Przepis babci na krupnik nie ma sobie równych. 1 krok jest dziś zupełnie pomijany, a on decyduje o jego smaku
Zupa, jaka jest krupnik, bezapelacyjnie jest jednym z tych najpopularniejszych w polskich domach. Duża ilość odpowiednich warzyw, połączona ze znajdującymi się i wysokiej jakości mięsem, z których wypływają, że nasze kubki smakowe eksplodują, a krupnik ostatecznie pojawi się na naszych stołach. Jeśli chcesz, aby twoja zupa pojawiła się z rozwiązaniem Babci, nie zapomnij o innych, co inni ludzie pomijają.
Krupnik, czyli zupa, którą pokochasz
Krupnik ma głęboki smak i jest bogaty w różnorodne dodatki, które nie tylko pozwalają się nim nasycić, ale także nadają mu niepowtarzalny aromat. Dla kogoś, kto po raz pierwszy próbuje tego dania, połączenie ziemniaków z kaszą może wydawać się nietypowe. Jednak wystarczy tylko jedna łyżka tej przepysznej zupy, aby nasze podniebienie poczuło się jak w niebie. Aby jeszcze bardziej udoskonalić jej smak, należy pamiętać o jednym kroku.
Krupnik, czyli królowa zup
Krokiem, który pomija wiele osób to oczywiście podsmażenie włoszczyzny. Nie jest to oczywiste, a jednak ma duży wpływ na smak.
Składniki:
- włoszczyzna
- masło
- 4 ziemniaki
- 90 g kaszy jęczmiennej
- 500 g mięsa drobiowego (można połączyć z mięsem wieprzowym, np. schabem lub
- żeberkami)
- cebula
- 2 litry wody
- sól
- pieprz
- kilka ziaren ziela angielskiego
- dwa liście laurowe
- posiekana natka pietruszki
Jak przygotować pyszny krupnik?
Kluczem do tego, aby smak zupy był mocno wyczuwalny, jest przesmażenie włoszczyzny. Niestety większość ludzi ten krok pomija, a to błąd.
Na palniku opalamy cebulę, a następnie mięso zalewamy wodą, dodając przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe oraz sól. Do gotującej się wody wrzucamy cebulkę. Po osiągnięciu wrzenia zmniejszamy ogień i gotujemy całość na małym ogniu przez około 30 minut, przykrywając naczynie.
Włoszczyznę z wyjątkiem pora kroimy drobno i smażymy na masełku, które wcześniej rozgrzaliśmy na gorącej patelni. Ten krok jest kluczem nie tylko do urozmaicenia smaku zupy, ale dzięki temu również uzyska bardziej złocisty i piękniejszy dla oka kolor. A więc wizualna wersja tego dania także zostanie wzbogacona.
W następnym kroku wsypujemy kaszę i gotujemy wszystko przez 15 minut. Następnie wrzucamy pokrojone ziemniaki i kontynuujemy gotowanie, aż staną się miękkie i gotowe do spożycia. Doprawiamy solą, jeśli to konieczne i pieprzem do smaku. Po ugotowaniu usuwamy liście laurowe oraz skórę i kości z mięsa. Krupnik podajemy najlepiej w głębokim talerzu, posypany świeżą natką pietruszki oraz chlebem.
Wypróbuj również przepis na zupę szczawiową.
Sprawdź, jakie mięso jest najlepsze do grochówki.
Źródło: Haps