Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Ogórki kiszone nie tylko na obiad. Zrobisz z nich pyszne śniadanie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 16.08.2024 09:17

Ogórki kiszone nie tylko na obiad. Zrobisz z nich pyszne śniadanie

siekanie ogórków kiszonych
Fot. Canva/radegb

Ogórki kiszone to produkt o wiele bardziej wszechstronny niż mogłoby się wydawać. Znając przepisy takie jak ten, z pewnością zechcesz zrobić w tym roku większe zapasy kiszonek. Z pewnością przydadzą się jesienią i zimą, kiedy sezon na świeże warzywa będziemy mieli za sobą.

Pasta z ogórków kiszonych

Pasta jajeczna to istotna część śniadaniowego stołu. To danie bardzo wszechstronne. Jajka są delikatne w smaku i pasta z nich może przyjmować różne charaktery, w zależności od dodatków, jakich użyjemy.

Użyjmy więc ogórków kiszonych. Ten nieoczekiwany w tym zestawieniu dodatek podkręca smak dania. A w odpowiedniej kompozycji pokazuje ono prawdziwy pazur.

pasta jajeczna ze szczypiorkiem

Zostawiła na blacie kuchennym surową pierś z kurczaka. Po chwili mięso zmieniło się w to

Pasta jajeczna z ogórkiem kiszonym

Ogórki kiszone, i w ogóle kiszonki, to niemożliwy do przecenienia składnik naszej diety. Zimą, kiedy świeże warzywa nie są przesadnie apetyczne, są za to przesadnie drogie, przetwory warzywne są dla nas doskonałym źródłem błonnika. A bakterie fermentacji mlekowej, które odpowiadają za kiszenie ogórków i nie tylko, to zimą podstawa odporności organizmu.

Składniki

  • 6 jajek na twardo
  • 3-4 dorodne ogórki kiszone
  • 1 czerwona cebula
  • 1 mały pęczek szczypiorku
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego
  • 1-2 cm startego chrzanu
  • Sól, pieprz

Ogórki kiszone na śniadanie

Jajka ugotowane na twardo rozdabniamy w miseczce widelcem. Cebulę siekamy drobno. By była delikatniejsza w smaku, można zalać ją odrobiną wrzątku. Można też macerować ją przez kilka-kilkanaście minut w wodzie spod ogórków. Zupełnie inny efekt osiągniemy dodając do jajek surową.

Ogórki przekrawamy wzdłuż na ćwiartki i wykrawamy gniazda nasienne. Twarde części kroimy w zapałkę, a następnie w milimetrową kostkę. Razem z cebulą dodajemy je do jajek i mieszamy.

W małej miseczce łączymy jogurt, posiekany szczypiorek i chrzan. Przyprawiamy solą i pieprzem. Mieszamy, a następnie łączymy z pastą jajeczną. Dokładnie rozprowadzamy i przed podaniem jeszcze raz przyprawiamy do smaku.

Wypróbuj też przepisy na sernik na zimno i sałatkę z pomidorów i cebuli według Strzelczyka.

pasta jajeczna z cateringu