GIS wydał ważny komunikat dotyczący popularnej rolady ze szpinakiem z Krainy Mięs. W partii produktu wykryto bardzo groźną bakterię, Listeria monocytogenes. Spożycie skażonej wędliny może być dla człowieka naprawdę niebezpieczne.
Grzyby można zbierać także w kwietniu. Jeden z grzybiarzy pokazał, co znalazł w pobliskim mu lesie, do którego wybrał się na początku miesiąca, tuż po opadach deszczu. Mało znany gatunek jest wart bliższej uwagi amatorów leśnych skarbów.
Krojenie kalafiora może być prostsze, niż się wydaje. Z prostym trikiem szefa kuchni rozdrobnienie warzywa zajmie zaledwie chwilę. Nie będą potrzebne specjalistyczne narzędzia.
Kwiaty magnolii mają niewątpliwe walory estetyczne. Cieszą oko pięknym kształtem i barwą od bieli, aż po soczysty róż. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że równie oszałamiająco prezentują się ich właściwości kulinarne. Jeśli odpowiada Wam intensywny aromat płatków, zachwyceni będziecie także ich smakiem.
Chcesz mieć stały dostęp do świeżego szczypioru? Wyhoduj go samodzielnie. Nie potrzebujesz ogródka, ani nawet doniczki z ziemią. Wystarczy Ci słoik z wodą i dorodna cebula.
Sezon na grzyby kojarzymy z miesiącami jesiennymi. Tymczasem już wczesną wiosną można natknąć się w lasach na rozmaite okazy. Jeden z mieszkańców województwa podkarpackiego znalazł pierwsze w tym roku maślaki. Komentarze pod jego zdjęciem z grzybami pełne były ekscytacji i niedowierzania.
Liście rzodkiewki nie powinny trafiać do kosza. Zawierają wiele cennych składników odżywczych, a można je wykorzystać na kilka prostych sposobów. Spróbujecie koniecznie — unikniecie marnowania żywności i odkryjecie nowe smaki.
Grzyby zaczynają pojawiać się w lasach. Choć najpopularniejsze gatunki znajdziemy tam dopiero w lecie i na jesieni, już w kwietniu podczas spacerów można natknąć się m.in. na smardze. Częściowo chroniony grzyb jest nie lada rarytasem i warto się za nim rozejrzeć.
Mielenie mięsa bez maszynki jest możliwe. Wystarczy je pokroić i wrzucić do blendera. Schładzając produkt wcześniej w zamrażalniku, czynność będzie niesamowicie prosta, a tak przygotowane mielone będzie idealne na kotlety czy pasztet.
Czosnek jest popularną przyprawą, której przechowywanie może sprawić trudność. Choć aromatyczny składnik nie powinien trafić do lodówki, wielu z nas właśnie tam go umieszcza, mając nadzieję, że dłużej zachowa świeżość. Inne miejsce będzie dużo lepsze.
Babka lancetowata jest rośliną powszechnie występującą w Polsce. Z łatwością można spotkać ją na polach, w lasach lub na łąkach. Choć jej właściwości lecznicze są na ogół dobrze kojarzone, to niewiele osób zna kulinarne zastosowanie tej rośliny. Z jej liści można z łatwością wyczarować nie tylko zdrowotne mikstury, ale także oryginalną przekąskę.
Kapusta kiszona potrafi się zepsuć. O konieczności wyrzucenia wyrobu świadczyć będzie między innymi różowy osad na powierzchni solanki. Wiemy, jakie jeszcze inne oznaki powinny nas skłonić do powstrzymania się od zjedzenia kiszonki.
Katarzyna Bosacka pokazała, jak drogie potrafią być przekąski. Tym razem twórczyni skusiła się na dość egzotyczne chipsy, które z pozoru nie wydawały się drogie. Po sprawdzeniu ceny za kilogram była jednak zszokowana.
Wiele osób zastanawia się, jak najszybciej odświeżyć chleb. W piekarniku odświeżanie pieczywa będzie trwało około 15 minut. Gdy włożysz bochenek do woreczka z jabłkiem - nawet kilka godzin. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu chleb będzie miękki dosłownie w kilka sekund.
Biała truskawka wygląda jak niedojrzała wersja popularnego polskiego owocu. Odmienne kolory nie świadczą jednak o braku smaku. Nietypowy produkt w odbiorze przypomina ananasa i jest niesamowicie soczysty. Niejednemu smakoszowi ma szansę się spodobać.
Domowy syrop z mniszka lekarskiego jest fantastycznym środkiem na infekcje i dolegliwości trawienne. Katarzyna Dowbor podzieliła się swoim przepisem na doskonały produkt poprawiający zdrowie. Przygotowanie wcale nie jest skomplikowane.
Czosnek niedźwiedzi jest niesamowicie smaczny i zdrowy. Wyraziste warzywo zawiera m.in. znaczne ilości witaminy C, a dodawać je można do wielu dań. Tej wiosny warto spróbować — korzyści będą ogromne.
Sezon na fiołki wonne w pełni. Niemal wszędzie możemy dostrzec fioletowe, małe kwiatki. Fiołki nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale też doskonale smakują. Są lekko słodkie, delikatne i zrobimy z nich dekorację do ciast, deserów, a nawet dodamy do zup i sałatek.
Wiele osób zastanawia się, czy kiełkujące ziemniaki są szkodliwe. W kiełkach znajduje się toksyczna substancja, dlatego koniecznie trzeba je usunąć. Samo warzywo można zjeść, o ile nie jest miękkie, ani zielone.
Zupy mają wielu amatorów. Jakiś czas temu stworzono ranking najsmaczniejszych osłon tego dania. Ku zaskoczeniu wielu osób drugie miejsce zajął polski żurek. Poza nim w 100 najlepszych znalazło się jeszcze 6 propozycji z naszej rodzimej kuchni.
Najzdrowszym owocem, uprawianym również w Polsce, jest jagoda kamczacka. Nieco kwaśny, drobny owoc o intensywnym granatowym zabarwieniu jeszcze nie jest szeroko znany, ale warto o niego sięgnąć. Zawiera ogromne ilości cennych składników odżywczych.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał komunikat. Ze sprzedaży zostaną wycofane dwie partie Oranginy i jedna partia Freeway. Napoje mogą zawierać kawałki plastiku, dlatego też producent zdecydował się na działania prewencyjne.
Mało kto wie, że pędy chmielu nie są jedynie odpadem po obróbce rośliny. Są bardzo cenionym i drogim przysmakiem we Francji, czy Holandii. Wystarczy, że pójdziesz na spacer do lasu i z pewnością je znajdziesz. Ugotuj je i dodaj do sałatki lub podaj z ulubionym sosem. Będą pyszne.
Idealne ogórki kiszone pozbawione są pustych przestrzeni w środku. Defekt najczęściej pojawia się, gdy do przyrządzenia przysmaku wybierzemy zbyt duże sztuki. Podpowiadamy, co jeszcze można zrobić, by uzyskać znakomity smak i wygląd kiszonki.
Cytryny i inne cytrusy powinniśmy myć nie tylko pod bieżącą wodą. Na ich skórkach znajdują się bardzo szkodliwe pestycydy i wosk. Owoce wystarczy jednak namoczyć w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Po 15 minutach po chemii nie pozostanie żaden ślad.
Choć smażenie ryby nie wydaje się trudne, łatwo popełnić błędy, które sprawią, że danie będzie niesmaczne. Jednym z nich jest doprawianie na zbyt wczesnym etapie przyrządzania. Szczególnie ostrożnym trzeba być podczas używania soli. Zdradzamy wskazówki, które podniosą jakość waszych potraw.
Wysokie ceny produktów spożywczych skłaniają do oszczędności. Niektórzy jednak nie do końca mają ochotę, by odmówić sobie co droższych wyrobów. Tak było w przypadku klientki wałbrzyskiego supermarketu, która postanowiła zważyć wszystkie kupowane warzywa i owoce, wybierając najtańsze z nich. Grozi jej kara więzienia.
Zostały Ci jajka po świętach? Możesz je szybko wykorzystać w kuchni lub zamrozić. Katarzyna Bosacka pokazała, jak mrozić jajka, żeby się nie zepsuły i zachowały smak nawet przez pół roku. Produkt wykorzystasz np. do zrobienia bezy do ciasta.