukinię à la ananas. Otrzymacie w ten sposób pyszny smakołyk, którym z powodzeniem zastąpicie ananas na przykład w cieście, deserze czy sałatce. Ten przetwór na zimę z pewnością was zaskoczy smakiem i oryginalnością. Lubicie ananas z puszki lub świeży? Wiecie, że w niektórych potrawach można go zastąpić cukinią? Jednak nie tą świeżą, ale taką ze słoika, przygotowaną podobnie, jak ananas. Swój niezawodny przepis na cukinię à la ananas zdradziła właśnie siostra Anastazja. Z pewnością warto go wypróbować, zwłaszcza jeśli w waszych ogródkach obrodzi w tym roku cukinia.
Rozpoznajesz to drzewo? Jak najbardziej jest nim mirabelka. Ma żółte lub fioletowe śliwki o intensywnym smaku, ale z tego drzewka można wykorzystać nie tylko owoce. Poznajcie intrygujący sposób na wykorzystanie liści mirabelki. Przygotujemy z nich niezwykłą, domową herbatkę. Mirabelka to śliwka bardzo niezwykła. Wyróżnia się drobnymi, niezwykle aromatycznymi owocami. Rośnie w starych ogrodach, ale też na poboczach, bezdrożach, w parkach. Mimo że często nikt o nią nie dba, co roku rodzi mnóstwo smacznych owoców, w których nigdy nie ujrzysz robaka. W sumie nie znajduje tak wielu amatorów, jak węgierka czy renkloda. Mało osób docenia jej smak i aromat. Jednak doskonale smakuje jedzona na przekąskę, a także w postaci dżemów, kompotów, sosów i nalewek. Dziś jednak zajmiemy się tą częścią mirabelkowego drzewa, na którą pewnie zupełnie nie zwróciliście uwagi. Sięgniemy po liście mirabelki, z których przygotujemy herbatkę.
Syrop z rumianku jest delikatnie słodkim dodatkiem o wielu cennych właściwościach. Doskonale pasuje do popołudniowej herbaty, a jego przygotowanie wcale nie jest trudne. Wystarczy zebrać nieco kwiatów i zagotować je raz z cukrem. Każdy sobie poradzi.Syrop z rumianku ma szereg zalet. Kwiaty, z których się go przygotowuje, zawierają m.in. flawonoidy i związki kumarynowe — które pozytywnie wpływają na trawienie — czy spiroeter, który wykazuje działanie przeciwzapalne.Stanowią one również źródło chamazulenu i bisabololu, które wykazują działanie przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Ponadto syrop z rumianku jest w stanie nam dostarczyć cennych soli mineralnych. Pomoże też na problemy skórne. Warto spróbować.
Sok z czereśni do słoików to pomysł na pyszne przetwory na zimę. Domowy sok jest bardzo aromatyczny i smaczny. Z soku przygotujemy herbatę zimową, kompot, a nawet kisiel i galaretkę, wszyscy będą zachwyceni niepowtarzalnym smakiem.Sezon na czereśnie potrwa do końca lipca, wykorzystajmy więc ten czas jak najlepiej i przygotujmy wyśmienity sok z czereśni do słoików. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się smakiem lata w chłodne, zimowe dni.Sok z czereśni, oprócz doskonałego smaku, jest bardzo zdrowy. Przede wszystkim dostarcza nam witaminy C, która niezbędna jest w okresie zimowym, ponieważ wzmacnia organizm i pomaga walczyć z przeziębieniem i grypą.Gotowy sok koniecznie musimy pasteryzować, aby do słoików nie dostało się powietrze i żeby nie zaczął się proces fermentacji, który zniszczy słodkie przetwory. Słoiki z sokiem odstawmy do spiżarni lub w inne suche i chłodne miejsce. Sok będzie świeży i pyszny aż do następnego sezonu.
Lato tuż za pasem. Mamy coraz cieplejsze dni i wielu z nas z utęsknieniem oczekuje gorących, upalnych wręcz dni. Gdy żar leje się z nieba, musimy szczególnie zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie naszego organizmu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na upał, jest picie gorącej herbaty.W upalne dni zwykle sięgamy po mocno schłodzone napoje, jednak dają nam wyłącznie złudne odczucie orzeźwienia i ochłodzenia. Picie zimnych napojów podczas upału, uruchamia w naszym organizmie proces termoregulacji.Polega on na tym, że ciało wytwarza więcej ciepła, aby wyrównać temperaturę po gwałtownym oziębieniu schłodzonym napojem. Dodatkowym powodem, dla których nie powinniśmy pić zimnych soków lub wody podczas upału, jest większe ryzyko zachorowania na zapalenie krtani lub anginę.Co więc możemy pić w upalne dni? Napoje w temperaturze pokojowej w naprawdę sporych ilościach, najlepiej wodę lub domową lemoniadę. Powinniśmy pić 1 l wody więcej niż zazwyczaj. Na upał doskonale sprawdzi się również gorąca herbata.
Temperatury powietrza są ostatnio dosyć wysokie. Jeśli przebywasz dużo na słońcu, musisz się lepiej nawadniać. A wiesz, co pić, a czego lepiej unikać podczas upałów? Z całą pewnością zawsze dobra dla organizmu jest woda mineralna. W upał lepiej zaś unikać kawy. Poznaj też inne napoje korzystne i niekorzystne dla twojego zdrowia. W umiarkowanie ciepły dzień powinniśmy pić średnio 1,5-2 l wody. W upały zaś nasze zapotrzebowanie na wodę rośnie do 2-3 litrów na dzień. Dostarczane płyny muszą bowiem wyrównać straty wody, wydalanej wraz z potem. Pocenie się to prawidłowa reakcja obronna naszego organizmu przed przegrzaniem.Woda jest najlepszym napojem dla naszego organizmu i jest niezbędna do jego prawidłowej pracy. Jednak nie wszyscy za nią przepadają, dlatego kuszą się na inne napoje. Sprawdźcie więc, jakich napojów lepiej unikać w czasie upałów, a po które warto sięgać.
Jeśli masz ochotę na herbatę w niezwykłym wydaniu, koniecznie przygotuj herbatę po turecku. Tradycyjnie parzona, mocna esencja smakuje wyśmienicie, jest orzeźwiająca i doskonale gasi pragnienie. Jak zrobić w domu prawdziwą herbatę po turecku?Parzenie i picie herbaty w Turcji to prawdziwy rytuał. Herbaty muszą być najwyższej jakości, koniecznie liściaste, można mieszać z sobą kilka gatunków, dodać do nich również cynamon, kardamon, wanilię. Przyprawy sprawiają, że esencja nabiera lekko korzennego aromatu.Do przygotowania herbaty po turecku potrzebujesz specjalnego, podwójnego czajnika. Çaydanlık składa się z dwóch mniejszych czajniczków. Do jednego wsypujesz herbatę, do drugiego wlewasz wodę. Cały proces parzenia trwa około 30-40 minut i po tym czasie otrzymasz doskonałą w smaku, mocna herbatę.Oprócz specjalnego czajnika warto zaopatrzyć się również w szklane filiżanki, które mają charakterystyczne zwężenia w połowie ich wysokości. Forma szklanek do picia herbaty po turecku nie jest przypadkowa- dzięki zwężeniu uwalnia się niezwykły aromat.Jeśli szukasz pomysłu na pyszne, tureckie danie- tu poznasz przepis na lekkie jajka po grecku na jogurcie, są idealne na śniadanie lub kolację
Cukier należy do składników, których w diecie nie powinno być zbyt dużo. Część z nas jednak lubi posłodzić kawę czy herbatę. Na szczęście istnieją inne produkty — takie jak np. syrop z agawy — których użycie nie ma aż tak ogromnego wpływu na nasz dobrostan. Cukier jest jednym z ważniejszych składników w deserach. Dodaje się go do szarlotki czy sernika. O ile jednak na takie smakołyki pozwalamy sobie od czasu do czasu, to herbatę czy kawę pijemy zdecydowanie niemalże codziennie. Sięganie przy tej okazji po alternatywę dla białego słodziku może być więc dobrym pomysłem. Sprawdźcie nasz krótki przewodnik.
Herbata części smakoszy kojarzy się z ciepłym, lekko pobudzającym naparem. Okazuje się jednak, że wystarczy wydłużyć czas parzenia, by uzyskać zupełnie inne właściwości. Jeśli zależy nam na delikatnym orzeźwieniu bez sięgania po kawę, na przygotowanie susz nie powinien pozostawać w gorącej wodzie zbyt długo. Sprawdźcie jaki czas będzie optymalny. Herbata, zwłaszcza ta czarna, przez wielu uważana jest za słabszy odpowiednik kawy. Jeden prosty błąd — wydłużenie parzenia — może jednak potencjalnie pobudzający napój przemienić w nadal smaczną, lecz uspokajającą miksturę. Dowiedzcie się jak zaparzyć susz, by pomógł nam rozpocząć dzień.
Wiecie, jak zrobić oryginalną bawarkę? Przygotujcie ją według naszych zaleceń, a przekonacie się, że herbata z mlekiem nigdy nie była smaczniejsza. W zasadzie wystarczy wlać do intensywnego naparu podgrzane mleko. Sprawdźcie jednak, na co warto zwrócić uwagę.Bawarka to napój, o którym z pewnością słyszały wszystkie młode matki. Mamy i babcie zalecały im bowiem zawsze, by piły herbatę z mlekiem w okresie karmienia dziecka. Napój ten miał zwiększyć laktację. Jak się jednak okazuje, mlekotwórcze działanie bawarki nie zostało udowodnione naukowo. Co nie przeszkadza piciu herbaty z mlekiem ze względów smakowych. Za ojczyznę bawarki uznaje się Francję, jednak największą popularnością napój ten cieszy się dziś w Anglii. Pija się go głównie ze względów smakowych, dodając do mleka herbatę lub odwrotnie.
Świąteczne ucztowanie ma jeden minus - po zjedzeniu tak dużej ilości jedzenia łatwo o wzdęcia czy problemy z trawieniem. Aby sobie z tym poradzić, polecamy przygotować prosty napar z tartych korzeni imbiru i kurkumy. Taki napój ułatwi trawienie i da ogromną ulgę w kilka chwil. Napar z kurkumy i imbiru wykazuje silne właściwości ułatwiające trawienie, zwiększające produkcję kwasu żołądkowego, a także poprawiające przyswajanie wartości odżywczych. Jego sporządzenie trwa zaledwie kilkanaście minut, a efekty są wspaniałe. Jeśli nie masz pod ręką świeżych korzeni, możesz posiłkować się suszonymi i sproszkowanymi wariantami. Trzeba jednak pamiętać, że działanie takiego naparu może nie być wystarczająco efektywne.
Herbaty ziołowe mają wiele cennych właściwości. Wczesną wiosną w wielu miejscach kwitnie forsycja. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że jej młode pędy nie tylko są jadalne, ale też pełne istotnych dla zdrowia składników odżywczych. Znajdźcie czas, by zebrać trochę świeżych gałązek forsycji i przygotujcie z niej pyszną herbatę. Będziecie zachwyceni.Herbata z forsycji jest nietypową propozycją, która zwłaszcza teraz, gdy roślina kwitnie, jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Wyjątkowy napar zawiera szereg istotnych dla naszego organizmu składników odżywczych. Warto nazbierać trochę tej cennej rośliny podczas spaceru i przyrządzić ten ziołowy specjał. Spróbujecie?
Fusy po herbacie najczęściej po prostu wyrzucamy. Tymczasem ten organiczny odpad może stanowić bazę do przygotowania domowych zapachów, czyściwa czy peelingu. Korzystając z fusów w ten sposób, zaoszczędzicie sporo pieniędzy. Zdradzamy jak zmienić odpad w wartościowych specyfik.Fusy po herbacie, podobnie jak resztki po zaparzeniu kawy, znajdą jeszcze zastosowanie w naszej kuchni czy łazience. Zanim je wyrzucicie, sprawdźcie proste patenty, które sprawią, że oszczędzicie na zakupie specjalistycznej chemii. Zastosowań jest więcej niż można by się spodziewać.
Aktualna, promocyjna oferta Biedronki w całej Polsce pozwala zaoszczędzić dużą sumę pieniędzy. Takiej okazji dawno nie było. Spieszcie się więc na zakupy, bo jeszcze tylko dzisiaj możecie skorzystać z dobrych okazji i za zrobione zakupy otrzymać vouchery na kolejne.Dyskont Biedronka jest jednym z najpopularniejszych w Polsce. Klienci lubią go, ponieważ mam atrakcyjne ceny. Często też pojawiają się w nim dobre promocje, z których grzech nie skorzystać. Sprawdźcie, co Biedronka przygotowała dla was przed świętami wielkanocnymi.
Napoje energetyczne wydają się dobrym pomysłem na pobudzenie, gdy mamy dużo pracy. Jednak, zamiast sięgać po gotowy, pełny niekoniecznie zdrowych dodatków, energetyk ze sklepu, warto przyrządzić go samodzielnie. Wystarczy zaparzyć zieloną herbatę i zmieszać ją z utartymi z cukrem i sokiem z cytryny listkami mięty. Kombinacja dostarczy wam energii i doskonale orzeźwi. Spróbujecie?Napoje z dodatkiem mięty przyjemnie orzeźwiają, a nawet, pomagają złagodzić bóle głowy. Łącząc tę pyszną roślinę z energetyzującą i bogatą w antyoksydanty zieloną herbatą uzyskamy wyśmienity, a przede wszystkim zdrowy, płyn o właściwościach pobudzających.Zawarta w zielonej herbacie kofeina da nam zastrzyk energii, a sok z cytryny dostarczy wzmacniającej dawki witaminy C. Pyszny napój pomoże nam więc skoncentrować się i sprawnie uporać ze stojącymi przed nami zadaniami. Jest przy tym niezwykle prosty w przygotowaniu.
W twoim domu na każdym kroku marnuje się wiele produktów, które można z pożytkiem wykorzystać. Nie wyrzucaj do śmieci, chociażby torebek po herbacie. Możesz dzięki nim zaoszczędzić fortunę. W jaki sposób? Da się je wykorzystać zamiast gotowych, drogich środków. Marnowanie produktów nie jest ekologiczne ani ekonomiczne. Dlatego staraj się korzystać z dobrodziejstw, które masz na wyciągnięcie ręki. Jednym z nich są torebki po herbacie. Zamiast wyrzucać je do śmieci, daj im drugie życie. Potrafią być czymś o wiele więcej niż tylko dawcą pysznego naparu.
W ostatnim czasie GIS wycofał z obrotu partie mięsa, zup i herbat. Z naszego materiału dowiecie się, o jakie konkretnie produkty chodzi. Sprawdźcie uważnie, czy nie macie ich w domu. A jeśli tak, pod żadnym pozorem ich nie jedzcie. Główny Inspektorat Sanitarny na bieżąco przekazuje ostrzeżenia publiczne dotyczące m.in. zanieczyszczeń wykrytych w żywności. Ważne jest, by dotarły one, jak najszybciej i do jak najszerszego grona konsumentów. Dzięki temu bowiem maleje ryzyko ich zjedzenia i wystąpienia groźnych objawów.
Przekazujemy pilne ostrzeżenie sanepidu. Dotyczy ono wykrycia niebezpiecznej substancji w popularnym produkcie spożywczym. Wszystkie szczegóły znajdziecie w naszym materiale. Pamiętajcie, że nie należy spożywać niżej wskazanego produktu, ponieważ może on mieć szkodliwy wpływ na wasze zdrowie.Producentom zależy na wysokiej jakości produktów, bo od niej zależy sprzedaż i dobra opinia o firmie i produkcie. Jednak pomyłki i niedopatrzenia zdarzają się wszędzie. Ważne jednak, by w razie wykrycia ewentualnego zanieczyszczenia, informacja o tym, jak najszybciej dotarła do konsumentów. Od tego bowiem zależy ich zdrowie, a czasem też życie.
Zalewanie liści herbaty i ziaren kawy wodą z czajnika, który od środka ma grubą warstwę kamiennego osadu, nie jest przyjemne. Kamień negatywnie wpływa na smak obu naparów, dlatego warto się go pozbyć. Niżej pokazujemy, jak przy użyciu wody z octem skutecznie usunąć nawet największy kamień. Kamień odkładający się w czajniku nie jest w żadnym stopniu szkodliwy czy niebezpieczny dla człowieka. To po prostu wapń i magnez, które pod wpływem temperatury wytrącają się z wody i gromadzą na ściankach czajnika. Oczywiście mineralne chrupanie i trzaskanie w zębach podczas picia kubka ciepłej herbaty nie dodaje doświadczeniu żadnych pozytywnych cech. Na szczęście w łatwy sposób można tego uniknąć, korzystając z produktów dostępnych pod ręką.
Liści laurowych i goździków używasz w kuchni, jako przypraw do wielu potraw. Jednak można z nich też przygotować leczniczy napar. Poznaj zaskakujące zalety herbaty z liści laurowych i goździków. Sprawdź, w jakich przypadkach warto po niego sięgnąć. Liście laurowe mają silny aromat, który doskonale pasuje do zup i duszonych mięs. Jednak mają też silne właściwości lecznicze. Działają przeciwbólowo, wspomagają leczenie infekcji górnych dróg oddechowych. Chronią przed kamieniami nerkowymi, działają uspokajająco i odprężająco. Przyspieszają gojenie ran, hamują krwawienia z nosa. Wzmacniają włosy, a proszkowanymi warto nacierać zęby, bo mają właściwości wybielające. Goździki są dodawane np. do kompotów, duszonych mięs. Działają też przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwbólowo. Zwiększają odporność organizmu, działają wykrztuśnie. W połączeniu z liściami laurowymi potrafią więc poprawić funkcjonowanie naszego organizmu.
Znudziła wam się klasyczna czarna herbata? Spróbujcie ją przygotować z dodatkami. Cukier czy cytryna to nie jedyne składniki, które możecie wykorzystać. Sprawdźcie, co jeszcze będzie pasowało. Gdy za oknem brzydka pogoda, szukamy czegoś, co nas rozgrzeje. Często jest to czarna herbata. Napar warto urozmaicić, by zwiększyć jego zalety — zarówno te smakowe, jak i prozdrowotne. Cukier czy cytryna są naturalnym wyborem, ale istnieje wiele innych, bardzo dobrych opcji.
Często pijecie czarną herbatę i nie wiecie co zrobić ze zużytymi torebkami? Zanim je wyrzucicie, wykorzystajcie niezwykłe właściwości zaparzanego suszu. Będzie przydatny m.in. przy czyszczeniu naczyń z tłuszczu. Dowiedzcie się jak jeszcze może wam pomoc. Pisaliśmy już jak zabrać się do czyszczenia kuchennych szafek. Podpowiadaliśmy też jak skutecznie umyć mikrofalówkę. W większości przypadków stosowaliśmy ocet lub sodę oczyszczoną, lecz na zabrudzone tłuszczem garnki jest jeszcze jeden sposób.