Nietypowy smalczyk ze słodką niespodzianką w środku
Smalec jest rarytasem, po który chętnie sięga wielu smakoszy. Najczęściej jest serwowany wraz ze świeżym pieczywem i ogórkiem kiszonym. Dziś proponujemy wam dodanie do niego śliwki. Jej smak doskonale uzupełni aksamitne smarowidło. Skusicie się?
Zdradzaliśmy wam już sekret wegetariańskiego smalczyku i podpowiadaliśmy jak mięsny specjał przyrządzić z jabłkiem. Słodki owoc, który dorzucimy tym razem to śliwka. Nada ona smalczykowi wyjątkowo przyjemnego aromatu i sprawi, że smak stanie się bardziej delikatny.
Przepis na pyszny smalec ze śliwką węgierką
Składniki:
350 g słoniny
1 spora czerwona cebula
65 g śliwek węgierki
po pół łyżeczki świeżego tymianku i rozmarynu
sól i pieprz w ilości do smaku
Przygotowanie:
Cebulę obieramy i siekamy. Śliwki pozbawiamy pestek i kroimy w kostkę. Ze słoniny usuwamy skórę i kroimy ją w drobną kostkę. Następnie umieszczamy ją w rondelku i wytapiamy z niej tłuszcz, podgrzewając ją na małym ogniu.
Dodajemy cebulę i węgierki. Smażymy przez około 3 minuty, mieszając co jakiś czas. Wrzucamy listki tymianku i igiełki rozmarynu i podsmażymy jeszcze przez chwilę. Zdejmujemy z ognia, doprawiamy i starannie mieszamy.
Smalczyk przelewamy do ceramicznego naczynia lub słoika. Pozostawiamy go do całkowitego ostygnięcia. Podajemy ze świeżym chlebem. Smacznego.
Wskazówki:
Stygnący smalec warto od czasu do czasu przemieszać. Zagwarantuje to nam równomierne rozłożenie składników. W przeciwnym wypadku cebula i śliwki opadną na dno.
Jeśli lubicie, gdy w smalcu wyczuwalne są chrupiące skwarki, pokrójcie mięso na drobną kostkę. Osobom preferującym gładką konsystencję wyrobu polecamy zmielenie słoniny w maszynce do mięsa.
Poza sezonem na śliwki użyjcie owoców mrożonych. Wcześniej je rozmroźcie i dokładnie odsączcie.
źródło: canva/macroart
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Idealnie kruche i mięciutkie rogaliki od niezawodnej siostry Salomei
Genialna przekąska dla każdego: pieczarki faszerowane mięsem mielonym
Nieziemsko soczyste kotlety schabowe marynowane w coli i keczupie
źródło: mojegotowanie