Pyszny sposób na wykorzystanie głąba z kapusty
Po obrobieniu kapusty do gołąbków lub innych dań z jej udziałem zwykle pozostaje nam niewykorzystany głąb. Twardy środek warzywa nie jest mimo wszystko wart wyrzucenia - zawiera w sobie bowiem mnóstwo wartości odżywczych. Jednym z najlepszych sposobów na użycie go w kuchni, jest starcie go i zrobienie z niego placków.
Kapuściany głąb jest niedocenioną częścią kapusty, która przez wielu ludzi jest najbardziej znienawidzona. Nie zaleca się jednak utylizacji głąba, ponieważ jest całkowicie jadalny i zdrowy.
Aby twardy fragment kapusty stał się smaczny, należy zetrzeć go na tarce, wymieszać z ciastem i usmażyć w formie placków na tłuszczu. Chrupiące placki mają obłędny smak, które w połączeniu z ulubionym sosem, tworzą coś, czemu trudno odmówić.
Przepis na placki z głąba kapusty
Składniki:
głąb z 1 kapusty
1 jajko
4 łyżki mąki pszennej
1 cebula
sól
pieprz
olej
Zacznij od wycięcia głąba z kapusty, wbijając u jej nasady nóż i poruszając nim wokół głąba. Następnie zetrzyj go na tarce o dużych oczkach wprost do dużej miski. Zasyp go solą i odstaw na 15 minut.
Po tym czasie odciśnij starte warzywo z nadmiaru wody. Przesiej do kapusty mąkę, obierz i zetrzyj cebulę, wbij jajko oraz dopraw całość solą oraz świeżo mielonym czarnym pieprzem. Wymieszaj masę dokładnie.
Na patelni rozgrzej olej roślinny. Tłuszczu powinno być na tyle dużo, aby sięgał do połowy wysokości placków. Wykładaj na niego porcje ciasta, smaż z obu stron i przekładaj na ręczniki kuchenne, aby odciekły z nadmiaru tłuszczu. Podawaj ze śmietaną lub innym wytrawnym sosem. Smacznego.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Sprawdź ten artykuł, jeśli chcesz wiedzieć, jak zrobić cudowne placki z kukurydzy. Ten tekst wyjawia prosty przepis na chrupiące kotlety z kalafiora, idealne na obiad.
Źródło zdjęcia: canva/Janna Danilova, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
Zachwycająco wilgotne ciasto czekoladowe z tajnym składnikiem
Karkówka pieczona w rękawie w niezwykle intensywnej marynacie
Niesamowity przepis Ewy Wachowicz na gołąbki zalewane żurkiem
Źródło: shareinfo