Sałatka jarzynowa jest sztandarowym świątecznym daniem, które każdy Polak doskonale zna i uwielbia. Zapracowani nie mają jednak czasu na długie gotowanie wszystkich warzyw i innych produktów, dlatego prezentujemy ekspresowy przepis. Korzystając z niego, można zaoszczędzić wiele pracy, a przy okazji przygotować pyszną potrawę. Sałatka jarzynowa to widok, do którego wszyscy jesteśmy doskonale przyzwyczajeni. Niektórzy mogliby z pewnością poczuć się nieswojo, gdyby dużej miski wypełnionej sałatką zabrakłoby na święta Bożego Narodzenia. Na szczęście nawet ci, którzy jeszcze nie zdążyli jej zrobić, mają na to szanse. Ekspresowy przepis na sałatkę jarzynową nie odbiega w smaku klasycznej wersji, a przy okazji można cieszyć się nią już po kilkunastu minutach gotowania. Dodatkowo większość składników i tak znajduje się na co dzień w kuchni, więc nie ma potrzeby dodatkowego wyjścia do sklepu.
Lubicie smak ryby po grecku, lecz unikacie spożywania mięsa? Wegański przepis na ten specjał wykorzystujący kotlety sojowe i glony nori sprawi, że będziecie mogli cieszyć się tradycyjnym daniem bez wyrzutów sumienia. Podajcie roślinną wersję ryby po grecku na wigilijnej kolacji i zobaczcie, jak zareagują wasi bliscy. Obstawiamy, że nie zorientują się, iż w daniu brakuje mięsa. Wegańskie święta mogą wydawać się szalonym pomysłem. Tylko czy aby na pewno? Wiele tradycyjnych przepisów bardzo prosto jest przekształcić we w pełni roślinne dania. Barszcz czy grzybowa nie wymagają żadnych produktów odzwierzęcych, a w jarzynowej wystarczy pominąć jaja i wybrać majonez wegański. Przygotowanie dań rybnych bez mięsa nie jest trudne. Do dyspozycji mamy m.in. selera, tofu albo kotlety sojowe. Te ostatnie wykorzystamy w dzisiejszym przepisie. Spróbujecie, jak smakują, gdy wymoczycie je w bulionie z dodatkiem zazwyczaj używanym do przyrządzenia sushi — glonami nori. Rybny aromat będzie dobrze wyczuwalny.
Wigilijny barszcz biały zachwyca smakiem, a jego przygotowanie nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy zaopatrzyć się w porcję zakwasu oraz namoczone i miękkie grzyby, a danie powstanie niemalże ekspresowo. Spróbujcie go koniecznie, a być może posmakuje wam bardziej niż buraczany klasyk. Barszcz czerwony czy grzybowa już wam się znudziły? A może macie ochotę na spróbowanie wszystkich tradycyjnych zup świątecznych? Niezależnie od powodu przepis na barszcz biały na grzybowym wywarze warto wypróbować. Danie ma niesamowicie aksamitną konsystencję i przyjemnie rozgrzewa, jeśli użyjecie ostrzejszej musztardy.
Kutia jest jedną z tradycyjnych wigilijnych potraw regionalnych. Niezwykłe połączenie maku, pszenicy i bakalii przypadnie do gustu smakoszom, którzy cenią sobie słodkie rarytasy. Dowiedzcie się jak zrobić ten specjał i zaskoczcie swoich bliskich w te święta. Słodki i sycący przysmak wprost ze wschodu uświetni niejedną wigilijną kolację. Jego przygotowanie nie jest skomplikowane, lecz wymaga nieco czasu — mak i pszenica muszą nasiąknąć płynami. Warto jednak spróbować tego niezwykłego połączenia ziaren pszenicy z bakaliami i miodem. Zachwyci was równie mocno co kluski z makiem i pierogi z suszonymi śliwkami.
Krokiety w połączeniu z intensywnym w smaku czerwonym barszczu są doskonałym uzupełnieniem Wigilii. Jeśli nie masz ochoty smażyć naleśników specjalnie do krokietów, istnieje przepis na wykonanie ich bez zawijania. Taka wersja smakuje równie dobrze co klasyczna, a przy okazji potrzebuje znacznie mniej czasu i pracy w kuchni. Krokiety tradycyjnie są metodą na wykorzystanie naleśników, których nie zdołano zjeść od razu po ugotowaniu. Dzięki temu nie marnuje się żadnego jedzenia. Nie zawsze jednak ma się pod ręką naleśniki - zazwyczaj wtedy, kiedy akurat ochota na krokiety jest największa. Poniżej prezentujemy recepturę, która rozwiązuje ten problem. Krokiety przez nas prezentowane są specyficzną formą kotletów ziemniaczanych, które przygotowuje się na podstawie ugotowanych i roztłuczonych ziemniaków. Dodanie do nich orzechów włoskich wzmacnia smak, a także nadaje ciekawą teksturę.
Sałatka jarzynowa może zostać przygotowana na wiele różnych sposobów - wszystko zależy od przepisu, z którego korzysta się w danym domu. Dzisiaj prezentujemy sałatkę z chrupiącą papryką, która wspaniale komponuje się na świątecznym stole. Sprawdza się także jako urozmaicenie, jeśli klasyczna sałatka już się znudziła. Sałatka jarzynowa jest znana i uwielbiana przez miliony Polaków, to w końcu tradycyjny element każdych Świąt Bożego Narodzenia, a także innych uroczystości. Podaje się ją wszak również na urodzinach, rodzinnych imprezach i wielu innych ważnych okazjach. Niektórzy mogą jeść ją bez żadnych modyfikacji przez wiele lat - inni z kolei potrzebują zmian, aby potrawa nie padła ofiarą znudzenia. Dodanie do niej chrupiącej papryki wprowadza powiew świeżości, a kontrast faktury sprawia wiele przyjemności podczas jedzenia.
Owoce widoczne na zdjęciu powyżej nazywają się liczi i pochodzą z rejonu Kambodży, Wietnamu i Filipin, choć uprawiane są w wielu ciepłych regionach świata. Choć cieszą się coraz większą popularnością, wiele osób cały czas nie wie, jak wykorzystać je w kuchni. Ten zdrowy owoc sprawdza się jako dodatek do sałatek, deserów czy sosów do mięsa. Liczi można kupić już w praktycznie każdym większym sklepie spożywczym i charakterystyczny wygląd owocu sprawia, że łatwo go rozpoznać. Ma twardą kolorową skórkę, która skrywa w sobie słodki biały miąższ oraz pestkę. Liczi wypełnione jest po brzegi przeciwutleniaczami, dlatego pozytywnie wpływa na proces starzenia, opóźniając go, a także zmniejsza stany zapalne w organizmie człowieka. Dodatkowo korzystnie działa na ciśnienie krwi oraz pracę serca.
Masa kajmakowa jest składnikiem wielu pysznych deserów. Nierzadko jednak, kupując gotowy, produkt jesteśmy rozczarowani jego jakością czy konsystencją. Dlatego też podpowiadamy jak ten pyszny krem przyrządzić w domu. Wystarczy puszka mleka skondensowanego i czas. Kajmak to nic innego jak bardzo słodka, gęsta i ciągnąca się masa powstająca podczas gotowania mleka lub śmietanki z cukrem. Sprawdzi się w sernikach i w deserach bez pieczenia. Spróbujcie zrobić ją samodzielnie, a wyjdzie tak delikatna, jak nigdy wcześniej.
Bigos często gości na świątecznych stołach. Tradycyjnie danie to przygotowuje się z mięsem, lecz w wersji roślinnej smakuje równie dobrze. Do kapusty dodajemy boczniaków, pysznych i dobrze zastępujących wiele mięsnych produktów grzybów, które z pewnością pokochacie w tym daniu. Tradycyjny bigos — np. staropolski czy szlachecki — choć pyszny, na wigilii zagościć nie może, bo nie jest postny. Nie każdy też będzie chciał jeść potrawy mięsne. Rozwiązaniem w tej sytuacji jest przyrządzenie wegańskiego bigosu. Danie będzie pełne smaku i tekstur. W przepisie inspirowanym recepturą Jadłonomii wykorzystujemy mnóstwo aromatycznych przypraw i aż dwa rodzaje kapusty. Koniecznie spróbujcie, a pokochacie tę wersję znanej potrawy kuchni polskiej.
Chcecie przygotować naprawdę wyjątkowy sernik? Zróbcie go z ciastem czekoladowym. Izaura to pyszny deser łączący w sobie smak kakao z delikatnością twarogu. Zróbcie go koniecznie, a wasi goście pokochają ten duet. Zwłaszcza, gdy usłyszą jak powstał. Ciasto to ma wyjątkowo ciekawą historię. Powstało bowiem w latach 80. na cześć jednej z bohaterek popularnej wtedy brazylijskiej telenoweli. Niech was jednak to nie zraża — jest obłędnie pyszne i zdecydowanie bardziej kuszące niż klasyczny sernik wiedeński czy sernik z rosą.
Tradycyjne pierogi gotować trzeba partiami. Nierzadko jest tak, że przy większej liczbie osób trudno jest podać je na ciepło. Rozwiązaniem takiego problemu będzie przygotowanie smakołyku w piecu. Z przepisem Karola Okrasy na pewno się uda. Koniecznie sięgnijcie po jego pyszną recepturę na zapiekane pierogi z kapustą i grzybami. Bez pierogów dla wielu nie będzie prawdziwej wigilii. Nie ważne czy sięgniemy po tradycyjne farsze, czy zdecydujemy się na wersję słodką z makiem lub z serem — pierogi muszą być. Najlepiej by były ciepłe i delikatne. Zróbcie je w piecu, a takie właśnie wam wyjdą.
Świąteczny deser nie zawsze oznacza ciasto. W wielu domach serwuje się również słodki makaron z dodatkiem masy makowej. To pyszne danie zachwyci nie tylko dzieci. Najlepiej smakuje wtedy, gdy kluseczki przygotowujemy samodzielnie. Spróbujcie koniecznie. Przepisów na tradycyjne świąteczne wypieki na naszej stronie nie brakuje. Zdradzaliśmy już jak przygotować pyszny makowiec oraz wspaniale delikatną szarlotkę korzenną. Tym razem na tapet bierzemy kluski z makiem, które nie tylko fantastycznie smakują, ale też są wyjątkowo szybkie w przygotowaniu.
Krokiety są pysznymi pasztecikami, które najlepiej smakują wtedy, gdy będą zwarte i wypełnione wyśmienitym farszem. Aby takie wyszły, dobrze jest przygotować elastyczne ciasto, które utrzyma smaki wewnątrz. Zdradzamy przepis, z którego zrobicie je bez problemu. Przygotowanie krokietów wydaje się skomplikowane, ale wcale takie nie jest. Jeśli postąpicie zgodnie z naszymi wskazówkami dotyczącymi zawijania, a ciasto wykonacie z poniższego przepisu, sukces macie niemalże gwarantowany. Spróbujcie i zaskoczcie swoich gości smakiem tego tradycyjnego dodatku do barszczu czerwonego.
Kawa kojarzy nam się z poranną dawką pobudzenia. Napar ten warto jednak urozmaicać o dodatki, które dołożą mu kolejnych cennych właściwości. Jednym z nich są goździki. Kawa zaparzona z nimi będzie miała przyjemny, korzenny aromat. Spróbujcie koniecznie. O tym, kiedy kawę najlepiej jest sięgać po kawę, już pisaliśmy. Podpowiadaliśmy wam także jakie korzyści niesie ze sobą dodanie do niej cynamonu. Tym razem na tapet bierzemy kolejny pyszny dodatek — goździki. Okazuje się, że ten przyjemni pachnąca przyprawa znacząco podnosi walory odżywcze napoju.
Kopytka są doskonałą potrawą z mąki i ziemniaków, która cudownie smakuje zarówno przyrządzona prosto z sosem, jak i w towarzystwie kotleta oraz surówki. W nowej wersji dodajemy kaszy manny, która nadaje kluseczkom niezwykłej delikatności. Przekonajcie się sami. Kasza może być składnikiem wielu smacznych dań np. gołąbków czy warzywnego pasztetu. Drobna pszenna kaszka manna będzie również doskonałym uzupełnieniem masy do kopytek. Kluseczki przyrządzone z jej dodatkiem będą rozpływać się w ustach i na długo pozostaną w waszej pamięci.
Święta i inne uroczystości są czasem, w którym z chęcią sięgamy po ciasta i desery. Odrobina słodyczy w efektownym wydaniu umila rodzinne spotkania oraz imprezy w gronie znajomych. Zaskoczcie swoich gości znanym z dzieciństwa deserem — orzeszkami. Kto wie, może znów powrócą do łask. Pyszne i efektowne desery nie zawsze wymagają wiele pracy. Wizualnie zachwycający kopiec kreta czy klasyczną kawę z lodami zrobicie w chwilę. Małe ciasteczka w formie orzecha nadziane pysznym kremem orzechowym nie są wcale dużo trudniejsze. Zaopatrzcie się tylko w specjalną patelnię, a wszystko pójdzie naprawdę sprawnie.
Ciężko o bardziej ikoniczne śniadanie niż klasyczna jajecznica, w końcu delikatne jajka z dodatkami są sycące i smaczne. Jeśli chcesz, aby była puszysta i lekka, roztrzep je jeszcze przed wlaniem na patelnie. Warto poświęcić na to kilka minut, żeby jajka skumulowały dużo powietrza. Z kolei kremowość uzyskasz poprzez ciągłe mieszanie jajek na patelni. Jajecznica może być przygotowana na setki różnych sposobów - wszystko zależy tak naprawdę od własnych preferencji. Poniższa receptura jest uniwersalna, ponieważ składa się głównie z samych jajek. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać do niej szynkę, pomidory, grzyby, ser czy inne produkty. Sekretem puszystej jajecznicy jest dobre ubicie i napowietrzenie jajek przed smażeniem. Nie można zapomnieć także o ciągłym mieszaniu jej na patelni i używaniu najniższej mocy palnika. W taki sposób jajka nie zbiją się w większe grudki, lecz zachowają delikatną i bardzo puszystą konsystencję.
Chrupiące i delikatne placki ziemniaczane bez dodatku jajek? To możliwe. Należy jednak pamiętać o istotnym detalu. Podczas zakupów koniecznie wybierzcie odpowiednie ziemniaki. Zły wybór może znacząco odbić się na jakości specjału. Najlepsze placki wyjdą, gdy kupicie bulwy typu mączystego. Będą bez porównania lepsze niż te z dodatkową porcją mąki. Przepisów na pyszne placki ziemniaczane prezentowaliśmy wam już wiele. Dodawaliśmy do nich m.in. sera czy ostrej papryki. Zawsze wychodziło pysznie. Tym razem radzimy co zrobić, by bez użycia jaj uzyskać chrupiące i przyjemne w smaku placuszki. Spróbujcie koniecznie, a smak zostanie z wami na długo. Nie od dziś wiadomo, że za sukces podczas przygotowywania placków ziemniaczanych odpowiadają w znacznej mierze bulwy, których używamy. Najlepiej, jeśli w sklepie sięgniemy po ziemniaki typu C lub BC. Dlatego podczas zakupów wybierajmy je z rozwagą.
Zupa kalafiorowa jest prostym posiłkiem, który idealnie sprawdzi się w końcówce roku. Sezonowe warzywa połączcie z kurkumą, która nie tylko nada jej pięknego złotego koloru, ale też przyjemnie podkręci smak. Wypróbujcie to danie, a z pewnością nie raz do niego wrócicie. Zimą warto sięgać po smaczne i przyjemnie rozgrzewające zupy. Takie są domowa ziemniaczana i orientalna pomidorowa z mleczkiem kokosowym. Dzięki dodatkowi kurkumy kalafiorowa również przyjemnie nas otuli w chłodne popołudnie. Sprawdźcie jak prosto ja przygotować.
Ciasta bez pieczenia są proste i szybkie w przygotowaniu. Często wystarczy kilka składników i odrobina cierpliwości, by na waszych stołach zagościł lekki, puszysty i cudowny w smaku deser. Dajcie się skusić pysznemu połączeniu kakao, śmietany i wafelków. Zróbcie Grześka już dziś. Znacie z pewnością klasyczne desery bez pieczenia takie jak tiramisu czy snickers. Tym razem, zainspirowani przepisem z kanału na YouTube Przepiski, połączymy bitą śmietanę i dobrze wam znane wafelki czekoladowo-kakaowe Grześki. Razem będą smakować wyśmienicie, a dżem porzeczkowy pysznie przełamie słodycz deseru. Recepturę znajdziecie również na wspomnianym kanale, skąd również pochodzi zdjęcie wykorzystane w artykule.
Dla wielu Polaków najlepszym dodatkiem obiadowym są bez wątpienia zasmażane buraczki. Ich charakterystyczny słodko-kwaśny smak i delikatna konsystencja sprawiają, że pasują do wielu głównych dań. Poniższa wersja posiada dodatek kilku kropel octu balsamicznego, przez co jej aromat jest bardzo wyrazisty. Receptura pokazana przez nas jest banalnie prosta, więc warto ją sprawdzić.Zasmażane buraczki przygotowane od podstaw wymagają włożenia w nie trochę czasu, jednak zdecydowanie są tego warte. Jeśli chcesz, aby miały jeszcze silniejszy smak, nie gotuj buraków w wodzie lecz upiecz je ze skórką. W taki sposób zostają w nich wszystkie soki, które nie są wypłukiwane przez wodę.Gotowe buraki zasmażane ze sklepu są zazwyczaj zbyt mocno doprawione, więc smak warzywa zagubiony jest w intensywności octu. Własnoręcznie przygotowanie tego dodatku gwarantuje, że będzie taki, jak chcesz, a także dokładnie wiesz, co się w nich znajduje - nie ma miejsca na żadne konserwanty czy ulepszacze. Kilka kropel octu balsamicznego w zupełności wystarcza, aby buraki uzyskały odpowiedni smak.
Delikatny ser o przyjemnym cytronowy posmaku, który wprost rozpływa się w ustach? Tak właśnie smakuje Śnieżny Puch. Dla kontrastu ciasto zawiera warstwę chrupiących herbatników i pyszną kokosową posypkę, które świetnie pasują do przyjemnie owocowej masy. Zróbcie je już dziś i zaskoczcie swoich gości przy kolejnym spotkaniu. Ciasta bez pieczenia są efektownymi deserami, które nierzadko przyrządzimy w chwilę. Tak jest np. w przypadku tego ciasta krówkowego czy owocowego bloku do złudzenia przypominającego ser żółty. Tym razem prezentujemy wam serowe ciasto Śnieżny Puch, które zachwyci was delikatnością i lekką cytrusową nutą. Spróbujcie koniecznie.
Świąteczny śledzik najczęściej podawany jest z cebulką. A gdyby tak dorzucić do niego rodzynki i wymieszać całość z sosem pomidorowym? Śledzie po sułtańsku kuszą słodkim smakiem i przyjemnym umami. Musicie ich spróbować. Pomysłów na śledzie zdradziliśmy wam już kilka. Proponowaliśmy smaczną sałatkę z burakiem i pyszną kompozycję z dodatkiem gruszki. Tym razem mamy dla was hit — kultową rybę w sosie z pomidorów z dodatkiem rodzynek. Zaskoczcie bliskich taką kombinacją, a zapomną o klasyce.
Kopytka tradycyjnie robione są z ziemniaków. Specjał ten wymaga również użycia mąki pszennej, którą nie każdy może spożywać. Istnieje jednak sposób, by zrobić go bez tych produktów. Sprawdźcie, co przygotować i wypróbujcie nietypowy wariant tej potrawy. Dzięki zastosowaniu różnych mąk potrawa bogata będzie w wiele cennych składników odżywczych, a tekstura klusek stanie się bardzo przyjemna. Mąka z ciecierzycy dostarczy również porcji białka. Po pysznych kopytkach z kaszą jaglaną czas na nowe doznania smakowe.
Ciasto bez pieczenia to doskonały zamiennik klasycznego ciasta, które jednak wymaga piekarnika do przygotowania. Są także znacznie prostsze od klasycznych wariantów, więc każdy może się za nie zabrać. Doskonałym wyborem jest ciasto kapitańskie, które prezentujemy poniżej wraz z recepturą krok po kroku. Ciasto bez pieczenia w łatwy sposób pozwalają cieszyć się pysznym słodkim smakiem swoich ulubionych słodyczy. Ciasto kapitańskie opiera się głównie na masie budyniowej, bitej śmietanie oraz jajecznym likierze ajerkoniak. Intensywne w smaku ciasto o lekko likierowym aromacie to idealny sposób, aby ukoronować wykwintny niedzielny obiad z całą rodziną. Gdy tylko podasz je do stołu, wszyscy natychmiast będą chcieli je spróbować, a bez dokładek się nie obejdzie.
Jak cynamon to jabłka? Niekoniecznie. Ewa Wachowicz wsypuje tę aromatyczną przyprawę wprost do ciasta. Szybkie ucierane ciasto maślane staje się niezwykle aromatyczne dzięki temu dodatkowi. Zrobicie je szybko i niemalże bez wysiłku. Koniecznie spróbujcie — ten smak was zachwyci i wprowadzi świąteczną atmosferę. Wypieki Ewy Wachowicz nie mają sobie równych. Kto spróbował jej szarlotki czy makowca z owocami, ten wie, że desery te charakteryzuje doskonały balans smaku. Cynamonowe ciasto wcale im nie ustępuje. Będzie doskonałym pomysłem na świąteczny deser.
Biszkopt słynie z bycia ciastem trudnym w przyrządzeniu. Często opada i bywa, że wychodzi bardzo nierówny. Chcąc go przyrządzić jako bazę do tortu, nie możemy sobie pozwolić na błąd. Patent z rzucaniem wypieku pomoże nam w osiągnięciu zadowalającego efektu. Zdradzaliśmy wam już recepturę na biszkopt, w której białek nie trzeba było długo ubijać. Prezentowaliśmy wam tez jak przyrządzić ten składnik tortu bez pieczenia. Tym razem wracamy z rewolucyjną metodą, dzięki której ciasto wyjdzie równe i nie opadnie.
Placki bananowe są wyjątkowo smaczne i delikatne, a także stanowią skuteczny sposób wykorzystania zbyt ciemnych owoców. Takie banany nie wyglądają już apetycznie i wiele osób nie chce ich jeść - szczególnie najmłodsi. Placki można podawać z cukrem pudrem, syropami, a także innymi ulubionymi dodatkami. Poniżej prezentujemy recepturę, idealną na śniadanie. Placki z bananów są nie tylko wypełnione charakterystycznym delikatnym smakiem, lecz również zaskakują nadzwyczajną miękkością i puszystością. To zasługa bananów i ich delikatnego miąższu, który po długim czasie dojrzewania nabiera wielu walorów smakowych. Jeśli chcesz zwiększyć smak placuszków, poeksperymentuj z dodawaniem do nich różnych przypraw. Wszelkie korzenne przyprawy, jak cynamon czy gałka muszkatołowa, doskonale komponują się z plackami. Innymi składnikami mogą być owoce, miód czy czekolada, które można do nich wrzucić.