Dodaj do kapusty. Wystarczy odrobina, a będzie smaczniejsza i o wiele lżejsza dla żołądka
Niektórym ta przyprawa w zasmażanej kapuście wyda się oczywista. Inni jednak będą zaskoczeni. Warto pamiętać o jednym ważnym elemencie przepisu na zasmażaną kapustę, dzięki któremu nasz żołądek o wiele łatwiej sobie z nią poradzi.
Zasmażana kapusta z kminkiem
Z punktu widzenia naszej diety kapustę oceniamy dość niejednoznacznie. Z jednej strony warto na nią spojrzeć łagodnym okiem. To warzywo dość bogate w białko, a przede wszystkim niezwykle niskokaloryczne. Biorąc pod uwagę, jak bardzo jest sycąca, jest świetnym dodatkiem, a czasem podstawą, w diecie redukcyjnej.
Z drugiej jednak strony działa wzdymająco i powoduje problemy trawienne. Z tym problemem radzimy sobie jednak, dodając do kapusty kminek. Ta przyprawa o specyficznym smaku używana jest od wieków jako sposób na ułatwienie trawienia. Badania naukowe dowodzą zaś, że intuicja naszych przodków była słuszna. Olejki zawarte w kminku są świetnym sposobem na niestrawność, rozluźniają bowiem tkankę mięśniową przewodu pokarmowego.
Upiekłem na próbę ciasto z pomidorów z puszki. Jest tak pyszne, że zrobię je na świętaZasmażana kapusta na obiad
Nie należy przy tym zapominać, że choć kapusta ma charakterystyczny smak, za który ją lubimy, podbicie tego smaku wyrazistym kminkiem z pewnością jej nie zaszkodzi. Taka zasmażana kapusta to doskonały zastrzyk błonnika, bez którego nie powinien się obyć żaden obiad.
Składniki
- 1 główka białej kapusty
- 1 płaska łyżka mąki
- 1 łyżka kminku
- 1 łyżka masła
- 1 łyżka octu jabłkowego lub winnego
- Sól, pieprz
Zobacz też: Tu zrobią jeden z największych Bali Sylwestrowych. Nie możesz tego przegapić
Smażona kapusta
Kapustę czyścimy, odrzucając zewnętrzne liście. Szatkujemy ją drobno i wrzucamy do garnka. Przyprawiamy solą, zalewamy połową szklanki zimnej wody i gotujemy do miękkości.
Kapustę odcedzamy, zachowując nieco wody. W misce mieszamy ją z solą i pieprzem. W garnku rozpuszczamy masło. Kiedy przestanie się pienić, dodajemy mąkę i zasmażamy do zrumienienia. Dodajemy wodę spod kapusty, przyprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy przez 2-3 minuty.
Zasmażkę przelewamy do kapusty, mieszamy, doprawiamy do smaku solą, pieprzem i kminkiem. Przenosimy z powrotem do garnka, podgrzewamy przez minutę, a następnie pod przykryciem przy wyłączonym palniku pozwalamy odpocząć przez kilka minut.
Wypróbuj też przepisy na mięso marynowane w herbacie i malinową chmurkę.