Czy można robić gołąbki z młodej kapusty? Pani Mariola radzi wyłożyć dno garnka liśćmi
Gołąbki są lubianym przez wielu smakoszy specjałem. Warto je przyrządzić z młodej kapusty, która jest niezwykle miękka i aromatyczna. Drobniejsze liście warzywa doskonale sprawdzą się do zabezpieczenia dania przed przywieraniem. Prosty patent Marioli sprawi, że posiłek zachwyci najbardziej wybrednych. Spróbujecie?
Gołąbki z młodej kapusty przygotujemy z dodatkiem mięsa i ryżu, czyli z farszem, który chyba najczęściej gości w tym daniu. Delikatne i pyszne kapuściane zawijasy zalejemy smakowitym sosem pomidorowym. Nikt się nie oprze tak aromatycznej i pełnej smaku kompozycji.
Przepis na smakowite gołąbki Marioli
Składniki na gołąbki:
2 większe główki młodej kapusty
1 kg mielonego mięsa wieprzowego, najlepiej z łopatki
600 g nieugotowanego ryżu
3 średniej wielkości cebule
6 ząbków czosnku
1 płaska łyżeczka słodkiej papryki (opcjonalnie)
olej rzepakowy do smażenia
sól i pieprz w ilości do smaku
Składniki na sos:
500-700 ml bulionu warzywnego
100 g gęstego przecieru pomidorowego (lub więcej)
sól i pieprz w ilości do smaku
1 łyżka mąki pszennej (opcjonalnie)
Przygotowanie gołąbków Marioli:
Ryż starannie płuczemy chłodną wodą. Gotujemy go do miękkości w osolonych wrzątku, odcedzamy, a rozdzielone od siebie ziarna studzimy. Cebule obieramy z łupiny i siekamy. Na większej patelni rozgrzewamy olej i szklimy na nim warzywo, w międzyczasie soląc je.
Do chłodnego ryżu dodajemy mięso mielone, dodajemy podsmażoną cebulę i starannie łączymy składniki. Doprawiamy słodką papryką, solą, pieprzem oraz przeciśniętym przez praskę czosnkiem.
Z główek kapusty wycinamy głąby. Parzymy je osobno w osolonym wrzątku, początkowo umieszczając warzywo głąbem do dołu. Gdy liście zaczną odchodzić, przenosimy je na talerz i studzimy.
Formujemy gołąbki, wypełniając większe, pozbawione dziur kapuściane liście 2-3 łyżkami farszu — zależnie od wielkości. Na dnie większego garnka umieszczamy mniejsze sztuki oraz te, które uszkodziły się podczas parzenia. Taka warstwa sprawi, że danie nie przywrze do naczynia.
Układamy gołąbki i zalewamy je przyrządzonym według zamieszczonej niżej instrukcji. Dusimy około godziny. Podajemy bez dodatków lub polane zagęszczonym płynem z garnka. Smacznego.
Przygotowanie sosu:
Bulion wlewamy do większego garnka. Dodajemy porcję pomidorowego przecieru. Całość delikatnie solimy. Wsypujemy też nieco pieprzu i cukru. Sos zagotowujemy i wlewamy go do garnka z gołąbkami. Po przyrządzeniu dania można go zagęścić mąką i podać razem z faszerowaną kapustą.
Po inne smakowite pomysły na gołąbki zajrzyjcie na naszą stronę. Znajdziecie tam wyborną jarską wersję z 1910 roku, a także sycący wegetariański specjał z czerwoną soczewicą, serem i ziemniakami.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Kotlety jajeczno- ziemniaczane były hitem w PRL-u. Pyszny obiad za grosze
Przepyszny, puszysty sernik zrobisz w chwilę. Potrzebujesz tylko 3 składników
Tylko chwila i gotowe. Lekkie jak obłok ciasto czereśniowe jest hitem lata
Źródło: YT/Kuchnia Marioli