Dobrego smalcu nie odmówi sobie niejeden smakosz. Przygotowanie go w domu wymaga naprawdę niewiele wysiłku, a efekty przyjemnie zaskakują. Prosta receptura na ten tradycyjny rarytas jest na wyciągnięcie ręki. Musicie spróbować — z pewnością wam zasmakuje. Smalec można przyrządzać z wieloma dodatkami. Proponowaliśmy wam już niezawodne sposoby na ten smakołyk z gruszką oraz z rodzynkami. Tym razem wracamy do klasycznej odsłony ze słodkim jabłkiem. Owoc pysznie komponuje się pozostałymi składnikami, dzięki czemu posmarowane naszym rarytasem pieczywo zapewnia niezapomniane doznania smakowe.
Macie ochotę na chleb o pysznej, przyjemnie chrupiącej skórce i niezwykle puszystym wnętrzu? Koniecznie wypróbujcie przepis Tomasz Strzelczyka. Jest prosty, choć wymaga cierpliwości. Podjęty wysiłek jednak się opłaci — tak dobrego pieczywa dawno nie jedliście. Chleb jest jednym z popularniejszych produktów spożywczych. Stanowi doskonałą bazę do przygotowania smacznych kanapek z wybornymi pastami warzywnymi m.in. wegetariańskim smalcem czy smarowidłem z ogórkiem kiszonym. Sprawdzona receptura Strzelczyka pozwala na przygotowanie wyśmienitego pieczywa zaledwie z czterech składników. Tak prosto jeszcze nie było.
Jeśli jesteście wielbicielami bagietki czosnkowej, dziś powiemy wam, jak ją robić własnoręcznie. Mamy doskonały przepis, z którego wyjdzie wyśmienita, ba nawet lepsza niż kupna. Będzie doskonała na śniadanie, kolację lub przekąskę. Możesz ją zjeść samą, z sałatką lub podać do potraw. Bagietka jest specyficznym rodzajem bułki. Charakteryzuje się mocno porowatym, lekkim wnętrzem i chrupiącą skórką. Jest bardzo smaczna, niestety ma taką wadę, że szybko traci świeżość. Jeśli więc zawsze chcecie mieć świeżą bagietkę na zawołanie, przygotujcie ją w domowym zaciszu. To nie takie trudne.
Świeży, chrupiący chleb po chwili staje się czerstwy i twardy? Mamy na to prosty sposób. Do chlebaka włóż obierki po owocu, a pieczywo będzie długo świeże i pyszne. Dowiedz się również, jak możesz uratować lekko czerstwy chleb. Koniec z marnowaniem jedzenia. Nie ma nic lepszego niż chrupiący, jeszcze ciepły, dobrze wypieczony chleb posmarowany masłem i podany z dojrzałym, słodkim pomidorem lub innym, ulubionym dodatkiem. Niestety pieczywo dość szybko czerstwieje i staje się twarde.Możemy jednak w łatwy sposób przedłużyć jego świeżość, a także uratować już lekko suchy i twardawy chleb. Dzięki prostym trikom nie musimy już wyrzucać pieczywa i nie marnujemy jedzenia.Chleb przygotujesz samodzielnie w domu- tu poznasz przepis na chleb jak z piekarni, jest wyrośnięty, chrupiący i pyszny, koniecznie musisz spróbować. Upiecz również lekki chlebek bananowy, jest idealny na lekkie śniadanie i na coś słodkiego do kawy
Zdradzimy wam dziś przepis Ewy Wachowicz na niebanalny czosnek do smarowania kanapek. By zrobić przepyszne smarowidło, wystarczy obrać ząbki czosnku, zalać je olejem i gotować 40 minut. Tak przygotowany czosnek można też dodać do sałatek. Będzie łagodniejszy w smaku.Wiele osób nie wyobraża sobie potraw bez dodatku czosnku. Jest on na tyle smaczny i aromatyczny, że mięso czy warzywa za jego sprawą zyskują nowy wymiar. Do tego jest szalenie zdrowy — m.in. działa bakterio i wirusobójczo i zwiększa odporność organizmu. Niestety ma jeden mankament — po jego zjedzeniu zioniemy niemiłą wonią. Najmocniejszy zapach zostawia po sobie świeży czosnek, ten przetworzony jest nieco łagodniejszy. Dlatego nasza dzisiejsza propozycja będzie idealnym rozwiązaniem dla miłośników czosnku. Czosnek wg przepisu Ewy Wachowicz będzie doskonałym dodatkiem do kanapek i sałatek. Na kanapkach można go rozsmarować, bo jego ząbki są bardzo miękkie. Można go też pokroić w plasterki — jak kto lubi.
Nie ma nic lepszego od domowego, chrupiącego pieczywa. Francuską bagietkę przygotujesz z podstawowych składników, bez spulchniaczy, bez konserwantów, będzie chrupiąca i przepyszna. Poznaj prosty sposób na domową, francuską bagietkę, jest lepsza niż z piekarni.Ciasto na bagietki z suchych drożdży przygotujesz bez zaczynu, jednak gotowa masa i tak musi mieć czas, aby wyrosła. Najpierw wyrobione ciasto musi odpoczywać przez godzinę w suchym i ciepłym miejscu, a później wyrobione już bagietki przez 30 minut, przed samym pieczeniem. To sekret idealnie wyrośniętego i smacznego pieczywa.Do pieczenia bagietek najlepiej sprawdzi się specjalna forma z rynienkami, ale jeśli takiej nie posiadasz, pieczywo upieczesz na zwykłej blaszce. Pamiętaj jednak, aby z papieru do pieczenia przygotować rynienki, które będą trzymać formę i będą oddzielać ciasto.Domowe bagietki rewelacyjnie sprawdzą się jako dodatek do każdego posiłku. Twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem w towarzystwie chrupiącego pieczywa smakuje wyśmienicie. Bagietki wykorzystasz również do przygotowania drugiego śniadania dla dzieci i domowych zapiekanek z serem i pieczarkami, wszyscy będą zachwyceni.
Lubisz świeże pieczywo, ale nie przepadasz za porannym bieganiem do piekarni? Zdradzamy ci prosty przepis na domowe bułki. Do ich przygotowanie wystarczą cztery składniki. Bułki wyjdą miękkie, chrupiące i bardzo smaczne. Upiecz je raz, a nigdy więcej nie kupisz bułek w sklepie. Świeże pieczywo jest tak smaczne, że można je jeść jedynie posmarowane masłem. Jednak ma to do siebie, że dosyć szybko traci świeżość, a przynajmniej chrupkość. Jeśli więc chcecie zawsze mieć pod ręką świeże bułki, możecie je upiec w domowym zaciszu. Nie jest to trudne ani pracochłonne, zresztą przekonajcie się o tym sami.Chcecie zobaczyć, jak wyglądają te pyszne bułeczki? Spójrzcie na zdjęcie w naszym materiale. Pochodzi ono z kanału Pani M — kuchnia smakowita na YouTube. Prawda, że od razu chce się je jeść?
Smalec jest rarytasem, który uwielbia wielu smakoszy. Najlepszy wychodzi wtedy, gdy w słoninę i boczek zmielimy przed wytopieniem. Dzięki temu konsystencja wyrobu będzie bardziej jednolita i aksamitna. Koniecznie spróbujcie go zrobić naszą metodą — z pajdą chleba i ogórkiem kiszonym smakuje wyśmienicie. Smalec tradycyjnie przygotowuje się z boczku i słoniny. Pokazywaliśmy wam już alternatywę roślinną, a dziś zdradzimy doskonały patent na uzyskanie przyjemnie gładkiej konsystencji klasycznej wersji specjału. Spodoba się każdemu amatorowi tego smakołyku. Spróbujecie?
4 maja obchodzimy Dzień Piekarza. Z tej okazji przygotowaliśmy przepis na domowy, chrupiący chleb, który będzie smakować jak z piekarni. Poznaj przepis na wyśmienity chleb z dodatkiem kminku, maku lub słonecznika. Podaj go z masłem, a zniknie tego samego dnia.Praca w piekarni nie jest łatwą pracą. Już poprzedniego dnia przygotowywane są wszystkie produkty i ciasto na bułki, chleb i inne wypieki, abyśmy z samego rana mogli cieszyć się ciepłym, chrupiącym pieczywem.Chleb wymaga długiego czasu przygotowywania, ciasto musi być wyrabiane kilkukrotnie, aby było idealnie miękkie. Musi również odpoczywać i rosnąć w suchym i ciepłym miejscu. Do wyrabiania domowego chleba najlepiej sprawdzą się specjalne haki, które dodatkowo spulchnią ciasto.Pieczenie bochenków również wymaga większej uwagi. Najsmaczniejszy chleb uzyskasz, kiedy będziesz stopniowo zmniejszać temperaturę pieczenia, a pod koniec spryskasz cały piekarnik i pieczywo zimną wodą- będzie wtedy chrupiące i idealnie upieczone.
Jak zrobić idealnie przysmażony ser na grillu? Zdradzimy wam garść wartościowych porad, dzięki którym tym razem ser nie spłynie wam z rusztu. Wystarczy zastosować jeden patent, a mianowicie grillować ser na kromce chleba, kawałku warzywa czy tortilli. Poznajcie też inne sprytne sposoby.Ciepły, ciągnący się ser to prawdziwy przysmak. Najsmaczniejszy jest, gdy podgrzejemy go na grillu, bo wtedy zyskuje też niepowtarzalny aromat. Jednak sztuką jest upiec go, by nie spłynął na rozżarzone węgle. Na szczęście są proste sposoby na uniknięcie takiego problemu.
Chleb bez zakwasu jest pyszną propozycją na najbliższe śniadanie. Przygotowanie zajmuje mniej niż godzinę, a jeśli jeszcze dziś go upieczecie, będzie was cieszył przez cały weekend. Wystarczą cztery podstawowe składniki, które zazwyczaj mamy w kuchni. Spróbujecie?Domowy chleb jest idealny do przyrządzenia smacznych kanapek o poranku. Z naszym nowym przepisem na specjał bez zakwasu pyszne kromki z sycącym roślinnym smalcem czy wyborną pastą jajeczną z suszonymi pomidorami będą w zasięgu ręki. Spróbujecie koniecznie — tak prosta receptura nie zdarza się często, a efekty zachwycają.
Śniadanie jest ważnym posiłkiem w ciągu dnia. Ustanowiony na 24 kwietnia Europejski Dzień Śniadania ma za zadanie przypomnieć nam, o tym, jak istotne dla prawidłowego funkcjonowania i dobrego samopoczucia jest odpowiednie rozpoczęcie każdej doby. Podpowiadamy, co warto wybrać o poranku, by było smacznie, lekko i zdrowo.Śniadanie powinno dostarczać nawet do 35% dziennej porcji kalorii niezbędnych do utrzymania prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Rezygnowanie z niego jest bardzo złym pomysłem i prostym przepisem na gorsze samopoczucie. Jak pokazują badania, nawet 15% Polaków decyduje się jednak na taki krok.
Smaczny chleb jest podstawą dobrych kanapek. Bezglutenowy wypiek proponowany przez Annę Lewandowską jest nie tylko smaczny, ale też niezwykle prosty w przygotowaniu. Wystarczy namoczyć kaszę, zblendować ja z pozostałymi składnikami i upiec. Tak wyrazistego chleba jeszcze nie jedliście. Sprawdźcie koniecznie.Chleb z kaszy gryczanej to kolejna smaczna propozycja na śniadanie od kulinarnej celebrytki. Po wyśmienitych, słodkich naleśnikach z mąki kasztanowej czas na wytrawny, choć wzbogacony o lekko słodkie dodatki wypiek. Gryczany specjał spodoba się nie tylko osobom na diecie bezglutenowej.Chleb z kaszy gryczanej pasuje zarówno do wytrawnych past warzywnych takich jak ten smalec z fasoli, jak i do słodkich konfitur i musów owocowo-warzywnych. Nawet z masłem będzie obłędny. Rodzina z pewnością zje ze smakiem
Chleb jest jednym z podstawowych produktów w naszej kuchni. Warto nauczyć się przygotowywać go samodzielnie. Wyjątkowo puszyste wypieki uzyskamy, korzystając z mąki pszennej wysokiego typu, która zawiera znaczną ilość glutenu. To właśnie ta substancja o odpowiadaj za strukturę chleba. Dowiedzcie się, która z mąk zawiera go najwięcej.Domowy chleb potrafi być lepszy od niejednego bochenka z piekarni. Sekretem pysznego i delikatnego w odbiorze wypieku jest odpowiedni wybór mąki, którą wykorzysta się do jego przygotowania. Sprawdźcie, na co warto zwrócić szczególną uwagę.
Przedstawiamy prosty przepis na chleb z garnka od Ewy Wachowicz. Wyjdzie lepszy niż w piekarniach, a jego przygotowanie nie jest trudne ani pracochłonne. Składniki wystarczy wymieszać, a potem bochenek upiec w garnku, dzięki czemu chleb ładnie wyrośnie i będzie miał chrupiącą skórkę. Choć świeże pieczywo można kupić w wielu miejscach, to nie zawsze mamy w pobliżu, taki chleb, który nam smakuje. Nieraz bochenki są mało wyrośnięte, gliniaste i kruszą się w czasie krojenia. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest upieczenie własnego chleba. Nie jest do tego konieczny zakwas, o czym zaraz się przekonacie.
Chleb jest podstawą dobrych kanapek. Karol Okrasa proponuje niezwykły cukiniowy specjał wzbogacony o suszone pomidory i bazylię. Przygotujecie go bez większych problemów, a smak was zachwyci. Pieczywo wyjdzie delikatne i będzie rozpływało się w ustach. Koniecznie spróbujecie.Domowy chleb często bywa lepszy niż ten zakupiony w ulubionej piekarni. Po prostych recepturach na chleb maślankowy i przyrządzany w garnku proponujemy wam doskonały sposób Karola Okrasy na pieczywo z dodatkiem cukinii. Nadaje ona wypiekowi przyjemnej lekkości i sprawia, że sięganie po kanapki staje się przyjemnością. Sprawdźcie już dziś.
Lekki chlebek bananowy z dodatkiem miodu, mąki pełnoziarnistej i lubionych bakalii to pomysł na pyszny i małokaloryczny posiłek, a także coś słodkiego do kawy lub herbaty. Chlebek doskonale smakuje sam lub posmarowany masłem orzechowym. Poznaj przepis na lekki chlebek bananowy w wersji fit i jedz bez żadnych wyrzutów sumienia.Jeśli szukasz pomysłu na słodkie śniadania, podwieczorki lub coś słodkiego do kawy, ale nie chcesz lub nie możesz jeść zwykłych ciast, to chlebek bananowy jest doskonałą alternatywą. Lekki, puszysty, wypiekany z mąki pełnoziarnistej i ulubionymi dodatkami to prawdziwa rozkosz dla podniebienia, a Ty możesz go jeść bez żadnych ograniczeń.Jedna porcja chlebka to około 150- 160 kcal. Możesz zmniejszyć jego kaloryczność, dodając ksylitol zamiast miodu. Domowy chleb bananowy pozbawiony jest sztucznych konserwantów i wzmacniaczy smaku, jest zdrowy i lekki.Przepis na chlebek bananowy możesz dowolnie modyfikować, możesz dodać kakao, cynamon, imbir, garść ulubionych orzechów lub suszonych owoców. Każda wersja będzie tak smaczna, że ciężko będzie Ci przestać jeść po jednym kawałku.
Masz w chlebaku dużo czerstwego pieczywa? Podajemy łatwy przepis na pudding z chleba po świętach. Będzie idealny na kolację, a zrobisz go łatwo i szybko. Do jego przygotowania wykorzystaj również kawałki wędliny, a także jajka i cebulę. Zapowiada się niezwykła uczta.Jeśli zdarzyło ci się kupić na święta za dużo pieczywa, nie ma zmartwienia. Bułki możesz wysuszyć i zetrzeć na bułkę tartą. Z chleba możesz zrobić zapiekane kanapki albo ciekawszą wersję zapiekanki, czyli pudding.Do przygotowania puddingu możesz też wykorzystać plasterki wędliny, która pozostała ci po świętach. Nie trzymaj jej już dłużej, bo zepsuje się i będzie niejadalna. Zawczasu przerób ją na nową, smaczną potrawę.
Już jutro, czyli 19 kwietnia, sklepy ponownie zostaną otwarte i Biedronka już przygotowała nową ofertę promocyjną. Niżej zebraliśmy najlepsze okazje, aby każdy smakosz mógł kupić pyszne smakołyki za niewielkie pieniądze. W tym tygodniu dostępne będą tańsze mięsa, ryby oraz wiele innych produktów. Biedronka jest jednym z najczęściej wybieranych sklepów spożywczych w Polsce - głównie przez łatwą dostępność do placówek, a także niskie ceny. Jeśli więc potrzebujesz pójść na zakupy, portugalska sieć będzie dobrym wyborem.
Zastanawiacie się, co włożyć do koszyczka wielkanocnego? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, czego z pewnością nie może w nim zabraknąć. Niestety wielu Polaków zapomina o ważnym przysmaku, a mianowicie o chrzanie. Dodaje on potrawom smaku i symbolizuje siłę fizyczną. Poznajcie też inne obowiązkowe produkty.Już jutro Wielka Sobota i tradycyjne święcenie pokarmów. Wiele z nas pójdzie więc do kościoła, by poświęcić koszyczek z produktami spożywczymi. Zwyczaj święcenia pokarmów przeniósł się do kościołów dopiero na początku XX wieku. Wcześniej to ksiądz przybywał do dworów, pałaców i na wsie, gdzie święcił pokarmy. Poświęconymi pokarmami dzielimy się w Niedzielę Wielkanocną, składając sobie przy tym życzenia. Święconka jest więc wielkanocnym odpowiednikiem bożonarodzeniowego opłatka.
Już za tydzień Wielka Sobota i święcenie pokarmów. A wiecie, co powinno znaleźć się w święconce? Przedstawiamy listę najważniejszych produktów. O trzech z nich, czyli o baranku, chlebie i soli nie powinniście zapomnieć. Co jeszcze należy włożyć do wielkanocnego koszyczka?Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to tradycja sięgająca w Polsce XIV wieku. Na początku XX wieku zaczęto święcić pokarmy w kościołach. Obrzęd ten jest chyba najbardziej popularny spośród wszystkich obrzędów wielkanocnych. Poświęconymi pokarmami dzielimy się w czasie uroczystego śniadania w Niedzielę Wielkanocną. Produkty wkładane do wielkanocnego koszyczka nie są przypadkowe. W zasadzie każdy z nich ma głęboką symbolikę, dlatego żadnego nie powinno zabraknąć w świątecznej kompozycji.
Jak przechowywać chleb, żeby nie wysechł i nie spleśniał? Mamy garść praktycznych porad, dzięki którym już nigdy nie popełnicie w tej kwestii błędu. Chleba nie wystarczy bowiem trzymać w chlebaku, czy w kuchennej szafce. Wymaga dodatkowego opakowania, które zabezpieczy go przed czerstwieniem. Poznajcie też inne przydatne wskazówki.Wiele osób kupuje chleb z zapasem na 2-3 dni. Ważne jest wtedy, by odpowiednio go przechowywać, bo dzięki temu pieczywo dłużej zachowa swoje walory i świeżość. Jednak, nawet gdy kupujesz chleb codziennie, przestrzeganie kilku zasad sprawi, że chleb dłużej pozostanie smaczny.
Wielkanocna zupa chrzanowa na chlebie żytnim jest doskonałym pomysłem na świąteczny obiad. Prezentujemy niezwykle prosty przepis, dzięki któremu przygotujesz niebanalne danie z wykorzystaniem czerstwego chleba. Nic się nie zmarnuje, a ty zaskoczysz gości czymś niepowtarzalnym.Jeśli tak jak my, ty też nie lubisz marnować jedzenia, przepis na zupę z czerstwego chleba jest wprost dla ciebie. Jej skład jest prosty, przygotowanie łatwe, a efekt naprawdę smaczny. Przygotujcie tę zupę raz, a ugotujecie ją też z pewnością na następne święta. Wielkanocnego charakteru nadaje jej chrzan, który doskonale zaostrza jej smak.
Mąka jest podstawowym produktem, z którego można w łatwy sposób przygotować pyszne i sycące jedzenie. Niestety mamy fatalne doniesienia. Drożejąca pszenica przekłada się na podwyżki cen mąki. Pszenica jest obecnie droższa o 61 procent w porównaniu do zeszłego roku. Klienci powinni szykować się na jeszcze większą drożyznę. Wydawać by się mogło, że tak ważny i popularny produkt jak mąka, nie może kosztować dużo. Łatwa dostępność sprzyja w końcu niskim i stabilnym cenom. Niestety wszystko ulega dramatycznym zmianom.
Pieczywo jest jednym z podstawowych produktów w każdej kuchni. Czasami jednak kupujemy go zbyt dużo. Czerstwy chleb czy bułki nie muszą jednak trafiać do kosza. Nawet z nieświeże można wykorzystać. Zebraliśmy sposoby, dzięki którym już nigdy ich nie wyrzucicie. Choć zakup pieczywa staramy się zaplanować, nie zawsze możliwe jest przewidzenie wszystkich okoliczności. Zdarza się, że chleb czy bułki zdążą stwardnieć, zanim przygotujemy z nich kanapki. Wiemy co zrobić z takim produktem, jeśli niekoniecznie mamy ochotę na przyrządzanie kotletów. Sprawdźcie koniecznie.
Przedstawiamy wam sprawdzony przepis na zakwas na chleb. Nie ma opcji, że się nie uda, bo jego przygotowanie jest niezwykle proste. Postępujcie tylko krok po kroku, wedle podanych zaleceń. Na bazie tego zakwasu upieczecie tradycyjny chleb, ale też możecie go wykorzystać do zrobienia świątecznego żurku. Zakwas na chleb przygotowuje się na bazie mąki i wody. Po przefermentowaniu ta mikstura zaczyna rosnąć i przekazuje moc wyrastania chlebowemu ciastu. Nie trzeba do niego dodawać drożdży ani innych spulchniaczy. Do wyrośnięcia ciasta na chleb będzie potrzebna tylko odpowiednia temperatura i czas.Co ciekawe raz nastawiony zakwas można hodować przez wiele lat. Trzeba tylko pamiętać o dokarmianiu go, a będzie zawsze pod waszą ręką gotowy do użycia. Na jego bazie nie tylko upieczecie chleb, ale możecie użyć tego zakwasu do zakwaszenia żurku.