Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Weź obierki z ziemniaków i włóż do garnka zamiast do śmieci. Wyjdzie ci przepis marzenie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 03.11.2024 18:38

Weź obierki z ziemniaków i włóż do garnka zamiast do śmieci. Wyjdzie ci przepis marzenie

obieranie ziemniaków
fot. Youtube / Domowe sposoby na zdrowie

Dżem z obierków ziemniaków to zwariowany pomysł. Jednak, jak mówi powiedzenie, jeśli coś jest głupie, ale działa – to nie jest głupie. A taki dżem działa, i to jak.

Dżem z ziemniaków

Obierki ziemniaków to w wielu kuchniach duża część organicznych odpadów. Zwłaszcza po większych obiadach zostaje ich tyle, że aż szkoda na myśl o tym, ile wyrzucamy jedzenia. Tymczasem można przygotować z nich kilka rzeczy, w tym te nietypowe przetwory.

Choć rzadko myślimy o ziemniakach w tej kategorii, a jeszcze rzadziej – o przygotowywaniu z nich dżemu, w tym szaleństwie jest metoda. Ziemniak to w końcu dużo skrobi. Ta zaś pod wpływem temperatury zmienia się w żel. Od niego już niedaleko do dżemu.

obrany ziemniak

Z tą zupą kilogramy lecą w dół. Świetna do odchudzania i trzymania linii

Dżem niekoniecznie na słodko

Warto pamiętać, że taki dżem z ziemniaków sam z siebie będzie miał tylko charakterystyczny kartoflany smak. Można więc dodać do niego słodkich polepszaczy, ale można też iść w zupełnie innym kierunku, np. łącząc go z tymiankiem i karmelizowaną cebulką. To szerokie pole do eksperymentów z przepisem.

Składniki

  • Obierki z 2 kg ziemniaków
  • ½ szklanki cukru
  • Skórka otarta z 1 cytryny i 1 pomarańczy
  • Cynamon, gałka muszkatołowa lub mieszanka przypraw korzennych
  • Listki z 2 gałązek tymianku

Przetwory z obierek ziemniaków

Obierki bardzo dokładnie wyszorowanych ziemniaków wrzucamy do garnka o grubym dnie. Zalewamy połową szklanki wody, dodajemy cukier i ustawiamy palnik na średnią moc. Doprowadzamy do wrzenia.

Kiedy woda zacznie się gotować, zmniejszamy gaz i gotujemy na niewielkim ogniu. Dodajemy otartą skórkę z owoców i przyprawy. Dusimy, regularnie mieszając, aż cała woda się zredukuje.

To, że dżem jest gotowy, poznamy po konsystencji skórek ziemniaków. Próbujemy i ewentualnie dosładzamy do smaku, a następnie przenosimy do wyparzonych słoików. Jeśli planujemy dłuższe przechowywanie dżemu, należy go zapasteryzować.

Wypróbuj też przepisy na surówkę w stylu chińskim i sernik koronkowy Heni Foks.

obierki ziemniaków