Soki warzywne są zdrowe i warto włączyć je do swojej diety. Jednym z lepszych wyborów będzie napój wyciskany z selera naciowego. Warzywo to wykazuje bowiem wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Sprawdźcie, w czym może pomóc. Seler naciowy jest warzywem o charakterystycznym smaku, który najczęściej w kuchni pojawia się w formie przekąski. Niepozorne zielone warzywo jest skarbnicą cennych składników odżywczych, których łatwo można sobie dostarczyć, pijąc wyciśnięty z niego sok.
Sprzęt kuchenny stanowi ważny element przyrządzania posiłków. W Lidlu od poniedziałku pojawi się specjalna oferta, w której dostępny będzie między innymi blender, wyciskarka do cytrusów czy grill. Gotowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze.Wyposażenie kuchni to nie tylko utrzymana w czystości płyta gazowa czy indukcyjna, sprawny zlewozmywak i kilka dobrej jakości garnków. Warto zaopatrzyć się również w wysokiej jakości deski do krojenia i noże, a być może nawet w domowego grilla.
Czysty piekarnik ma tylko ten, co z niego nie korzysta lub ten, kto go regularnie czyści. A gdy często korzystasz z piekarnika, o zabrudzenia nietrudno. Nieraz wykipi ciasto, czasem pryśnie tłuszcz. Dziś powiemy wam, jak domowymi metodami wyczyścić przypaloną blachę z piekarnika. Zabrudzoną blachę z piekarnika warto wyczyścić od razu po użyciu. Inaczej resztki jedzenia zapieką się na niej i będą trudne do usunięcia. A trzeba przyznać, że takie zabrudzenia nie wyglądają zbyt elegancko, a co gorsza mogą się też w nich rozwinąć mikroorganizmy.
Kupiliście za dużo pączków i zastanawiacie się co zrobić z nadmiarem? Mamy kilka tricków, które pozwolą cieszyć się ich smakiem dużo dłużej. Sprawdźcie koniecznie, co zrobić, by nie zmarnować wypieków. Wydawać by się mogło, że wysuszone słodycze należy wyrzucić. Nie sposób bowiem znaleźć przyjemności w ich jedzeniu. Jednak okazuje się, że pączki, które nieco poleżały, można jeszcze spożyć. Wystarczy krótka obróbka termiczna na patelni czy w piekarniku.
Ziemniaki są ulubionym dodatkiem obiadowym. W sumie nie ma przy nich dużo pracy — trzeba je tylko obrać, a potem niestety dość długo czekać, aż się ugotują. Jednak mamy dla was idealne rozwiązanie — bez obierania i długiego gotowania. Zróbcie ziemniaki gotowane w mikrofali. Będą gotowe w 10 minut.Gotowane ziemniaki są doskonałym dodatkiem do schabowych, mielonych, mięs duszonych, a także dań z drobiu, ryb i warzyw. Z ich przygotowania nieraz rezygnują osoby, którym się bardzo spieszy. Zastępują je wtedy makaronem lub ryżem. Mamy jednak dla was pocieszającą wiadomość — możecie ugotować ziemniaki znacznie szybciej. Wystarczy, że przygotujecie je w kuchence mikrofalowej. Jak? Już wyjaśniamy.
Rzeżucha jest niezwykle smaczną rośliną, często stosowaną zwłaszcza na wiosnę, kiedy pojawia się na wielkanocnym stole. Tymczasem z jej dobrodziejstw dobrze jest czerpać również zimą, kiedy wybór warzyw jest ograniczony. Dowiedzcie się jak ja wykorzystać w kuchni. Wiele jest mało popularnych a szczególnie cennych dla zdrowia warzyw. Wystarczy wspomnieć choćby cykorię czy białą rzodkiew. Rzeżucha również ma niewielu zwolenników. Zdecydowanie warto to zmienić, bo warzywo to łatwo włączyć do diety, a korzyści są ogromne.
Po wczorajszym Tłustym Czwartku z pewnością wielu Polaków zastanawia się, jak długo faworki pozostają świeże i jak je przechowywać. Jeśli trzyma się je bez dostępu do wilgoci, mogą zachować kruchość i smak nawet przez 5 dni. Dlatego zaleca się, aby chruścik pakować do pojemników, które można szczelnie zamknąć. Podczas Tłustego Czwartku faworki, pączki i inne słodkości zwyczajnie smakują najlepiej - jedząc je, w końcu świętuje się ważny dla wielu smakoszy dzień. W związku z tym niektórzy zrobili duże zapasy ulubionych łakoci. Niestety faworki mają to do siebie, że nie są zbyt trwałym produktem. Okazuje się jednak, że można wydłużyć ich świeżość nawet o kilka dni od zakupu. Wystarczy zastosować się do poniższych porad.
Chleb jest jednym z tych produktów, który najlepiej smakuje świeży. Jednak w tym celu konieczne są codzienne wizyty w piekarni. Coraz rzadziej mamy na to czas i ochotę, a chleb jemy każdego dnia. Jak więc rozwiązać ten problem? Powiemy wam, jak mrozić chleb, żeby smakował jak świeży tuż po rozmrożeniu.Mrożenie chleba w niektórych domach jest zbędne, a w niektórych to przydatna praktyka. Gdy nie mamy blisko piekarni lub sklepu spożywczego albo zwyczajnie nie chce nam się co rano biegać po pieczywo, warto je mrozić. Dzięki temu będziemy mogli każdego dnia cieszyć się smakiem świeżego chleba czy bułek.
Papryka jest bardzo smacznym i wartościowym warzywem. Dostępna jest nawet zimną, dzięki czemu możemy urozmaicić sobie smak kanapek czy przyrządzić z niej potrawy. Jeśli tak, jak my lubicie paprykę, nie wyrzucajcie jej nasion. Mamy bowiem genialny sposób na wykorzystanie nasion papryki.Przed zjedzeniem czy dodaniem do potrawy paprykę zawsze dokładnie oczyszczamy z nasion. Chodzi o apetyczny wygląd dania, ale też o jego smak. Nasiona papryki, choć są jadalne, nie należą do wyjątkowo pysznych. Mogą nadać potrawie gorzkawy lub pikantny smak. Można jednak zrobić z nich pożytek.
Pączki nie bez powodu są tak pyszne, że ciężko zjeść tylko jedną sztukę - mnóstwo kalorii oraz smażenie na głębokim tłuszczu to smaczne połączenie. Dla dbających o linię proponujemy coś lżejszego, czyli pączki z piekarnika. Są idealnie puszyste i pełne smaku, a przy okazji można zjeść ich trochę więcej. Bez przynajmniej jednego zjedzonego pączka wielu Polaków uważa, że Tłusty Czwartek jest dniem straconym. Nie każdy jednak musi mieć ochotę na tłuste, smażone na głębokim oleju pączki. Takim smakoszom polecamy przygotowanie pączków z piekarnika wedle poniższej receptury. Usunięcie smażenia redukuje kaloryczność, która jest najczęściej wskazywanym mankamentem pączków.
Już za chwilę udamy się do cukierni, by kupić tradycyjne pączki na Tłusty Czwartek. Zbliżające się święto było dla Katarzyny Bosackiej okazją do podzielenia się wskazówkami dotyczącymi wyboru jakościowych wypieków. Sprawdźcie, na co jej zdaniem należy zwrócić uwagę przy zakupie. Słynąca z porad na temat zdrowego stylu życia i porad pomagających wybrać produkty wysokiej jakości dziennikarka podzieliła się ze swoimi fanami opinią na temat pączków. Zdradziła, co jej zdaniem dyskwalifikuje niektóre wyroby i jakie kryteria powinny spełniać te, po które warto sięgnąć.
Sanepid wydał kolejny komunikat dotyczący wycofania z rynku produktu potencjalnie niebezpiecznego. Tym razem są to szklanki utrzymujące temperaturę. Jak stwierdzono, istnieje możliwość pękania wyrobu. Ostrzeżenie dotyczy wyrobu przeznaczonego do kontaktu z żywnością — szklanek utrzymujących temperaturę marki HOME CREATION. Produkt dystrybuowany był w marketach sieci Aldi Sp. z o.o od 15 grudnia 2021 r.
Większość z nas kupuje gotowy budyń w proszku, ponieważ uważa się, że jest znacznie prostszy w przygotowaniu. W praktyce domowa wersja wymaga niewiele więcej pracy. Jeśli masa, którą robisz od podstaw, jest za rzadka, mamy dla ciebie doskonałe rozwiązania. Wystarczy odrobina dodatkowej mąki ziemniaczanej, aby uzyskać idealną konsystencję budyniu. Domowy budyń zazwyczaj wychodzi o wiele smaczniejszy od sklepowego, ponieważ własnoręcznie można dobrać swoje ulubione składniki. Dodatkowo dokładnie wie się, z czego składa się gotowy deser i można mieć pewność, że nie ma w nim konserwantów ani chemii. Podczas gotowania budyniowej masy niektórzy mogą zauważyć, że jest ona za rzadka i brakuje jej do idealnej faktury. Na szczęście istnieją proste i skuteczne triki, które temu przeciwdziałają.
Wrzucasz parówki do zimnej wody i gotujesz? Większość Polaków właśnie tak przyrządza parówki. Niestety nie jest to najlepsza metoda. Mięsny rarytas należy wkładać od razu do wrzątku i podgrzewać tylko przez chwilę. Dopiero wówczas parówki będą smaczne i nie pękną. Na temat poprawnego przygotowania parówek wypowiadał się nawet Robert Makłowicz. Element klasycznego angielskiego śniadania potrafi być wyjątkowo smaczny. Zwłaszcza gdy wybierzemy produkt dobrej jakości i oprzemy się pokusie długiego gotowania wyrobu.
Jałowiec powinien na stałe zagościć w waszej kuchni. Ten bogaty w składniki odżywcze i aromaty owoc sprawdzi się przy wielu okazjach, czyniąc posiłki smacznymi i lżejszymi. Dowiedzcie się, jak i dlaczego warto go stosować. Owoce jałowca, czyli szyszkojagody, dojrzewają przez dwa lata, by osiągnąć piękną, dobrze nam znaną głęboko granatową barwę z lekko sinym nalotem. Korzenne, słodko-żywiczne w smaku jagody o leśnym aromacie znajdą zastosowanie w wielu przepisach kulinarnych.
Coraz częściej garnki i przybory kuchenne produkowane są z materiałów, które są trwałe i nie wchodzą w reakcję z wodą i potrawami. Jeśli jednak masz w domu sprzęty, na których pojawia się rdza, musisz też wiedzieć jak je wyczyścić. Sprawdź, jak usunąć rdzę z garnka żeliwnego. To bardzo proste. Rdza pojawia się w wyniku reakcji stali lub żelaza z wodą lub wilgotnym powietrzem. Ma brunatny kolor i zdecydowanie nie jest pożądana do kontaktu z żywnością. Trudno jednak jej uniknąć, jeśli w twojej kuchni znajdują się sprzęty z żeliwa czy zwykłej stali. W sklepach bez trudu można kupić środki, które skutecznie potrafią usunąć tłuszcz, zaśniedzenia czy rdzę z garnków. Jednak nie są to tanie specyfiki, a poza tym bazują na silnych, chemicznych środkach. O wiele więc bezpieczniej skorzystać z domowych składników, które równie skutecznie poradzą sobie z rdzą.
Już za chwilę tłusty czwartek. Jeśli będziecie smażyć pączki lub faworki, powinniście wiedzieć, co zrobić ze zużytym olejem po pączkach. Tak samo trzeba postąpić z każdą większą ilością tłuszczu, która zostaje po głębokim smażeniu. Tłuszczu nigdy nie powinniście wylewać do zlewu, bo grozi to poważną awarią nie tylko w waszym mieszkaniu. Wiele osób pozostały po smażeniu tłuszcz po prostu wylewa do zlewu lub sedesu. Choć wydaje się to prostym rozwiązanie, to jednak nie jest ono dobre. Płynny tłuszcz, nawet olej, po wlaniu go do zimnej wody zamienia się w tłuste grudki. Osadzają się one na rurach kanalizacyjnych i w kolankach, a wtedy łatwo przyczepiają się do nich różne zanieczyszczenia, które również trafiają do odpływu, np. resztki jedzenia, włosy. Takie działanie może więc sprzyjać wydobywaniu się z odpływów nieprzyjemnego zapachu, a po jakimś czasie doprowadzić do zapchania się rur. Taka awaria może być dokuczliwa dla ciebie, ale też mogą ją odczuć sąsiedzi. Dlatego nigdy nie wylewaj tłuszczu do zlewu.
Publicysta podzielił się w sieci swoją opinią na temat ceny pomidorów. Jego zdaniem przyczyną niemałej kwoty, jaką trzeba za nie zapłacić, jest inflacja. Wpis przedstawiający paragon z zakupów w osiedlowym warzywniaku wywołał gorącą dyskusję. Opublikowane na Twitterze Łukasza Pawłowskiego zdjęcie paragonu spotkało się z falą krytyki. Zakupy opiewające na kwotę 26 złotych obejmowały zaledwie kilka sztuk pomidorów. Zdaniem internautów jednak cena nie powinna publicysty zdziwić.
Stawki VAT na niektóre towary z początkiem lutego zostały obniżone. Znaczne obniżki cen, których spodziewano się wraz z tym ruchem, jednak nie nastąpiły. Co stanie się, gdy rząd przywróci podatek? Specjaliści znają odpowiedź. Ceny żywności miały znacznie spaść wraz z obniżką VAT. Jak pokazał m.in. przykład Biedronki, tak się nie stało. Po zniesieniu 5-procentowego VAT-u zmiana kosztu zakupów jest niemalże niezauważalna dla przeciętnego Polaka. Co nas czeka w kolejnych miesiącach?
Żywność jest coraz droższa. Katarzyna Bosacka sprawdza ceny na bieżąco z widzami swojego kanału na YouTube EkoBosacka. Ostatnio przygotowała materiały, w których porównała koszt kostki masła w Polsce i w Wielkiej Brytanii. Wnioski ją zaskoczyły. Katarzyna Bosacka, znana jest nie tylko z telewizyjnych programów, ale też ze swojego zaangażowania w edukację w zakresie zdrowego żywienia. Prowadząc swój kanał na YouTube — EkoBosacka — niejednokrotnie pomagała Polakom rozpoznać żywność dobrej jakości. W ostatnim czasie przygotowała szereg materiałów dotyczących rosnących cen produktów spożywczych. Wśród nich znalazło się porównanie cen masła w Wielkiej Brytanii i w naszym kraju. Rezultat nie jest optymistyczny.
Znudziła wam się klasyczna czarna herbata? Spróbujcie ją przygotować z dodatkami. Cukier czy cytryna to nie jedyne składniki, które możecie wykorzystać. Sprawdźcie, co jeszcze będzie pasowało. Gdy za oknem brzydka pogoda, szukamy czegoś, co nas rozgrzeje. Często jest to czarna herbata. Napar warto urozmaicić, by zwiększyć jego zalety — zarówno te smakowe, jak i prozdrowotne. Cukier czy cytryna są naturalnym wyborem, ale istnieje wiele innych, bardzo dobrych opcji.
Jajecznicę moglibyśmy jeść na śniadanie codziennie. Jest pożywna i szybka do zrobienia. Jeśli jeszcze bardziej chcecie przyspieszyć jej przyrządzanie, nie wyciągajcie patelni, tylko postawcie na popularne urządzenie. Zobaczcie, jak przygotować jajecznicę z mikrofalówki. Wystarczą 3 minuty i będzie gotowa. Mikrofalówka jest w naszych domach bardzo pomocnym urządzeniem. Błyskawicznie można w niej podgrzać danie czy rozmrozić mięso. Rzadko jednak używamy jej do gotowania lub pieczenia. A jak najbardziej można.Dziś powiemy wam, jak przygotować jajecznicę z mikrofalówki. Jest to bardzo proste, wymaga tylko wymieszania od czasu do czasu. W kuchence mikrofalowej nie zalecamy jednak gotować jajek, bo mikrofale rozsadzają skorupki.
Cząber jest przyprawą znaną od wieków - już starożytni Rzymianie i Grecy doceniali jego zapach, smak i właściwości. Najlepiej komponuje się z różnymi fasolami, którym znacznie poprawia walory smakowe. Dodatkowo ułatwia trawienie tego typu produktów, zmniejszając ryzyko wystąpienia wzdęć. Cząber nie jest obecnie zbyt popularną przyprawą w kuchni polskiej, lecz zdecydowanie warto ponownie zacząć go stosować. Dawniej nasi przodkowie często wykorzystywali go podczas gotowania prostych i sycących posiłków. Poza wspaniałym aromatem, przypominającym nieco zapach macierzanki, cząber charakteryzuje się jeszcze jedną, bardzo istotną cechą. Mianowicie przyprawa pozytywnie wpływa na trawienie i zapobiega nieprzyjemnym wzdęciom.
Lubicie brokuły, lecz niekoniecznie podoba wam się zapach, jaki pojawia się podczas ich gotowania? Dosypcie sodę oczyszczoną do garnka. Wystarczy łyżeczka tego środka, a problem zniknie. Zobaczcie, co jeszcze warto zrobić, by przyrządzanie zielonego warzywa stało się przyjemniejsze. Potrawy z dodatkiem brokuła potrafią być bardzo smaczne. Wystarczy wspomnieć delikatną śniadaniową jajecznicę czy rozgrzewający zimowy krem z tego warzywa. Brokuł jest bardzo zdrowy i bogaty w składniki odżywcze, dlatego nie powinniśmy z niego rezygnować. Przygotowanie zielonych różyczek do trudnych nie należy, ale eliminacja zapachu, jaki towarzyszy ich gotowaniu potrafi już przysporzyć nieco kłopotów. Znamy jednak proste sposoby, które uchronią was przed niepożądanymi zapachami.
Spożycie czosnku potrafi przynieść wiele korzyści. W potrawach smakuje nieziemsko, dlatego też warto mieć pod ręką kilka świeżych ząbków tej wyrazistej przyprawy. Aby spełniła swoje zadanie, należy ją jednak dobrze przechować. Spróbujcie zalać ją oliwą, a z tak aromatycznego tłuszczu skorzystacie jeszcze nie raz. Czosnek potrafi nadać charakteru niejednemu daniu. Podpowiadaliśmy wam już jak go obrać i jak pokroić, by nie utracił swych cennych prozdrowotnych właściwości. Tym razem zdradzamy najlepsze sposoby na przechowanie warzywa.
Pakowanie żywności ma duży wpływ na jej jakość i świeżość. Do jednej z najdoskonalszych metod pakowania należy pakowanie próżniowe. Dzięki niemu produkty spożywcze dłużej zachowują świeżość. Dziś powiemy wam, jak zapakować próżniowo jedzenie domowym sposobem.Pakowanie próżniowe polega na usunięciu powietrza z przestrzeni znajdującej się między produktem a opakowaniem. W ten sposób odcięty jest dostęp tlenu i powietrza do żywności, co spowalnia niekorzystne zmiany i psucie się. Zapakowany próżniowo produkt można więc nawet 3 razy dłużej przechowywać w lodówce czy w zamrażarce.Do pakowania próżniowego przeznaczone są specjalne pakowarki. Te na domowy użytek mają nieduże rozmiary i można je kupić po rozsądnych cenach. Jednak jak się okazuje, bez pomocy takiego urządzenia, też możesz zapakować żywność próżniowo.
Żywność zanieczyszczona szkodnikami potrafi odebrać apetyt. Do jednych z najpopularniejszych należą mole spożywcze, które potrafią zasiedlić nasze kuchenne szafki i spiżarnie. Sprawdźcie, jak pozbyć się moli spożywczych domowym sposobem. Wystarczy sięgnąć po dwie popularne przyprawy. Ten, kto nie ujrzał w swojej kuchni dorosłych moli spożywczych, ich larw lub charakterystycznej pajęczynki, jest dużym szczęściarzem. Z pewnością ma też dużo czasu na regularne przeglądanie zapasów i czyszczenie szafek. Wystarczy jednak pozostawić na dłużej kaszę, mąkę czy orzechy, a mogą się w nich pojawić nieproszeni goście. Zwykle przybywają do nas ze sklepu, ukryci w kupionych produktach spożywczych. Potrzebują trochę czasu, by rozwinąć się, namnożyć i ukazać się naszym oczom.
Lukier jest jedną z popularniejszych opcji przyozdabiania wypieków. W wersji podstawowej składa się z wody i cukru. Ten królewski wykorzystuje białko jaja, więc nie będzie odpowiedni dla osób, które unikają spożywania nabiału. Problem ten można rozwiązać, sięgając po wodę z ciecierzycy. Roślinna wersja tego lukru wykorzystuje aquafabę, czyli wodę z puszki ciecierzycy lub tę, która pozostała po jej gotowaniu. Spróbujcie jej, jeśli będziecie podejmować na świątecznych spotkaniach wegan lub osoby uczulone na jaja. Jest równie pyszna, co klasyczna.