Estragon jest aromatycznym ziołem znajdującym zastosowanie zarówno w kulinariach, jak i w lecznictwie. W postaci suszonej dostępny jest niemalże w każdym sklepie. Sprawdźcie, do jakich dań będzie pasował i koniecznie spróbujcie. Draganek wykazuje skuteczne działanie w zwalczaniu wielu schorzeń powiązanych z układem pokarmowym. Przynosi ulgę we wzdęciach oraz wspiera organizm w przypadku braku łaknienia czy w niedostatecznym wytwarzaniu żółci. Jego ogromną zaletą jest fakt, że stosując go jedynie w formie przyprawy, bardzo trudno o przedawkowanie.
Ryż jest świetnym dodatkiem zarówno do zup, jak i do sałatek czy dań obiadowych. Może też być podstawą pysznych deserów czy smażonych potraw z warzywami. Jednak, by tak się stało, musimy go odpowiednio przyrządzić. Zdradzamy sprawdzony patent.Ryż jest nie tylko uniwersalnym produktem spożywczym, ale też świetnym przede wszystkim źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów. Dodaje energii, syci, a przy tym dostarcza wielu cennych składników odżywczych takich jak potas, magnezu czy cynk. Dobrze przyrządzony będzie smakował każdemu.
Robiąc zakupy na targowisku, często spotykamy się z nieco mniej popularnymi warzywami, których smak potrafi zaskoczyć. Jednym z produktów, na które warto się zdecydować, jest cykoria. Odpowiednio przyrządzona będzie pyszna, a korzyści ze spożycia niebagatelne. Spróbujcie koniecznie. Pamiętajcie jednak o obmyciu liści wodą z sokiem z cytryny. W ten sposób pozbędziecie się goryczy.Niektóre warzywa, takie jak np. brukiew czy topinambur, nie trafiają na nasze talerze zbyt często. Wynikać to może z faktu, że nie znamy ich smaku lub nie wiemy, do czego je wykorzystać. Podobna sytuacja występuje w przypadku cykorii. Warzywo to słynie z gorzkiego smaku, który łatwo można usunąć. Nie powinniśmy z niego rezygnować.
Zmywarka jest urządzeniem, które znacznie ułatwia sprzątanie po kulinarnych ucztach. Są jednak naczynia, które nie powinny być myte w ten sposób. Jeśli chcecie dłużej cieszyć się ulubionym sprzętem, sprawdźcie, czy przypadkiem nie narażacie go na uszkodzenie, umieszczając go w zmywarce. Podpowiadaliśmy wam już jak wyczyścić i rozmrozić lodówkę. Tym razem wracamy z poradnikiem dotyczącym zmywania, w którym zdradzamy, jakie naczynia pod żadnym pozorem nie powinny być myte w zmywarce. Sprawdźcie, czy poprawnie typujecie, co można umyć w popularnym urządzeniu domowym.
Pieczarki są grzybami hodowlanymi, dostępnymi w sklepach przez cały rok. Można z nich przygotować przeróżne potrawy i najlepiej zrobić to wkrótce po zakupie grzybów. Co, jednak jeśli kupiliśmy je nieco wcześniej i chcemy przetrzymać? Jak powinniśmy przechowywać pieczarki?Grzyby potrafią być bardzo smaczne i aromatyczne, jednak są dość wrażliwe. Może im zaszkodzić zbyt wysoka temperatura i długi czas przechowywania, a także niewłaściwe warunki przechowalnicze. Czy te same zasady tyczą się grzybów leśnych, co hodowlanych pieczarek?
Na dobre pierogi składają się zarówno pyszny farsz, jak i delikatne i rozpływające się w ustach ciasto. Korzystając z masła i mleka, stworzymy idealną masę do nadziania. Wyjaśniamy, dlaczego właśnie te dwa produkty sprawią, że smak pierogów zachwyci każdego i pozwolą ulepić pierogi idealne.Polecaliśmy wam już pyszne przepisy na pierogi ze smacznym, nieco słodkim twarogiem oraz bardziej tradycyjne z farszem z kapusty i grzybów. Tym razem przygotowaliśmy poradnik, w którym wyjaśniamy, dlaczego ciasto na pierogi warto wykonać z dodatkiem mleka i masła.
Brokuły są smacznym i bogatym w cenne składniki odżywcze warzywem, które potrafi przysporzyć nieco kłopotu w przygotowywaniu. Wrzucenie ugotowanych różyczek do lodowatej ody to prosty trik, który sprawi, że warzywo zachowa swój piękny kolor i zachwyci smakiem. Wypróbujcie koniecznie. Intensywna barwa i delikatna chrupkość są pożądanymi cechami ugotowanego brokuła. W takiej postaci warzywo to doskonale sprawdzi się jako składnik smażonego ryżu. Jeśli chcemy przygotować brokułowe kotlety, warto różyczki pogotować odrobinę dłużej. Postępujcie zgodnie z naszymi radami, a wyjdzie naprawdę pysznie.
Naleśniki są uniwersalnym przysmakiem, który przyrządzić można na wiele sposobów. Mało kto jednak wie, jak istotną rolę w ich przygotowaniu odgrywa cukier. Niestety jest on często pomijany, zwłaszcza w wytrawnych wersjach specjału. Wyjaśniamy, dlaczego warto do dodawać.
Nikt z nas nie chce pić herbaty czy kawy z nieestetycznymi kawałkami kamienia. Jeśli jednak w naszych kranach mamy twardą wodę regularne oczyszczanie czajnika z naturalnie występujących w wodzie związków będzie konieczne. W sprawnym usunięciu osadu pomoże nam soda oczyszczona. Dowiedzcie się jak ją zastosować. Podpowiadaliśmy wam już jak skutecznie i szybko umyć mikrofalówkę czy oczyścić lodówkę z przykrych zapachów. Tym razem pod lupę bierzemy czajniki, a właściwie powstający podczas ich użytkowania kamień. Zdradzamy patent, dzięki któremu sprzęt będzie zawsze czysty i gotów do przygotowania ulubionych napojów.
Czystość naczyń kuchennych jest gwarancją bezpieczeństwa spożywanych posiłków. Patelnia jest jednym ze sprzętów, które narażone są na powstanie trudnych do usunięcia zabrudzeń. Podpowiadamy jak się ich pozbyć, korzystając z kwasku cytrynowego — produktu, który każdy z nas ma w szafce.Podpowiadaliśmy wam już jak skutecznie oczyścić płytę kuchenki gazowej i jak najlepiej umyć zabrudzone od spodu garnki. Tym razem wracamy z poradnikiem dotyczącym czyszczenia naczyń przy pomocy kwasku cytrynowego. Popularny przeciwutleniacz doskonale sprawdzi się w roli środka odklejającego przypieczony brud. Sprawdźcie koniecznie.
Lodówka jest niewątpliwie centrum kuchni. Trzymamy w niej bowiem większość składników potrzebnych do przygotowania potraw, a także gotowe dania. Ważne jest więc, by była czysta i pachnąca. Jednak jeśli chodzi o zapach, potrafi wydobywać się nawet z umytego sprzętu. Jak więc pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki?Utrzymanie lodówki w higienie jest ważne, bo przecież przechowujemy w niej żywność. Dlatego istotne jest, by regularnie ją przeglądać i czyścić. Warto raz w tygodniu sprawdzić, czy wszystkie produkty wciąż są świeże, czy nie upłynął ich termin przydatności do spożycia. Jeśli coś jest już przeterminowane, od razu to wyrzuć. Nie będzie wydzielała się nieprzyjemna woń, a także nie będą się rozprzestrzeniały drobnoustroje. Produkty z kończącą się datą przydatności do spożycia ustaw zawsze z brzegu półki, by nie zapomnieć zużyć ich na czas.
Kuchenka mikrofalowa zajmuje ważne miejsce w wielu kuchniach. Jest sprzętem, który przychodzi z pomocą, gdy trzeba coś szybko podgrzać, czy rozmrozić. W czasie użytkowania brudzi się jednak tak, jak każdy sprzęt. A wiesz jak wyczyścić mikrofalę przy pomocy sody? To naprawdę proste.W kuchence mikrofalowej nie trudno o zabrudzenia. Siła mikrofal działa bowiem od wnętrza podgrzewanego produktu, co często powoduje rozbryzgiwanie zupy czy sosu po wewnętrznych ściankach urządzenia. Najlepiej więc takie produkty podgrzewać pod przykryciem, a kiedy dojdzie do zachlapania ścianek kuchenki, należy je wytrzeć, póki ślady są świeże. Wyczyszczenie świeżo ubrudzonej mikrofalówki zajmie nie więcej niż 2 minuty. Do tego celu wystarczy wilgotna szmatka, na którą można dać kroplę detergentu. Jeśli jednak nie czyścimy kuchenki regularnie, na jej ściankach mogą powstać zabrudzenia trudne do usunięcia. Jak więc się ich pozbyć?
W kuchni o przypalenie garnka wcale nietrudno. Wystarczy chwila zagapienia, zwłaszcza jeśli w środku gotuje się właśnie potrawa lubiąca przywierać do dna. A wiecie jak najszybciej wyczyścić przypalony garnek? Mamy na to kilka domowych sposobów. Dzięki nim twoje garnki znów będą jak nowe i to bez rujnowania się na specjalne środki czyszczące. W ostatnich latach w naszych kuchniach sporo się zmieniło. Coraz rzadziej spotyka się w nich garnki emaliowane, nie mówiąc już o aluminiowych. Teraz dominują naczynia ze stali nierdzewnej, które są wytrzymałe i mało wrażliwe na uszkodzenia. Również bez problemu można z nich usunąć ślady przypalenizny. W sklepach z chemią gospodarczą możesz kupić specjalne środki przeznaczone do czyszczenia przypalonych garnków. Jednak nie są one tanie, mocno pachną i potrafią drażnić skórę, oczy i drogi oddechowe. Dlatego bezpieczniej jest skorzystać z domowych sposobów na usuwanie przypalenizny.
Miód jest produktem, który warto włączyć do swojej diety ze względu na szereg właściwości korzystnie wpływających na nasz organizm. Lepiej jednak nie dodawać go do gorących płynów czy gotowania. Pod wpływem ciepła bowiem nie tylko straci swoje działanie, ale też może stać się szkodliwy. Wielu z nas wie, że miód w podwyższonej temperaturze traci swoje dobroczynne właściwości. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z faktu, że jego podgrzewanie może prowadzić do powstawania potencjalnie szkodliwych dla zdrowia substancji. Jakie reakcje zachodzą w ogrzewanym miodzie?
Surówka z selera z gruszką jest świetnym dodatkiem do smażonych ryb oraz mięsa. To niezwykłe, słodkie połączenie posmakuje nawet najbardziej wybrednym smakoszom. Koniecznie wypróbujcie ten przepis — obiadowy rarytas przygotujecie błyskawicznie. Seler jest smacznym warzywem, po które zdecydowanie warto sięgać częściej niż tylko do przygotowania bulionu. Warzywo to jest bogatym źródłem ryboflawiny, wapnia, fosforu czy magnezu. Zawiera też szereg cennych witamin m.in. A, C, B6 i K.Warto zatem włączyć je do swojej diety. Surówka z rodzynkami albo połączenie tej pysznej bulwy z marchewką i jabłkiem to dodatki, które z pewnością wam się spodobają. Proponujemy wam również szybką w przygotowaniu i niezwykle smaczną surówkę z gruszką. Zakochacie się w niej od pierwszego kęsa.
Czyścisz lodówkę, ale nie pachnie z niej świeżością? Pomożemy ci to zmienić. Zastosuj prosty patent na nieprzyjemny zapach w lodówce, a już zawsze będziesz do niego wracać. Nie musisz kupować specjalnych środków, wystarczy, że sięgniesz po znany produkt.Lodówka, jako miejsce, w którym przechowujemy żywność, powinna lśnić czystością i pachnieć świeżością. Dlatego trzeba ją regularnie myć i przeglądać. Czasami jednak mimo to, po jej otwarciu bucha w nas odpychający zapach.Brzydki zapach z lodówki wcale nie musi oznaczać, że coś się w niej psuje. Po prostu niektóre produkty spożywcze mają tak intensywną woń, że potrafi ona wypełnić całą lodówkę. Co gorsza, wyraziste zapachy mogą być pochłanianie przez inne produkty i popsuć ich smak.
Ciecierzyca jest smaczną rośliną strączkową, którą większości z was z pewnością kojarzy się z popularną warzywną pastą — hummusem. Ma ona jednak o wiele szersze zastosowanie. Podpowiadamy jak ją wykorzystać i zdradzamy, dlaczego warto po nią sięgać. Nasiona ciecierzycy charakteryzują się przyjemnym delikatnie orzechowym smakiem. Mogą po niego sięgać niemal wszyscy, lecz szczególną uwagę na nią zwrócić powinny osoby na dietach roślinnych i redukcyjnych, w których z powodzeniem zastąpi mięso.
Czyszczenie zabrudzeń nie jest przyjemnym zajęciem - szczególnie jeśli trzeba szorować trudne do zmycia plamy czy zacieki. Okazuje się, że popularny napój gazowany Coca-cola może pomóc ci w osiągnięciu idealnej czystości w gospodarstwie domowym. Doskonale sprawdza się jako środek do mycia szyb, muszli klozetowych bądź zaschniętych garnków. Coca-cola zdobyła ogromną popularność na całym świecie, a jej charakterystyczny smak znany jest prawdopodobnie każdemu. Choć zbyt częste picie tego napoju nie jest wskazane ze względów zdrowotnych, zawsze warto mieć przynajmniej jedną butelkę pod ręką. Poza pysznym smakiem i bąbelkami cola ma jeszcze jedną ogromną zaletę. Zawarte w niej kwasy fosforowy, cytrynowy i węglowy sprawiają, że usuwanie zanieczyszczeń za pomocą coli jest szybkie, skuteczne i bardzo łatwe.
Surowy czosnek słynie ze swojego prozdrowotnego działania. Ze względu na jego pozytywny wpływ na kondycję całego organizmu, zalecane jest dodawanie go do potraw. Czy jednak podobne właściwości będzie wykazywał również po upieczeniu? Znamy odpowiedź na to pytanie. Czosnek może stanowić naturalne lekarstwo na przeziębienie czy grypę. Obecna w nim allicyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwpasożytnicze. Największą korzyść ze spożycia tego warzywa będziemy jednak mieli wtedy, gdy zjemy go na surowo.
Boczniaki nie mają co prawda tak intensywnego smaku i aromatu jak grzyby leśne, lecz charakteryzuje je wysoka zawartość cennych składników odżywczych i białka. Zdradzamy kilka prostych sposobów na wykorzystanie ich w kuchni. Boczniaki, podobnie jak pieczarki, kupić można przez cały rok. Te fantastyczne grzyby są nie tylko smaczne, ale też uniwersalne. W diecie roślinnej są doskonałym zamiennikiem mięsa, bo nie tylko świetnie imitują jego strukturę, ale też zawierają sporo białka. Zdradzamy kilka opcji ich wykorzystania.
Mamy już za sobą gotowanie świąteczne, sylwestrowe i noworoczne. Teraz chętnie odpoczniemy i co najwyżej będziemy przygotowywać szybkie dania. Jeśli więc macie ochotę na coś słodkiego, a pod ręką nie ma ani czekolady, ani ciastka, mamy dla was super rozwiązanie. Przygotujcie ekspresowe ciasto z mikrofalówki — będzie gotowe za 5 minut. Lubimy potrawy smaczne i kuszące, które da się zrobić w co najwyżej 30 minut. Błyskawiczne dania naprawdę potrafią smakować, choć gotujący nie stracił na ich przygotowanie pół dnia. Podobnie jest z naszym ciastem — smakuje jak pieczone, ale na efekt nie trzeba czekać godzinę, tylko 5 minut. Prawda, że brzmi zachęcająco?
Pączki są jednym z popularniejszych przysmaków, po który sięga wielu smakoszy. Zwolenników wyrobów pokrytych lukrem jest sporo, a nie każdy pewnie wie, że pęknięcia w słodkiej polewie powinny nas zaalarmować. Mogą bowiem świadczyć o błędach w przygotowaniu pączków. Pokryty pajączkami lukier nie tylko wygląda nieapetycznie, ale też może świadczy o niekoniecznie dobrych „przygodach”, jakie zaliczył kupowany przez nas wypiek. Może co prawda się okazać, że pączek po prostu został przyciśnięty, lecz to jedyny pozytywny scenariusz.
Groch jest pysznym i niedocenianym warzywem. Przypominamy sobie o nim dopiero wtedy, gdy przygotowujemy świąteczne potrawy. Robimy je w pośpiechu i często zapominamy o moczeniu ziaren. A jest ono konieczne, by dobrze smakował i był lekkostrawny. Podpowiadamy, jak długo powinna trwać obróbka grochu. Z grochu przygotujecie nie tylko tradycyjne wigilijne danie z kapustą czy rozgrzewająca zupę. Po to ziarno warto sięgać zdecydowanie częściej. Doskonale w formie warzywnego pasztetu czy jako dodatek do obiadu. Aby dania z grochem nie zaskoczyły nas niesprawnością, warto zadać o jego odpowiednie przyrządzenie.
Czosnek jest popularnym dodatkiem do wielu dań i znanym domowym środkiem stosowanym w profilaktyce przeziębienia. Mało kto jednak wie, że żeby związki w nim zawarte zadziałały, warzywo trzeba przyrządzić w określony sposób. Samo rozdrobnienie nie wystarczy. Z czosnkiem doskonale smakuje niemalże każdy sos. Także pieczywo posmarowane masełkiem z jego dodatkiem będzie wyśmienite. Nasze babcie przygotowywały z niego dobroczynny syrop, który potrafi wesprzeć organizm w przeziębieniach. Właściwości czosnku nie będą dla nas jednak dostępne, jeśli nie przygotujemy go w odpowiedni sposób.
Mrożenie żywności jest dobrym sposobem na przedłużenie jej czasu przydatności do spożycia. Aby jednak spełniło swoją funkcję, należy przestrzegać kilku zasad. Zdradzamy czego unikać, zamrażając artykuły spożywcze. Zdradzaliśmy wam już wskazówki dotyczące mrożenia pierogów czy pieczywa. Dziś na tapet bierzemy sam proces i piszemy o tym, jakie najgorsze błędy można popełnić, decydując się na przechowywanie produktów ten sposób. Będziecie zaskoczeni jak łatwo o pomyłkę.
W zlewie myjemy produkty spożywcze i naczynia. Bardzo istotne jest, by nie tylko utrzymać go w czystości, ale też zapewnić drożność instalacji wodnej. Niektóre płyny oraz drobne odpady nie powinny tam trafić. Przypominamy, na co zwrócić uwagę, by uniknąć groźnych awarii. Podpowiadaliśmy wam już jak usunąć przykry zapach z odpływu. Zdradzaliśmy też, jaki produkt będzie pomocny w utrzymaniu rur w dobrej kondycji. Tym razem wracamy z poradnikiem, z którego dowiecie się jak lepiej zadbać o ten istotny element kuchni.
By sylwestrowa zabawa mogła trwać, goście muszą dobrze zjeść. Jeśli nadal nie wiecie, na jakie dania przygotować, spieszymy z pomocą. Przyrządzenie niektórych z nich zajmie wam dosłownie kilka chwil. Sprawdźcie nasze wyjątkowe propozycje. Gotowanie last minute wymaga nieco sprytu i zaopatrzenia się w półprodukty takiej jak np. ciasto francuskie, warzywa w puszkach lub gotowe sosy. Z ich pomocą z łatwością wyczarujecie smaczne i efektowne potrawy, które zachwycą współbiesiadników. Będą doskonałym uzupełnieniem gotowych przekąsek.
Powrót do domu po całym dniu pracy i wizja konieczności gotowania dużego posiłku nie jest zbyt przyjemna. Pieczony bakłażan faszerowany pieczarkami i ryżem robi się w kilka chwil, więc jest idealnym rozwiązaniem na taki scenariusz. Można podawać bakłażana jako samodzielne danie lub jako dodatek - wszystko zależy od twoich preferencji. Szybka i smaczna kolacja jest marzeniem dla mnóstwa zmęczonych osób, które wracają z ciężkiego dnia pracy. Bakłażan faszerowany pieczarkami i ryżem, a następnie zapieczony w piekarniku wymaga wyjątkowo mało wysiłku do przygotowania. Jako nadzienie można użyć nie tylko pieczarek i ryżu, lecz wszystkiego, co ma się akurat w lodówce. Doskonale komponują się czerwona papryka, pomidory, fasola i inne produkty. Jeśli chcesz dodać do nich mięsny aspekt, przetestuj zwykłą wędzoną kiełbasę lub szynkę.