Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przepis na kaszubski żuchel dostałem od znajomej. W przygotowaniu tej babki ziemniaczanej kluczowa jest 1 zasada
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 10.04.2024 15:13

Przepis na kaszubski żuchel dostałem od znajomej. W przygotowaniu tej babki ziemniaczanej kluczowa jest 1 zasada

żuchel
Fot. Canva/ucius

Żuchel, czyli kaszubska babka ziemniaczana, to niezwykle proste danie z ziemniaków. Jego podobne warianty występują w dużej części Polski, jednak to jest wyjątkowe. Musisz tylko przestrzegać jednego szczegółu. Wszystkie szczegóły znajdziesz poniżej.

Tradycyjny żuchel

Ziemniak to niezwykłe warzywo z kilku powodów, ale jednym z nich jest ten, że to bulwa o tysiącu obliczy. Kiedy tylko myślimy, że wiemy o nim już wszystko, zaraz pojawia się nowa potrawa, która burzy te nasze wyobrażenia. Pewnie dla wielu z nas takim daniem jest żuchel.

Ta kaszubska babka ziemniaczana znajduje się na liście produktów tradycyjnych, a jednak inne części Polski znają ją słabo, a często wcale. Oczywiście sam pomysł, by przygotować kartoflaka z tartych ziemniaków nie jest niczym charakterystycznym dla Kaszub, ale każda z takich regionalnych potraw ma swoją charakterystykę.

babka ziemniaczana w formie
fot. Canva
Henia robi najlepszą surówkę z ogórków. Nawet mizeria nie może się z nią równać

Babka ziemniaczana po kaszubsku

Kiedy zamierzamy przygotować babkę ziemniaczaną, koniecznie zwracajmy uwagę na rodzaj ziemniaków, których do niej używamy. Mają one być mączyste i zawierać niedużo wody. Oznacza to, że kierujemy się wskazówką na opakowaniu w rodzaju „ziemniaki do klusek”, typem kulinarnym (najlepiej B/C albo C) lub nazwą gatunku (najpopularniejsze to Cekin, Gracja, Lukrecja, Lady Caire, Mazur czy Melody).

Składniki

  • 2 kg mączystych ziemniaków
  • 250 g boczku
  • Łyżka masła
  • Sól

Pieczemy żuchel po kaszubsku

Obrane ziemniaki ścieramy na tarce o drobnych okach. Przekładamy je do sitka, najlepiej wyściełanego tetrową ściereczką. W ten sposób najłatwiej odcisnąć je z nadmiaru wody. 

Boczek kroimy w kostkę i wrzucamy na rozgrzaną suchą patelnię. Podsmażamy go, aż wytopi się z niego tłuszcz, a skwarki będą rumiane. Boczek lekko studzimy i przekładamy do miseczki razem z ziemniaczaną masą. Całość solimy i dokładnie mieszamy.

Wymieszaną masę przekładamy do blachy wysmarowanej masłem. Wyrównujemy wierzch drewnianą łyżką lub szpatułką, a następnie smarujemy rozpuszczonym masłem

Babkę ziemniaczaną pieczemy przez 1,5 godziny w 180 stopniach. Po upieczeniu można ją przez kilka dni odsmażać na maśle.

Wypróbuj też przepisy na kotlety po wiedeńsku i sernik bez pieczenia z dwóch składników.

porcjowana baba ziemniaczana
fot. Canva