Wigilijna kolacja już gotowa? Sprawdźcie jakie dania jada się w innych częściach Polski. Na południu kraju podaje się na przykład chleb z czosnkiem. Innym nietypowym zwyczajem jest też spożywanie opłatka z miodem kultywowane do dziś na Podhalu czy Lubelszczyźnie.W wielu rejonach wspomniane już dwa specjały pojawiały się równocześnie i to one — nie pierwsza gwiazdka — były sygnałem do startu uroczystej kolacji. Chleb pojawiał się na wigilijnych stołach z intencją, by nie zabrakło go również w kolejnym roku.Etnografowie przypuszczają też, że jabłko, które pojawiało się na wieczerzy, było symbolem stworzenia świata. Niektórzy są zdania, że to ono zapoczątkowało zwyczaj dzielenia się i po prostu zostało wyparte przez opłatek. Czym jeszcze zaskakują Polacy z różnych stron?
Święta są okazją, by skosztować tradycyjnych wypieków. A gdyby tak nieco urozmaicić ich przyrządzanie i sięgnąć po receptury odświeżające klasykę? Makowiec od Anny Lewandowskiej przygotujecie szybko i sprawnie. Nie wymaga on zawijania, nie trzeba odstawiać ciasta do wyrastania. Nadal jednak będzie smacznie. Spróbujcie koniecznie. Zdradzaliśmy już świąteczne przepisy na piernik i ciasteczka od Anny Lewandowskiej. Tym razem prezentujemy wam jej sposób na pyszny makowiec. Celebrytka dodaje do masy makowej jabłek, co czyni ja niezwykle wilgotną i delikatną. Dajcie się skusić temu deserowi.
Buraczany zakwas jest doskonałym dodatkiem do wigilijnego barszczu. Jego przygotowanie jest bardzo proste, a samo kiszenie trwa 7-10 dni. Szkoda więc przepłacać za sklepowy zakwas. Co, jednak jeśli zapomnisz nastawić go na czas? Nie ma zmartwienia, podpowiemy ci jak przyspieszyć fermentację zakwasu na barszcz czerwony.Niektórzy zakwaszają czerwony barszcz sokiem z cytryny lub octem. Jednak wzbogacenie go buraczanym zakwasem, dodaje barszczykowi niezwykłego smaku. Zakwas ma naturalny, kwaśny smak, jest też na tyle wartościowy, że można go po prostu pić.
Rosnące ceny mediów wpływają na koszt zakupów. W ostatnim czasie w niektórych piekarniach podrożało również pieczywo. Niektóre placówki zaczęły bowiem doliczać opłatę za krojenie chleba. Uzasadniają to właśnie wzrostem kosztów prądu. Nie wszyscy klienci są zachwyceni tą sytuacją. Rosnące ceny niepokoją wielu z nas. Droższe są mleko i nabiał, rosły koszty oleju rzepakowego. Teraz kolejną cegiełkę do podwyżek dodają piekarnie, które doliczają drobną, ale kolejną opłatę - 10 gr za pokrojenie chleba.
Każdemu chyba zdarzyło się kiedyś zapomnieć o pieczywie. Z biegiem czasu wypieki — jeśli nie pleśnieją — stają się twarde i niesmaczne. Są jednak sposoby, dzięki którym możliwe będzie ich spożycie. Podpowiadamy jak poradzić sobie z czerstwym pieczywem.Wcześniej już pisaliśmy o tym, jak przechowywać pieczywo, by zachować jego walory smakowe. Zdradzaliśmy też przepisy na śniadaniowe hity, czyli chleb w mleku i chleb w jajku. Dziś radzimy, co można zrobić, jeśli pieczywo stało się twarde. Okazuje się bowiem, że jest więcej opcji niż tylko przygotowanie bułki tartej. Z pomocą przyjdą nam piekarnik, mikrofalówka lub inne produkty, które najprawdopodobniej mamy w naszej kuchni.
Długa podróż samolotem potrafi zwiększyć apetyt nie jednej osoby - monotonia i brak zajęć sprawiają, że człowiek szybko zaczyna robić się głodny. Pewien bloger Ben Schlappig leciał samolotem Lufthansy w klasie biznesowej i chciał zjeść posiłek adekwatny do ceny za wybraną przez niego klasę. Niestety zamiast pokaźnego dania, dostał dwie kanapki. Jeszcze jedna przykra niespodzianka czekała na niego tuż przed lądowaniem. Jedzenie w samolotach zazwyczaj nie należy do najlepszych uczt, które zachwycają wykwintnością. Podawane przez stewardessy potrawy w klasie ekonomicznej mają za zadanie zaspokoić jedynie głód pasażerów. Inaczej jest w przypadku lotów klasą biznesową lub pierwszą - wybierając taką opcję, można oczekiwać najlepszej obsługi, a także adekwatnych do wydanych pieniędzy potraw czy przekąsek. Amerykanin Ben Schlappig miał zupełnie inne doświadczenie.
Domowa bagietka czosnkowa jest pyszną przekąską, którą każdy z nas z łatwością może wykonać. Wystarczy kupić składniki dobrej jakości, a całość wyjdzie obłędnie. Przepis jest banalnie prosty i wymaga jedynie chwili czasu, aby się cieszyć gotowym daniem. Bagietkę czosnkową można oczywiście szybko kupić w sklepie spożywczym, jednak jej smak oraz aromat mogą pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego znacznie lepszą opcją jest przygotowanie jej własnoręcznie. Zapach, jaki wydobywa się z piekarnika podczas pieczenia bagietki, jest tak niesamowity, że ciężko wytrzymać przed sięgnięciem po kolejną porcję. Każdy będzie zachwycony, gdy zaoferujesz mu taki rarytas.
Po jajka często sięgamy, chcąc przygotować pyszne i rozgrzewające śniadanie. Zwykle przyrządzamy z nich jajecznicą lub gotujemy je na miękko. Tymczasem pasta jajeczna sprawdzi się równie dobre. Proponujemy wam wykonać ją z dodatkiem kiszonego ogórka -ten smak was zachwyci. Połączenie lekko kwaśnego i chrupiącego ogórka z delikatnością ugotowanego na twardo jaja i ostrością szczypiorku skradnie serce każdego smakosza. Całości dopełni świeże pieczywo — jeśli wybierzemy takie z ziarnami, dodamy tej kompozycji jeszcze dodatkowych chrupiących akcentów. Temu zestawieniu nie można się oprzeć.
Chleb w mleku jest daniem, które większość z nas pamięta jeszcze z czasów dzieciństwa. Wtedy moczone czerstwe pieczywo w mleku z cukrem było prawdziwym rarytasem. Jeśli tęsknisz do jego smaku, prezentujemy kultowy przepis. Chleb moczony w mleku nie jest niczym ekstrawaganckim. To prosty sposób na wykorzystanie chleba, który inaczej prawdopodobnie wylądowałby na śmietniku. Mleko należy oczywiście posłodzić, aby w smaku było odpowiednio dobre. Dobrym pomysłem jest również dodanie przypraw, jak cynamon czy kardamon, aby wzbogacić profil smakowy posiłku.
Chcąc przedłużyć świeżość produktów, wkładamy je do lodówki. Zdarza się, że w ten sposób trafiają do niej rzeczy, które wcale nie powinny się tam znaleźć, bo w chłodzie jedynie tracą na wartości.
Istnieje wiele wersji chleba w jajku, lecz można podzielić je na dwie główne kategorie - przygotowywane na słodko lub na słono. Słodki wariant, inaczej nazywany również tostem francuskim, to prawdziwa klasyka, która świetnie sprawdza się jako szybka kolacja. Do podania warto przygotować sos angielski, który doskonale pasuje do poniższych tostów. Chleb w jajku jest daniem kultowym, którym zajadaliśmy się w dzieciństwie bez opamiętania. Słodki i chrupiący chleb z dodatkami sprawia bowiem zbyt dużą przyjemność podczas jedzenia, aby ograniczyć się tylko do jednej porcji. Sama baza, czyli pieczywo moczone w jajecznej miksturze, jest niezmienne, lecz zalecamy eksperymentowanie z dodatkami. W taki sposób można odkrywać zupełnie nowe smaki i aromaty. Po usmażeniu chleba polej go sosem angielskim - jego kremowość i intensywność podkreślają smak dania.
Chleb to jeden z podstawowych produktów spożywczych, który znajdziemy w każdej kuchni. Bogactwo możliwości w sposobach jego przygotowania sprawia, że często nie wiemy, czym się kierować dokonując zakupu. Warto się zastanowić, czy chleb z dziurami będzie odpowiedni. Dziury w chlebie, choć mogą niepokoić, nie świadczą o wadliwości produktu. Chleb, który je posiada, nadal będzie smaczny i wartościowy. Jedyne co może przeszkadzać, to trudność w posmarowaniu go pastą czy masłem, jaka wtedy się pojawia. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Twarde masło potrafi zdenerwować. Zwłaszcza rano, kiedy szybko potrzebujesz posmarować nim chleb czy bułki, a ono jest niczym kamień. Zobacz, jak ekspresowo możesz zmiękczyć masło. Dzięki temu każdy poranek będzie już dla ciebie mniej stresujący. Krowie masło jest bardzo smaczne i bogate w naturalne witaminy. Niestety ma tę wadę, że trzymane w lodówce twardnieje. Wtedy, zamiast posmarować nim pieczywo, prędzej zrobimy w nim dziurę. Na szczęście jest kilka szybkich sposobów na to, by zmiękczyć masło.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Smarowidła do pieczywa to coś o wiele smaczniejszego niż tradycyjna szynka czy plaster żółtego sera. Mają niepowtarzalny, pełny smak, który łatwo można modyfikować. Dziś przygotujemy najpyszniejszą pod słońcem pastę z tuńczyka. Jest idealna na kanapki.Pasty na kanapki są zazwyczaj bardzo proste do przygotowania. Wystarczy wymieszać kilka składników, doprawić je do smaku i gotowe. Smarowidło do pieczywa można zrobić np. z jajek, twarogu, pieczonych warzyw. Doskonałą podstawą pasty jest też ryba. Może być wędzona albo z puszki. Bez problemu rozdrobnisz jej mięso, które najlepiej będzie wymieszać z majonezem. Majonez zresztą jest chyba jednym z najlepszych dodatków do past. Nie tylko dodaje im kremowej konsystencji, ale też wyrazistego smaku.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Nie ma lepszego sposobu, by dobrze zacząć dzień niż kromka pysznego, świeżego chleba. Zrób go sam i ciesz się wyjątkowym smakiem. Z naszym przepisem to nie będzie trudne. Chleb z tego przepisu wychodzi miękki i pięknie się kroi. Ukoi podniebienie każdego smakosza, nawet solo lub z dodatkiem masła. Jeśli nie potrafisz odmówić sobie kromki czy piętki ze świeżo upieczonego chleba, koniecznie spróbuj wykonać go, korzystając z poniższej receptury.
Trzymanie kupionego chleba w torebkach foliowych lub papierowych nie jest dobrym rozwiązaniem. Niestety wiele osób tak postępuje. Znacznie zdrowszą metodą jest wkładanie pieczywa do chlebaka. Najlepsze pojemniki tego typu są wykonane z drewna, ponieważ zapewniają cyrkulację powietrza. Świeży chleb jest dla wielu ludzi podstawą, dlatego każdego dnia organizowany jest spacer do okolicznej piekarni. W takim wypadku warto posiadać dobry chlebak, w którym można go przechowywać. Chleb pod wpływem powietrza szybko czerstwieje i staje się twardy, jak kamień - dlatego należy znaleźć dla niego miejsce, w którym dostęp do powietrza będzie odpowiednio ograniczony. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
W czasie podróży apetyt jest duży. Jednak czasami jedzenie może go nam odebrać. Takie oburzające zdarzenie miało niedawno miejsce w Pendolino. Jeden z pasażerów został poczęstowany spleśniałymi kanapkami. Przyznacie, trochę mało smacznie. Express Intercity Premium jest najdroższą kategorią pociągów PKP Intercity. Połączenia między największymi polskimi miastami obsługują pociągi Pendolino. Bilet na taki przejazd w pierwszej klasie może kosztować nawet ponad 300 zł. W cenę biletu wliczony jest posiłek. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Mrożenie chleba to bardzo dobre rozwiązanie. Dzięki niemu zawsze możesz mieć pod ręką świeże pieczywo i to bez porannego biegania do piekarni. Jednak, żeby chleb czy bułki po rozmrożeniu smakowały jak należy trzeba je odpowiednio zamrozić. Mrożenie mięsa, ryb czy warzyw to już norma. Wiadomo, że często kupujemy je na zapas po to, by nie chodzić zbyt często do sklepu. A nadmiar najlepiej od razu zamrozić,a by produkty nie straciły na smaku, ani jakości. Z tych samych powodów można mrozić pieczywo. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Chleb w jajku dla wielu smakoszy jest jednym ze specjałów, które przywołują wspomnienia. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować go nawet dzisiaj. Masę jajeczną warto wzbogacić o wędzoną paprykę. Śniadanie momentalnie zniknie z talerzy.
Dla ludzi, którzy nie mają zbyt wiele czasu na pieczenie klasycznego chleba, mamy doskonałe rozwiązanie. Istnieje bowiem przepis na pieczywo, które nie wymaga wyrabiania. Jest puszyste, pachnące i przepyszne. Niektórzy obawiają się pieczenia chleba we własnym domu, myśląc, że jest to zbyt trudne zajęcie. Na szczęście są sposoby, aby ułatwić sobie to zadanie i cieszyć się własnymi bochenkami. Co więcej, wcale nie trzeba marnować czasu i energii na długie i żmudne zagniatanie ciasta drożdżowego przed wypiekiem. Poniższa receptura zajmuje jedynie kilka chwil faktycznej pracy, gdyż drożdże robią za piekarza całą robotę. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Masz ochotę na kanapkę ze smalcem? Nie musisz go kupować, bo o niebo lepszy przygotujesz własnoręcznie. Zwłaszcza jeśli skorzystasz z niezwykłej receptury Magdy Gessler. Okazuje się, że słynna restauratorka wzbogaca go między innymi o pokruszone sezamki. Przygotuj go i zaserwuj na spotkaniu ze znajomymi — nie będą chcieli jeść nic innego.
Pieczenie chleba może wydawać się skomplikowanym zajęciem, jednak mając prosty przepis, z łatwością można cieszyć się własnym bochenkiem. Smak takiego pieczywa jest znacznie lepszy niż ze sklepu. Niżej zdradzamy najprostszą recepturę. Mało kto mógł spodziewać się, że pieczenie własnego chleba może być tak proste. Wystarczy wykorzystać ten niezawodny przepis. Pieczywo jeszcze nigdy nie było tak pyszne i łatwo dostępne. Chleb według tego przepisu jest prosty i tani, a jego smak pozostaje na długo w pamięci. Jeśli chcesz urozmaicić jego smak, do ciasta dodaj suszone owoce, przyprawy lub orzechy czy nasiona. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Chleb bananowy jest wyjątkowo popularnym wypiekiem w Stanach Zjednoczonych. Nie należy mylić go jednak z tradycyjnym chlebem, jaki my znamy. Ta wersja jest słodka, wilgotna i zawiera dużo przypraw korzennych, wzmacniających jej smak. Chleb bananowy stanowi wspaniały przysmak, którym można zamienić zwykłe słodycze. Jeśli chcesz więc przestać kupować i jeść niezdrowe batony czy ciasteczka, sięgnij po ten słodki i pyszny przepis. Dużym atutem tej receptury jest możliwość wykorzystania starych, czarnych bananów, których normalnie wiele osób nie chce jeść. Takie banany zawierają w sobie także znacznie więcej cukru, dzięki czemu sam wypiek będzie słodszy i smaczniejszy. Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że ze sklepów w całej Polsce znika partia mąki gryczanej bezglutenowej konfekcjonowanej przez podmiot Denver Food Sp. W próbce produktu pobranej w ramach kontroli wewnętrznej stwierdzono obecność glutenu, który może spowodować reakcje alergiczne. W ostatnim tygodniu lipca Główny Inspektor Sanitarny poinformował o wycofaniu aż kilku produktów, które potencjalnie stwarzają zagrożenie dla konsumentów.Wycofano zanieczyszczone wyroby rybne oraz partię boczku, w której wykryto tlenek etylenu. Kolejnym produktem, którego wzięto pod lupę, jest kasza gryczana bezglutenowa, która okazała się, wbrew swojej nazwie, ów gluten zawierać.Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:
Jedna z gwiazd Internetu, tiktokerka Najjjka pokazała niedawno, ile musiała zapłacić za zwykły bochenek chleba. Jej fani nie byli w stanie uwierzyć w jej relację. Za jeden chleb kobieta musiała zapłacić aż 6,45 zł. Chleb jest jednym z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Zajadamy się nim przy praktycznie każdej okazji, a kilka smacznych kromek z masłem potrafi nasycić nas na wiele godzin. Niestety obecnie w sklepach panują wyjątkowo wysokie ceny, co widać nie tylko na przykładzie chleba, lecz innych produktów - jak świeże owoce, mięso czy warzywa. Wszystko wskazuje na to, że w Polsce dawno nie było tak drogo. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Pieczywo często gości na naszych stołach. Uznaje się je za jeden z najbardziej podstawowych produktów spożywczych. Ostatnie doniesienia nie napawają optymizmem. Okazuje się, że bułki i chleb najpewniej będą dalej rosnąć. Wszystko przez niedobory zbóż, z których przygotowuje się mąkę.Nie da się ukryć, że pieczywo odgrywa niezwykle istotną rolę w kulinariach. Niektórzy smakosze sięgają po nie praktycznie codziennie. Wszakże to właśnie chleb jest jednym z głównych składników kanapek. Niestety, niebawem możemy za niego zapłacić spore pieniądze.Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Kożuch na mleku to jedna z najgorszych zmor dzieciństwa. U niektórych osób do dzisiaj powoduje dreszcze. Choć trudno w to uwierzyć, ten nietypowy przysmak powstający jako efekt uboczny przy podgrzewaniu mleka, ma też swoich fanów. Ci, powstały kożuch zajadali na kanapce posypanej cukrem. Mleczne kożuchy grają główną rolę również w innym przepisie na przepyszne ciasteczka. Mleczne kożuchy wielu osobom kojarzą się z dzieciństwem. Picie ciepłego mleka było często obowiązkiem przy pałaszowaniu porannego śniadania. Wtedy też w kubku można było dostrzec powstały kożuchy, który z pewnym niesmakiem wybierało się łyżeczką, by bez przeszkód delektować się smakiem mleka. Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:
Chleb jadamy praktycznie każdego dnia - robimy z niego kanapki, a także podajemy jako dodatek do większego dania. Okazuje się, że warto zastanowić się czasem dwa razy, przed wzięciem do ust swojego ulubionego pieczywa. Pewien mężczyzna zjadł chleb z makiem i nie dostał się do nowej pracy, ponieważ testy narkotykowe były pozytywne. Chleb piecze się z najróżniejszymi dodatkami. Piekarze korzystają ze smakowitych ziół, suszonych owoców i warzyw i wielu innych składników, które nadają pieczywu zupełnie nowego smaku. Jednym z takich dodatków są ziarna maku. Smak maku jest przepyszny, dlatego przygotowujemy z niego ciasta, ciastka i inne wypieki. Niestety, niekiedy zdarza się, że mogą one zawierać śladowe ilości substancji psychoaktywnych - zjedzenie ich może z kolei poskutkować ich obecnością w organizmie człowieka.