Jak zrobić pyszną karpatkę? Idealne góry i doliny są gwarancją sukcesu ciasta
Karpatka jest kultowym deserem z kremem. Ciasto charakteryzujące się bogatą w góry i doliny strukturą jest niesamowicie smaczne i efektowne. Przygotowanie go w domu jest proste, a składniki wcale nie są trudne do zdobycia. Spróbujecie?
Domowa karpatka z pysznym kremem budyniowym zachwyci gości. Pięknie prezentujący się deser o delikatnej strukturze będzie wprost rozpływał się w ustach, jeśli tylko zadbacie o to, by dobrze połączyć składniki obu mas. Jeśli zajdzie konieczność, warto posłużyć się blenderem, który rozbije wszelkie grudki. Ciasto wyjdzie znakomicie.
Przepis na znakomitą karpatkę
Składniki na ciasto:
5 dużych jaj
1 łyżeczka proszku do pieczenia
125 g masła lub margaryny
170 g mąki pszennej
250 ml wody
Składniki na krem:
4 duże jaja
165 g cukru
65 g mąki pszennej
130 g mąki ziemniaczanej
125 g masła lub margaryny
700 ml mleka lub napoju sojowego
kilka kropel esencji waniliowej
Jak zrobić doskonałą karpatkę? Znamy niezawodny przepis
Masło lub margarynę topimy w rondlu. Wlewamy wodę i zagotowujemy. Wsypujemy mąkę, jednocześnie energicznie mieszając składniki do uzyskania konsystencji zbliżonej do te charakteryzującej ziemniaczane purée. Zdejmujemy z ognia i studzimy.
Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 180 stopni Celsjusza. Do chłodnej masy dodajemy proszek do pieczenia, mieszamy i stopniowo wbijamy jaja. Połowę ciasta przenosimy do natłuszczonej lub wyłożonej papierem do pieczenia formy o wymiarach 32 cm x 23 cm, kształtując brzegi, tak aby powstały niewysokie ranty.
Pieczemy przez 25 minut, po czym wyjmujemy z piekarnika i studzimy. Podobnie przygotowujemy druga część ciasta. Na spodzie z rantami układamy przygotowany według poniższego przepisu krem i przykrywamy do drugą porcją ciasta. Karpatkę podajemy po schłodzeniu, posypaną cukrem pudrem.
Jak zrobić krem do karpatki?
Pół litra mleka lub napoju sojowego podgrzewamy wraz z cukrem i masłem lub margaryną, do rozpuszczenia słodzika. Pozostałe 200 ml płynu łączymy z obiema mąkami, esencją waniliową oraz jajkami, a następnie przenosimy mieszaninę do ciepłego płynu w garnku, energicznie całość mieszając, by nie powstały grudki. Gotujemy do uzyskania konsystencji budyniu.
Na naszej stronie znajdziecie przepisy na inne kultowe przysmaki. Szczególnie polecamy patent na ciasto zebra. Być może skusi was też prosty blok czekoladowy, niewymagający pieczenia.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Nikt nie robi takich śledzi jak siostry benedyktynki. Klasztorny patent wyróżnia się smakiem
Placki ziemniaczane przywierają do patelni? Wszystko przez za małą ilość tego składnika
Czy neo-angin działa antyseptycznie i łagodzi ból gardła? - Reklama