Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > To najlepszy sos tatarski, jaki w życiu jadłem. Nie ma w nim ani łyżeczki majonezu
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 24.03.2024 08:30

To najlepszy sos tatarski, jaki w życiu jadłem. Nie ma w nim ani łyżeczki majonezu

sos tatarski w szklanej miseczce
fot. Canva

Sos tatarski, niezastąpiony towarzysz jajek, powinien wreszcie iść na dietę. Święta to w końcu i tak okazja raczej do wchłonięcia nadmiaru niż niedomiaru kalorii. Dlatego w tym roku na stołach niech zagości sos tatarski bez majonezu.

Sos tatarski

Choć z Tatarami nie ma wiele wspólnego, sos tatarski został tak ochrzczony w XIX-wiecznej Francji, kiedy serwowano go przeważnie ze stekiem po tatarsku. Wkrótce stał się kultowym elementem francuskiej kuchni i towarem eksportowym tego słynącego kuchnią kraju.

Jednak kuchnia ta nie należała do najlżejszych i żeby sos tatarski pasował do dzisiejszych czasów, można ująć mu nieco kalorii tu i tam. Najłatwiej zrobić to, zamieniając majonez na jego lżejszy odpowiednik.

kremowy sos tatarski
fot. Canva
Dzięki takiej łopatce wieprzowej mam obiad dla całej rodziny za mniej niż 20 zł. Wszyscy błagają o dokładki

Sos tatarski bez majonezu

Zamianę majonezu na jogurt grecki warto polecić w bardzo wielu przepisach na sałatki, sosy czy choćby zapiekanki. Warto zwrócić też uwagę na popularny od niedawna skyr, który jest jednym z najbardziej niskokalorycznych produktów z tej kategorii.

Składniki

  • 6 łyżek skyru naturalnego (dla zachowania smaku majonezu można zostawić dwie łyżki, odejmując skyru)
  • 5 korniszonów
  • 1 łyżka kaparów
  • 1 mały pęczek natki pietruszki
  • ½ małego pęczka koperku
  • Sól, pieprz i kilka kropel soku z cytryny do przyprawienia

Przygotowujemy doskonały sos tatarski

Kapary drobno siekamy. Zieleninę siekamy dopiero po oddzieleniu listków od łodyg. Żeby sos zachował zwartość, najlepiej posiekać tylko zwarte części korniszonów. 

Kroimy je więc wzdłuż na ćwiartki i nożem skrawamy gniazda nasienne. Pozostałą część siekamy drobniutko. Wszystkie składniki mieszamy ze skyrem i ewentualną odrobiną majonezu.

Składniki mieszamy w słoiku, doprawiając do smaku sokiem z cytryny, pieprzem i solą. Z cytryną należy uważać, bo korniszony dostarczą dużo kwasowości. W słoiku w lodówce można sos przechowywać nawet przez dwa tygodnie, a w święta wykładać na miseczki w miarę potrzeby.

Wypróbuj też przepisy na sernik krakowski i postną zapiekankę na Wielki Piątek.

sos tatarski z cytryną
fot. Canva