Poznajcie przepis na idealny w każdym kawałku jabłecznik babci Helenki. Ten prosty i szybki wypiek nie ma sobie równych. Stanowi doskonałe połączenie kruchego ciasta i wilgotnych, słodko-kwaśnych jabłek. Nie zawiera żadnych zbędnych dodatków, a jest pełne smaku.Na ciasto z jabłkami najlepiej jest przeznaczyć winne, kwaskowe jabłka. Te po upieczeniu są niezwykle smaczne i doskonale przełamują słodycz ciasta. Mogą być to jabłka odmiany Szara Reneta, Antonówka czy Boskoop. Nie polecamy słodkich, typowo deserowych jabłek. Te po obróbce kulinarnej mają mdły, zbyt słodki smak.
Ciasta bardzo często w składzie mają masło czy olej. Tłuszcz odgrywa bowiem dość istotną rolę w przygotowaniu wypieków. Okazuje się jednak, że można zmniejszyć jego ilość lub zupełnie go zastąpić. Sięgnijcie po jogurt naturalny a deser, który przygotujecie, będzie zdrowszy i lżejszy.Pysznego ciasta mało kto jest w stanie sobie odmówić. Babka piaskowa czy czekoladowy wypiek będą o wiele zdrowsze, gdy tłuszcz zastąpimy jogurtem naturalnym. Ten mniej kaloryczny produkt sprawi, że uzyskamy smaczne desery, lecz dostarczymy sobie znacznie mniej kalorii i tłuszczy nasyconych.
Wiesz, czego nie wstawiać do mikrofalówki? Koniecznie zapamiętaj, bo konsekwencje mogą być opłakane. Kuchenka mikrofalowa jest pomocnym sprzętem, jednak jest sporo ograniczeń w jej stosowaniu. Z całą pewnością nie powinno się w niej podgrzewać suszonych owoców, które mogą mocno zabrudzić kuchenkę. Sprawdź, jakich jeszcze produktów lepiej do niej nie wstawiać. Kuchenka mikrofalowa jest często używana w wielu domach. Dzięki niej można szybko podgrzać potrawy, czy rozmrozić mięso. Jednak nie wszystkie produkty spożywcze, podobnie, jak nie wszystkie naczynia, można do niej wstawiać. To dlatego, że mogą się roztopić, zapalić, a nawet wybuchnąć.
Jak zrobić perfekcyjne naleśniki? Mamy dla was garść najlepszych porad, dzięki którym już zawsze będą udane. Pamiętajcie między innymi o tym, by po przygotowaniu ciasta, dać mu odpocząć. Przeczytajcie, na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, robiąc naleśniki.Kochamy naleśniki za ich smak i łatwość przygotowania. Również za to, że można je nadziewać i smarować przeróżnymi dodatkami. Dzięki temu naleśniki są doskonałe nie tylko na śniadanie czy podwieczorek, ale sprawdzą się też jako pożywne danie obiadowe czy kolacja na ciepło. Jak jednak je przygotować, by wyszły idealne?
Wiecie, jak zrobić soczyste ciasto czekoladowe Brownie? Mamy na nie najlepszy przepis. Przygotowany według niego deser wyjdzie apetycznie wilgotny i mocno czekoladowy. Tajemnicą tej receptury są specyficzne dodatki, które podgrzewamy razem w kąpieli wodnej. Ciasto Brownie to niezwykłe ciasto czekoladowe, które charakteryzuje się mocno czekoladowym smakiem i dużą wilgotnością. Dzięki temu wprost rozpływa się w ustach. Czemu zawdzięcza takie właściwości? Zwykle dodatkom i odpowiedniemu ich przygotowaniu.
Wielkanocna zupa chrzanowa na chlebie żytnim jest doskonałym pomysłem na świąteczny obiad. Prezentujemy niezwykle prosty przepis, dzięki któremu przygotujesz niebanalne danie z wykorzystaniem czerstwego chleba. Nic się nie zmarnuje, a ty zaskoczysz gości czymś niepowtarzalnym.Jeśli tak jak my, ty też nie lubisz marnować jedzenia, przepis na zupę z czerstwego chleba jest wprost dla ciebie. Jej skład jest prosty, przygotowanie łatwe, a efekt naprawdę smaczny. Przygotujcie tę zupę raz, a ugotujecie ją też z pewnością na następne święta. Wielkanocnego charakteru nadaje jej chrzan, który doskonale zaostrza jej smak.
Pamiętasz jeszcze przysmak ze zdjęcia? Mamy przepis na kultowe mleko skondensowane rodem z PRL-u. Ten prawdziwy rarytas zrobisz z dwóch składników. Kilka łyżeczek zjesz ze smakiem na osłodę, resztę wykorzystasz do przygotowania wyśmienitych ciast i deserów.W PRL-u niełatwo było o rarytasy, a tym bardziej o słodkości. Jednak dzięki kreatywności powstało wiele przysmaków, które cieszą podniebienia do dziś. Tak właśnie było z mlekiem skondensowanym. Powstało z mleka, które było długo gotowane z cukrem. Im dłużej było gotowane, tym miało większą gęstość i ciemniejszy kolor. Można je było jeść łyżeczką lub wykorzystać do przygotowania niepowtarzalnych naleśników, gofrów i ciast. Przekonajcie się, jak łatwo zrobić mleko skondensowane.
Wiecie, jak zrobić keks? Poznajcie przepis na proste ciasto, które zrobi prawdziwą furorę w czasie świąt. Dzięki dodatkowi jogurtu naturalnego wyjdzie jeszcze bardziej puszyste niż zwykle. A dodatek bakalii i czekolady uczyni z keksa specjał pełen smaku. Keks jest ciastem typowo bożonarodzeniowym, które jednak doskonale smakuje o każdej porze roku, także w Wielkanoc. Najważniejszym dodatkiem do tego ucieranego ciasta są bakalie. To właśnie one przesądzają o smaku keksa.
Poznajcie przepis na banalnie prosty i niesamowicie smaczny kakaowy mazurek Makłowicza. Jest tanio i z pomysłem, ale przede wszystkim przepysznie. To łatwe do zrobienia ciasto z pewnością zawojuje podniebienia waszych gości i błyskawicznie zniknie z patery.Mazurki to bardzo wdzięczne ciasta. Nie są zbyt trudne do zrobienia, a zwykle doskonale smakują i świetnie prezentują się na stole. Są takimi świątecznymi obrazkami, które wprowadzają wielkanocny nastrój. Dziś niezwykle smaczny i prosty do zrobienia mazurek zaprezentuje wam Robert Makłowicz. Podstawą jest w nim kruche ciasto, wierzch zaś wieńczy pyszna masa kakaowa. Będziecie zachwyceni tym wypiekiem.
Co przygotować na obiad? Nasza propozycja to ryba pieczona w śmietanie siostry Anastazji. Danie wychodzi idealnie soczyste, smaczne i sycące. Z pewnością posmakuje całej rodzinie. Podajcie do niego ziemniaki lub ryż, a także dużą porcję surówki. Jeśli chodzi o rybę obiadową, w naszej kuchni przeważa jej wersja smażona. Jednak o wiele lżejsza i zdrowsza jest ryba z piekarnika. Właśnie taką poleca siostra Anastazja. Zapieka ją pod śmietaną, dzięki czemu danie jest soczyste i aksamitne w smaku.
Zdradzimy wam najprostszy przepis na niecodzienny mazurek na Wielkanoc z dżemem. Jak go zrobić? Wystarczy kruche ciasto posmarować tym składnikiem i całość upiec. Potem możecie dekorować mazurek waszymi ulubionymi polewami i bakaliami. Mazurek jest typowym ciastem wielkanocnym. Zwykle piecze się go na kruchym cieście, smaruje polewą, słodką masą lub czekoladą i dekoruje na przykład bakaliami. Dla przełamania słodkiego smaku, ciasto warto posmarować kwaśnym dżemem. Te dwa smaki doskonale się zbalansują, przekonajcie się o tym sami.
Pstrąg to bardzo wdzięczna ryba występująca w wielu popularnych polskich przepisach. Dziś prezentujemy propozycję z dodatkiem masła i czosnku, które nadadzą jej doskonały smak i aromat. Ryba wygląda zachęcająco i może urozmaicić każdy obiad czy kolację, a dzięki pieczeniu zachowa swoje cenne wartości odżywcze.
Sos beszamelowy wydaje się być trudny w zrobieniu, bo często mały błąd skutkuje jego zepsuciem. Uwielbiany przez większość smakoszy, mocno mleczny i tłusty, idealny do dań zapiekanych. Spróbuj wykonać go z naszym przepisem, aby przygotować najlepszą wersję sosu beszamelowego.
Poznajesz deser ze zdjęcia? Oczywiście, jest nim pascha. Dziś prezentujemy prosty przepis na wielkanocną paschę. Ten świąteczny specjał z pewnością zachwyci każdego. Trzeba tylko pamiętać o jednej zasadzie — paschę należy przygotować dzień wcześniej i zawiniętą w gazę pozostawić ją na sitku w lodówce na całą noc. Dzięki temu będzie odpowiednio zwarta.Pascha jest deserem wielkanocnym wywodzącym się z kuchni rosyjskiej. Smakiem nawiązuje nieco do naszego sernika na zimno, jednak jest od niego dużo bardziej słodka i tłusta. Ten niezwykle sycący i kaloryczny deser obfituje też w bakalie. Zobacz, jak można go szybko przygotować.
Wiecie, jak usmażyć pierogi, żeby były złociste? Wyjaśnimy krok po kroku. Powiemy wam, jak uniknąć kulinarnej klapy, bo tak naprawdę wystarczy chwila nieuwagi i pierogi popękają podczas smażenia. Tak właśnie może się zdarzyć, gdy położycie je na zbyt zimnej patelni. Poznajcie też inne, przydatne wskazówki. Pierogi gotowane są bardzo smaczne, ale pierogi smażone to prawdziwe niebo w gębie. Nie dość, że mają pyszny farsz, to jeszcze ich ciasto przyjemnie chrupie. Smażenie pierogów jest doskonałym pomysłem nie tylko na uatrakcyjnienie ich smaku, ale też na ich odgrzanie. Jednak idealne usmażenie pierogów nie jest wcale łatwe. Ciasto jest bowiem delikatne i łatwo przywiera do patelni. Często też przypala się, choć farsz w środku pozostaje nadal zimny. Jak uniknąć tych błędów?
Mazurek jest najbardziej dekoracyjnym ciastem wielkanocnym. Dziś powiemy wam, jak przygotować idealnie kruchy mazurek na Wielkanoc. Mamy garść praktycznych porad, dzięki którym tym razem upieczone przez was ciasto ucieszy nie tylko oczy, ale też podniebienia waszych gości. Jedną z podstawowych zasad jest dodawanie do mazurka wyłącznie żółtek. Polacy często dodają same jajka, przez co ciasto wychodzi twarde. O czym jeszcze należy pamiętać?Mazurki wielkanocne wyglądają często jak jadalne obrazki. Stanowią doskonałą, naturalną dekorację stołu. Jednak oczywiście powinny nie tylko zdobić, ale też świetnie smakować. Mazurki piecze się na różnych rodzajach ciasta, np. biszkoptowym, ucieranym, francuskim, kruchym, półkruchym lub na waflach. Jednak to kruche ciasto jest tym najpopularniejszym i uchodzącym za najsmaczniejsze. Niestety mazurek na kruchym spodzie potrafi przysporzyć sporo problemów. Często bowiem zdarza się, że po upieczeniu ciasto jest bardzo twarde. Pomożemy wam rozwiązać ten problem.
Pamiętasz, jak nazywa się przysmak ze zdjęcia? Tak, to kultowe i uwielbiane szyszki z ryżu preparowanego. Z łatwością przygotujesz je w 10 minut i w ten sposób błyskawicznie przypomnisz sobie smak jak sprzed lat. Obiecujemy, że ta słodkość zachwyci smakiem i lekkością małych i dużych.Przepis na szyszki z ryżu preparowanego powstał w czasach, kiedy w sklepach nie było zbyt dużego wyboru. Czasami pojawiały się cukierki krówki, a także preparowany ryż, które dały początek zupełnie nowej słodkości. Urzekła ona smakiem przede wszystkim dzieci, ale chętnie podjadali ją także dorośli. Ci, co jeszcze pamiętają smak szyszek, chętnie go sobie przypomną, a ci, którzy go nie znają, zachwycą się nim, jak tylko spróbują tego dawnego rarytasu. W naszym materiale prezentujemy zdjęcie szyszek z preparowanego ryżu, które jest screenem z kanału Smaczne-Przepisy.TV na YouTube. Prawda, że wyglądają kusząco?
Pierogi to polski specjał znany już od wieków. Nikt nie zna się na nim tak dobrze, jak nasze babcie. I właśnie dlatego zdradzimy wam dziś babciny patent na idealne ciasto na pierogi. Ta zapomniana czynność ma kluczowe znaczenie, bo sprawia, że ciasto jest elastyczne, ale nie lepi się do stolnicy.Choć przygotowanie pierogów nie jest wyjątkowo trudne, to jednak na każdym etapie można popełnić jakiś błąd. Przez ten błąd ciasto na pierogi może nie wyjść takie, jak trzeba. Najprawdopodobniej poskutkuje to trudnościami przy lepieniu pierogów, rozpadaniem się ich w czasie gotowania i w rezultacie mało satysfakcjonującym smakiem potrawy. Dlatego warto posłuchać bardziej doświadczonych w tej materii i nie eksperymentować zbyt mocno na własną rękę. Na przykład, jeśli chodzi o kwestię odpoczywania ciasta pierogowego po wyrobieniu. Ten moment jest potrzebny, by ciasto nabrało odpowiedniej konsystencji. Jednak przykryte ściereczką potrafi wyschnąć. Jak ten problem rozwiązywały nasze babcie?
Domowy budyń nie może równać się ze sklepowym, ponieważ własnoręcznie przygotowany deser zawiera naturalne składniki. Jeśli chcesz, aby przysmak uzyskał idealnie aksamitną konsystencję, wystarczy dodać do niego 1 łyżeczkę masła. Gorący budyń roztopi tłuszcz, który po wymieszaniu poprawi jego konsystencję. Domowy budyń w wielu polskich domach odszedł już w zapomnienie, ponieważ w sklepach dostępne są wersje instant, do których nie potrzeba praktycznie żadnej pracy. Ich smak pozostawia jednak wiele do życzenia. Wspaniałą konsystencję i smak uzyskasz, sporządzając go samodzielnie. Trickiem, z którego korzystają najlepsi kucharze, aby poprawić kremowość budyniu, jest dodanie do niego łyżki masła. Miseczki tak pysznie aksamitnego deseru nie zdoła odmówić nikt.
Macie ochotę na krówki? Nie musicie od razu biec do sklepu. Jeżeli macie w domu masło, cukier i mleko z powodzeniem przygotujecie je samodzielnie. Będą dużo lepsze. Koniecznie sprawdźcie nasz przepis. Proponowaliśmy wam już krówki z patelni i pyszny deser bez pieczenia o smaku tych cukierków. Pora na jeszcze prostszy sposób, by cieszyć się smakiem z dzieciństwa. Odrobina cierpliwości i trzy produkty wystarczą. Skusicie się?
Grzyby warto podsmażyć, przed dodaniem do potrawy. A jak smażyć pieczarki, żeby nie wyciekała z nich woda? Ma to znaczenie, gdy zależy nam na pieczarkach chrupiących, pełnych aromatu i smaku. Jak się okazuje, istotny jest moment, w którym dodajemy do nich sól.Nic tak nie wydobywa z grzybów smaku i aromatu, jak smażenie. Dlatego podsmażamy je przed dodaniem do zupy, sosu czy farszu. Zdradzimy wam dziś sposób na to, jak smażyć pieczarki, by nie wyciekała z nich woda. Dzięki temu będą nieocenionym dodatkiem do potraw.
Gładkie i rozpływające się w ustach ziemniaczane purée to jeden z najlepszych dodatków do obiadu - szczególnie w wykonaniu Ani Starmach. Kucharka zaprezentowała swoją wersję tłuczonych ziemniaków, które mają wyjątkową teksturę. Starmach uzyskuje ją dzięki przepuszczeniu ziemniaków przez praskę, którą zwykle wykorzystuje się do zrobienia klusek śląskich. Purée z ziemniaków, czyli inaczej mówiąc tłuczone ziemniaki, tradycyjne przygotowywane jest z użyciem tłuczka. Takim sposobem kartofle ugniatały nasze babcie i mamy. Jest jednak lepsza metoda. Ania Starmach radzi, żeby odpuścić sobie tłuczek i wymienić go na praskę do ziemniaków. Narzędzie znajduje zastosowanie do robienia klusek śląskich, które potrzebują ziemniaków rozbitych na gładką masę. Tłuczkiem niestety bardzo ciężko usunąć wszystkie grudki.
Utarło się, że do ugotowania pyz trzeba się solidnie przygotować, a sam proces jest długi i męczący. Dla zabieganych całe szczęście istnieje znacznie łatwiejsza opcja. Poniżej prezentujemy przepis na pyzy od babci Jadzi, do którego potrzeba jedynie 3 kluczowych składników. Samo pichcenie zajmuje w takim przypadku maksymalnie godzinę. Pyzy tradycyjnie podaje się w dwóch wariantach: polane gęstym sosem, stworzonym na bazie mięsa bądź grzybów, lub ze skwarkami. Dzisiaj zajmiemy się drugą opcją, ponieważ jest nieporównywalnie szybsza i prostsza. Pamiętaj, żeby do ciasta na pyzy używać ziemniaków z dużą zawartością skrobi. Dlatego w sklepie szukaj kartofli oznaczonych typem kulinarnym C, który jest indykatorem, że w ich miąższu znajduje się najwięcej skrobi.
Puree z bobu jest zdrowym, smacznym i sycącym dodatkiem do obiadu. Puree świetnie łączy się z mięsem czerwonym, drobiem, rybami i wszystkimi daniami wegetariańskimi. Poznaj przepis na prosty i pyszny dodatek obiadowy- puree z bobu.Bób jest bardzo zdrowym warzywem. Strączki są przede wszystkim źródłem białka roślinnego i kwasu foliowego. Włączenie bobu do diety skutecznie obniża również poziom złego cholesterolu, a także reguluje ciśnienie i pracę serca.Puree z bobu jest bardzo proste i bardzo smaczne. Doprawiam je posiekaną natką pietruszki, żeby dodatkowo wzbogacić smak. Puree doskonale nadaje się jako dodatek obiadowy, ale jest również pyszną i zdrową pastą kanapkową.Bób przed gotowaniem zalej zimną wodą, dodaj kminek i odstaw na minimum godzinę, dzięki czemu skutecznie pozbędziesz się enzymów powodujących wzdęcia i uczucie ciężkości. Bób gotuj w osolonej wodzie z dodatkiem cukru- będzie jeszcze smaczniejszy.Jeśli szukasz pomysłu na danie z bobem- tu poznasz przepis na wyborne kotlety z bobu i jajek, to prawdziwy zastrzyk białka roślinnego i energii na wiele godzin.
Hiszpańskie churros z dodatkiem sosu czekoladowego to szybki i wyśmienity deser, który pokocha każdy łasuch. Słodkie, puszyste paluchy o waniliowo- cynamonowym smaku maczane w aksamitnym sosie czekoladowym to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Poznaj przepis na tradycyjny deser hiszpański, czyli churros z dodatkiem sosu czekoladowego.Uwielbiam szukać kulinarnych inspiracji z każdego regionu świata. Jako, że jestem strasznym łasuchem i fanką czekolady, hiszpańskie churros nie mogły umknąć mojej uwadze. Tradycyjnie paluchy je się na śniadanie lub jako słodki dodatek do kawy, są genialne i naprawdę proste w przygotowaniu.Churros to paluchy robione z gotowanego, słodkiego ciasta. Po usmażeniu obtaczane są w mieszance cukru brązowego, wanilinowego i cynamonu. Do churros podaje się aksamitny krem z czekolady deserowej, mleka i słodkiej śmietanki, rozpływają się w ustach.Jeśli szukasz pomysłu na coś słodkiego i oryginalnego- tu poznasz przepis na donaty, czyli amerykańskie pączki z polewą czekoladową, kolorową posypką i orzechami.
Zastanawiasz się co podać do obiadu? Z pewnością masz w swoich zapasach marchewkę. Możesz z niej zrobić coś ciekawszego niż surówkę z jabłkiem albo duszoną jarzynkę. Przygotuj karmelizowaną marchewkę z imbirem. Będzie pysznym dodatkiem do obiadu.Marchewka jest jednym z najtańszych i najłatwiej dostępnych warzyw. Na dodatek jest bardzo smaczna i zdrowa. Nic dziwnego, że dość często pojawia się na naszych stołach. Dziś jednak proponujemy marchewkę w nowej odsłonie. Dodamy do niej imbir i czosnek, dzięki czemu zyska orientalną nutę. Będzie doskonałym dodatkiem do dań z mięs, drobiu i ryb.
Większość z nas przechowuje masło na co dzień w lodówce lub na blacie w maselniczce - są jednak lepsze metody, aby zachować jego świeżość na dłużej. Mrożenie masła w zamrażalniku jest zupełnie możliwe, trzeba jednak pamiętać o dwóch sprawach. Po pierwsze warto podzielić kostkę na mniejsze kawałki, aby łatwiej było z niego korzystać, a po drugie oddziel je od produktów z intensywnym zapachem. Masło stanowi jeden z podstawowych produktów, z którego korzysta się praktycznie każdego dnia. Niezależnie czy stosuje się je do gotowania, smarowania pieczywa czy sporządzania sosów, warto mieć je pod ręką. Niestety masło ma stosunkowo krótką przydatność do spożycia, jeśli trzyma się je w temperaturze pokojowej na blacie. Niżej zdradzamy najlepsze rozwiązanie, żeby masło wytrwało nawet rok bez psucia.