Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Nie wyrzucaj skórek arbuza. Zrobisz z nich jesienny przysmak
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 11.09.2024 08:46

Nie wyrzucaj skórek arbuza. Zrobisz z nich jesienny przysmak

krojenie arbuza
Fot. Shutter/Brianna Honey Photos

Z tym przepisem wprost opłaca się nie dojadać arbuza do końca. Mniej słodkie części razem z zielonym pancerzem zmieniają się w niezwykły dżem. Odpowiednio zagęszczony sos będzie doskonałym smarowidłem i dodatkiem do deserów.

Dżem z arbuza

O ile jest jakaś zła strona arbuza, to ta, że przydźwigawszy do domu pięć kilogramów tego pysznego owocu, wynosimy następnie na śmietnik kilogram obierek. Dlatego ludzie dwoją się i troją by wymyślić, co począć z takimi łupinami. Sposobów jest kilka.

Coraz większą popularnością cieszy się kiszenie łupin arbuza. Przetwory takie przypominają nieco ogórki kiszone. Nic zresztą dziwnego, bo owoce te to dość bliscy krewniacy. Arbuz może mieć jednak więcej obliczy, a jedno z nich daje ten ciekawy przepis.

łupiny arbuza

Przenigdy nie jedz takiej dyni. Jest toksyczna

Jak wykorzystać skórki z arbuza

By przygotować dżem arbuzowy, potrzebujemy skórek z pewną ilością czerwonego miąższu. Do sałatek czy na lekką przekąskę możemy więc wykorzystać najsłodszy środek owocu, a jego brzegi przerobić na takie smarowidło.

Składniki

  • skórki z arbuza
  • 5-6 goździków
  • 50 ml soku z cytryny
  • 120-250 g cukru na kilogram, do smaku (można zastąpić ksylitolem w takich samych proporcjach)

Arbuz w płynie

Skórki z arbuza kroimy na mniejsze kawałki, by łatwo było usunąć z nich skórę. Tę odkrawamy na grubość 1-2 mm. Pozostałe zielono-czerwone części owocu kroimy w kostkę.

Arbuza wrzucamy do rondelka i dusimy na wolnym ogniu. Dodajemy goździki i sok z cytryny. Do duszącego się arbuza dodajemy cukier. Słodzimy ostrożnie, do smaku, by zrównoważyć kwasowość i cierpkość.

Arbuza przykrywamy i dusimy na wolnym ogniu do całkowitego rozpadnięcia się. Następnie odkrywamy i redukujemy go do pożądanej gęstości. Przetwory zamykamy w wyparzone słoiki. Do przechowywania na zimę pasteryzujemy przez 15 minut.

Wypróbuj też przepisy na naleśniki Roberta Makłowicza i sałatkę królewską.

dżem z arbuza