Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Rosół

Rosół

Jak ugotować rosół na kuchence indukcyjnej?
20.10.2022 20:02 Jak ugotować rosół na kuchence indukcyjnej? Nigdy nie używaj 1 przycisku

Rosół należy do ulubionych, polskich zup. Jego wyśmienity smak i aromat są wynikiem odpowiednio dobranych składników i właściwego gotowania. Należy go gotować długo i na wolnym ogniu. Przyrządzając danie na kuchence indukcyjnej, powinniśmy powstrzymać się od używania funkcji booster. Jej uruchomienie może bowiem zepsuć rosół na dobre. Gotowanie rosołu na kuchence indukcyjnej nieznacznie różni się od przyrządzania zupy na kuchni gazowej. Sprzęt ten umożliwia sprawną zmianę mocy grzania w inny sposób. Nie jest on może tak precyzyjny, jak w przypadku „gazówki”, lecz kierując się pewną wiedzą, uzyskamy pożądane rezultaty.

Używasz w kuchni vegety? Zapomnij o jej kupowaniu. Domową wersję do słoików zrobisz łatwo i za grosze
19.10.2022 21:00 Używasz w kuchni wegety? Nie musisz jej kupować. Domową wersję zrobisz łatwo i za grosze

Domowa wegeta jest rewelacyjnym dodatkiem do zup, rosołu, sosów i dań mięsnych. Suszone warzywa w połączeniu z przyprawami tworzą aromatyczną mieszankę, która potrafi dodać smaku wielu potrawom. Zapomnij więc o gotowym produkcie, bo domową jarzynkę zrobisz łatwo i za nieduże pieniądze. I co najważniejsze - będzie zawierała tylko niezbędne składniki.Wiele osób korzysta z gotowych przypraw typu jarzynka, czy wegeta. Mało kto jednak wie, że przyprawę możemy zrobić samodzielnie w domu w bardzo prosty sposób i na dodatek za grosze. Dania obiadowe będą smaczniejsze, kiedy doprawimy je domową wegetą przygotowaną ze świeżych warzyw.W składzie gotowych przypraw do zup, rosołu i dań głównych znajdziemy znikomą ilość suszonych warzyw, reszta składników to sól i ulepszacze. Domowa wegeta jest o wiele smaczniejsza i zdrowsza, bo bardziej naturalna. Do przygotowania domowej wegety potrzebujemy świeżej włoszczyzny, natki pietruszki, suszonego lubczyku i kilku innych składników. Warzywa kroimy na mniejsze kawałki i suszymy w suszarce spożywczej lub w piekarniku, koniecznie w niskiej temperaturze i przy uchylonych drzwiczkach.

Rosół na kurze i kaczce Ewy Wachowicz
19.10.2022 12:45 Ewa Wachowicz gotuje rosół na 2 rodzajach mięsa. Nie uwierzysz co dodaje zamiast makaronu

Rosół na kurze i kaczce smakuje wyśmienicie. Prosty przepis Ewy Wachowicz na rozgrzewającą i pełną aromatu zupę będzie w sam raz na chłodniejsze dni. Miss Polski podaje go z ziemniakami, ale z makaronem też będzie fantastyczny. Spróbujecie?Rosół z ziemniakami nie każdego przekona, lecz esencjonalna, pełna smaku zupa przygotowana na dwóch rodzajach pysznego mięsa z pewnością spodoba się niejednemu amatorowi kuchni polskiej.Kurczak i kaczka świetnie do siebie pasują, a ich smak uzupełnia dodatek delikatnych drobiowych podrobów. Ziemniaki także w tej kompozycji się odnajdą. Może skusicie się na nietypową wersję tradycyjnej zupy?

Rosół na żołądkach
15.10.2022 12:08 Na jakim mięsie gotujesz rosół? Niemal wszyscy zapomnieli o 1 rodzaju. Nie ma lepszego

Rosół na żołądkach jest już nieco zapomniany. Warto sięgnąć po sprawdzoną recepturę na specjał z dodatkiem kurzych podrobów i spróbować. Zupa jest delikatna i aromatyczna, a jej zrobienie nie jest skomplikowane. Podana najprościej — z makaronem i świeżą natką pietruszki — będzie doskonała. Sposobów na przyrządzenie rosołu jest bardzo dużo. Część smakoszy pamięta jeszcze czasy, gdy do tradycyjnej niedzielnej zupy dodawało się drobiowe żołądki. Dziś przypominamy recepturę na ten rarytas. Wcale nie jest skomplikowana. Skusicie się?

jakich zup nie powinno gotowac sie na rosole
13.10.2022 18:13 Jakich zup nie powinno się gotować na rosole? Mamy całą listę

Rosół jest niezbędną bazą do przygotowania wielu tradycyjnych zup. Są jednak przepisy, którym mięsno-warzywny wywar nie tylko nie pomoże, ale wręcz zaszkodzi. Jakich zup nie powinno gotować się na rosole? Odpowiedzi znajdziesz w poniższym tekście.Pierwszą odpowiedzią, która przychodzi do głowy na pytanie "jakich zup nie powinno się gotować na rosole?" jest chłodnik. Przyrządza się go na bazie maślanki i jogurtu, wobec czego nikt raczej nie próbuje dodawać do niego bulionu. Pozostałe zupy mogą jednak nie być dla nas takie oczywiste.

Jak zrobić domową kostkę rosołową?
12.10.2022 08:45 Jak zrobić domową kostkę rosołową? Wygrywa z kupną smakiem, składem i ceną

Domowa kostka rosołowa potrafi przyspieszyć gotowanie niejednej zupy i sosu. Własnoręczne przygotowanie bazy do dań jest bardzo proste. Wystarczy zaledwie kilka chwil, by zrobić aromatyczny, świeży przez długi czas i zdrowszy od sklepowych dodatek. Do jego przygotowania wykorzystamy składniki, które zwykle używamy do sporządzenia warzywnego bulionu.Kostka rosołowa kojarzy nam się z pełnym polepszaczy dodatkiem do zup. Zazwyczaj staramy się unikać jej w kuchni ze względu na niezbyt zdrowy skład tego typu produktów. Okazuje się jednak, że nietrudno jest zrobić świetną, domową wersję.Przygotowanie kostki rosołowej tak naprawdę wymaga jedynie zakupu dobrej jakości warzyw, odpowiedniego ich ugotowania i zamrożenia w pojemniku na kostki lodu. Potem już będziemy mogli korzystać z dodatku, kiedy tylko będziemy go potrzebować, podkręcając smak wszystkich ulubionych dań.

rosół
10.10.2022 15:56 Dodajesz grzyby do rosołu? Jedne są fatalnym wyborem, zepsują smak potrawy

Rosół jest tradycyjną zupą, na którą wiele osób ma wypracowany własny sposób. Niektórzy podczas gotowania rosołu dodają do niego leśne grzyby. Uważaj jednak na grzyby suszone- te bowiem mogą całkowicie zdominować smak zupy.Suszone grzyby, ze względu na pozbawienie ich zawartości wody, mają bardzo intensywny aromat. Mogą przez to całkowicie zdominować smak bulionu. Z tego względu do wywaru należy dodawać jedynie grzyby świeże. Idealnie do tego celu sprawdzą się borowiki lub podgrzybki.

Zapomnij o krajance i lanych. Wachowicz podaje rosół z innym dodatkiem
09.10.2022 10:45 Zapomnij o krajance i lanych. Wachowicz podaje rosół z innym dodatkiem

Zapomnij o makaronie i lanych kluskach. Ewa Wachowicz podaje rosół z grysikiem. Wywar wołowo-warzywny zaserwowany z kostką z kaszy manny bije na głowę wszystkie inne. Jest niezwykle aromatyczny, pełny w smaku, a przy tym lekko strawny i pożywny. Ewa Wachowicz zdradziła przepis na wyraźny i bardzo aromatyczny rosół wołowy z grysikiem. To pomysł na obiad dla całej rodziny jak za dawnych lat. Grysik, czyli kasza manna z dodatkiem soli i masła, po ostudzeniu jest tak gęsta, że możemy pokroić ją w kostkę i podać np. z rosołem, mlekiem lub inną zupą.Wachowicz rosół gotuje wyłącznie na solidnej porcji wołowiny z kością. Wywar musi gotować się do 3 godzin na najmniejszym ogniu, dzięki czemu mięso odda cały smak i aromat, a rosół nabierze charakteru. Rosół doprawiamy solą i pieprzem przed samym podaniem, nigdy w trakcie gotowania.Z mięsa i warzyw po rosole możemy przygotować wiele wyśmienitych potraw, między innymi pasztet, farsz do krokietów, farsz do pierogów. Dzięki temu nic w naszej kuchni się nie zmarnuje. Warzywa również możemy wykorzystać, np. do przygotowania pasztetu lub lekkich kotletów.Rosół z grysikiem według przepisu Ewy Wachowicz Składniki na rosół:1 kg wołowiny z kościąkawałek selera2 marchewki2 korzenie pietruszkinatka pietruszkicebulabiała część pora2 liście laurowe4 ziarna ziela angielskiego2 gałązki lubczykusól, pieprzSkładniki na grysik:pół szklanki kaszy manny1,5 łyżki masłasól

Rosół na serduszkach - prosty przepis
07.10.2022 14:37 Na jakim mięsie gotujesz rosół? 1 rodzaj sprawdza się najlepiej. Masa Polaków o nim zapomniała

Rosół na serduszkach spodoba się niejednemu smakoszowi. Zapomniany drobiowy rarytas doskonale nadaje się do przyrządzenia lekkiej i pełnej smaku zupy. Przepis jest banalny i każdy sobie poradzi. Spróbujecie? Jeśli jeszcze nigdy nie gotowaliście rosołu na podrobach, koniecznie przetestujcie nasz nowy przepis. Zupa przyrządzona na serduszkach nie jest tak tłusta, jak klasyczna drobiowa wersja, a smakuje wyśmienicie. Przyrządza się ją też zdecydowanie krócej.

magda gessler rosół
06.10.2022 10:59 Gessler robi rosół na mięsie, o którym nikt by nie pomyślał. Jest pomijane

Rosół sprawdza się idealnie jako rozgrzewająca i pożywna zupa. Magda Gessler ta jesienną porą przypomina nam o pysznym rosole z gęsiny. Mięso z gęsi jest bardzo zdrowe i wartościowe, warto więc o nim pamiętać przy kolejnym gotowaniu wywaru. Jego smak na długo pozostanie w pamięci.Do gotowania rosołu sprawdza się szyja, skrzydełka, mięsne kości a także podroby. Części te możemy uzyskać z luzowania całej gęsi lub szukać ich w dobrze zaopatrzonych sklepach mięsnych. Części z jednego ptaka zalewamy 3 litrami wody do gotowania rosołu.Z gęsi uzyskujemy mięso o dużej zawartości tłuszczu, wobec czego konieczne może okazać się usunięcie jego nadmiaru z gotowego bulionu. Łatwo zrobisz to po schłodzeniu wywaru. Tłuszcz zwyczajnie zastygnie na jego powierzchni będzie można z łatwością wyjąć go za pomocą łyżki cedzakowej.Do gotowania tłustych rosołów doskonale sprawdza się również dodatek jabłka. Cały owoc wrzucamy do garnka i wyciągamy go po zakończeniu gotowania. Taki trik skutecznie przełamuje nieco mdławy smak bulionu.

Klarowny rosół jak od babci
05.10.2022 20:02 Babcia Wiesia zawsze dodaje do rosołu 1 składnik. Różnicę widać od razu

Rosół wyszedł mętny i pływają w nim szumowiny? Poznaj sprawdzony sposób babci Wiesi na uratowanie mętnego rosołu. Babcia do gotującego się wywaru dodaje pianę z białka jajka, która w kilka minut zbiera wszystkie szumowiny.Rosół jest zawsze świetnym pomysłem na obiad, nie tylko podczas świąt, czy większych uroczystości. Niestety czasem mętnieje i przez to wygląda bardzo nieapetycznie. Mętny rosół możemy jednak szybko i sprawnie wyklarować, stosując babciny patent z białkiem jajka.Dlaczego rosół mętnieje? Prawdopodobnie gotowałeś go za szybko na mocnym ogniu lub do warzyw i mięsa wlałeś wrzącą wodę. To najczęstsze błędy popełniane podczas gotowania aromatycznego wywaru na obiad. Pamiętaj, że rosół musi się dosłownie pyrkać na najmniejszym ogniu.Mętny rosół nie musi być już powodem do zmartwień. Wywar po dodaniu białka jajka przecedź przez tetrę, podgotuj jeszcze chwilę i podaj. Pod sam koniec gotowania dodaj do rosołu szczyptę kurkumy mielonej, a rosół zyska piękny, złoty kolor.

Jak zrobić zupę pomidorowa na rosole?
02.10.2022 20:47 Jak zrobić zupę pomidorową na rosole? Przepis krok po kroku

Ugotowanie zupy pomidorowej na rosole jest świetnym sposobem na zagospodarowanie nadmiaru niedzielnego wywaru. Kilka składników wystarczy, by przygotować znany nam z domu rodzinnego obiadowy przysmak. Zdradzamy prosty przepis.Jeżeli znudził wam się rosół z makaronem, dodajcie do niego pomidory w dowolnej formie. Poza sezonem letnim, kiedy świeże warzywo jest wyjątkowo smaczne, polecamy użycie przecieru lub pokrojonego przysmaku z puszki. Po ugotowaniu i zabieleniu śmietaną uzyskamy pyszne danie.

rosół z jabłkiem wachowicz
02.10.2022 10:49 Co dodać do rosołu, by miał lepszy smak? Wachowicz zaskakuje wszystkich 1 składnikiem

Klasyczny rosół jest w niektórych domach obowiązkową pozycją na niedzielę. Dobrze znany przepis na esencjonalny wywar można urozmaicić dorzucając do niego ciekawe dodatki. Ewa Wachowicz sięga na przykład po jabłko, które poprawia smak rosołu.Tradycyjny polski rosół przygotowuje się na bazie włoszczyzny oraz mięsa drobiowego i wołowiny z kością. Liść laurowy i ziele angielskie to również pozycje obowiązkowe w garnku z zupą. Tę klasyczną bazę warto wzbogacić o rozmaite dodatki, które intrygująco wpłyną na finalny smak zupy.

rosół z kaczki
01.10.2022 13:49 Gotujesz rosół na kurczaku i wołowinie? Ewa Wachowicz stawia na inne mięso

Rosół z kaczki według przepisu Ewy Wachowicz jest nieco wykwintniejszą wersją tradycyjnego rosołu drobiowo-wołowego. Dzięki znaczącej zawartości tłuszczu, rosół z kaczki ma bardziej intensywny smak, porównywany wręcz czasem do smaku pieczeni. Ewa Wachowicz krok po kroku przeprowadzi nas przez wszystkie etapy gotowania.Kacze mięso jest znacznie zdrowsze niż to pochodzące z kury. Posiada więcej nienasyconych kwasów tłuszczowych, wobec czego rosół z kaczki poza samym smakiem, różni się od klasycznego także wartościami odżywczymi. Ewa Wachowicz, której powyższe zdjęcie pochodzi z jej oficjalnego profilu na Instagramie, poleca te pożywną zupę.

rosół
29.09.2022 10:50 Zapomnij o makaronie. Teraz rosół podaje się z cudownym, włoskim przysmakiem

Tradycyjny rosół najczęściej podaje się u nas z gotowanym makaronem lub lanymi kluskami. Okazuje się, że dobrze znane lane kluseczki możemy łatwo podrasować na włoską modłę. Delikatne kluseczki straciatella z parmezanem, to niebanalny dodatek do klasycznego, esencjonalnego wywaru. Już dziś zaskocz swoich domowników tym niezwykłym pomysłem na rosół.Kluseczki straciatella w przygotowaniu są łudząco podobne do naszych rodzimych lanych klusków. Poza mąką i jajkiem, zawierają w sobie tarty parmezan, czyli aromatyczny włoski ser dojrzewający. Z takimi kluseczkami nasz rosół zyskuje nowy, zaskakujący wymiar.

krupnik na serduszkach
28.09.2022 14:16 Na jakim mięsie gotujesz krupnik? 1 rodzaj sprawdza się najlepiej. Zupa będzie wyrazista i aromatyczna

Krupnik jest tradycyjną polską zupą, pyszną, a przy tym banalnie prostą w przygotowaniu. W poniższym przepisie przedstawiamy klasyczny przepis na krupnik na serduszkach drobiowych. Ta zupa zaskakuje wspaniałym smakiem i przekona nawet podrobowych sceptyków. Nie pożałujesz.Serduszka drobiowe są czymś, do czego warto się przełamać. To wyśmienite mięso wręcz rozpływa się ustach, a jako podstawa krupniku jest niezwykle delikatne. Z całego serca polecamy ten niecodzienny lecz pyszny przepis na krupnik na serduszkach.

Pożywny rosół z niedrogiego mięsa. Prosto, smacznie i ekonomicznie
27.09.2022 15:38 Pożywny rosół z niedrogiego mięsa. Prosto, smacznie i ekonomicznie

Rosół drobiowy to pomysł na aromatyczny i pożywny obiad, który zachwyci smakiem każdego. Rosół gotowany na udkach kurczaka jest prostym, smacznym i ekonomicznym daniem dla całej rodziny. Rosół podaj z makaronem, grysikiem z kaszy manny lub lanymi kluskami.Rosół możemy ugotować również w wersji ekonomicznej, czyli na samych udkach kurczaka. Mięso drobiowe z kością doskonale nadaje się do ugotowania aromatycznego rosołu o doskonałym smaku. Sól do rosołu dodajemy pod sam koniec gotowania, nigdy wcześniej, ponieważ wywar straci smak.Nigdy nie doprawiajmy rosołu kostką rosołową, ponieważ kostka to sama sól i konserwanty. Do rosołu dodajmy świeży lub suszony lubczyk, sól, pieprz i szczyptę kurkumy pod koniec gotowania. Orientalna przyprawa wzmocni aromat i kolor bulionu z kurczaka. Najlepsi kucharze doprawiają rosół wyłącznie naturalnymi produktami.Rosół drobiowy możemy podać z ugotowanym makaronem jajecznym, grysikiem z kaszy manny lub kluskami lanymi z jajka i mąki. Każdy sposób podania zachwyci domowników rewelacyjnym smakiem. Jeśli mamy więcej czasu, możemy samodzielnie przygotować makaron do rosołu, jest prosty i pyszny.

Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki
25.09.2022 10:59 Jak należy gotować rosół? 1 szczegół zaskoczy nawet doświadczone kucharki

Wszyscy wiemy, że odpowiednio dobrane mięso, warzywa i przyprawy są kluczem do przygotowania aromatycznego rosołu. Nie każdy jednak wie, że bardzo ważny jest też sposób gotowania wywaru. Liczy się nie tylko czas, ale też moc palnika. Rosół jest wywarem przyrządzanym z mięsa i warzyw. Jeśli więc chcemy, żeby był najsmaczniejszy, musimy go odpowiednio gotować. Na przyrządzenie smacznego rosołu trzeba sobie zarezerwować co najmniej 2,5 godziny. Im więcej mięsa i warzyw w rosole, tym wywar będzie miał lepszy smak. Do rosołu dodajmy porcję kury, solidny kawałek wołowiny i indyka. Te trzy rodzaje mięsa sprawią, że wywar będzie niezwykle esencjonalny. W rosole nie może zabraknąć również sporej porcji warzyw. Do marchewki, pietruszki, pora, selera i opalonej cebuli dodajmy też niewielki kawałek kapusty włoskiej, która dodaje lekko orzechowej nuty i subtelnie wzmacnia smak. Zwykle dodajemy również białą część pora, zieloną wyrzucamy. Jednak dodane pod koniec gotowania liście pora doskonale wpłyną na smak i barwę rosołu.

Na jakim mięsie ugotować rosół?
24.09.2022 15:10 Na jakim mięsie najlepiej ugotować rosół? Dotarliśmy do porady z 1930 roku

Rosół gości w wielu domach. Tradycyjna zupa przygotowywana może być na kilka sposobów. Dawniej, by uzyskać esencjonalne danie, stosowano prostą regułę — na każdego jedzącego musi przypadać pół kilograma mięsa oraz pół litra wody. Porcję rosołową natomiast należy wkładać do zimnego płynu. Wtedy rosół wychodzi najsmaczniejszy.Dobry rosół skusi niejednego smakosza. Wybór mięsa i sposób jego przygotowania ma ogromne znaczenie. Wiedziano o tym już dawno. W poradniku z 1930 roku można znaleźć wskazanie, że gotowanie mięsa na rosół powinno być różne zależnie od jego przeznaczenia. Jeśli zależy nam na smacznych mięsnych kawałkach — gotujemy krótko i we wrzątku. Gdy chcemy uzyskać pełna smaku zupę — wrzucamy mięso do zimnej wody.

rosół
21.09.2022 09:50 Rosół wyszedł mętny? Wszystko przez brak 1 dodatku. Koniecznie o nim pamiętaj

Rosół wyszedł mętny? Nie musisz go wylewać, w prosty sposób pozbędziesz się szumowin, które psują całe danie. Sprawdź również, dlaczego rosół zmętniał, możliwe, że popełniłeś jeden z kluczowych błędów podczas gotowania. Jak uratować mętny rosół?Aromatyczny rosół wymaga odpowiednich składników i czasu. Rosół zawsze gotujemy na najmniejszym ogniu przez 2,5- 3 godziny. Aby rosół miał pełny smak, dodajemy do niego dwa lub trzy rodzaje mięsa, sporą ilość warzyw i oczywiście zioła i przyprawy.Jednym z kluczowych składników rosołu jest cebula. Cebulę zawsze opalamy nad ogniem lub kroimy na pół i przesmażamy na suchej patelni. Tak przygotowane warzywo nie tylko nadaje wspaniałego smaku i aromatu, ale i chroni wywar przez zmętnieniem. Jak uratować mętny rosół?Rosół może mętnieć również z innych przyczyn, np. przez nieodpowiednią temperaturę wody lub przez źle rozmrożone mięso. Jak uratować mętny rosół? Nigdy nie wylewaj wywaru, w którym pływa duża ilość szumowin. Rosół wyklarujesz domowymi sposobami w zaledwie kilka minut.

Zupa ogórkowa
19.09.2022 21:02 Fit wersja zupy ogórkowej. Zapomnij o kalorycznym składniku

Klasyczna wersja zupy ogórkowej kojarzy się z sytym, ale przez to nieco ciężkim i kalorycznym daniem. Łatwo jednak możemy ugotować jej lżejszy odpowiednik. Brak dodatku śmietany to tylko połowa sukcesu. Gdzie leży druga?Aby zupa ogórkowa zasłużyła w pełni na miano fit, możemy zrezygnować z dodawania do niej ziemniaków. Czym można je zastąpić? Odpowiedź jest prosta. Świetnie sprawdzi się do tego kasza pęczak.

rosół
19.09.2022 20:35 Japoński odpowiednik rosołu zadziwia dodatkami. Można się złapać za głowę

Ramen, czyli japońska wersja rosołu to pomysł na niezwykle pożywne i rozgrzewające danie. Wywar drobiowo- wołowy doprawiony pastą miso i podany z orientalnymi grzybami i warzywami zachwyca smakiem i aromatem. Z łatwością ugotujesz go samodzielnie.Japońska kuchnia słynie z wielu wyśmienitych dań. Ramen, pierożki gyoza, czy okonomiyaki to dania, które zna każdy miłośnik azjatyckich potraw. Ramen, czyli odpowiednik rosołu, to nie tylko aromatyczny wywar. To przede wszystkim orientalne dodatki, dzięki którym danie jest niezwykle pożywne i smaczne.Do przygotowania wywaru na ramen potrzebujemy bardzo podobnych składników, co w klasycznym rosole. Do ramenu jednak nie dodajemy liści laurowych, lubczyku i ziela angielskiego, a pastę miso. Pasta jest przygotowywana ze sfermentowanej soi i dodawana jest do zup i sosów.W ramenie nie może zabraknąć orientalnych dodatków: suszone grzyby mun, kiełki fasoli mung i kapusta pak choi to sekret doskonałego smaku. Japońską wersję rosołu podajemy również z kawałkami ugotowanego w wywarze mięsa, makaronem i jajkiem. Całość oprószamy posiekanym szczypiorkiem.

Jak zrobić wiejski rosół?
18.09.2022 12:47 Jak ugotować wiejski rosół jak u babci? Istotne są nie tylko składniki

Dobry rosół skusi niejednego smakosza. Zupa zawsze się uda, jeśli sięgniecie po sprawdzone, babcine metody. Najlepiej przyrządzać go na wiejskiej kurze w naprawdę dużym garnku. Powstrzyma was to przed dolewaniem wody i rozcieńczaniem wywaru. Taka praktyka, choć popularna powoduje, że rosół traci na smaku. Najlepsze kucharki wiedzą, że drobiowy wywar powinien być przygotowany na tłustej, wiejskiej kurze. Tłuszcz jest nośnikiem smaku, lecz nie można również przesadzić z jego ilością. My proponujemy użycie połowy porcji i dużego, czyli co najmniej pięciolitrowego garnka. Efekty przyjemnie was zaskoczą.

Jak długo powinno się gotować rosół? 1 patent mocno skraca ten czas
16.09.2022 19:00 Jak długo powinno się gotować rosół? 1 zadziwiający patent mocno skraca ten czas

Rosół jest zupą, która wymaga długiego gotowania. Zwykle jest gotowy po 2- 3 godzinach gotowania na najmniejszym ogniu. Jeśli nie mamy tyle czasu, możemy ugotować wywar w szybkowarze, rosół będzie równie smaczny i aromatyczny, a jego przygotowanie zajmie 30 minut.Jeszcze 30 lat temu szybkowar był w niemal każdej kuchni. Mogliśmy przygotować w nim pasztety, zapiekanki, np. z ryżem i jabłkami, a nawet upiec ciasta. Szybkowary przeżywają teraz drugą młodość i są coraz bardziej popularne, ponieważ to właśnie dzięki nim ulubione dania przygotujemy o wiele szybciej.Rosół gotowany w szybkowarze będzie gotowy po 30 minutach od momentu wrzenia wody, co znacznie skraca czas przygotowywania wywaru. Wysoka temperatura i szczelne zamknięcie powodują, że pół godziny w zupełności wystarczy, żeby ugotować aromatyczny i pełen smaku rosół drobiowy.Do rosołu w szybkowarze dodajemy jarzyny i mięso drobiowe. Nie możemy zapomnieć również o przyprawach i suszonych ziołach- lubczyk, liście laurowe i ziele angielskie to absolutna podstawa. Rosół doprawiamy solą i pieprzem przed samym podaniem.

Zapomniane zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Dzisiaj prawie nikt ich nie stosuje
13.09.2022 12:49 Zapomniane zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Dzisiaj prawie nikt ich nie stosuje

Rosół jest już tradycyjnym daniem, które przygotowujemy głównie na niedzielny obiad, większe święta i uroczystości. Każdy ma własny przepis na aromatyczny wywar z mięsa i warzyw. Poznaj zasady gotowania rosołu staropolskich kucharek. Najważniejsze zawsze było mięso i odpowiednie proporcje.Sekretem doskonałego rosołu jest mięso, warzywa i przyprawy. To dzięki nim wywar ma pełny smak i wyraźny aromat. Rosół gotujmy zawsze z dwóch lub trzech rodzajów mięsa, wtedy będzie najsmaczniejszy. Staropolskie kucharki dodawały również wątróbkę i inne podroby, dzięki którym wywar był jeszcze smaczniejszy.W rosole nie może zabraknąć również warzyw. Marchew, cebula, korzeń i natka pietruszki, seler, por to podstawowe jarzyny. Cebulę dodajmy do rosołu po wcześniejszym opaleniu nad ogniem. Jeśli mamy płytę indukcyjną, cebulę musimy przekroić i podsmażyć na suchej patelni. Staropolskie kucharki dodawały do rosołu również inne warzywa, aby wzmocnić aromat.Zapomnijmy o doprawianiu rosołu kostkami rosołowymi, to sama sól i konserwanty. Kucharki doprawiały wywar tradycyjnie, solą i pieprzem. Dodawały również aromatyczne zioła świeże i suszone, dzięki którym rosół smakował rewelacyjnie.

Magda Gessler, sałatka
12.09.2022 10:01 Sałatka jarzynowa według Gessler. Niebywała pełnia smaku

Sałatka jarzynowa króluje na naszych stołach zarówno na święta, jak i bez specjalnych okazji. Choć trudno w to uwierzyć, jest sposób, który sprawia, że ta potraw może być jeszcze pyszniejsza. Magda Gessler wyjawiła swoją tajemnicę na pyszną sałatkę jarzynową — do jej przyrządzenia używa warzyw gotowanych w rosole.Warzywa na sałatkę jarzynową zazwyczaj gotujemy w wodzie, jednak to te gotowane w rosole zyskują bogaty smak i aromat. Dzięki temu danie wprost zachwyca lekko mięsnym posmakiem. Przy okazji zyskujemy też pyszny wywar, jako bazę na zupę, czy też gotowane mięso, które możemy wykorzystać do innych smakowitych dań. To sprawia, że takie przygotowanie warzyw na sałatkę jarzynową ma same zalety.

klarowny rosół
11.09.2022 11:45 Dlaczego rosół znów wyszedł mętny? 3 proste sposoby na przywrócenie mu klarowności

Mętny rosół jest problemem, który spędza sen z powiek niejednemu kucharzowi. Jak sprawić, aby czasochłonne przygotowanie wywaru zakończyło się sukcesem, a sam bulion był apetyczny i klarowny? Z pomocą przyjdą trzy proste sztuczki. Poznaj niesamowitą moc kurzego jajka, złocistej cebuli oraz niepozornego lodu w kostkach.Gotując idealny rosół, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Zawsze używaj świeżego mięsa i warzyw — mrożone odpowiedniki nie sprawdzą się przy tej potrawie. Odpowiednio wybrane składniki zalewaj wyłącznie zimną wodą — tylko powolne i równomierne podgrzewanie uwolni z nich pełnię smaku i aromatu. Rosołu nie należy pospieszać — na jego gotowanie przeznacz ok. 2,5-3 godzin.

Dodaj do rosołu uwielbiane warzywo. Zachwyci kolorem u intensywnym smakiem
06.09.2022 14:35 Dodaj do rosołu uwielbiane warzywo. Zupa zachwyci kolorem i intensywnym smakiem

Rosół gotujemy zwykle na niedzielny obiad, a także podczas spotkań w większym gronie, świąt i większych uroczystości. Mało kto wie jednak, że rosół będzie jeszcze smaczniejszy, kiedy dodamy do niego soczystego pomidora.Do rosołu zwykle dodajemy marchewkę, korzeń i natkę pietruszki, cebulę opaloną nad ogniem, por, seler. Niektórzy dodają również niewielki kawałek główki kapusty, która nadaje lekkiej, orzechowej nuty. Zapominamy jednak o pomidorze, który nadaje kolor i poprawia smak.Nie gotujmy rosołu wyłącznie na porcji rosołowej z kurczaka. Jeśli chcemy, żeby danie miało doskonały, pełny smak i aromat, dodajmy również kawałek wołowiny i indyka. Trzy rodzaje mięsa to sekret fenomenalnego rosołu, który będzie totalnym hitem.Rosół musi gotować się na najmniejszym ogniu przez około 2,5- 3 godziny. W ten sposób uzyskamy pełny, wyraźny smak. Wywar z mięsa i warzyw musi się dosłownie pyrkać. Zrezygnujmy również z kostek rosołowych, nie doprawimy nimi rosołu, dodamy jedynie sól i konserwanty.