Zastanawiacie się, czy trzeba usuwać białą skórkę z pomarańczy? Odpowiedź jest jednoznaczna - biała skórka z pomarańczy jest prawdziwym skarbcem składników odżywczych. Dlatego choć zwykle męczycie się, by się jej pozbyć, tak naprawdę powinniście ją zjadać razem z owocem. Niektóre osoby obierają pomarańcze wyjątkowo skrupulatnie. Pozbywają się nie tylko zewnętrznej twardej skóry, ale również białek skórki z pomarańczy. Przyjrzyjmy się dokładniej kwestii, czy trzeba usuwać białą skórkę z pomarańczy. Fakty mogą Cię zaskoczyć.
Anna Lewandowska od zawsze przykłada baczną uwagę do swoich posiłków. Zdrowy sposób odżywiania nie oznacza jednak rezygnacji ze smacznego jedzenia. Aby tego dowieść, podzieliła się przepisem na świąteczny budyń. Słodki przysmak przyrządzony jest z kaszy jaglanej.Kasza jaglana jest bogatym źródłem żelaza. Zawiera w sobie również sporą dawkę witamin z grupy B. Zamiast zwykłego cukru, Anna Lewandowska używa zdrowego cukru kokosowego. Taki budyń można pałaszować bez żadnych wyrzutów sumienia.
Własnoręcznie przygotowane specyfiki potrafią odznaczać się wyjątkową skutecznością. Jednym z nich jest domowy syrop z miodu, pomarańczy i goździków. Jego wyjątkowy smak sprawa, że chętnie sięgniesz po niego nie tylko w czasie choroby. Ten syrop wykazuje doskonałe działanie profilaktyczne.Przygotowanie domowego syropu z miodu, goździków i pomarańczy nie jest trudne, ale wymaga odrobiny cierpliwości. Tak przygotowany syrop musi postać tydzień, zanim będzie nadawał się do spożycia. Gwarantujemy jednak, że jego smak oraz prozdrowotne właściwości warte są każdego dnia spędzonego na oczekiwaniach. Nastaw swoją buteleczkę już dziś.
Najlepsze podarki to te, które przygotowujemy własnoręcznie. Sprawdzonym i jadalnym prezentem jest z całą pewnością aromatyczny i zdrowy syrop z imbiru. Przygotowany od serca, ucieszy znacznie bardziej, niż niejeden kupny upominek. Rozgrzewający imbirowy syrop przyda się szczególnie w nadchodzącym sezonie przeziębień i infekcji. Można dodawać go do gorącej herbaty lub przygotować z niego szybki napój z dodatkiem wody i cytryny. Czy już wiesz, kogo obdarujesz takim jadalnym prezentem?
Smakowity deser nie musi być kaloryczny i pełen cukru. Kiedy masz ochotę na coś słodkiego, a równocześnie dbasz o linię, z pomocą przychodzi pomysł na fit ciasto bez pieczenia. Pyszny smak zapewnia mu masło orzechowe oraz słodkie, suszone daktyle.Daktyle z wyglądu i smaku odrobinę przypominają znane nam rodzynki. Są jednak od nich dużo większe i słodsze. Te suszone owoce w cieście bez pieczenia zapewniają nam nie tylko słodycz, ale też dostarczają cennych witamin i błonnika. Ten deser to prawdziwy hit.
Kawa z dodatkiem chili bez wątpienia jest napojem z charakterem. Poza walorami smakowymi, pikantna przyprawa nadaje naparowi nowych właściwości. Kawa z chili rozgrzewa, wzmacnia organizm, a także pomaga w walce z nadwagą. Koniecznie dowiedz się więcej na ten temat.Kawę z chili można przygotować na różne sposoby. Koneserzy zadowolą się dodatkiem samego ostrego proszku, pozostałe osoby mogą zaś złagodzić pikantność dodatkiem mleka lub bitej śmietany. Jedno jest pewne - kawy z tym niezwykłym dodatkiem z pewnością warto spróbować.
Popularne kotlety mielone mają wiele odsłon. Jedną z nich są kotlety z dodatkiem kaszy jaglanej. Dzięki temu zdrowemu składnikowi, do kotletów nie musisz dodawać namoczonej bułki. Kasza z łatwością połączy wszystkie składniki mięsnej masy i zapobiegnie rozpadaniu się jej podczas smażenia.Kasza jaglana jest jedną z najzdrowszych kasz. Zawiera m.in. witaminy z grupy B, żelazo a także dużą ilość łatwo przyswajalnego białka. Warto wprowadzić ją do swojego jadłospisu. Kotlety mielone z jej dodatkiem są ku temu doskonałą okazją.
Kasza w polskiej kuchni jest zadomowiona od setek lat. Z jej udziałem powstaje wiele smacznych i wartościowych potraw. Zaskakująco niewiele osób jednak wie, jak ugotować kaszę we właściwy sposób. Postaramy się przybliżyć ten temat.Najbardziej znanym współcześnie sposobem, jak ugotować kaszę, jest kupowanie produktu zapakowanego w woreczki. Metoda ta jest może i wygodna, jednak z pewnością nie najzdrowsza. Gotowanie kaszy w woreczku ma więcej minusów, niż mogłoby się wydawać. Z całą pewnością warto postawić na kupowanie kaszy pakowanej luzem w większe opakowane.
Natka pietruszki w kuchni towarzyszy nam przez cały rok. Jest nieodłącznym składnikiem zup i sosów, a także zdrowym i pysznym dodatkiem do surówek czy sałatek. Jak można zapewnić sobie dostęp do aromatycznej natki pietruszki każdego dnia? Jej nadmiar wystarczy zamrozić.Jeśli zdarzy Ci się kupić za dużo natki pietruszki, nie czekaj, aż się zmarnuje. Najlepiej od razu utrwal ją tak, by zachowała doskonały smak i aromat. Przetwarzanie natki pietruszki jest też dobrym rozwiązaniem, na zatrzymanie pełnego aromatu świeżej natki pietruszki prosto z ogródka. Ta kupiona zimą nie będzie już tak delikatna i pachnąca.
Seler naciowy nie jest wyjątkowo popularnym warzywem. Jego wielbiciele jednak chętnie używają go do sałatek i zapiekanek. Chrupiące łodygi doskonale sprawdzają się także jako zdrowa przekąska podana z dipem. My idziemy o krok dalej i przedstawiamy prosty, ale skuteczny przepis na sok z selera naciowego. Z jego pomocą w szybki sposób zamkniesz w szklance prawdziwą bombę witaminową.Sok z selera naciowego jest niezwykle zdrowy. Warzywo zawiera w sobie mnóstwo witamin (witamina C, witaminy z grupy B) i soli mineralnych, takich jak: potas, magnez, wapń czy żelazo. Dzięki nim seler naciowy od pewnego czasu szturmuje wszelkie prozdrowotne przepisy.Sok z selera naciowego skutecznie wspomaga proces odchudzania. Dzięki dużej zawartości błonnika reguluje procesy trawienne, a także zapewnia długotrwałe uczucie sytości. Równocześnie cechuje się bardzo niską kalorycznością- to zaledwie 14 kcal w 100 g. Niewiele innych warzyw może pochwalić się podobnymi wynikami.Sok z selera naciowego przychodzi również z pomocą w przypadku problemów z cerą. Dobrze znane jest jego działanie przeciwtrądzikowe, a także oczyszczające. Wypita na czczo szklanka takiego soku dodatkowo rozświetla skórę i wyrównuje jej koloryt.
Dynię nazywa się jesiennym warzywem czy też warzywem sezonowym. Czy to określenie jest jednak właściwe? Choć zwyczajowo dynię zaliczamy do warzyw, to pod względem botanicznym jest ona owocem. Podobną rozbieżność stosujemy na co dzień również w stosunku do innych popularnych produktów.Dynia podobnie jak ogórki, pomidory czy bakłażany, nie jest warzywem a owocem. Owoc od warzywa rozróżniamy przez to, że rozwija się on z kwiatów rośliny. Kolejnym dobrym sposobem na odróżnienie tych dwóch grup jest zawartość pestek. Pestki znajdujemy jedynie w owocach, w warzywach ich zaś nie uświadczymy.
Syrop z cebuli pamiętamy z czasów dzieciństwa jako remedium na ból gardła i kaszel. Dziś możemy łatwo wzbogacić uzdrawiającą moc warzywa przez dodatek odpowiednich przypraw. Obecność w syropie aromatycznych goździków pomaga zlikwidować stan zapalny i wzmaga działanie antyseptyczne. A jak wybornie to smakuje.Syrop z cebuli, dzięki właściwościom wykrztuśnym, z powodzeniem wspomaga leczenie zarówno suchego jak i mokrego kaszlu. Zasypana cukrem cebula ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Zastosuj podwójne uderzenie anty chorobowe przez dodanie do warzywa kilku goździków. Syrop z cebuli możesz wzbogacić również cynamonem i kurkumą.
Jesień jest porą roku, w której w pełni trwa sezon na dynię. W sklepach można dostać wiele jej odmian, skąd zatem mamy wiedzieć, którą najlepiej wybrać? Postaw na ogniście pomarańczową dynię hokkaido. Poza pięknym wyglądem i szerokim zastosowaniem, ma szereg właściwości zdrowotnych.Odmiana hokkaido jest jednym z najmniejszych gatunków dyni. Łatwo można ją poznać po intensywnej żółtopomarańczowej barwie i niewielkich, jak na dynię, rozmiarach. Skórka tej dyni jest w pełni jadalna, co czyni tę odmianę wyjątkową.
Przepisy, które wychodzą spod ręki siostry Anastazji, za każdym razem gwarantują kulinarny sukces. Dziś przedstawiamy recepturę na konfiturę z aronii. Niesamowitej świeżości i intrygującej nuty smakowej dodaje świeżo wyciśnięty sok z cytryny i nieco skórki otartej z owocu.Konfitura z aronii doskonale sprawdzi się do przełożenia ciasta lub jako smarowidło do pieczywa. Z powodzeniem dodacie ją też do herbaty. Konfitura jest nie tylko pyszna, ale też zdrowa, ponieważ owoce aronii są niezwykle zasobne w witaminy.
Zapomnij o tradycyjnej lemoniadzie z cytryn. Najlepszą lemoniadę przygotujesz z nektarynek. Lemoniada z dodatkiem miodu, limonki i mięty smakuje genialnie, mocno orzeźwia i ma mało kalorii, jest więc idealna na upały.Lipiec i sierpień to sezon na uwielbiane przez wszystkich nektarynki. Słodkie kuzynki brzoskwiń są słodkie, bardzo soczyste i przygotujemy z nich wiele deserów, ciast, a nawet orzeźwiającą lemoniadę, którą pokocha cała rodzina, a zwłaszcza najmłodsi.Lemoniada z nektarynek sprawdzi się w upalne dni lepiej niż woda. Nie dość, że smakuje świetnie, to jeszcze dostarczy nam wielu cennych witamin, a miód dodatkowo nas wzmocni, co jest bardzo ważne, kiedy spędzamy cały dzień na słońcu. Lemoniada jest również dobrym sposobem, aby dzieci dużo piły podczas upałów. Dzieci nie przepadają za zwykłą wodą, a orzeźwiającą, słodką, ale niskokaloryczną lemoniadę piją litrami, kiedy latem bawią się na dworze.
Sok z czereśni do słoików to pomysł na pyszne przetwory na zimę. Domowy sok jest bardzo aromatyczny i smaczny. Z soku przygotujemy herbatę zimową, kompot, a nawet kisiel i galaretkę, wszyscy będą zachwyceni niepowtarzalnym smakiem.Sezon na czereśnie potrwa do końca lipca, wykorzystajmy więc ten czas jak najlepiej i przygotujmy wyśmienity sok z czereśni do słoików. W ten sposób będziemy mogli cieszyć się smakiem lata w chłodne, zimowe dni.Sok z czereśni, oprócz doskonałego smaku, jest bardzo zdrowy. Przede wszystkim dostarcza nam witaminy C, która niezbędna jest w okresie zimowym, ponieważ wzmacnia organizm i pomaga walczyć z przeziębieniem i grypą.Gotowy sok koniecznie musimy pasteryzować, aby do słoików nie dostało się powietrze i żeby nie zaczął się proces fermentacji, który zniszczy słodkie przetwory. Słoiki z sokiem odstawmy do spiżarni lub w inne suche i chłodne miejsce. Sok będzie świeży i pyszny aż do następnego sezonu.
Lemoniada najczęściej przyrządzana jest z cytryn. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by oprócz kwaśnego owocu użyć jeszcze innych składników. Napój z rabarbarem spodoba się każdemu amatorowi orzeźwiających kompozycji. Idealnie sprawdzi się na piknikach i spotkaniach towarzyskich. Koniecznie wypróbujcie. Lemoniada doskonale orzeźwi nas w ciepłe dni i dostarczy wielu cennych witamin oraz minerałów. Tak było na przykład w przypadku imbirowej mikstury Ewy Wachowicz. Zarówno ona, jak i proponowana dzisiaj przez nas pyszna kombinacja cytryn i rabarbaru, sprawdzą się lepiej niż niezdrowe napoje, po które sięgają Polacy. Skusicie się?
Kiwi od dawna są łatwymi do kupienia owocami, które chętnie są jedzone przez wielu smakoszy. Większość z nich decyduje się często na obranie kiwi, sądząc, że skórka jest niejadalna. Nic bardziej mylnego. To właśnie ona skrywa najwięcej wartości odżywczych i zupełnie bezpiecznie można ją jeść. Owoce kiwi charakteryzują się specyficznym smakiem, który łączy w sobie słodkość oraz kwaśność. Dzięki dużej zawartości wody doskonale gaszą pragnienie, co może być szczególnie ważne dla ludzi aktywnych fizycznie. Do dzisiaj można spotkać się z widokiem osób, które wydłubują miąższ przy pomocy łyżeczki, a skórkę wyrzucają do kosza na śmieci. Okazuje się, że jest ona całkowicie jadalna i nie warto jej marnować.
Sok z brzozy jest tradycyjnym specyfikiem wykorzystywanym w domowym leczeniu przeziębienia i grypy. Zawiera liczne witaminy i minerały. Pozyskiwanie go samodzielnie nie jest trudnym zadaniem i niżej zdradzamy jego tajniki. W taki sposób możesz cieszyć się organicznym i zdrowym sokiem. Sok z brzozy, nazywany dawniej oskołą, jest doskonale znanym naturalnym napojem pozyskiwanym z pni brzozy. Szeroko stosowany jest w naturalnej medycynie do leczenia wielu schorzeń. Oczywiście w sklepach jest łatwo dostępny sok w butelkach, jednak często jest on pasteryzowany, a dodatkowo jego cena nie jest niska. Znacznie zdrowiej, smaczniej i taniej jest pozyskać go samodzielnie, o czym mówimy poniżej.
Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje blenderów: blender kielichowy z dołączonym naczyniem, który po włączeniu nie wymaga z naszej strony żadnej aktywności oraz blender ręczny (potocznie nazywany “żyrafą”), który umieszczamy w dowolnym wybranym przez nas naczyniu. Blendery ręczne wymagają naszej stałej obsługi i ostrożności, jeśli nie chcemy porysować dna garnka. Niektóre modele blenderów ręcznych mogą być zasilane akumulatorowo, ale mają mniejszą moc niż blendery kielichowe.
Oprócz niewątpliwych walorów smakowych, kompot z suszu, niesie ze sobą zdrowotne właściwości, które działają zbawiennie na nasz układ trawienny. Nie bez przyczyny serwuje się go na koniec wigilijnej wieczerzy, którą możemy bez pardonu, ochrzcić największą ucztą w roku. Dzięki swoim prozdrowotnym właściwością napar z suszonych owoców na stałe złączył się z naszą wigilijna tradycją.
Naturalny kosmetyk i pyszny dodatek do sałatek w jednym? Olej marchewkowy sprawdzi się w obu sytuacjach. Prosta mikstura urozmaici wasze dania i pomoże w pielęgnacji całego ciała. Koniecznie ją wypróbujcie.Olej marchewkowy jest nietuzinkowym dodatkiem do sałatek czy makaronów. Można go z powodzeniem nakładać bezpośrednio na twarz, włosy i ciało. Regularne korzystanie pomoże nam odbudować zniszczone włosy i paznokcie, nawilży wysuszoną skórę i wyrówna kolor cery.
Witamina C jest bardzo istotnym związkiem chemicznym, bez którego organizm człowieka źle funkcjonuje. Powszechnie uważa się, że najwięcej jest jej w cytrynach i ogólnie cytrusach. Prawda jest jednak zupełnie inna. Jednym z doskonałych źródeł witaminy C jest zwykła natka pietruszki, którą cały czas używa się do gotowania. Brak odpowiednich ilości witaminy C w diecie wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów, a duże niedobory mogą nawet być powodem poważnych chorób. Warto więc każdego dnia dostarczać w diecie dużo tej witaminy. Cytrusy są ogólnie kojarzone jako genialne źródło tej substancji, co nie mija się z prawdą - istnieją jednak produkty, które zawierają jej o wiele więcej. Niżej zdradzamy jakie warzywa, owoce czy zioła są w tej kategorii najlepsze.
Karambola charakteryzuje się egzotycznym wyglądem - jej kształt przypomina gwiazdę i często ma pastelowe kolory. Owoc ten zawiera w sobie wiele cennych dla zdrowia substancji, takich jak przeciwutleniacze, błonnik pokarmowy oraz witamina C. Dodatkowo karambola jest niskokaloryczna i jest w całości jadalna. Karambola, nazywana przez niektórych gwiaździstym owocem, przybiera kształt pięcioramiennej gwiazdy i pochodzi z Malezji, Indonezji, Bangladeszu oraz Sri Lanki. W Polsce nie jest zbyt popularna, lecz warto dać jej szansę. Gwiaździsty owoc zachwyca swoim niebanalnym smakiem oraz ciekawą konsystencją. Miąższ przypomina fakturą winogrona, z kolei w smaku wyczuwalna jest kwaśność, słodkość oraz delikatna cierpkość.
Sanepid na chwilę przed świętami Bożego Narodzenia wydał pilne ostrzeżenie dotyczące popularnej żywności. GIS przekazuje ogłoszenie o wycofywaniu partii suplementu diety z powodu zanieczyszczenia jednego z surowców potrzebnych do produkcji produktu. Wykryto w nim tlenek etylenu, który jest szkodliwą dla zdrowia substancją. Sanepid często udostępnia na swojej oficjalnej rządowej stronie ogłoszenia publiczne, które dotyczą produktów spożywczych lub sprzętów do gotowania. W taki sposób klienci mają większą szansę na kupowanie bezpiecznych, zdrowych i sprawdzonych przez specjalistów towarów. Tym razem ostrzeżenie dotyczy suplementu diety przeznaczonego do wspomagania dobrej kondycji włosów oraz paznokci. Podczas jego produkcji dodano składnik zanieczyszczony tlenkiem etylenu, którego w produktach żywnościowych nie powinno być - jest bowiem szkodliwy dla zdrowia człowieka.
Cykoria nie jest zbytnio popularnym warzywem w Polsce, lecz warto się nad nią pochylić choć na chwilę - ma bowiem ogromną ilość pozytywnych i korzystnych właściwości. W smaku jest orzeźwiająca i lekko gorzka, świetnie sprawdza się na kanapkach czy w sałatkach. Jednym z najczęściej kupowanych produktów z cykorii jest proszek, który sprawdza się jako zamiennik kawy. Cykoria przez wiele wieków była zapomnianym warzywem. W starożytności znali ją Arabowie oraz Żydzi. W Europie pojawiła się szeroko dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęła być uprawiana przez Belgów - to oni odpowiadają za jej rozpropagowanie. Cykoria jest typowo zimowym warzywem, dostępnym w sklepach pomiędzy listopadem a kwietniem. Jej charakterystyczny wygląd wynika ze sposobu uprawy. Hoduje się ją bez dostępu do światła, a liście związuje się sznurkiem.
Zapach mandarynek podczas obierania ich ze skórki natychmiast wywołuje nostalgię związaną ze świętami. To właśnie wtedy jada się ich najwięcej, dlatego kojarzymy ich aromat i smak właśnie z okresem świątecznym. Owoce te są doskonałym źródłem witamin oraz minerałów, dlatego warto jeść je jak najczęściej. Mandarynki królują w koszach z owocami w trakcie jesieni oraz zimy. Wiele domów wypełnia się wtedy zapachem cytrusowych olejków eterycznych praktycznie każdego dnia - naruszanie delikatnej skórki uwalnia aromat w powietrze. Najwięcej uwagi poświęcanej jest miąższu mandarynek, w którym znaleźć można mnóstwo soku, witamin, minerałów oraz innych substancji korzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Dodatkową zaletą jest niewielka kaloryczność mandarynek.
Herbata z korzenia pietruszki jest nieocenionym naparem, szczególnie obecnie, gdy za oknem panuje nieprzyjemna zimowa aura. Jest ogromnym źródłem witamin, składników mineralnych, flawonoidów i substancji śluzowych. Poprawia także trawienie oraz redukuje ból w trakcie menstruacji. Niżej pokazujemy, jak ją zrobić. Herbata z korzenia pietruszki może wydawać się niecodzienna, jednak zdecydowanie polecamy regularne picie takiego naparu. Ma przyjemny lekko korzenny posmak, lecz to wcale nie o niego chodzi. Pietruszka stanowi ogromne źródło witaminy C, witaminy E, tiaminy, wapnia, sodu, magnezu, żelaza, cynku, fosforu, miedzi i manganu. To właśnie dzięki tym mikroelementom herbata nabiera prawdziwie prozdrowotnych właściwości, tak cennych w okresie wzmożonych zachorowań.