Cykoria nie jest zbytnio popularnym warzywem w Polsce, lecz warto się nad nią pochylić choć na chwilę - ma bowiem ogromną ilość pozytywnych i korzystnych właściwości. W smaku jest orzeźwiająca i lekko gorzka, świetnie sprawdza się na kanapkach czy w sałatkach. Jednym z najczęściej kupowanych produktów z cykorii jest proszek, który sprawdza się jako zamiennik kawy. Cykoria przez wiele wieków była zapomnianym warzywem. W starożytności znali ją Arabowie oraz Żydzi. W Europie pojawiła się szeroko dopiero w XIX wieku, kiedy zaczęła być uprawiana przez Belgów - to oni odpowiadają za jej rozpropagowanie. Cykoria jest typowo zimowym warzywem, dostępnym w sklepach pomiędzy listopadem a kwietniem. Jej charakterystyczny wygląd wynika ze sposobu uprawy. Hoduje się ją bez dostępu do światła, a liście związuje się sznurkiem.
Zapach mandarynek podczas obierania ich ze skórki natychmiast wywołuje nostalgię związaną ze świętami. To właśnie wtedy jada się ich najwięcej, dlatego kojarzymy ich aromat i smak właśnie z okresem świątecznym. Owoce te są doskonałym źródłem witamin oraz minerałów, dlatego warto jeść je jak najczęściej. Mandarynki królują w koszach z owocami w trakcie jesieni oraz zimy. Wiele domów wypełnia się wtedy zapachem cytrusowych olejków eterycznych praktycznie każdego dnia - naruszanie delikatnej skórki uwalnia aromat w powietrze. Najwięcej uwagi poświęcanej jest miąższu mandarynek, w którym znaleźć można mnóstwo soku, witamin, minerałów oraz innych substancji korzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Dodatkową zaletą jest niewielka kaloryczność mandarynek.
Herbata z korzenia pietruszki jest nieocenionym naparem, szczególnie obecnie, gdy za oknem panuje nieprzyjemna zimowa aura. Jest ogromnym źródłem witamin, składników mineralnych, flawonoidów i substancji śluzowych. Poprawia także trawienie oraz redukuje ból w trakcie menstruacji. Niżej pokazujemy, jak ją zrobić. Herbata z korzenia pietruszki może wydawać się niecodzienna, jednak zdecydowanie polecamy regularne picie takiego naparu. Ma przyjemny lekko korzenny posmak, lecz to wcale nie o niego chodzi. Pietruszka stanowi ogromne źródło witaminy C, witaminy E, tiaminy, wapnia, sodu, magnezu, żelaza, cynku, fosforu, miedzi i manganu. To właśnie dzięki tym mikroelementom herbata nabiera prawdziwie prozdrowotnych właściwości, tak cennych w okresie wzmożonych zachorowań.
Owoce derenia wyglądają podobnie do wiśni czy żurawin. Mają cierpki smak, ale są bardzo wartościowe. Możesz je zebrać nawet teraz i przygotować z nich kilka zdrowych smakołyków. Zobacz, jak wykorzystać w kuchni owoce derenia. Kiedy napotkasz gdzieś w zaroślach lub na uboczu owoce derenia, zerwij je i przerób w domu. Właśnie teraz, po pierwszych przymrozkach, jest najlepszy czas na ich zbiór. Owoce dzięki niskiej temperaturze tracą bowiem goryczkę. Dereń jadalny jest niedużym drzewem lub krzewem. Można go spotkać na południu Europy i w Azji, coraz częściej też w Polsce. Jego owoce mają sporą pestkę i grubą skórkę, a poza tym kryją w sobie wiele cennych składników. To z ich powodu, warto nie pozostawiać dojrzałych owoców na drzewie.
Sok pomidorowy nie jest napojem pierwszego wyboru dla większości z nas. Warto jednak pochylić się nad tym produktem trochę dłużej, ponieważ zalety picia go są ogromne. Już jedna szklanka dostarcza wiele potrzebnych witamin i minerałów, a także może poprawiać samopoczucie. Sok pomidorowy został spopularyzowany dopiero w latach siedemdziesiątych XX wieku w Stanach Zjednoczonych przez profesjonalnych kucharzy. Od tego czasu stał się dostępny praktycznie na całym świecie. Ograniczona dostępność smacznych i zdrowych pomidorów sprawia, że warto sięgać po inne formy pomidorów. Sok z pomidorów, z uwagi na liczne witaminy i minerały, które zawiera, powinien być pity przez cały rok. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Sok z rokitnika ma bardzo silne działanie wzmacniające cały organizm, ponieważ zawiera wiele witamin. Warto dodać go do innych soków owocowych, aby ukryć jego silnie cierpki smak. Jeśli chcesz zrobić go samodzielnie, mamy prosty przepis. Sok z rokitnika nie jest wyjątkowo popularny, lecz jego właściwości sprawiają, że warto włączyć go do diety. Jak czytamy na poradnikzdrowie.pl, zawiera aż 18 aminokwasów, 22 kwasy tłuszczowe oraz 24 pierwiastki.Jego mocno cierpki smak sprawia, że picie go bez rozcieńczania nie jest przyjemne. Doskonale komponuje się jednak z dobrze zaparzoną herbatą z miodem, sokiem malinowym czy sokiem świeżo wyciśniętym z jabłek. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Surówka z pora i pietruszki korzeniowej jest istną bombą witaminową, która skutecznie dostarcza mnóstwo wartości odżywczych do organizmu. Świetnie komponuje się z daniami mięsnymi, ponieważ ma bardzo intensywny smak. Jeśli chcesz zrobić ją w wersji dietetycznej, zamień majonez na jogurt naturalny. Surówka z pora i pietruszki korzeniowej jest nie tylko wyjątkowo zdrowa - jej piękna zielona barwa ozdabia talerz i cieszy oczy. Już jedna porcja zawiera mnóstwo przydatnych witamin oraz minerałów. Prostota przygotowania, niska cena oraz przyjemny smak są połączeniem, który powinien zachęcić wielu smakoszy do spróbowania. Surowy posmak i twardość warzyw można zniwelować poprzez przelanie rozdrobnionych składników wrzątkiem na sitku. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Dzika róża pięknie wygląda jak kwitnie i gdy dojrzewają jej owoce. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że zarówno płatki, jak i owoce dzikiej róży nadają się na przetwory. I to bardzo wartościowe przetwory. Prezentujemy wyjątkowy przepis na dżem z dzikiej róży.Dzika róża rośnie zwykle w zaroślach i przydrożach. O tej porze roku łatwo ją dostrzec, bo ma czerwone owoce. Warto zrobić z nich przetwory, ponieważ są niezwykle bogate w witaminę C. Zawierają też witaminy z grupy B, witaminę A, E i K, a także flawonoidy i garbniki. Ten skład sprawia, że przetwory z owoców dzikiej róży świetnie sprawdzą się przy przeziębieniu, stanach zapalnych układu moczowego czy w wahaniach nastroju. Owoce dzikiej róży można wysuszyć i parzyć z nich herbatki. Idealnie nadają się też na konfiturę i dżem. Dziś chcielibyśmy was namówić do przygotowania tego ostatniego. Ma oryginalny smak i jest bardzo zdrowy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Syrop z aronii nie jest jedynie smacznym napojem o pięknej i głębokiej ciemnej barwie. Aronia zawiera wiele wartości odżywczych, takich jak witamina C. Syrop można rozcieńczać wodą lub polewać nim naleśniki. Syrop z aronii jest doskonałym źródłem witaminy E, witamin z grupy B, P, witaminy C, wielu składników mineralnych oraz beta-karotenu. Takie bogactwo mikroelementów sprawia, że warto spożywać ją przez cały rok. Samo przygotowanie zajmuje jedynie kilka etapów, po których można cieszyć się gęstym i odżywczym produktem. Najlepiej sprawdzają się bardzo dojrzałe owoce, które posiadają najwięcej cukru i witamin. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Kalarepa jest dość niedocenionym warzywem, choć pełna jest dobroczynnych substancji i właściwości. Picie jej soku jest jeszcze łatwiejszym sposobem na dostarczanie ich do organizmu. Pomaga poprawić trawienie, a także korzystnie wpływa na układ odpornościowy. Kalarepa to odmiana kapusty - została specjalnie wyhodowana jako gatunek mający mieć większą wytrzymałość na trudne warunki atmosferyczne oraz rosnący w surowych klimatach.Jej kulinarne zastosowania zna praktycznie cały świat - często można znaleźć ją jako składnik zup, sałatek, kanapek czy surówek. Jeśli nie przepadasz za jej twardością, sięgnij po pyszny i zdrowy sok. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jagoda kamczacka jest doskonałym sposobem na uprawę krzewów w twoim ogrodzie. Jej owoce przypominają borówkę amerykańską i można z nich robić napary, konfitury i nalewki. Pomagają na choroby układu krążenia, cukrzycy oraz zakażeniach. Jagoda kamczacka nie ma kształtu jak klasyczne borówki amerykańskie - są one podłużne i niekiedy większe. Mimo to ich smak jest bardzo podobny do borówki, a właściwości prozdrowotne są jeszcze większe. Borówki amerykańskie uwielbia praktycznie każdy z nas, w końcu można jeść je zarówno jako słodką przekąskę, czy dodatek do deserów. Jagoda kamczacka zawiera jednak wiele innych wartości odżywczych, przez co warto hodować ją w swoim ogrodzie. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Rabarbar stanowi doskonałą bazę do wielu dań, głównie deserów - popularne są głównie ciasta z łodygami rabarbaru oraz kompoty. Jego intensywnie kwaśny smak w połączeniu z cukrem orzeźwiają, a także pysznie smakują szczególnie w ciepłe dni. Roślina ta jest także doskonałym źródłem wielu różnych witamin i minerałów, więc jedzenie go może przynieść wiele wspaniałych korzyści. Istnieją jednak pewne przypadki, przy których nie powinno się jeść rabarbaru, gdyż grozi to zaostrzeniem objawów choroby.
Agrest był niegdyś bardzo popularny, lecz dzisiaj ludzie nie darzą go tak wielką miłością. Okrągłe jasnozielone owoce stają się coraz trudniej dostępne, dlatego, jeśli tylko zauważymy je na bazarze, kupmy nieco większą ilość, aby móc korzystać z jego właściwości dłużej. Agrest bywa nazywany winoroślą północy - jego kształt kojarzy się bowiem z winogronami, których aparycja bardzo przypomina agrestowe kulki. Europejczycy prawdopodobnie uprawiają go od około XIII wieku i stanowił on bardzo cenne źródło witamin i minerałów.
Rabarbar jest deserową klasyką, która dodawana jest do mnóstwa dań. Teraz jesteśmy w środku sezonu na tę roślinę, więc ciasta rabarbarowe czy sosy pojawiają się w domach tysięcy Polaków. Jak jednak sklasyfikować te specyficzne łodygi - są warzywem czy owocem? Na manowce może zwieść sposób użycia tej rośliny, gdyż podobnie jak owoce, przygotowuje się z niej desery. Mimo to w kuchni stosuje się tylko łodygi, które nie zawierają nasion, w przeciwieństwie do owoców. Jaka jest prawda?
Chrzan ma bardzo bogatą historię w kontekście używania go przez człowieka na przestrzeni tysięcy lat. Dawniej wykorzystywano jego zdolności bakteriobójcze i grzybobójcze, aby zachować świeżość produktów spożywczych na dłużej. Dlatego zawijano w liście, chociażby mięso. Dzisiaj największą popularnością cieszy się starty korzeń chrzanu, który stanowi wspaniały dodatek podkreślający smak kiełbas, pieczeni, zup czy sosów. Jeśli chcesz jednak wykorzystać pełen potencjał tej rośliny, powinieneś zacząć stosować w gotowaniu także jej liście.
Rzodkiewka uznawana jest za bardzo zdrowe warzywo, które idealnie nadaje się szczególnie dla ludzi będących na diecie. W 100 gramach rzodkiewki znajduje się jedynie 14 kcal. Niestety, nie każdy człowiek może bezkarnie spożywać ten smaczny produkt. Jej specyficzny, delikatnie ostry smak jest wynikiem obecności olejków eterycznych oraz sporej ilości siarki. Nieprzyjemny zapach wydobywający się z ust po zjedzeniu rzodkiewki jest właśnie efektem trawienia związków siarki zawartych w roślinie.
Sok z brzozy był dawniej nazywany w Polsce "oskołą" - tak brzmi staropolska nazwa tego zdrowotnego płynu. Oskoła była stosowana na terenie wielu słowiańskich krajów głównie jako napój chłodzący, a także podczas leczenia chorób serca czy nerek. W dzisiejszych czasach pija się go rzadziej z uwagi na obecność napojów gazowanych czy wielu soków. Jeśli jednak chcesz wspomóc swoje konwencjonalne leczenie płynem, który wypełniony jest wieloma składnikami odżywczymi i substancjami wspomagającymi regeneracje, trafiłeś na idealny moment.
Ryby w diecie Polaków nie pojawiają się zbyt często. Większość z nas preferuje kotlety schabowe i mielone - ich intensywny smak i sytość sprawiają nam ogromną przyjemność. Niestety, ich walory zdrowotne są zdecydowanie wątpliwe, dlatego lepiej sięgać po ryby. Mintaj jest jednym z najlepszych wyborów dla ludzi, którzy chcą zacząć wprowadzać ryby do swojej diety. Niska cena, wysoka wartość odżywcza i świetna proporcja białka do tłuszczu pozwalają zdrowo się odżywiać i dostarczać organizmowi odpowiednie ilości składników odżywczych.
Obecnie mało kto decyduje się na jedzenie rzeżuchy - większość ludzi wykorzystuje ją jako element ozdobny na wielkanocnym stole. Ta niepozorna roślina jest źródłem wielu cennych witamin i minerałów, więc każdy kto nie chce jej jeść, traci bardzo wiele. Rzeżucha, nazywana naukowo pieprzycą siewną, swoje korzenie na w północno-wschodniej Afryce. Europejczycy poznali ją już w starożytności - największą popularność zdobyła wśród starożytnych Rzymian i Greków. Nawet wtedy doskonale zdawano sobie sprawę z jej właściwości leczniczych, do których najczęściej ją stosowano.
Morwa biała pochodzi z Chin, Indii oraz Japonii - to w tych regionach po raz pierwszy zaczęto z niej korzystać. Co ciekawe, w Chinach morwa najczęściej uprawiana jest jako pożywka dla jedwabnika morwowego, który wytwarza jedwab. W innych krajach roślina ta pełni funkcje ozdobne. W ziołolecznictwie największy pożytek jest z liści oraz charakterystycznych owoców. Owoce przed spożyciem poddaje się procesowi suszenia, dzięki czemu mogą znacznie dłużej przetrwać bez psucia się. Jakie wartości odżywcze możemy z niej czerpać?
Kiełki są mocno niedocenionym produktem spożywczym w Polsce. Mieszkańcy naszego kraju często uważają, że kiełki są jedzeniem stricte przeznaczonym do diety, dlatego mało kto sięga po nie w sklepie. Niestety, tym samym setki tysięcy Polaków wykluczają ze swojego żywienia jeden z najzdrowszych produktów. Produkcja kiełków jest wyjątkowo tania i prosta - każdy może bez problemu robić je samodzielnie w swoim domu. Jeśli więc chcesz zacząć się zdrowo odżywiać, a przy okazji nie wydawać fortuny, zacznij jeść kiełki. Szybko odczujesz ogromną różnicę w organizmie. Szczególnie obecnie, gdy nasze ciała są wykończone długą zimą i potrzebują wzmocnienia układu odpornościowego.
Kompot to nic innego jak napój, który powstaje w wyniku gotowania świeżych bądź suszonych owoców. Możemy pić go na zimno, bądź podgrzany, dlatego doskonale smakuje o każdej porze roku. Tradycyjnie wyjątkowy kompot z suszu pijemy jedynie w Wigilię, jednak ten ze świeżych owoców możemy spożywać całym rokiem. Wystarczy znaleźć aktualnie najtańsze bądź najłatwiej dostępne owoce i możesz nagotować cały garnek tego pysznego napoju. Smak to bardzo ważna kwestia, ale to, co wyróżnia kompot najbardziej to jego prozdrowotne działanie i niezwykłe korzyści, jakie płyną z jego spożywania. Bogactwo, jakie znajdziemy w niepozornym napoju, jest zdumiewające.
Banany należą do zdecydowanie najpopularniejszych owoców. Są dostępne niedrogie, dostępne przez cały rok, a ich smak zdobył uznanie wielu osób. Bez większych problemów wykorzystamy je do przygotowania wielu pysznych deserów.Gdy na owocu pojawiają się charakterystyczne czarne plamy, wiele osób traktuje je jak sygnał, że niestety owoc nie nadaje się już do spożycia. Nic bardziej mylnego! Dlaczego na bananach pojawiają się czarne plamy?Czarne plamy na bananach wcale nie oznaczają, że owoce zaczynają się psuć! Jest całkiem inaczej. Pojawiają się one w wyniku naturalnego procesu i oznaczają, że banany osiągnęły już dojrzałość. Zielona barwa banana świadczy o obecności chlorofilu, który przechodzi proces rozkładu, dzięki czemu wytwarza się karoten. Banan z zieloną twardą skórką, staje się żółty i miękki, kolejnym etapem dojrzewania owocu są właśnie brązowe plamy.Powody, dla których warto jeść dojrzałe bananyDojrzałe banany często niesłusznie lądują w koszu na śmieci. W praktyce są o wiele zdrowsze od tych, które charakteryzuje zielona lub jasnożółta skórka. Banany z czarnymi plamami są prawdziwą skarbnicą potasu. Zawierają aż 358 mg na 100 gram owocu! Ten pierwiastek odpowiada między innymi za każde uderzenie serca, gospodarkę wodną organizmu oraz jest niezwykle ważny w walce z nadciśnieniem!Te owoce działają ochronnie na przewód pokarmowy. Co więcej, mogą być nawet środkiem w leczeniu biegunek u dzieci lub wrzodów żołądka, ponieważ pobudzają rozrost komórek błony śluzowej tego organu i chronią przed powstawaniem uszkodzeń.Warto je wykorzystać jako naturalny słodzik zamiast cukru! Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ ten zapewnią one nie tylko słodki smak potrawie, ale również dostarczą cenne pierwiastki do naszego organizmu!Jesteś ciekawy, w jaki sposób powinno się poprawnie obierać banana? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł!Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:Jaka jest najlepsza kapusta na gołąbki?Receptura i tajemnice najbardziej kontrowersyjnej polskiej zupySzczegóły najnowszej oferty Lidlaźródło: zdrowie.tvn.plZapraszamy na nasz Instagramundefinedundefined
Obieranie bananów może sprawić sporo problemów. Większość z nas zaczyna od złamania ogonka i pociągnięcia go, co ma umożliwić oderwanie reszty skórki. Niestety, w trakcie tego zabiegu zdarza się, że niekiedy miąższ banana zostaje zgnieciony. Aby tego uniknąć, należy zastosować najlepszą możliwą metodę, która wykorzystywana jest przez małpy żywiące się owocami. Warto jednak nadmienić, że tylko osobniki żyjące w niewoli jedzą banany, ponieważ naturalnie nie mają do nich dostęp. Opracowany przez nie sposób nie niszczy zawartości skórki, jest szybki i wyjątkowo wygodny w użyciu.
Imbir jest jednym z najzdrowszych produktów spożywczych. Wraz z dobrej jakości prawdziwym miodem oraz cytryną tworzy połączenie, które zawiera mnóstwo witamin wzmacniających odporność. Już jedna łyżeczka dziennie pita każdego dnia szybko da należyte efekty.