Znakomity ryż z podgrzybkami we włoskim stylu. Jesienne danie zachwyci amatorów leśnych skarbów
Ryż z podgrzybkami jest pysznym daniem. Pełną aromatu potrawę inspirowaną kuchnią włoską przygotujecie szybko, a nasyci na długo. Ma niezwykle kremową konsystencję i przyjemnie rozgrzewa, co czyni ją idealną na jesienne chłody. Spróbujecie?
Risotto grzybowe skusi każdego, kto z chęcią sięga po skarby lasu. Kremowe i rozpływające się w ustach danie kuchni włoskiej można przygotować w domowym zaciszu, wybierając ulubione składniki.
Zamiast podgrzybków, do dania trafić mogą pieczarki czy przesmażone borowiki. Oryginalnie na koniec dodaje się parmezan, ale nieco tańsze, twarde sery też się sprawdzą. Najważniejsze bowiem jest odpowiednio długie, wolne gotowanie i smakowity bulion, który stanowi bazę dania.
Przepis na ryż z podgrzybkami w stylu włoskim
Składniki:
1,2-1,3 l gorącego warzywnego bulionu
350 g podgrzybków, umytych i pokrojonych
500 g ryżu do risotto (arborio)
1 większa cebula
ok. 200 ml wina białego wytrawnego (można pominąć)
100-150 g parmezanu lub innego twardego sera żółtego
natka pietruszki wedle uznania
1-2 łyżeczki tymianku
3 łyżki masła (opcjonalnie)
olej rzepakowy lub masło klarowane do smażenia
sól i pieprz w ilości do smaku
Jak zrobić ryż z podgrzybkami? Danie w stylu włoskim zachwyci rodzinę
Cebulę pozbawiamy łupiny i siekamy ją. Na dnie głębokiej patelni lub dużego garnka z nieprzywierającym dnem rozgrzewamy olej. Wrzucamy warzywo i szklimy je na średnim ogniu. Dodajemy oczyszczone i pokrojone na mniejsze kawałki podgrzybki.
Gdy płyn, który z nich się wydobędzie, odparuje, wsypujemy suchy ryż. Podsmażamy całość, aż ziarna staną się szkliste i przezroczyste. Wtedy wlewamy wino i podgrzewamy na większym ogniu przez 2-3 minuty, mieszając, by alkohol odparował.
Następnie dodajemy tyle podgrzanego bulionu, ile potrzeba, by przykryć całą zawartość patelni. Gotujemy do czasu, aż bulion zostanie wchłonięty przez ryż, od czasu do czasu mieszając, by uwolnić skrobię z ryżu. Wlewamy kolejną odpowiednio dużą porcję aromatycznego płynu.
Wspomniane czynności powtarzamy, aż do wyczerpania bulionu. Proces gotowania powinien odbywać się na niewielkim ogniu i zająć w sumie około 18-20 minut. Po tym czasie zarówno podgrzybki, jak i ryż będą już odpowiednio miękkie. Wtedy danie łączymy ze startym serem żółtymi oraz posiekaną natką pietruszki.
Doprawiamy obficie świeżo zmielonym pieprzem. Dodajemy też tymianek, by jeszcze lepiej podkreślić smak grzybów. Można dodatkowo wmieszać 3 łyżki masła klarowanego dla bardziej bogatej konsystencji. Ryż z podgrzybkami podajemy na ciepło, bezpośrednio po przyrządzeniu. Smacznego.
Na naszej stronie znajdziecie więcej przepisów na dania z grzybami. Szczególnie polecamy bigos staropolski oraz prosty, ale niezwykle smaczny sos kurkowy. Jest idealny zarówno do makaronu, jak i do klusek śląskich.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Siostra Anastazja zdradziła, jak kisi kapustę. Ma pewność, że zawsze wyjdzie doskonała
Babcia Teresa zdradziła swój sposób na soczyste kotlety mielone. Nawet ich nie panieruje
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama