Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Dodaj to do ciasta na naleśniki oprócz mleka. Z tym przepisem zawsze się udają
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 02.05.2024 14:38

Dodaj to do ciasta na naleśniki oprócz mleka. Z tym przepisem zawsze się udają

naleśniki na kupce
fot. Canva

Przepisów na naleśniki może być mnóstwo – od tych z dodatkiem odrobiny proszku do pieczenia po najbardziej przaśne, złożone z mąki, jajka i wody. Dodatek produktów mlecznych pojawia się także często. Nie zawsze jednak chodzi tylko o mleko.

Naleśniki na śmietanie

Gospodynie często dodają mleka do naleśników i mają ku temu dobre powody. Mleko dobrze sprawdza się jako czynnik równomiernie rozprowadzający cukry w cieście na naleśniki. Dzięki niemu gotowe, usmażone już placki osiągają zwartą, mocną strukturę.

Niektórzy jednak do ciasta naleśnikowego dodają także śmietany. Czy przemawiają za tym podobne racje? Tak i nie. Jak każdy produkt nabiałowy, śmietana czyni ciasto bardziej jedwabistym i równomiernie rozprowadzonym. Ma jednak jeszcze jedno działanie. Ciasto śmietanowe da się ubić na bardziej puszystą masę. Dzięki niej naleśniki będą bardziej „gąbczaste”.

stosik naleśników
fot. Canva
Żadne pierogi ruskie, jest 100 razy lepszy patent. Cały sekret tkwi w farszu

Łatwy przepis na naleśniki

W tym przepisie proponujemy naleśniki na kwaśnej śmietanie, najlepiej 18-procentowej. Można też użyć słodkiej śmietany, która w sklepach dostępna jest w wariancie 30 i 36 proc. Słodka śmietana łatwiej się ubija, kwaśna natomiast – zaszczepiona bakteriami – doda ciastu wilgotności bez rozrzedzania go.

Składniki

  • 1 szklanka mąki pszennej
  • 1 szklanka mleka
  • ¾ szklanki śmietany 18%
  • 2 jajka
  • 30 ml oleju
  • Opcjonalnie: odrobina cukru
  • Sól do smaku, masło klarowane do smażenia

Naleśniki z ciasta śmietanowego

Ciasto na naleśniki ubijamy w dużej misce – kolejność dodawania składników nie ma znaczenia. Warto jednak ostrożnie dodawać mleko, by w razie potrzeby ograniczyć jego ilość. Dobrze ubite ciasto musi być dość napowietrzone, ale musi mieć konsystencję dobrą do wylania na patelnię i usmażenia.

Naleśniki smażymy na cienkiej patelni posmarowanej masłem klarowanym. Przed smażeniem każdego naleśnika grudką masła smarujemy patelnię, tylko tyle, by nie była sucha. Pierwszy naleśnik mozna usmażyć mniejszy, na spróbowanie, czy nie jest za mało słony.

Wypróbuj też przepis na prosty obiad jednogarnkowy i sposób na gorzkie szparagi.

faszerowane naleśniki
fot. Canva