Jak ugotować domowy krupnik?
Krupnik to jedna z tych tradycyjnych, polskich zup, którą możemy jeść często i bez narzekania. Mnogość składników, które zawiera sprawia, że trudno się nią znudzić. Zwłaszcza że za każdym razem ma szansę smakować nieco inaczej. Zobaczcie jak ugotować domowy krupnik.
Krupnik gotuje się na wywarze mięsnym, bo to właśnie on nadaje zupie smaku i pożywności. Tradycyjnie używa się mięsa wieprzowego, ale jeśli przygotować nieco lżejszą wersję tej zupy możemy sięgnąć po skrzydło indycze czy kawałek kurczaka.
Inne, niezbędne składniki krupniku to warzywa. Te tradycyjne, korzeniowe, czyli marchewka, pietruszka i ziemniak oraz nieodzowna cebula. Dopełnieniem całości jest kasza jęczmienna. Może być mazurska, wiejska czy perłowa. Zależy jaką grubość kaszy preferujecie.
Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jak ugotować domowy krupnik?
Składniki:
1 porcja rosołowa lub ćwiartka kurczaka
2 l wody
1 cebulka
1 listek laurowy
po 3 ziarna ziela angielskiego i czarnego pieprzu
1 marchewka
1 pietruszka
1/2 szklanki kaszy jęczmiennej
4 ziemniaki
1 łyżka masła
sól, pieprz
koperek
Przygotowanie domowego krupniku
Mięso zalej zimną wodą, gotuj na niedużym ogniu, aż zawrze. Wtedy zdejmij szumowinę. Do wywaru dodaj trochę soli, listek laurowy, ziarna ziela i pieprzu. Gotuj ok. 20 minut.
Cebulę, marchewkę i pietruszkę obierz, pokrój w niedużą kostkę. Kaszę opłucz, dodaj do wywaru razem z warzywami. Gotuj ok. 15 minut.
Ziemniaki obierz, opłucz, pokrój w większą kostkę. Dodaj do zupy, gotuj do czasu, aż wszystkie składniki będą miękkie.
Zupę dopraw do smaku solą i pieprzem, dodaj do niej masło, gotuj 2 minuty. Dodaj posiekany koperek, wymieszaj. Smacznego!
Źródło zdjęcia: canva/sommail
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: kwestiasmaku