Często pieczecie mięso czy ciasta? Poznajcie największy błąd podczas korzystania z piekarnika, a jest duża szansa, że w przyszłości go unikniecie. Chodzi o postawienie naczynia z wodą koło nagrzanego piekarnika - nawet jedna kropla po spadnięciu, może całkowicie zniszczyć szybę w drzwiach. Lepiej mieć świadomość, ponieważ niefortunne zdarzenie może was kosztować naprawdę dużo. Piekarnik jest niezwykle przydatnym sprzętem kuchennym. Można w nim piec drób, mięsa, ciasta, pizzę czy zapiekanki. Możliwości jego wykorzystania jest naprawdę wiele. Pieczenie ma tę przewagę nad smażeniem, że przygotowane w ten sposób potrawy są mniej tłuste i lżejstrawne. Jednak korzystając z piekarnika, łatwo popełnić wiele błędów. Niektóre wpływają na walory potraw, inne na nasze zdrowie, a jeszcze inne na sam piekarnik. Sprawdźcie więc, jak obchodzić się z tym kosztownym urządzeniem, bo błąd może narazić na spore wydatki.
Wasza zmywarka nie domywa naczyń z resztek jedzenia? Zdradzamy, jak można rozwiązać ten męczący problem. Zobaczcie, na co zwrócić uwagę, by zmywarka pracowała, jak należy. Ten sprzęt ma nam przecież ułatwiać życie i ujmować pracy, a nie jej dodawać. Zmywarka jest jednym ze sprzętów, które są bardzo przydatne w kuchni. Odciąża nas bowiem od nudnej, acz niezbędnej pracy. Jednak urządzenie, jak to urządzenie, często potrafi być zawodne. I gdy sięgasz do zmywarki po czyste naczynia, okazuje się, że nie nadają się do użycia. Pełno na nich zacieków, widać też resztki jedzenia. Jak temu zaradzić?
Kuchnia jest miejscem, które powinno świecić czystością. Dlatego podpowiemy wam, jak sprzątać kuchnię i zdradzimy sprawdzone metody na utrzymanie w niej porządku. Gdy będziecie sprzątać w kuchni na bieżąco, nigdy nie będziecie mieli problemu z bałaganem czy nieprzyjemnym zapachem. A przyrządzanie i spożywanie posiłków w lśniącej kuchni będzie prawdziwą przyjemnością. Przyznacie sami, że praca, a nawet przebywanie w zabałaganionym pomieszczeniu nie jest przyjemnością. Trudno się w nim skupić i co gorsza, trudno znaleźć, to co jest właśnie potrzebne. Dbanie o porządek jest więc bardzo ważne nie tylko ze względów wizualnych, ale też higienicznych i służy naszemu dobremu samopoczuciu.O porządek warto dbać na bieżąco i regularnie. To pozwoli nam uniknąć nagromadzenia bałaganu i tracenia czasu na wielkie sprzątanie. Za to czystością i świeżością będziemy mogli cieszyć się każdego dnia. Jak zatem sprzątać kuchnię?
Często pijesz kawę? A wiesz, jak wykorzystać fusy po kawie? Mają naprawdę liczne zastosowania, które pokochały już miliony ludzi. Możesz je na przykład użyć do marynowania mięsa, dzięki czemu nabierze niezwykłej kruchości. Poznaj też inne, ciekawe wykorzystanie kawowych fusów. Kawa to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. Pije ją niemal każdy dorosły i to przynajmniej raz dziennie. Pijamy kawę rozpuszczalną i sypaną. Jednak najbardziej aromatyczna i lubiana jest kawa z ekspresu. Po jej zaparzeniu pozostają fusy, które zwykle lądują w śmietniku. Czas to zmienić, bo można je wykorzystać do innych celów w kuchni i nie tylko.
Nie pozwólmy, by w naszych domach marnowało się to, co dobre. Na przykład nie należy wylewać wody spod gotowania ryżu. Jej zastosowania pokocha każdy, bo są naprawdę proste, pomocne i pożyteczne. Wykorzystaj wodę spod ryżu, a zaoszczędzisz na gotowych specyfikach.Ryż jest u nas popularnym dodatkiem do dań obiadowych i do różnych potraw. Jego przygotowanie jest bardzo proste, a sam ryż jest lekkostrawny i pożywny. Z tego powodu zaleca się go w wielu dietach. W czasie gotowania ryżu, do wody przenikają wartościowe składniki. Gdy ryż ich nie wchłonie, wiele cennych substancji pozostaje w wodzie z gotowania. Z tego powodu warto ją wykorzystać.
Lodówka jest jednym z najważniejszych urządzeń w kuchni. Jednak, aby spełniała swoją funkcję, jedzenie musi zostać w niej odpowiednio ułożone. Nie wszyscy mają świadomość, że wielu produktów nie wolno umieszczać na drzwiach urządzenia czy na najwyższej półce. Dowiedzcie się jakich błędów w przechowywaniu żywności warto unikać. Lodówka powinna być dobrze zaopatrzona i czysta. O metodach usuwania z niej przykrych zapachów i mycia domowymi środkami już pisaliśmy. Czas na krótki poradnik dotyczący poprawnego ułożenia produktów spożywczych.
Smażona wątróbka jest daniem, które potrafi podzielić smakoszy. Wystarczy bowiem błąd w soleniu i wyjdzie niesmaczna. Jeśli dodatkowo na patelnię wrzucimy wilgotne podroby, czeka nas sprzątanie kuchni. Podpowiadamy co zrobić, by potrawa z podrobów zachwyciła za każdym razem. Smaczna wątróbka jest kulinarnym ideałem dla wielu z nas. Podpowiadaliśmy wam już jak ją przyrządzić z cudownymi dodatkami — kiszoną kapustą oraz pieczarkami. Teraz zdradzamy jakich błędów należy się wystrzegać, aby smażenie nie sprawiło wam nieprzyjemnych niespodzianek.
Ziemniaki przyrządzane na parze będą lekkie, smaczne, a przede wszystkim zdrowsze niż gotowane tradycyjnie czy smażone. Taka metoda obróbki termicznej pozwala bowiem zachować znacznie więcej składników odżywczych. Wypróbujcie ją koniecznie. Ziemniaki zawierają m.in. witaminy z grupy B, witaminę C, żelazo czy wapń. Powinny więc często gościć w naszym jadłospisie. Zanim jednak przyrządzicie z nich placki czy sałatkę, spróbujcie, jak smakują solo. Wystarczy podkreślić ich smak podstawowymi przyprawami np. czosnkiem.
GIS wydał ostrzeżenie publiczne, w którym wycofuje łyżki szumówki. W wyniku kontaktu z żywnością mogą być szkodliwe. Sprawdźcie więc, czy nie zakupiliście tych łyżek w ostatnim czasie, a jeśli tak, z pewnością ich nie używajcie. GIS, czyli Główny Inspektorat Sanitarny, stoi na straży naszego bezpieczeństwa dotyczącego m.in. żywności. Gdy tylko wykryje zanieczyszczenia w produktach spożywczych lub przeznaczonych do kontaktu z żywnością, przekazuje tę informację w formie ostrzeżenia. Dzięki temu ryzyko szkodliwego wpływu na nasz organizm zostaje zminimalizowane.
Pampuchy, czyli białe lekkie bułeczki przyrządzane na parze kojarzą nam się z dzieciństwem. Z przepisem babci Luby przywołacie miłe wspomnienia. Podajcie takie domowe pączki rodzinie, a zachwytom nie będzie końca. Pampuchy, nazywane przez niektórych pączkami na parze, są delikatnym drożdżowym smakołykiem, który pyszny jest zarówno podany z wytrawnym twarożkiem jak i z owocowymi przetworami — na przykład tak jak na zdjęciu, które pochodzi z kanału Everyday Delicious blog kulinarny. Z prostego przepisu, który wam proponujemy, pampuchy przyrządzicie naprawdę sprawnie. A ponieważ w składzie nie mają cukru i tłuszczu, możecie się raczyć nimi bez obaw. Zachwycą od pierwszego kęsa.
Marynata do kurczaka jest idealnym rozwiązaniem na podkręcenie smaku mięsa. Magda Gessler proponuje prostą kombinację czterech składników, dzięki której kurczak wyjdzie obłędnie soczysty i aromatyczny. Koniecznie sprawdźcie ten patent. Marynata potrafi sprawić, że mięso staje się przyjemnie kruche i soczyste. Z jej dodatkiem nie tylko schabowy będzie lepszy. Zaopatrzcie się w dobrej jakości mięso z kurczaka, świeże cytryny i czosnek, jogurt oraz oliwę. Przyrządzenie smacznej mieszanki do jego zamarynowania zajmie wam dosłownie chwilę. Marynowany kurczak według Magdy Gessler Zaproponowane przez restauratorkę połączenie smaków z pewnością przypadnie do gustu niejednemu smakoszowi. Nie ma bowiem chyba nikogo, kogo nie skusiłby delikatny kurczak marynowany w jogurcie z dodatkiem czosnku, soku z cytryny i oliwy z oliwek. Pysznej kompozycji smakowej dopełnią oczywiście sól i pieprz, których w żadnej kuchni nie powinno zabraknąć. Proporcje składników należy dobrać wedle własnego gustu. Jeżeli lubimy bardziej wyraziste dania, dodajmy więcej czosnku. Pamiętajmy, że smak tej przyprawy i jej aromat zależy nie tylko od jej świeżości, ale też kraju pochodzenia. Więcej na temat zakupu dobrego czosnku pisaliśmy w tym artykule. Podpowiadaliśmy wam też już jak przygotować to warzywo, by maksymalnie skorzystać z jego dobroczynnych właściwości.
Łupina czosnku traktowana jest w kuchni jako odpad. Tymczasem ta niepozorna pozostałość po zdrowej przyprawie może stać się bazą do przyrządzenia przydatnych mikstur. Sprawdźcie, jak możecie z niej skorzystać. O tym, że czosnek zawiera szereg cennych składników odżywczych, wiemy od dawna. Okazuje się, że jego łupina także jest bogata w korzystne dla naszego zdrowia substancje. Zawarte w niej pektyna i kwercetyna pomagają usprawnić metabolizm, działają moczopędnie i wykazują właściwości przeciwutleniające oraz przeciwzapalne. Nie warto więc po prostu ich wyrzucać.
Olej pryska podczas smażenia? Przyczyną jest woda znajdująca się na patelni. Wystarczy się jej pozbyć, a problem zniknie. Przydatna będzie sól, którą można posypać ciepły tłuszcz zapobiec jego rozprzestrzenianiu się po kuchni. Sprawdźcie wszystkie wskazówki, a już nigdy nie będziecie sprzątać kuchni z drobinek tłuszczu. Gdy olej pryska naokoło łatwo o oparzenia. Po przyrządzeniu posiłku konieczne jest też sprzątanie. A wystarczy tylko pozbyć się wody z patelni, by problem w ogóle nie wystąpił. Podpowiadamy, jak uchronić się przed problemami w czasie smażenia jedzenia. Zapomnicie, że kiedykolwiek je mieliście.
Zapiekanka ryżowa jest szybkim i smacznym daniem, które idealnie sprawdzi się na obiad lub kolację. Połączcie ryż z pomidorami i tartym serem, a uzyskacie naprawdę sycącą pozycję. Danie posmakuje nawet najbardziej wybrednym smakoszom.Zapiekanki stanowią sycącą i smaczną propozycję na obiad dla całej rodziny. Po pysznych przepisach z wykorzystaniem ziemniaków i kapusty oraz soczewicy wracamy z pomysłem, który pomoże wam wykorzystać uzbierane w kuchni resztki po poprzednich posiłkach.
Gotowanie ziemniaków jest jednym z podstawowych sposobów ich przygotowania. Obrane i pokrojone warzywo zazwyczaj umieszczamy w zimnej wodzie i dopiero wtedy zaczynamy je podgrzewać. Zalanie bulw wrzątkiem znacznie skróci czas niezbędny do tego, by stały się miękkie. Ziemniaki przed gotowaniem zazwyczaj rozdrabnia się, co pozwala choć trochę skrócić czas ich obróbki termicznej. Istnieje jednak inny, równie prosty patent, dzięki któremu warzywo będzie gotowe do zjedzenia nawet już po pięciu minutach.
Gotowanie ryżu wymaga, choć wydaje się proste, wymaga odpowiedniego dobrania proporcji ziaren i wody. Jeżeli sprawia wam to trudność, wykorzystajcie nasz sposób na przyrządzenie popularnego dodatku bez wody. Prawidłowe przygotowanie ryżu potrafi być wyzwaniem. Choć gotowe ziarna będą doskonałym dodatkiem np. do tej zupy pomidorowej nie zawsze trzeba gotować go osobno. Gotowanie bez wody, a właściwie w innym płynie, to doskonały patent na aromatyczny i wyjątkowo smaczny ryż.
Już niedługo, gdy za oknem słońce będzie niemiłosiernie prażyć, większość z nas będzie myślała o chłodnym napoju z wieloma kostkami lodu. Niestety uzyskanie w domu idealnej przejrzystości lodu wcale nie jest proste. Dlatego prezentujemy skuteczny trick, który na zawsze rozwiązuje ten problem. Chodzi o powolne mrożenie wody w temperaturze -1 Celsjusza.Praktycznie każda lodówka wyposażona jest w zamrażalnik, w którym można przygotować domowe kostki lodu. Te pomimo największych starań, zwykle wychodzą mętne, ze zgromadzonym w środku powietrzem. W sklepach można znaleźć specjalne urządzenia do robienia przejrzystego lodu, lecz istnieje znacznie łatwiejszy i, przede wszystkim, tańszy sposób. Co więcej, nie wymaga on żadnych dodatkowych kosztów.
W twoim domu na każdym kroku marnuje się wiele produktów, które można z pożytkiem wykorzystać. Nie wyrzucaj do śmieci, chociażby torebek po herbacie. Możesz dzięki nim zaoszczędzić fortunę. W jaki sposób? Da się je wykorzystać zamiast gotowych, drogich środków. Marnowanie produktów nie jest ekologiczne ani ekonomiczne. Dlatego staraj się korzystać z dobrodziejstw, które masz na wyciągnięcie ręki. Jednym z nich są torebki po herbacie. Zamiast wyrzucać je do śmieci, daj im drugie życie. Potrafią być czymś o wiele więcej niż tylko dawcą pysznego naparu.
Mąka jest jednym z podstawowych produktów spożywczych. Niestety podobnie jak kasze czy ryż, stanowi dobre środowisko dla rozwoju moli spożywczych. Jak się ich pozbyć? Znamy skuteczne sposoby. Jeżeli w kupionej przez was mące pojawiły się mole, czym prędzej ją wyrzućcie, a pozostałe produkty sypkie dokładnie przejrzyjcie. Mole spożywcze niełatwo jest wytępić, ale jest to możliwe. Podpowiadamy, co warto zrobić.
Kluski śląskie są smacznym ziemniaczanym wyrobem, cenionym przez wielu smakoszy. Ich przygotowanie jednak wymaga dobrania odpowiednich proporcji składników. Zbyt duża ilość mąki i jajek może spowodować, że kluski wyjdą twarde i gumowate. Wiemy, co zrobić, aby tego uniknąć. Dobry przepis na kluski śląskie — element klasycznego śląskiego obiadu — musi uwzględniać odpowiednią ilość mąki ziemniaczanej. Powinna ona stanowić 1/4 wykorzystywanych do przygotowania dania ziemniaków. Trzymając się tej zasady, kluski zawsze wyjdą nam delikatne i smaczne.
W waszych lodówkach nie pachnie zbyt ładnie? Znamy sposób na wyeliminowanie problemu. Plasterki cytryny i inne środki, które z pewnością macie w domu pomogą przywrócić czystość i usunąć nieprzyjemną woń. Podpowiadaliśmy wam już jak wyczyścić mikrofalówkę, korzystając z sody oczyszczonej i zdradzaliśmy sposób na skuteczne umycie piekarnika z pomocą soli. Tym razem wracamy z prostymi patentami na wyeliminowanie brzydkich woni z lodówki. Zapomnijcie o gotowych produktach. Wystarczy kawałek cytryny.
Kupując kalafiora, wybieracie warzywo pozbawione liści? To duży błąd. Traktowane jako odpad zielone części tej rośliny nie tylko są jadalne, ale też bardzo smaczne. Podpowiadamy, jak można je wykorzystać w kuchni. Kalafior jest warzywem, po które warto sięgać w sezonie zimowym. Smakuje wtedy najlepiej, a zawarte w nim składniki odżywcze pomogą nam wzmocnić organizm. Witamina A, C, B6 E i K oraz cynk, selen, żelazo czy fosfor to tylko niektóre z korzystnych dla zdrowia komponentów, jakie w nim znajdziemy. Liście kalafiora także je zawierają.
Naturalny kosmetyk i pyszny dodatek do sałatek w jednym? Olej marchewkowy sprawdzi się w obu sytuacjach. Prosta mikstura urozmaici wasze dania i pomoże w pielęgnacji całego ciała. Koniecznie ją wypróbujcie.Olej marchewkowy jest nietuzinkowym dodatkiem do sałatek czy makaronów. Można go z powodzeniem nakładać bezpośrednio na twarz, włosy i ciało. Regularne korzystanie pomoże nam odbudować zniszczone włosy i paznokcie, nawilży wysuszoną skórę i wyrówna kolor cery.
Francja jest pierwszy państwem w Europie, które całkowicie zakazało stosowania plastiku w sprzedaży warzyw i owoców. Według zapowiedzi polityków wprowadzana regulacja ma być początkiem zmian, które mają na celu znaczne ograniczenie użytkowania opakowań plastikowych. Według ekspertów aż 37% warzyw i owoców sprzedawanych jest w plastikowych opakowaniach. Francuski rząd chce walczyć z nadprodukcją tego mało ekologicznego surowca i wprowadza prawo, które na celu ma znaczne ograniczenie jego wykorzystania w handlu.
Kupiliście chleb w którym są dziury? Choć nie są one szkodliwe, świadczą o pewnych niedoskonałościach w przygotowaniu wypieku. Sprawdźcie, co może być ich przyczyną i jak uniknąć ich powstania domowych wypiekach. Wiele jest przepisów na dobry chleb. Niezależnie od tego czy przyrządzimy go w garnku czy też zrezygnujemy z użycia drożdży, warto wiedzieć jakie pomyłki mogą przekreślić szanse na ładną, regularną strukturę pieczywa. Dowiedzcie się czego warto unikać.
Szukacie szybkiego, smacznego i jednocześnie sycącego dania na obiad dla całej rodziny? Nasz nowy przepis na pyszną zapiekankę z soczewicą z pewnością przypadnie wam do gustu. Wyjątkowa kompozycja warzyw i przypraw, którą podać możecie w dwóch wariantach, z pewnością skradnie wasze serca. Inspirowana indyjską potrawą biryani zapiekanka z soczewicą to miła odmiana od klasycznych specjałów z ziemniakami lub makaronem. Zdrowe i smaczne warzywne połączenie posmakuje każdemu, kto go spróbuje. Z naszymi wskazówkami zapiekankę przygotujecie zarówno w wersji mięsnej, jak i wegańskiej. Spróbujecie?
Gotując potrawy, nieraz o nich zapomnimy, co skutkuje wykipieniem lub przypalenizną. W tym drugim przypadku potrawa często jest nie do uratowania. A co z garnkiem? Jest szansa, że da się go przywrócić do poprzedniego stanu. Sprawdźcie, jak wyczyścić garnek ze spalenizny. Mamy na to swoje patenty. Tak naprawdę to, czy garnek da się uratować, zależy od materiału, z którego został wykonany. Jeśli jest to garnek emaliowany, bardzo często zniszczenia są nieodwracalne. Przegrzanie takiego garnka może skutkować nie tylko przypalenizną, ale też odpryśnięciem wewnątrz emalii. Wtedy garnek nie nadaje się już do użycia w kuchni. Podobnie może być z patelniami, rondlami czy garnkami pokrytymi powłoką teflonową.Na szczęście coraz częściej w naszych kuchniach korzystamy z garnków ze stali nierdzewnej lub garnków ceramicznych. Dość łatwo utrzymać je w czystości, a nawet usunąć z nich ślady przypalenizny. W jaki sposób? Poznajcie kilka patentów.
Cebula jest jednym z najpopularniejszych warzyw w naszej kuchni. Trudno bez niej wyobrazić sobie duszone mięso, zupę czy sałatkę. Dodaje smaku, jest też bardzo zdrowa. Ma jednak dużą wadę — wyciska łzy. A wiecie, co zrobić, żeby nie płakać podczas krojenia cebuli? Nasze patenty pomogą wam tego uniknąć.Fakt, że cebula wyciska z nas łzy, wynika z tego, że zawiera ona kwas siarkowy. Krojąc cebulę, uwalniamy enzymy, a jeden z nich wchodzi w reakcje z aminokwasami zawierającymi siarkę. W wyniku tego powstają kwasy sulfonowe, które przekształcają się w gaz powodujący łzawienie.Jak tego uniknąć? Niektórzy radzą siekać cebulę na zewnątrz. Jednak ganianie z deską do krojenia na balkon nie jest zbyt wygodne. Na szczęście mamy kilka bardziej praktycznych rozwiązań.