Nim zaczniesz smażyć frytki czy kotlety, musisz rozgrzać olej do temperatury ok. 180 st. C. Dzięki temu produkty usmażą się na chrupko, nie chłonąc zbyt dużo tłuszczu. W jaki sposób można jednak zmierzyć temperaturę oleju bez termometru? Jak się okazuje nietrudno ją sprawdzić.Najlepszym sprzętem do mierzenia temperatury jest oczywiście termometr. W domu mamy zwykle termometr lekarski i pokojowy, na kupno specjalnego do zastosowania w kuchni mało kto się decyduje. Na szczęście często da się bez niego obyć. Temperaturę oleju można bowiem sprawdzić na kilka innych sposobów.
W ostatnich miesiącach podwyżki nie mają końca. Rosnące ceny gazu, energii i paliw przekładają się na wzrost kosztów przedsiębiorców i na podwyżki między innymi cen żywności. Najbardziej podrożały tłuszcze, herbata, kawa, mięso, cukier i warzywa. Niestety mamy też smutne doniesienia o cenach chleba. Podwyżki cen mediów i paliw sprawiły, że tak naprawdę podrożało wszystko. Wszystkie branże są bowiem uzależnione od transportu, ogrzewania i energii elektrycznej. Podwyżki są mocno zauważalne w sektorze spożywczym. Tu na wysokość podwyżek wpływają jeszcze dodatkowo rosnące ceny nawozów, pogoda czy nieurodzaj.
Przygotowanie białej kiełbasy w domowych warunkach nie jest aż tak skomplikowane, jak może się wydawać. Kilka prostych zasad i staranność wystarczą, by mięso zamienić w ten tradycyjny specjał. Zdradzamy, na co zwrócić uwagę. Aromatyczna biała kiełbasa jest podstawowym składnikiem tradycyjnego żuru. Znakomicie smakuje przyrządzona na patelni lub zapieczona w piekarniku. Zróbcie ją w domu, a gwarantujemy, że będzie smaczniejsza niż wyrób kupiony w sklepie. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości mięso.
Pasty kanapkowe są szybkim w przygotowaniu i niezwykle wygodnym dodatkiem do chleba czy bułeczek. Dzięki nim w kilka chwil przygotujecie sycące śniadanie czy smaczną kolację. Połączcie serek z tuńczykiem i jajkami, a gwarantujemy, że zjecie więcej kanapek niż zazwyczaj. Zdradzaliśmy wam ostatnio pyszną recepturę na smarowidło z serka i suszonych pomidorów. Na naszej stronie znajdziecie także recepturę na smaczny smalczyk wegetariański. Tym razem proponujemy smaczne połączenie białego serka, jajek i tuńczyka. Ta klasyczna pasta, którą wielu smakoszy darzy sentymentem, posmakuje każdemu, kto jej spróbuje.
Pasztety są doskonałym dodatkiem do chleba. Kanapki z warzywnym smarowidłem sprawdzają się świetnie zarówno jako sycące śniadanie, jak i pyszna kolacja. Wypróbujcie przepis Ewy Wachowicz na wyborny pasztet z cukinią, a już nigdy nie wrócicie do jedzenia chleba z wędliną. Zdradzaliśmy wam już przepis na pyszny pasztet z kaszą pęczak oraz recepturę na pasztet z soczewicy i żurawiny. Tym razem proponujemy wam delikatny warzywny dodatek do kanapek na bazie cukinii z dodatkiem marchewki i aromatycznych przypraw. Kompozycja Ewy Wachowicz zachwyci was smakiem.
Znudziły wam się kanapki z serem i szynką? Mamy dla was rewelacyjną pastę do chleba, która odmieni wasze śniadania. Połączcie serek z suszonymi pomidorami i oliwkami, a smak naprawdę was zachwyci. Koniecznie spróbujcie tego rarytasu. Proponowaliśmy wam już pastę kanapkową z makreli i ogórka kiszonego oraz pyszny domowy smalec. Tym razem wracamy z przepisem, który zachwyci wegetarian. Kremowy serek kanapkowy nabierze wyjątkowego aromatu, gdy dodacie do niego suszonych pomidorów.
Kwas chlebowy jest dzisiaj dość zapomnianym napojem, choć jeszcze kilkanaście lat temu można było napić się go praktycznie wszędzie. Jeśli tęsknisz do jego smaku, niżej pokazujemy, jak zabrać się za jego przygotowanie. Gdy weźmiesz pierwszy łyk, od razu poczujesz ogromną ulgę - kwas chlebowy lepiej gasi pragnienie od Coca-coli. Kwas chlebowy jest prostym sposobem na wykorzystanie zleżałego chleba razowego, który w innym wypadku wylądowałby w koszu na śmieci. Po fermentacji uzyskuje się z niego pyszny i orzeźwiający napój, który ma dużo bąbelków i charakterystyczny smak. Oczywiście w sklepach dostępne są gotowe kwasy chlebowe, jednak często wypełnione są substancjami konserwującymi i inną chemią, dlatego zdrowiej i smaczniej jest wykonać go własnoręcznie. Z poniższym przepisem zadanie to nie będzie ani trochę skomplikowane czy męczące. Przepis na kwas chlebowySkładniki:1,5 kg chleba razowego5 l wody50 g drożdżykilka łyżek cukrugarść rodzynekZacznij od przygotowania chleba. Jeśli używasz świeżego bochenka, pokrój ko na kromki i podpiecz w piekarniku, aż stanie się suchy. Stary chleb (sprawdź, czy nie ma pleśni) wystarczy pokroić na mniejsze kawałki. Do dużego naczynia wsyp chleb, cukier i świeże pokruszone drożdże. Zalej całość przegotowaną i ostudzoną wodą. Dokładnie wymieszaj zawartość naczynie, przykryj je i odstaw w ciepłe i ciemne miejsce na około 3 dni. Po tym czasie odcedź napój od chleba przez sitko lub gazę do sera. Przelej kwas chlebowy do butelek, do każdej wrzuć po kilka rodzynek i szczelnie je zakręć. Tak przygotowany zakwas jest gotowy do picia i może być przechowywany w lodówce maksymalnie 10 dni. Masz ochotę na inne pyszne przepisy? Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić pyszny napój na bazie soku z cytryny. Ten tekst poświęcony został coraz większym cenom pieczywa w sklepach.Źródło zdjęcia: canva/SMarina, Getty Images Artykuły polecane przez Redakcję SmakoszyProsty sposób na idealne kluski śląskieAromatyczna i rozgrzewająca zupa pomidorowa z czerwoną soczewicąZachwycająca w smaku pasta do kanapek z kiszonych ogórkówŹródło: beszamel.se.plZapraszamy na nasz Instagram
Pieczywo kupowane jest przez nas praktycznie każdego dnia, dlatego z niepokojem patrzy się na obecne ceny chleba czy bułek. Niestety, jeśli ktoś oczekiwał pozytywnych zmian, nie mamy dobrych wieści. Portal money.pl skontaktowała się z Piekarnią Kuźmiuk w Lublinie - w czasie rozmowy właściciele mówią, że "tak się działać nie da".Pieczywo towarzyszy nam przy wielu posiłkach, choć najczęściej przygotowujemy przy jego pomocy kanapki. Przez dłuższy czas mogliśmy cieszyć się chlebami w stosunkowo niskiej cenie. Obecnie wszystko się zmienia. Prognozy cen gazu na nowy rok dla przedsiębiorców spowodowały, że wielu z nich zaczęło martwić się o swoje biznesy. Swoje dołożyły także podwyżki cen energii elektrycznej - te również są znacznie wyższe dla firm.
Mrozicie chleb, wkładając go do zamrażalnika w torebce foliowej? To duży błąd, który kosztować was może utratę tekstury pieczywa. Znamy sposób, dzięki któremu pieczywo wyjęte z zamrażalnika będzie tak delikatne i wilgotne, jak nigdy wcześniej. Spróbujcie koniecznie. Mrożenie jest doskonałym sposobem przechowywania wielu produktów, m.in. pierogów czy właśnie chleba. Zdradzaliśmy wam już jak poprawnie rozmrażać ten produkt. Wracamy z poradnikiem dotyczącym skutecznego zamrażania. Dzięki prostemu trikowi, chleb po rozmrożeniu będzie równie wilgotny i smaczny, jak gdybyśmy dopiero co go upiekli.
Chlebak jest prostym pojemnikiem do przechowywania pieczywa, który przedłuża świeżość bułek i chleba. By jednak pieczywo zachowywało swoje najlepsze walory, trzeba dbać o higienę tego pojemnika. Najważniejsza jest regularność. Każdy powinien pamiętać, by czyścić chlebak przynajmniej raz w tygodniu. W przeciwnym wypadku możemy sobie zaszkodzić.Chlebak ogranicza wysychanie chleba, chroni też pieczywo przed pleśnieniem. Choć tylko przechowujemy w nim pieczywo, to trzeba dbać o czystość tego pojemnika. Zwykle na jego dnie zbierają się okruszki, które należy systematycznie usuwać. Jednak największym zagrożeniem dla naszego zdrowia są pleśnie i bakterie, które mogą pojawić się wewnątrz chlebaka. Ich powstawaniu sprzyja wilgoć i ciepło unoszące się z ciepłego pieczywa.
Pajda ze smalcem jest rarytasem, który skusi niejednego smakosza. Zazwyczaj dla urozmaicenia smaku wyrobu, dodaje się jabłka, które nadaje mu przyjemnej słodyczy. W chłodne dni warto sięgnąć po kombinację gruszki i orzechów włoskich. Smalczyk będzie delikatny i chrupiący. Zdradzaliśmy już wcześniej przepis na ten specjał z dodatkiem słodkiego jabłka i majeranku. Podpowiadaliśmy też co zrobić, by i wegetarianie mogli cieszyć się niezwykłą konsystencją smalczyku. Tym razem proponujemy wam przyrządzenie wrzucenie do tego klasycznego rarytasu gruszki i prażonych orzechów włoskich. Urozmaicą zarówna jego smak, jak i teksturę.
Wigilijna kolacja już gotowa? Sprawdźcie jakie dania jada się w innych częściach Polski. Na południu kraju podaje się na przykład chleb z czosnkiem. Innym nietypowym zwyczajem jest też spożywanie opłatka z miodem kultywowane do dziś na Podhalu czy Lubelszczyźnie.W wielu rejonach wspomniane już dwa specjały pojawiały się równocześnie i to one — nie pierwsza gwiazdka — były sygnałem do startu uroczystej kolacji. Chleb pojawiał się na wigilijnych stołach z intencją, by nie zabrakło go również w kolejnym roku.Etnografowie przypuszczają też, że jabłko, które pojawiało się na wieczerzy, było symbolem stworzenia świata. Niektórzy są zdania, że to ono zapoczątkowało zwyczaj dzielenia się i po prostu zostało wyparte przez opłatek. Czym jeszcze zaskakują Polacy z różnych stron?
Święta są okazją, by skosztować tradycyjnych wypieków. A gdyby tak nieco urozmaicić ich przyrządzanie i sięgnąć po receptury odświeżające klasykę? Makowiec od Anny Lewandowskiej przygotujecie szybko i sprawnie. Nie wymaga on zawijania, nie trzeba odstawiać ciasta do wyrastania. Nadal jednak będzie smacznie. Spróbujcie koniecznie. Zdradzaliśmy już świąteczne przepisy na piernik i ciasteczka od Anny Lewandowskiej. Tym razem prezentujemy wam jej sposób na pyszny makowiec. Celebrytka dodaje do masy makowej jabłek, co czyni ja niezwykle wilgotną i delikatną. Dajcie się skusić temu deserowi.
Buraczany zakwas jest doskonałym dodatkiem do wigilijnego barszczu. Jego przygotowanie jest bardzo proste, a samo kiszenie trwa 7-10 dni. Szkoda więc przepłacać za sklepowy zakwas. Co, jednak jeśli zapomnisz nastawić go na czas? Nie ma zmartwienia, podpowiemy ci jak przyspieszyć fermentację zakwasu na barszcz czerwony.Niektórzy zakwaszają czerwony barszcz sokiem z cytryny lub octem. Jednak wzbogacenie go buraczanym zakwasem, dodaje barszczykowi niezwykłego smaku. Zakwas ma naturalny, kwaśny smak, jest też na tyle wartościowy, że można go po prostu pić.
Rosnące ceny mediów wpływają na koszt zakupów. W ostatnim czasie w niektórych piekarniach podrożało również pieczywo. Niektóre placówki zaczęły bowiem doliczać opłatę za krojenie chleba. Uzasadniają to właśnie wzrostem kosztów prądu. Nie wszyscy klienci są zachwyceni tą sytuacją. Rosnące ceny niepokoją wielu z nas. Droższe są mleko i nabiał, rosły koszty oleju rzepakowego. Teraz kolejną cegiełkę do podwyżek dodają piekarnie, które doliczają drobną, ale kolejną opłatę - 10 gr za pokrojenie chleba.
Każdemu chyba zdarzyło się kiedyś zapomnieć o pieczywie. Z biegiem czasu wypieki — jeśli nie pleśnieją — stają się twarde i niesmaczne. Są jednak sposoby, dzięki którym możliwe będzie ich spożycie. Podpowiadamy jak poradzić sobie z czerstwym pieczywem.Wcześniej już pisaliśmy o tym, jak przechowywać pieczywo, by zachować jego walory smakowe. Zdradzaliśmy też przepisy na śniadaniowe hity, czyli chleb w mleku i chleb w jajku. Dziś radzimy, co można zrobić, jeśli pieczywo stało się twarde. Okazuje się bowiem, że jest więcej opcji niż tylko przygotowanie bułki tartej. Z pomocą przyjdą nam piekarnik, mikrofalówka lub inne produkty, które najprawdopodobniej mamy w naszej kuchni.
Długa podróż samolotem potrafi zwiększyć apetyt nie jednej osoby - monotonia i brak zajęć sprawiają, że człowiek szybko zaczyna robić się głodny. Pewien bloger Ben Schlappig leciał samolotem Lufthansy w klasie biznesowej i chciał zjeść posiłek adekwatny do ceny za wybraną przez niego klasę. Niestety zamiast pokaźnego dania, dostał dwie kanapki. Jeszcze jedna przykra niespodzianka czekała na niego tuż przed lądowaniem. Jedzenie w samolotach zazwyczaj nie należy do najlepszych uczt, które zachwycają wykwintnością. Podawane przez stewardessy potrawy w klasie ekonomicznej mają za zadanie zaspokoić jedynie głód pasażerów. Inaczej jest w przypadku lotów klasą biznesową lub pierwszą - wybierając taką opcję, można oczekiwać najlepszej obsługi, a także adekwatnych do wydanych pieniędzy potraw czy przekąsek. Amerykanin Ben Schlappig miał zupełnie inne doświadczenie.
Domowa bagietka czosnkowa jest pyszną przekąską, którą każdy z nas z łatwością może wykonać. Wystarczy kupić składniki dobrej jakości, a całość wyjdzie obłędnie. Przepis jest banalnie prosty i wymaga jedynie chwili czasu, aby się cieszyć gotowym daniem. Bagietkę czosnkową można oczywiście szybko kupić w sklepie spożywczym, jednak jej smak oraz aromat mogą pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego znacznie lepszą opcją jest przygotowanie jej własnoręcznie. Zapach, jaki wydobywa się z piekarnika podczas pieczenia bagietki, jest tak niesamowity, że ciężko wytrzymać przed sięgnięciem po kolejną porcję. Każdy będzie zachwycony, gdy zaoferujesz mu taki rarytas.
Po jajka często sięgamy, chcąc przygotować pyszne i rozgrzewające śniadanie. Zwykle przyrządzamy z nich jajecznicą lub gotujemy je na miękko. Tymczasem pasta jajeczna sprawdzi się równie dobre. Proponujemy wam wykonać ją z dodatkiem kiszonego ogórka -ten smak was zachwyci. Połączenie lekko kwaśnego i chrupiącego ogórka z delikatnością ugotowanego na twardo jaja i ostrością szczypiorku skradnie serce każdego smakosza. Całości dopełni świeże pieczywo — jeśli wybierzemy takie z ziarnami, dodamy tej kompozycji jeszcze dodatkowych chrupiących akcentów. Temu zestawieniu nie można się oprzeć.
Chleb w mleku jest daniem, które większość z nas pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa. Wtedy moczone czerstwe pieczywo w mleku z cukrem było prawdziwym rarytasem. Jeśli tęsknisz do jego smaku, prezentujemy kultowy przepis.Chleb moczony w mleku nie jest niczym ekstrawaganckim. To prosty sposób na wykorzystanie chleba, który inaczej prawdopodobnie wylądowałby na śmietniku. Mleko należy oczywiście posłodzić, aby w smaku było odpowiednio dobre. Dobrym pomysłem jest również dodanie przypraw, jak cynamon czy kardamon, aby wzbogacić profil smakowy posiłku.
Chcąc przedłużyć świeżość produktów, wkładamy je do lodówki. Zdarza się, że w ten sposób trafiają do niej rzeczy, które wcale nie powinny się tam znaleźć, bo w chłodzie jedynie tracą na wartości.
Istnieje wiele wersji chleba w jajku, lecz można podzielić je na dwie główne kategorie - przygotowywane na słodko lub na słono. Słodki wariant, inaczej nazywany również tostem francuskim, to prawdziwa klasyka, która świetnie sprawdza się jako szybka kolacja. Do podania warto przygotować sos angielski, który doskonale pasuje do poniższych tostów. Chleb w jajku jest daniem kultowym, którym zajadaliśmy się w dzieciństwie bez opamiętania. Słodki i chrupiący chleb z dodatkami sprawia bowiem zbyt dużą przyjemność podczas jedzenia, aby ograniczyć się tylko do jednej porcji. Sama baza, czyli pieczywo moczone w jajecznej miksturze, jest niezmienne, lecz zalecamy eksperymentowanie z dodatkami. W taki sposób można odkrywać zupełnie nowe smaki i aromaty. Po usmażeniu chleba polej go sosem angielskim - jego kremowość i intensywność podkreślają smak dania.
Chleb to jeden z podstawowych produktów spożywczych, który znajdziemy w każdej kuchni. Bogactwo możliwości w sposobach jego przygotowania sprawia, że często nie wiemy, czym się kierować dokonując zakupu. Warto się zastanowić, czy chleb z dziurami będzie odpowiedni. Dziury w chlebie, choć mogą niepokoić, nie świadczą o wadliwości produktu. Chleb, który je posiada, nadal będzie smaczny i wartościowy. Jedyne co może przeszkadzać, to trudność w posmarowaniu go pastą czy masłem, jaka wtedy się pojawia. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Twarde masło potrafi zdenerwować. Zwłaszcza rano, kiedy szybko potrzebujesz posmarować nim chleb czy bułki, a ono jest niczym kamień. Zobacz, jak ekspresowo możesz zmiękczyć masło. Dzięki temu każdy poranek będzie już dla ciebie mniej stresujący. Krowie masło jest bardzo smaczne i bogate w naturalne witaminy. Niestety ma tę wadę, że trzymane w lodówce twardnieje. Wtedy, zamiast posmarować nim pieczywo, prędzej zrobimy w nim dziurę. Na szczęście jest kilka szybkich sposobów na to, by zmiękczyć masło.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smarowidła do pieczywa to coś o wiele smaczniejszego niż tradycyjna szynka czy plaster żółtego sera. Mają niepowtarzalny, pełny smak, który łatwo można modyfikować. Dziś przygotujemy najpyszniejszą pod słońcem pastę z tuńczyka. Jest idealna na kanapki.Pasty na kanapki są zazwyczaj bardzo proste do przygotowania. Wystarczy wymieszać kilka składników, doprawić je do smaku i gotowe. Smarowidło do pieczywa można zrobić np. z jajek, twarogu, pieczonych warzyw. Doskonałą podstawą pasty jest też ryba. Może być wędzona albo z puszki. Bez problemu rozdrobnisz jej mięso, które najlepiej będzie wymieszać z majonezem. Majonez zresztą jest chyba jednym z najlepszych dodatków do past. Nie tylko dodaje im kremowej konsystencji, ale też wyrazistego smaku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie ma lepszego sposobu, by dobrze zacząć dzień niż kromka pysznego, świeżego chleba. Zrób go sam i ciesz się wyjątkowym smakiem. Z naszym przepisem to nie będzie trudne. Chleb z tego przepisu wychodzi miękki i pięknie się kroi. Ukoi podniebienie każdego smakosza, nawet solo lub z dodatkiem masła. Jeśli nie potrafisz odmówić sobie kromki czy piętki ze świeżo upieczonego chleba, koniecznie spróbuj wykonać go, korzystając z poniższej receptury.
Trzymanie kupionego chleba w torebkach foliowych lub papierowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Niestety wiele osób tak postępuje. Znacznie zdrowszą metodą jest wkładanie pieczywa do chlebaka. Najlepsze pojemniki tego typu są wykonane z drewna, ponieważ zapewniają cyrkulację powietrza. Świeży chleb jest dla wielu ludzi podstawą, dlatego każdego dnia organizowany jest spacer do okolicznej piekarni. W takim wypadku warto posiadać dobry chlebak, w którym można go przechowywać. Chleb pod wpływem powietrza szybko czerstwieje i staje się twardy, jak kamień - dlatego należy znaleźć dla niego miejsce, w którym dostęp do powietrza będzie odpowiednio ograniczony. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
W czasie podróży apetyt jest duży. Jednak czasami jedzenie może go nam odebrać. Takie oburzające zdarzenie miało niedawno miejsce w Pendolino. Jeden z pasażerów został poczęstowany spleśniałymi kanapkami. Przyznacie, trochę mało smacznie. Express Intercity Premium jest najdroższą kategorią pociągów PKP Intercity. Połączenia między największymi polskimi miastami obsługują pociągi Pendolino. Bilet na taki przejazd w pierwszej klasie może kosztować nawet ponad 300 zł. W cenę biletu wliczony jest posiłek. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem: