Rozgrzewający kapuśniak Jaśka Kuronia to strzał w 10. W sam raz na jesienne chłody
Kapuśniak wraz z jego krewniaczką kwaśnicą należą do najbardziej popularnych polskich zup. Dlatego nigdy dość szperania w przepisach, co można zrobić, by przyrządzić je jeszcze lepiej. Z pomocą w tym zakresie przychodzi Jasiek Kuroń.
Rozgrzewający kapuśniak Kuronia
Jesień jak mało co kojarzy się z kapuśniakiem, a zupy jak mało co kojarzą się z nazwiskiem Kuroń. Dziedzic tego nazwiska Jan zaprezentował swoją interpretację klasycznego kapuśniaku. W tej wersji zupa jest tak rozgrzewająca, że nawet w najbardziej przejmujące jesienne chłody przepełnia od środka przyjemnym ciepłem.
Kapuśniak to kolejny przykład tego, jak bardzo Polacy kochają kwaśne zupy. Technicznie rzecz biorąc nie jest barszczem, ale – obok ogórkowej i szczawiowej – reprezentuje naszą tradycyjną sztukę przyrządzania jednogarnkowych posiłków z idealnie zbilansowanymi smakami umami i kwasowym.
Wlej odrobinę do gotującego się ryżu. Ziarna już się nie sklejąKapuśniak na jesień
Jasiek Kuroń, prezentując swoją wersję kapuśniaku, zachwala jego zestawienie z dobrym ciemnym pieczywem. Nie wszyscy doceniają jedzenie chleba z ziemniakami (które przecież znajdują się w kapuśniaku), ale w takiej postaci to danie posłuży za pełny, sycący obiad, który w dodatku łatwo podgrzać.
Składniki
- 400 g żeberek wieprzowych
- Opcjonalnie: 2 plastry boczku wędzonego
- 300 g kiszonej kapusty
- 3 ziemniaki
- 1 cebula
- 1 kawałek pora
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- 1 kawałek selera
- 2 ząbki czosnku
- Liście laurowe, ziele angielskie
- 1 łyżka majeranku
- ½ łyżeczki kminku
- Natka pietruszki do posypania
Rozgrzewająca zupa
Żeberka rozkrawamy między kośćmi. Nacieramy je solą i pieprzem. W garnku rozgrzewamy trochę tłuszczu i obsmażamy je, aż będą rumiane. Jeśli używamy boczku, możemy go też obsmażyć.
Cebulę i pora szatkujemy. Podsmażamy na patelni. Pod koniec smażenia dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek, a także majeranek i kminek. Warzywa zdejmujemy na miskę.
Marchewkę, pietruszkę i selera kroimy w półplasterki. Dodajemy je do żeberek. Zalewamy wodą, dodajemy także 2 liście laurowe i kilka ziaren ziela angielskiego. Nakrywamy i gotujemy na wolnym ogniu przez ok. 30 minut.
Ziemniaki obieramy i kroimy w kostkę. Dodajemy je do gotującego się wywaru i gotujemy przez kolejne 15 minut, aż będą miękkie.
Do garnka dodajemy cebulę i pora z patelni. Kapustę kiszoną szatkujemy i gotujemy przez dalsze 30 minut. Próbujemy na smak, przyprawiamy solą i pieprzem i podajemy z posiekaną natką pietruszki.
Wypróbuj też przepisy na dynię w occie i idealną zupę grzybową.
Źródło: kuron.com