Już za chwilę tłusty czwartek. Jeśli będziecie smażyć pączki lub faworki, powinniście wiedzieć, co zrobić ze zużytym olejem po pączkach. Tak samo trzeba postąpić z każdą większą ilością tłuszczu, która zostaje po głębokim smażeniu. Tłuszczu nigdy nie powinniście wylewać do zlewu, bo grozi to poważną awarią nie tylko w waszym mieszkaniu. Wiele osób pozostały po smażeniu tłuszcz po prostu wylewa do zlewu lub sedesu. Choć wydaje się to prostym rozwiązanie, to jednak nie jest ono dobre. Płynny tłuszcz, nawet olej, po wlaniu go do zimnej wody zamienia się w tłuste grudki. Osadzają się one na rurach kanalizacyjnych i w kolankach, a wtedy łatwo przyczepiają się do nich różne zanieczyszczenia, które również trafiają do odpływu, np. resztki jedzenia, włosy. Takie działanie może więc sprzyjać wydobywaniu się z odpływów nieprzyjemnego zapachu, a po jakimś czasie doprowadzić do zapchania się rur. Taka awaria może być dokuczliwa dla ciebie, ale też mogą ją odczuć sąsiedzi. Dlatego nigdy nie wylewaj tłuszczu do zlewu.
Jałowiec powinien na stałe zagościć w waszej kuchni. Ten bogaty w składniki odżywcze i aromaty owoc sprawdzi się przy wielu okazjach, czyniąc posiłki smacznymi i lżejszymi. Dowiedzcie się, jak i dlaczego warto go stosować. Owoce jałowca, czyli szyszkojagody, dojrzewają przez dwa lata, by osiągnąć piękną, dobrze nam znaną głęboko granatową barwę z lekko sinym nalotem. Korzenne, słodko-żywiczne w smaku jagody o leśnym aromacie znajdą zastosowanie w wielu przepisach kulinarnych.
Publicysta podzielił się w sieci swoją opinią na temat ceny pomidorów. Jego zdaniem przyczyną niemałej kwoty, jaką trzeba za nie zapłacić, jest inflacja. Wpis przedstawiający paragon z zakupów w osiedlowym warzywniaku wywołał gorącą dyskusję. Opublikowane na Twitterze Łukasza Pawłowskiego zdjęcie paragonu spotkało się z falą krytyki. Zakupy opiewające na kwotę 26 złotych obejmowały zaledwie kilka sztuk pomidorów. Zdaniem internautów jednak cena nie powinna publicysty zdziwić.
Żywność jest coraz droższa. Katarzyna Bosacka sprawdza ceny na bieżąco z widzami swojego kanału na YouTube EkoBosacka. Ostatnio przygotowała materiały, w których porównała koszt kostki masła w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Wnioski ją zaskoczyły. Katarzyna Bosacka, znana jest nie tylko z telewizyjnych programów, ale też ze swojego zaangażowania w edukację w zakresie zdrowego żywienia. Prowadząc swój kanał na YouTube — EkoBosacka — niejednokrotnie pomagała Polakom rozpoznać żywność dobrej jakości. W ostatnim czasie przygotowała szereg materiałów dotyczących rosnących cen produktów spożywczych. Wśród nich znalazło się porównanie cen masła w Wielkiej Brytanii i w naszym kraju. Rezultat nie jest optymistyczny.
Znudziła wam się klasyczna czarna herbata? Spróbujcie ją przygotować z dodatkami. Cukier czy cytryna to nie jedyne składniki, które możecie wykorzystać. Sprawdźcie, co jeszcze będzie pasowało. Gdy za oknem brzydka pogoda, szukamy czegoś, co nas rozgrzeje. Często jest to czarna herbata. Napar warto urozmaicić, by zwiększyć jego zalety — zarówno te smakowe, jak i prozdrowotne. Cukier czy cytryna są naturalnym wyborem, ale istnieje wiele innych, bardzo dobrych opcji.
Stawki VAT na niektóre towary z początkiem lutego zostały obniżone. Znaczne obniżki cen, których spodziewano się wraz z tym ruchem, jednak nie nastąpiły. Co stanie się, gdy rząd przywróci podatek? Specjaliści znają odpowiedź. Ceny żywności miały znacznie spaść wraz z obniżką VAT. Jak pokazał m.in. przykład Biedronki, tak się nie stało. Po zniesieniu 5-procentowego VAT-u zmiana kosztu zakupów jest niemalże niezauważalna dla przeciętnego Polaka. Co nas czeka w kolejnych miesiącach?
Jajecznicę moglibyśmy jeść na śniadanie codziennie. Jest pożywna i szybka do zrobienia. Jeśli jeszcze bardziej chcecie przyspieszyć jej przyrządzanie, nie wyciągajcie patelni, tylko postawcie na popularne urządzenie. Zobaczcie, jak przygotować jajecznicę z mikrofalówki. Wystarczą 3 minuty i będzie gotowa. Mikrofalówka jest w naszych domach bardzo pomocnym urządzeniem. Błyskawicznie można w niej podgrzać danie czy rozmrozić mięso. Rzadko jednak używamy jej do gotowania lub pieczenia. A jak najbardziej można.Dziś powiemy wam, jak przygotować jajecznicę z mikrofalówki. Jest to bardzo proste, wymaga tylko wymieszania od czasu do czasu. W kuchence mikrofalowej nie zalecamy jednak gotować jajek, bo mikrofale rozsadzają skorupki.
Cząber jest przyprawą znaną od wieków - już starożytni Rzymianie i Grecy doceniali jego zapach, smak i właściwości. Najlepiej komponuje się z różnymi fasolami, którym znacznie poprawia walory smakowe. Dodatkowo ułatwia trawienie tego typu produktów, zmniejszając ryzyko wystąpienia wzdęć. Cząber nie jest obecnie zbyt popularną przyprawą w kuchni polskiej, lecz zdecydowanie warto ponownie zacząć go stosować. Dawniej nasi przodkowie często wykorzystywali go podczas gotowania prostych i sycących posiłków. Poza wspaniałym aromatem, przypominającym nieco zapach macierzanki, cząber charakteryzuje się jeszcze jedną, bardzo istotną cechą. Mianowicie przyprawa pozytywnie wpływa na trawienie i zapobiega nieprzyjemnym wzdęciom.
Żywność zanieczyszczona szkodnikami potrafi odebrać apetyt. Do jednych z najpopularniejszych należą mole spożywcze, które potrafią zasiedlić nasze kuchenne szafki i spiżarnie. Sprawdźcie, jak pozbyć się moli spożywczych domowym sposobem. Wystarczy sięgnąć po dwie popularne przyprawy. Ten, kto nie ujrzał w swojej kuchni dorosłych moli spożywczych, ich larw lub charakterystycznej pajęczynki, jest dużym szczęściarzem. Z pewnością ma też dużo czasu na regularne przeglądanie zapasów i czyszczenie szafek. Wystarczy jednak pozostawić na dłużej kaszę, mąkę czy orzechy, a mogą się w nich pojawić nieproszeni goście. Zwykle przybywają do nas ze sklepu, ukryci w kupionych produktach spożywczych. Potrzebują trochę czasu, by rozwinąć się, namnożyć i ukazać się naszym oczom.
Lubicie brokuły, lecz niekoniecznie podoba wam się zapach, jaki pojawia się podczas ich gotowania? Dosypcie sodę oczyszczoną do garnka. Wystarczy łyżeczka tego środka, a problem zniknie. Zobaczcie, co jeszcze warto zrobić, by przyrządzanie zielonego warzywa stało się przyjemniejsze. Potrawy z dodatkiem brokuła potrafią być bardzo smaczne. Wystarczy wspomnieć delikatną śniadaniową jajecznicę czy rozgrzewający zimowy krem z tego warzywa. Brokuł jest bardzo zdrowy i bogaty w składniki odżywcze, dlatego nie powinniśmy z niego rezygnować. Przygotowanie zielonych różyczek do trudnych nie należy, ale eliminacja zapachu, jaki towarzyszy ich gotowaniu potrafi już przysporzyć nieco kłopotów. Znamy jednak proste sposoby, które uchronią was przed niepożądanymi zapachami.
Spożycie czosnku potrafi przynieść wiele korzyści. W potrawach smakuje nieziemsko, dlatego też warto mieć pod ręką kilka świeżych ząbków tej wyrazistej przyprawy. Aby spełniła swoje zadanie, należy ją jednak dobrze przechować. Spróbujcie zalać ją oliwą, a z tak aromatycznego tłuszczu skorzystacie jeszcze nie raz. Czosnek potrafi nadać charakteru niejednemu daniu. Podpowiadaliśmy wam już jak go obrać i jak pokroić, by nie utracił swych cennych prozdrowotnych właściwości. Tym razem zdradzamy najlepsze sposoby na przechowanie warzywa.
Pakowanie żywności ma duży wpływ na jej jakość i świeżość. Do jednej z najdoskonalszych metod pakowania należy pakowanie próżniowe. Dzięki niemu produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość. Dziś powiemy wam, jak zapakować próżniowo jedzenie domowym sposobem.Pakowanie próżniowe polega na usunięciu powietrza z przestrzeni znajdującej się między produktem a opakowaniem. W ten sposób odcięty jest dostęp tlenu i powietrza do żywności, co spowalnia niekorzystne zmiany i psucie się. Zapakowany próżniowo produkt można więc nawet 3 razy dłużej przechowywać w lodówce czy w zamrażarce.Do pakowania próżniowego przeznaczone są specjalne pakowarki. Te na domowy użytek mają nieduże rozmiary i można je kupić po rozsądnych cenach. Jednak jak się okazuje, bez pomocy takiego urządzenia, też możesz zapakować żywność próżniowo.
Często pijecie czarną herbatę i nie wiecie co zrobić ze zużytymi torebkami? Zanim je wyrzucicie, wykorzystajcie niezwykłe właściwości zaparzanego suszu. Będzie przydatny m.in. przy czyszczeniu naczyń z tłuszczu. Dowiedzcie się jak jeszcze może wam pomoc. Pisaliśmy już jak zabrać się do czyszczenia kuchennych szafek. Podpowiadaliśmy też jak skutecznie umyć mikrofalówkę. W większości przypadków stosowaliśmy ocet lub sodę oczyszczoną, lecz na zabrudzone tłuszczem garnki jest jeszcze jeden sposób.
Kaki jest jadalnym, słodkim owocem, który coraz częściej spotkać można w naszych sklepach. Najlepiej smakuje, gdy jest dojrzałe. Wystarczy je wtedy obrać i pokroić. Spróbujcie koniecznie — ma wiele zalet. Kaki, nazywane też inaczej persymoną czy sharon, to kolejny ciekawy owoc, który spotkać możemy podczas zakupów. Podobnie jak pomelo czy kiwi, bogate jest w wiele cennych składników odżywczych. Warto po nie sięgać zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy przypada sezon na ten egzotyczny rarytas.
Lukier jest jedną z popularniejszych opcji przyozdabiania wypieków. W wersji podstawowej składa się z wody i cukru. Ten królewski wykorzystuje białko jaja, więc nie będzie odpowiedni dla osób, które unikają spożywania nabiału. Problem ten można rozwiązać, sięgając po wodę z ciecierzycy. Roślinna wersja tego lukru wykorzystuje aquafabę, czyli wodę z puszki ciecierzycy lub tę, która pozostała po jej gotowaniu. Spróbujcie jej, jeśli będziecie podejmować na świątecznych spotkaniach wegan lub osoby uczulone na jaja. Jest równie pyszna, co klasyczna.
Każde warzywo czy owoc jedzone na surowo powinno zostać umyte — niezależnie od tego, czy usuwamy skórkę, czy też nie. Zaniechanie może się dla nas źle skończyć. Dowiedzcie się, dlaczego i co zrobić, by uniknąć przykrych konsekwencji. Pisaliśmy już o tym, że mięsa nie powinno się myć przed obróbką termiczną. Wspominaliśmy też, jak dbać o deski do krojenia. Tym razem podpowiadamy jak prawidłowo przygotować warzywa i owoce, które mają zostać zjedzone bez gotowania czy pieczenia.
Czyszczenie lodówki nigdy nie jest przyjemnym zajęciem, lecz czasem trzeba się za nie zabrać. Jednym z najlepszych sposobów na lodówkę lśniącą czystością, jest wymycie jej domowym środkiem z 3 produktów. Do jego przygotowania potrzebujesz jedynie wody, sody oczyszczonej i mydła. Niżej wyjaśniamy wszystko krok po kroku. Czysta lodówka jest jedną z podstaw dobrze zarządzanej kuchni. Bałagan w jej wnętrzu, plamy, zacieki i nieprzyjemny zapach nie tylko negatywnie wpływają na zdrowie, lecz również mogą doprowadzić do spowolnienia gotowania. Aby uchronić się przed nieprzyjemnościami, polecamy regularnie i dokładnie sprzątać ją od środka. W tym celu zdradzamy dzisiaj, jak sporządzić prosty środek do jej czyszczenia, który przygotujesz z podstawowych produktów.
Biała kiełbasa jest specjałem, po który chętnie sięga wielu smakoszy. Większość sklepów jednak oferuje niezbyt smaczne i pełne konserwantów wyroby. Wiemy jak wybrać te najlepsze. Wystarczy spojrzeć na mięso i ocenić jego kolor oraz strukturę. Wiadomo, że najsmaczniejszą kiełbasą zawsze będzie ta, którą zrobimy w domu. Nie zawsze jednak mamy na to czas, a po soczystą kiełbaskę z cebulką wielu z chęcią sięgnie. Na co więc warto zwrócić uwagę przy zakupach tego specjału?
Kuchenka mikrofalowa w wielu domach jest niezbędnym sprzętem. Pozwala szybko podgrzać posiłek czy rozmrozić mięso. By jednak nie zniszczyć tego urządzenia ani nie narażać siebie na niebezpieczeństwo, warto wiedzieć jakich rzeczy nie należy wkładać do mikrofalówki. Mikrofalówka podgrzewa jedzenie błyskawicznie. Jak się to dzieje? Mikrofale powodują nagrzewanie cząsteczek wody poprzez drgania. Podgrzane cząsteczki wody oddają swoje ciepło cząsteczkom podgrzewanego ciała, w wyniku czego rośnie jego temperatura. Dlatego w mikrofalówce można podgrzewać wyłącznie produkty, zawierające wodę. Zalicza się do nich produkty spożywcze.
Lubczyk nie jest ziołem zbyt popularnym w naszej kuchni. A szkoda, bo ma liczne walory zdrowotne i potrafi dodać potrawom smaku. Niestety mało kto wie, jak wykorzystać w kuchni lubczyk. Dlatego podpowiemy wam dziś, do czego warto go dodać i co możecie z niego przygotować.Lubczyk swoim wyglądem przypomina nieco natkę pietruszki, tylko jest od niej większy, grubszy. Jest orzeźwiający, smakuje jak maggi, bo jest podstawowym składnikiem tej przyprawy. Już w starożytności zaliczano go do naturalnych afrodyzjaków. A preparaty z lubczyku zaleca się dla podniesienia poziomu libido. Jednak zioło to ma też lecznicze działanie, a poza tym świetnie sprawdza się jako dodatek do potraw. Ziele to bez problemu rośnie w przydomowych ogródkach, w których jest lekka gleba. Jego łodygi mogą dorastać do metra wysokości. Latem kwitnie na blado żółto. W kuchni najbardziej ceni się jego liście, w medycynie - korzeń.
Przygotowujecie ciasto, a zabrakło wam papieru do pieczenia? Jest na to sposób. Posmarujcie formę masłem i posypcie ją buka tartą, a gotowy deser wyjmiecie z niej bez problemu. A to nie jedyne rozwiązanie. Nie wszystkie domowe wypieki wymagają zastosowania papieru do pieczenia. Tak będzie na przykład w przypadku szarlotki na kruchym spodzie. Ciasto zazwyczaj zawiera wystarczająco dużo tłuszczu, by nie przywarło do naczynia. Z innymi wypiekami — np. z sernikiem — nie będzie już tak prosto.
W lodówce przechowujemy zapasy jedzenia, które wymagają warunków chłodniczych. Często jednak po otwarciu, z wnętrza urządzenia wydobywa się ostry zapach. Jest on zwykle mieszanką najbardziej aromatycznych produktów, które trzymamy w chłodziarce. Sprawdź, jak pozbyć się nieprzyjemnych zapachów z lodówki. Czasem wystarczy tylko przekroić owoc, włożyć go do lodówki, a brzydki odór zniknie po godzinie.O czystość lodówki trzeba dbać, bo ma ona bezpośredni kontakt z żywnością. Produkty spożywcze są bardzo wrażliwe na psucie się, więc gdy nie kontrolujemy regularnie ich świeżości, może się zdarzyć, że coś spleśnieje czy pokryje się śluzem. Takie produkty trzeba jak najszybciej usuwać, by pleśnie czy bakterie nie roznosiły się po całej lodówce. Nieprzyjemny zapach może pojawić się w lodówce właśnie na skutek zepsucia się żywności lub gdy przechowujemy w niej produkty bardzo aromatyczne. Należą do nich kiełbasy (np. wiejska z dodatkiem czosnku), pleśniowe sery czy wędzone ryby. Zapach po nich zostaje, nawet przez kilka dni po ich wyjęciu z lodówki. Jak się go pozbyć?
Kawa jest spożywanym niemalże przez wszystkich ciepłym napojem, który nie tylko doskonale pobudza, ale też często towarzyszy wielu spotkaniom towarzyskim. Trudno sobie odmówić przyjemności jej wypicia. Na szczęście nie trzeba. Naukowcy udowodnili, że jej spożycie wcale nie jest szkodliwe. Trwające ponad 11 lat badania nad spożyciem kawy wykazały, że umiarkowane ilości tego naparu, nie tylko nam nie zaszkodzą, a wręcz przeciwnie — będą miały pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Jest jednak mały haczyk.
Większość z nas fusy pozostałe po przyrządzaniu kawy fusy po prostu wyrzuca. Tymczasem produkt ten może znaleźć zastosowanie w naszej kuchni. Dzięki niemu możemy na przykład usunąć zaschnięty tłuszcz z garnków. Sprawdźcie ten i inne patenty na wykorzystanie popularnego odpadu. Nie ma chyba osoby, która nie sięga od czasu do czasu po kawę. Jeśli pijecie ją regularnie, to wiecie z pewnością, który moment dnia jest najlepszy, by uraczyć się filiżanką czarnego naparu oraz dlaczego niewskazane jest spożywanie go na czczo. Ale czy znacie triki wykorzystujące kawowe fusy?
Dodaliście śmietanę do gorącej zupy i powstały nieestetyczne grudki? Wiemy jak sobie z nimi poradzić. Zamiast wylewać danie, skorzystaj z prostego triku. Miksując zawartość garnka, przywrócisz zupie estetyczny wygląd. Zupy są smaczne i sycące, wprost idealne na chłodne dni. Klasyczne pozycje z kuchni polskiej — takie jak pomidorowa czy pieczarkowa — powinny również cieszyć oko i być pozbawione zbędnych grudek. Co jednak zrobić, gdy wlaliśmy śmietanę zbyt szybko?
Po colę powinniśmy sięgać z umiarem. Reguła ta jednak nie będzie dotyczyć zastosowania jej do sprzątania. Znany chyba wszystkim napój ma naprawdę wiele zastosowań. Będzie pomocny m.in. w zrobieniu prania. Sprawdźcie, w czym jeszcze się sprawdzi. O tym, że przy pomocy coli można poradzić sobie z bólem brzucha wie spora część z nas. Popularny gazowany napój możemy jednak wykorzystać w różnych sytuacjach. Pisaliśmy już o nietypowym zastosowaniu tego produktu w domowych porządkach. Tym razem zdradzamy, jak przyda nam się podczas robienia prania.
Lodówka jest niewątpliwym centrum kuchni. Właśnie w niej trzymamy bowiem większość najsmaczniejszych produktów spożywczych. A wiecie, jak przechowywać jedzenie w lodówce, żeby dłużej było świeże? Podamy wam zaraz kilka wskazówek, których warto się trzymać. Dzięki temu nic z waszych zakupów się nie zmarnuje i długo zachowa pożądane walory. Jedna z najważniejszych zasad jest stosowanie się do FIFO.Lubimy robić zapasy, bo dzięki nim możemy zaoszczędzić czas. Nie musimy biec do sklepu, za każdym razem, gdy postanowimy coś ugotować czy upiec. Sztuką jest jednak nie przesadzić z ilością kupionej żywności i umiejętne jej przechowywanie. Bo marnowanie i wyrzucanie jedzenia nie jest ani ekologiczne, ani ekonomiczne.
Cytryna zwykle stanowi podstawowe wyposażenie kuchni i kilka świeżych owoców zawsze znajduje się pod ręką. Jedną z najbardziej efektywnych metod wykorzystania jej w kuchni, jest wymieszanie jej z octem i wlanie do odpływu zlewu. Po chwili wystarczy go przetrzeć, a po zaciekach i tłustych plamach nie będzie śladu. Cytryna cieszy się ogromną popularnością na całym świecie i bez niej wiele dań i napojów nie mogłoby się udać. Okazuje się, że istnieje wiele sprytnych zastosowań tego owocu poza gotowaniem. Polacy najczęściej dodają sok z cytryny do herbaty lub wody, ponieważ bardzo cenią jego odświeżające właściwości. Wysoki poziom kwaśności tego płynu pozwala między innymi na skuteczne czyszczenie kuchennego zlewu i odpływu.