Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Co zrobić, żeby kotlety mielone były miękkie i pulchne? Mamy garść praktycznych porad
Renata Materlińska
Renata Materlińska 19.04.2022 13:16

Co zrobić, żeby kotlety mielone były miękkie i pulchne? Mamy garść praktycznych porad

kotlety mielone
canva/YelenaYemchuk

Co zrobić, żeby kotlety mielone były miękkie i pulchne? Mamy dla was garść praktycznych porad, dzięki którym za każdym razem osiągniecie taki efekt. Pierwszym krokiem do osiągnięcia sukcesu jest wybór odpowiedniego mięsa — najlepsze jest mieszane, np. wieprzowe z dodatkiem wołowego lub cielęcego. Takie połączenie zapewni kotletom doskonały smak, miękkość i soczystość.

Kotlety mielone często goszczą na naszych stołach, bo są szybkie i proste do przygotowania. Na dodatek smakują całej rodzinie. Tradycyjnie podajemy je z gotowanymi ziemniakami, ale dobrym dodatkiem jest też kasza i ryż. Jeśli ktoś nie przepada za jarzynką z buraków, może do nich podać dowolną surówkę.

Co zrobić, żeby kotlety mielone były miękkie i pulchne?

Kotlety mielone można zrobić z różnych rodzajów mielonego mięsa. Świetnie nadaje się wieprzowina, wołowina, cielęcina, a także mięso drobiowe. Jednak najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kilku rodzajów mięs, np. chudej i wyrazistej w smaku wołowiny i tłuściejszej wieprzowiny. Dzięki temu kotlety będą soczyste i pełne smaku.

Jeśli zaś użyjecie wyłącznie chudego mięsa, np. wołowego, cielęcego, kotlety wyjdą suche i twarde jak podeszwa. Tłuszcz jest w nich potrzebny, po to, by dodać im soczystości, miękkości i smaku. Dobrze jest więc na dwie części chudego mięsa, dodać jedną tłustego. Jeśli chodzi o wieprzowinę, na kotlety najlepsza jest mielona łopatka, karkówka, biodrówka oraz szynka.

Ważnym spulchniaczem masy na mielone kotlety jest pieczywo. Zwykle jest to czerstwa bułka, którą wcześniej trzeba namoczyć w mleku, bulionie lub wodzie. Po odciśnięciu bułkę dodaje się do mięsa i całość dokładnie wyrabia. Bułka dodaje kotletom lekkości i sprawia, że nie wychodzą zwarte i suche, a także nie rozpadają się w czasie smażenia.

Co jeszcze wpływa na puszystość kotletów?

Spoiwem w kotletach mielonych jest zwykle jajko. To ono w czasie smażenia ścina się jako pierwsze i dzięki niemu kotlety się nie rozpadają. Jednak dodatek jajka nie zawsze jest konieczny. Można je zastąpić np. kaszą manną lub gotowanymi ziemniakami.

Dla zwiększenia puszystości kotletów do mięsnej masy można też dodać starte warzywa, np. marchewkę, cukinię. Zapobiegają one zlepianiu się mięsa w twardą kulę i zwiększają soczystość kotletów.

Na to, czy masa na kotlety jest zwarta, duży wpływ ma dobre jej wyrobienie. By to sobie ułatwić i sprawić, że kotlety będą bardziej soczyste, warto do niej dodać trochę zimnej wody.

Na miękkość i pulchność kotletów wpływa też smażenie. Najlepiej smażyć je na sporej ilości dobrze rozgrzanego tłuszczu. Najpierw rumienimy kotlety z dwóch stron na większym ogniu, po czym zmniejszamy ogień i dosmażamy je przez kilka minut, by doszły też w środku.

W naszym serwisie znajdziecie też przepis na kotlety mielone z płatkami owsianymi, a także na kotlety mielone z cytrynową nutą.

mięso mielone
mięso mielone

Źródło zdjęcia: canva/YelenaYemchuk

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: smaker, mamadu