Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Seromakowiec jest hitem w moim domu. Co roku piekę go na święta
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 16.12.2024 22:00

Seromakowiec jest hitem w moim domu. Co roku piekę go na święta

gotowy sernikomakowiec
fot. Shutterstock

Wszyscy, którzy na pytanie „sernik czy makowiec” odpowiadają „tak”, powinni wypróbować ten przepis. Masa makowa oraz serowa łączą się w nim nie tylko ze sobą, lecz także z kilkoma innymi atrakcyjnymi dodatkami. Całość jest pyszna w stylu „na bogato”.

Połączenie sernika z makowcem

Ktokolwiek wpadł na pomysł, by połączyć sernik i makowiec w jednej formie, z pewnością miał wiele rozumu. Nie dość, że realizując jeden przepis dostajemy podwójną korzyść. Dodatkowo połączenie masy z sera i tej z maku to zestawienie bliskie doskonałości.

Dobrze przygotowana masa serowa sernikomakowca jest kremowa i aksamitna, delikatna i słodkawo-waniliowa w smaku. Mak – przeciwnie, pokazuje więcej charakteru, nadaje deserowi teksturę, a na białym tle doskonale się wybija. Wreszcie – ciasto takie łączy zwolenników sernika i makowca, dając wytchnienie tym, którzy starają się spełnić oczekiwania jednych i drugich, ale jednocześnie nie napracować w kuchni przed świętami.

ciasto z lukrem
fot. Canva
Sanepid wziął się za świąteczny przysmak. Kontrole w sklepach i na bazarach w całym kraju

Sernikomakowiec na święta

Aby jeszcze przyspieszyć przygotowanie takiego ciasta, można użyć gotowej masy makowej z puszki. Wtedy łatwo jeszcze dodatkowo urozmaicić farsz łącząc jasny i ciemny mak przed nałożeniem na półkruchy spód. Jednak w naszym przepisie przygotowujemy masę z maku od zera, by zaspokoić nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Składniki

  • 1 kg białego sera z wiaderka
  • 140 g mąki
  • 320 g cukru
  • 4 szklanki maku
  • 40 g cukru pudru
  • 10 jajek + 3 żółtka
  • 1 łyżka śmietany 18%
  • 330 g masła
  • 100 g rodzynek
  • 1 opakowanie budyniu waniliowego
  • Opcjonalnie: aromat migdałowy
  • Lukier do dekoracji (1 szklanka cukru pudru i sok z cytryny lub pomarańczy)

Ciasto na święta

Przygotowanie ciasta na święta zaczynamy od spodu. Na stolnicę przesiewamy 140 g mąki i 40 g cukru pudru. Dodajemy 2 żółtka, 80 g zimnego masła i śmietanę. Składniki łączymy w mikserze lub siekamy i zagniatamy ręcznie. Gładkie ciasto owijamy folią spożywczą i odstawiamy do lodówki.

Mak i rodzynki, w osobnych miseczkach, zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na 10 minut. Następnie odcedzamy je, a mak dwukrotnie mielimy. W misce ubijamy 5 jajek i 140 g cukru na gładką, puszystą masę. Łączymy ją z makiem i rodzynkami. Dodajemy do smaku olejek migdałowy i delikatnie mieszamy.

5 białek ubijamy ze szczyptą soli na sztywną pianę. 6 żółtek rozcieramy z pozostałym cukrem na gładką masę. Dosypujemy budyń i dodajemy partiami ser z wiaderka, miksując po każdej części. Na końcu dodajemy pianę z białek i delikatnie mieszamy.

Piekarnik rozgrzewamy do 180 stopni. Ciasto wyjmujemy z lodówki po godzinie, wałkujemy tak, by przykryło powierzchnię formy i zapiekamy przez 10 minut. Po przestudzeniu wykładamy na nie masę makową, a następnie serową. Tę wyrównujemy po wierzchu.

Ciasto wstawiamy z powrotem do piekarnika – tym razem na ok. 70 minut. Po upieczeniu studzimy przy uchylonych drzwiczkach piekarnika, a kiedy do końca wystygnie – polewamy lukrem z soku cytrusowego i cukru pudru.

Wypróbuj też przepis na bezmięsne gołąbki i sprawdź porady dotyczące wyboru sera z wiaderka.

ciasto z polewą
fot. Canva