Najgorszy dodatek do owsianki. Przez niego waga leci w górę
Jedni lubią ją na słodko, inni na słono. Wszyscy jednak powinni się zgadzać – owsianka to jeden z najlepszych sposobów na dobry początek dnia. Należy tylko uważać, jakie wybieramy do niej dodatki.
Zdrowa owsianka na śniadanie
W wielkiej wojnie o to, jaki rodzaj dań jest najlepszy na śniadanie, owsianka radzi sobie doskonale. Nie ma za sobą wsparcia wielkiego lobby producentów płatków, nie jest też gwiazdą dla miłośników rzeczy treściwych, jak jajka na boczku. Jednak murem stoją za nią autorytety – specjaliści od diety i żywienia.
Nie ma w tym nic dziwnego. Owsianka jest prawdopodobnie jednym z najlepszych sposobów na dobry początek dnia. Chodzi tu o jej właściwości odżywcze i zdrowotne.
Kroję cukinię i wkładam do słoików. Dzięki specjalnej zalewie smakuje jak borowikiNajlepsze pożywienie w porze śniadania
Nie wiadomo tu wręcz, od czego zacząć wymieniać zdrowotne właściwości owsianki. Płatki owsiane są najlepszym w zbożowym świecie źródłem błonnika. Nasz organizm więc doskonale je trawi – nie powodują skoku insuliny po posiłku i zapewniają trwałe poczucie sytości. Dodajmy do tego witaminy i mikroelementy – wszystko to sprawia, że owsianka to doskonały sposób na wsparcie diety.
Niestety, przyznajmy szczerze – widywało się bardziej apetyczne dania. Dlatego do masy z rozmiękczonych płatków owsianych chętnie dodajemy składniki poprawiające strukturę i smak dania. Nie wszystkie zaś dobrze jest dodawać.
Czego nie dodawać do owsianki
Różne postacie cukru, którymi wspomagamy smak naszej owsianki, są bardzo niewskazane w kombinacji z płatkami owsianymi. Dodanie produktu z tej kategorii – nie musi chodzić o czysty biały cukier – zmieni jej indeks glikemiczny. Oznacza to, że śniadanie takie nie będzie tak dobrze przyswajało się w naszym organizmie, jak byśmy sobie tego życzyli.
Pomijamy więc białe cukry, syropy, słodzone dżemy, gotowe czekolady (chyba że naprawdę gorzką) czy owocowe jogurty (te też bywają wypakowane glukozą i fruktozą. Co dajemy w zamian? Można skusić się na świeże owoce. Dobrze jest do owsianki dodać trochę orzechów. Miłośników masła orzechowego ucieszyć może ten dodatek do owsianki. Wspomagajmy się też cynamonem lub kakao. Ze słodzików zaś – te o niższym indeksie glikemicznym, jak np. syrop z agawy czy daktylowy.
Spróbuj swoich sił w teście na znajomość kuchni PRL i poznaj sposoby na przechowywanie chleba.