Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Niedawno zamiast mielonych zrobiłem takie kotlety. Nigdy bym nie pomyślał o tym mięsie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.04.2024 17:26

Niedawno zamiast mielonych zrobiłem takie kotlety. Nigdy bym nie pomyślał o tym mięsie

mielone z wątróbki
fot. youtube.com/-yummy-

Pyszne, mięsne i bogate w składniki odżywcze kotlety za grosze? Tak, z tym przepisem to możliwe. Sekretem jest zamiana tradycyjnego mielonego na jeden łatwo dostępny składnik.

Kotlety mielone z wątróbki

Wątróbka to wścibska młodsza siostra rozmaitych dostępnych w sklepach mięs. Potrafi wcisnąć się w dosłownie każdy przepis, a wszędzie znajduje poklask i uznanie. Nic dziwnego zresztą – jest świetnym zamiennikiem mięs w wielu potrawach.

Wiemy, że można dodać wątróbkę do kotletów mielonych, by rozluźnić ich strukturę. Okazuje się jednak, że można też w całości zastąpić nią mięso. W smaku efekt jest doskonały – masa ma aksamitną konsystencję i wyraźny mięsny smak. Co najwyżej przygotowanie to praca dla osób o mocnych nerwach – siekanie wątróbki wielu może wydać się czynnością mało apetyczną.

siekanie wątróbki
fot. youtube.com/-yummy-
Wygląda jak jarzynowa, a smakuje jeszcze lepiej. Bez tej sałatki nie ma u mnie grilla

Kotlety z wątróbki

Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z kanału Yummy. Autorzy przygotowują tam kotlety z wątróbki wołowej. W Polsce najpopularniejsza jest jednak drobiowa i to właśnie takiej używamy w naszym przepisie.

Składniki

  • 800 g wątróbki drobiowej
  • 1 duża cebula
  • 1 jajko
  • 2 kopiaste łyżki mąki
  • Sól, pieprz, olej do smażenia

Podroby zamiast mięsa

Wątróbkę czyścimy i dokładnie płuczemy. Po osuszeniu wykładamy ją na deskę do krojenia i dokładnie siekamy na drobniutko. Cebulę miksujemy w blenderze albo ścieramy na tarce o grubych okach. Aby utrzymać konsystencję kotletów, cebulę odciskamy z nadmiaru soku.

Do miski przekładamy wątróbkę i cebulę. Dodajemy jajko, mieszamy i zasypujemy mąką. Całość wyrabiamy na jednolitą masę, przyprawiając połową łyżeczki soli i łyżeczką pieprzu.

Na patelni rozgrzewamy olej. Kotleciki z wątróbki wykładamy delikatnie łyżką – masa jest dość luźna. Wątróbkę smażymy na małej mocy palnika, przykrywając pokrywką. Są gotowe, kiedy osiągną złocisty kolor.

Wypróbuj też przepis na panierowane filety z kurczaka i sprawdź się w quizie na znajomość polskiej kuchni.

masa na mielone z wątróbki
fot. youtube.com/-yummy-