Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy podsmażać mięso mielone na gołąbki? Zdziwicie się, jak ludzie robią to danie
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 22.07.2024 18:40

Czy podsmażać mięso mielone na gołąbki? Zdziwicie się, jak ludzie robią to danie

gołąbki sposoby
Fot. Canva/@wsmahar

Gołąbki kochamy wszyscy. Jednak każdy z nas robi je zupełnie inaczej. Jedni jedzą je polane sosem pomidorowym, drudzy bez. Niektórzy podsmażają mięso, a inni nie. Jak powinno się robić?

Krótka historia gołąbków

Wydawałoby się, że gołąbki są w Polsce od zawsze. Jednak po raz pierwszy pojawiły się w Ukrainie w XIX wieku pod nazwą hołubci. Na początku było to danie biedoty i stanowiło alternatywę dla dania, które podawano na dworach. Bogaci mogli sobie pozwolić na prawdziwe faszerowane gołębie, zawijane w liście kapusty. Ci biedniejsi zadowalali się gołąbkami w tej postaci, którą znamy dzisiaj. Całość zawijano w kapustę, ponieważ w tej części Europy była ona łatwo dostępna i tania w hodowli.

kapusta.jpg
Canva/@ulleo
Tak schabowe robią w barach mlecznych. Kotlet na cały talerz, wystarczy że to zrobisz

Jak robi się gołąbki?

Smak tradycyjnych gołąbków zna większość z nas, ale przepisy różnią się między sobą.

Składniki:

  • 800 g mielonej łopatki wieprzowej
  • 150 g ryżu
  • 1 główka kapusty włoskiej lub białej
  • 1 duża cebula
  • 1,5 litra rosołu lub bulionu
  • 60 ml oleju
  • 500 g przecieru pomidorowego
  • 10 g czerwonej słodkiej papryki
  • sól
  • pieprz 

Zacznij od ugotowania ryżu. Następnie do dużej miski włóż zmielone mięso i dodaj do niego ostudzony ryż. Cebulę obierz, umyj, a potem posiekaj w drobną kosteczkę i dorzuć do miski. Dodaj przyprawy i całość dokładnie wymieszaj na jednolitą masę. Odstaw do lodówki, aby przyprawy dokładnie weszły w mięso.

Do dużego garnka wlej wodę i zagotuj. Oczekując na wodę, odetnij głąb kapusty. Po zagotowaniu się wody włóż do garnka kapustę od strony odciętego głąbu. Gotuj przez 10 minut na małym ogniu. Następnie wyciągnij kapustę, ostudź i dopiero wtedy zacznij rozbierać jej liście.

Z mięsa uformuj podłużne kotlety. Ułóż na liście i zawijaj jak krokiety. Do garnka wlej bulion, ułóż gołąbki i gotuj przez około godzinę, do czasu zmięknięcia kapusty. Po tym czasie wyciągnij gołąbki, a do bulionu dodaj przecier pomidorowy, przyprawy i gotuj na małym ogniu do zagęszczenia, od czasu do czasu mieszając. Na koniec zalej sosem gołąbki.

Podsmażać mięso, czy nie podsmażać?

Niedawno na jednym z internetowych forów kulinarnym zawrzało. Kiedy jedna z użytkowniczek zapytała, czy mięso do gołąbków należy wcześniej podsmażyć, czy nie w komentarzach rozpoczęła się żywa dyskusja.

Tak, zawsze podsmażam z cebulką. A ryż poprawnie ugotowany i wymieszany z podsmażonym mięsem nigdy nie będzie suchy. Dla mnie gołąbki z surowym mięsem są niesmaczne - napisała w komentarzu Pani Beata.

Fani gołąbków jak widać, dzielą się na tych, którzy mięso wcześniej podsmażają, ale też na tych, którzy twierdzą, że z surowym mięsem są o niebo lepsze.

Surowe mięso podbija smak gołąbków. Są o wiele lepsze - odpowiedziała Pani Krystyna.

Komentarze wskazują, że opinie są podzielone. Nie nam jednak oceniać, czy gołąbki z wcześniej podsmażonym lub niepodsmażonym mięsem są lepsze. Najważniejsze, żeby robić je tak, jak ci smakują. Sprawdź, także co sypać do kawy, aby schudnąć  oraz jaki składnik w surówce z kapusty zadziwia.

gołąbki na talerzu.jpg
Canva/@Dar1930