Sylwia Spurek znów wywołała dużo emocji swoją wypowiedzią. Na łamach Faktu ukazał się artykuł, w którym zasugerowała, by w te święta zrezygnować z karpia. Komentatorzy byli zaskoczeni jej zachowaniem i oburzeni.Europosłanka słynie z ostrych komentarzy na temat przemysłu mięsnego i aktywnie walczy prawa zwierząt. I choć nie wszystkie jej pomysły są proste do wdrożenia — np. inna stawka składki zdrowotnej dla mięsożerców — zwrócenie uwagi na problem sprzedaży żywych karpi jest istotne. Część osób wydaje się bowiem traktować karpia jak warzywo.
Święta i inne uroczystości są czasem, w którym z chęcią sięgamy po ciasta i desery. Odrobina słodyczy w efektownym wydaniu umila rodzinne spotkania oraz imprezy w gronie znajomych. Zaskoczcie swoich gości znanym z dzieciństwa deserem — orzeszkami. Kto wie, może znów powrócą do łask. Pyszne i efektowne desery nie zawsze wymagają wiele pracy. Wizualnie zachwycający kopiec kreta czy klasyczną kawę z lodami zrobicie w chwilę. Małe ciasteczka w formie orzecha nadziane pysznym kremem orzechowym nie są wcale dużo trudniejsze. Zaopatrzcie się tylko w specjalną patelnię, a wszystko pójdzie naprawdę sprawnie.
Suszone grzyby wymagają odpowiedniej obróbki przed spożyciem. Uważać powinniśmy zarówno mocząc je, jak i potem gotując już skarby lasu. Na każdym etapie nietrudno o bolesny w skutkach błąd, który może zepsuć smak i humor jedzących. Dowiedzcie się jak długo gotować suszone grzyby, by nie zaszkodziły. Ostatnio radziliśmy jak suszone grzyby poprawnie namoczyć. Tym razem wracamy ze wskazówkami, które pomogą wam w zagotowaniu tego specjału. Dzięki nim zachwycicie swoich gości pysznymi specjałami takimi jak uszka czy pierogi. Sprawdźcie koniecznie, jak się zabrać do dalszej obróbki zasuszonych zbiorów z lasu.
W kuchni łatwo o zabrudzenia gdy każdego dnia przygotowuje się w niej przynajmniej kilka posiłków. Zamiast kupować środki chemiczne w sklepie, można samodzielnie sporządzić prostą mieszankę do czyszczenia. Jej głównym składnikiem jest ocet, który wywabia plamy, usuwa zapachy i odtłuszcza powierzchnie. Utrzymanie czystości w kuchni wcale nie musi być trudne, wystarczy posiadać skuteczne specyfiki do czyszczenia. Najczęściej ludzie kupują gotowe płyny czy proszki w sklepach, co niesie ze sobą duże wydatki. Z tego powodu znacznie wydajniej jest zrobić je samodzielnie z łatwo dostępnych produktów. Dwoma domowymi produktami, które wykorzystuje się zarówno do gotowania, jak i innych czynności, są ocet oraz soda oczyszczona. Oba świetnie sprawdzają się do mycia kuchennego zlewu czy kuchenki, a do tego są wyjątkowo tanie.
Zlew jest ważnym elementem każdej kuchni. Ponieważ ma kontakt z żywnością i wodą, nietrudno o jego zabrudzenie, a także niemiłą woń ulatującą znad odpływu. Wiecie, jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu ze zlewu w kuchni? Wcale nie trzeba mocnych środków chemicznych.Ze zlewu nie raz ulatuje nieprzyjemny zapach. Dzieje się tak zwykle wtedy, gdy długo nie jest przepłukiwany wodą. W rurach osadzają się bowiem resztki jedzenia, które po dłuższym zaleganiu zaczynają przechodzić różne przemiany. Towarzyszy temu brzydki zapach. Zazwyczaj pojawia się on po naszej dłuższej nieobecności w domu.
Święta coraz bliżej. Najlepsze przepisy jednak nie pomogą, gdy do przyrządzania dań zabierzecie się bez znajomości podstaw kulinariów. Na szczęście niezawodnymi radami posłuży nam siostra Anastazja, która niedawno na swoim blogu zdradziła kilka patentów, które pomogą przygotować świąteczne spotkanie. Siostra Anastazja słynie z pysznych przepisów, które skradły serca wielu smakoszy. Wystarczy wspomnieć recepturę na świąteczny makowiec czy pierogi z kapustą. Tym razem specjalnie dla was zebraliśmy rady, dzięki, którym wasze świąteczne dania będą niezapomniane.
Jedzenie kolacji jest równie ważne, jak spożywanie pozostałych posiłków w czasie dnia. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak ogromny jest wpływ naszych wieczornych wyborów żywieniowych na jakość snu. Niektóre mogą spowodować, że obudzimy się w fatalnym stanie. Pisaliśmy już, jaka jest najlepsza pora, by zjeść kolację. Tym razem wracamy z radami co zrobić, aby nie utrudnić sobie zasypiania i dobrze wypocząć. Wbrew pozorom istnieje wiele rzeczy, na które powinniśmy uważać i nie wystarczy wybranie odpowiedniego czasu na ten posiłek.
Krokiety są smacznym daniem, które może uświetnić wiele spotkań. Kluczem w ich przygotowaniu jest poprawne zawijanie. Błędy w sztuce mogą kosztować nas pękanie ciasta wypadanie nadzienia. Podpowiadamy jak się za to zabrać, by osiągnąć zadowalające efekty. Krokiety z pewnością zagoszczą w wielu domach jako towarzystwo dla pysznego barszczu czerwonego. Aby danie było satysfakcjonujące warto zadbać o staranne przyrządzenie ciasta. Jeszcze ważniejsze będzie dobre zawinięcie krokietów. Mogą one przyjąć kształt koperty, sakiewki lub rulonu. Ostatni sposób zawijania będzie najskuteczniejszy.
Zazwyczaj korzystamy z ryżu w torebkach, który łatwo ugotować bez ryzyka sklejenia się go czy przypalenia. Najlepszej jakości ziarna są do kupienia w formie sypkiej, więc warto na nich opierać dania z ryżem. Aby przygotować idealnie sypkie ziarenka, należy przede wszystkim dobrze je wypłukać ze skrobi - jeśli jest jej zbyt dużo, ryż zaczyna się do siebie lepić i tworzy zbitą masę. Ryż jest głównym źródłem węglowodanów większości ludzi na świecie, nic więc dziwnego, że sposobów na jego przygotowanie są setki. Stanowi doskonały dodatek do mnóstwa dań, a jego właściwości pozwalają na wchłonięcie praktycznie każdego smaku. Ryż w plastikowych torebkach jest wygodnym rozwiązaniem, jednak niepozbawionym wad. Pod wpływem temperatury wydziela się z plastiku bisfenol A. Substancja ta może negatywnie wpływać na pracę układu hormonalnego, skutkować to może otyłością czy rozregulowaniem tarczycy.
Niebawem będziemy kupować suszone owoce na wigilijny kompot i do świątecznych wypieków. Wybierając je, powinniśmy kierować się kilkoma zasadami, które sprawią, że nabędziemy produkty najwyższej jakości, a nasze dania zachwycą smakiem. Zdradzamy, jakie są najważniejsze kryteria, które powinniśmy zastosować przy zakupach. Bez dobrych bakalii nie będzie smacznego piernika czy makowca. Supermarkety w okresie świątecznym często kuszą nas specjalnymi zniżkami na ten wyrób. Nierzadko niestety jest tak, że produkt, który mało kosztuje, potrafi zepsuć smak. Co więcej, ma też szansę zagrozić zdrowiu.
Po suszone grzyby z pewnością sięgniemy przy przyrządzaniu świątecznych potraw. Będziemy je z pewnością gotować, jednak większość dań wymaga też namoczenia skarbów lasu. Jeśli zastanawialiście się, czy jest to konieczne i jak właściwie należy to zrobić — ten artykuł jest dla was. Z suszonymi grzybami z powodzeniem przygotujecie bigos czy uszka do barszczu. Przed dodaniem ich do potrawy poświęćcie jednak chwilę na ich obróbkę. Niestety nie można ich tak po prostu wrzucić i liczyć, że danie się uda. Twarde grzyby nie zaszkodzą zdrowiu, ale smakowi dania już tak.
Wigilijny bigos kojarzy wam się z przykrymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego? Dodajcie do kapusty kminku, a zapomnicie o tym problemie. Przyprawa nada daniu cudownego aromatu i sprawi, że jedzenie będzie przyjemnością. Kapusta jest składnikiem wielu tradycyjnych dań świątecznych takich jak pierogi czy kulebiak. Część z nas po jej spożyciu doświadcza jednak nieprzyjemnych reakcji organizmu. Warto wprowadzić pewne modyfikacje w przygotowaniu potraw zawierających kapustę, by zminimalizować ryzyko kłopotów.
Ryby wydzielają specyficzny zapach, który nie każdemu odpowiada, dlatego opracowanych zostało dużo metod, na usunięcie go. Jedną z nich jest wymoczenie filetów w mleku, które pochłania nieprzyjemne aromaty. Jeśli zapach osiadł na dłoniach czy w piekarniku, także można sobie z tym poradzić. Poniżej wyjawiamy jak tego dokonać. Gdy przygotowuje się rybę, jej zapach staje się jeszcze lepiej wyczuwalny, co może być dużą przeszkodą. Na szczęście istnieją rozwiązania, które ułatwiają uniknięcie takiej sytuacji. Jeśli jednak piekarnik i tak przeszedł zapachem ryb, nie masz się czego objawiać. Zamiast radzić sobie z efektami gotowania, zalecamy profilaktykę, którą stosuję się jeszcze przed gotowaniem. W taki sposób nie trzeba później męczyć się z dokładnym czyszczeniem sprzętów kuchennych, blatów czy dłoni.
Kapary cierniste potocznie nazywane po prostu kaparami są zdrowym i charakterystycznym w smaku rarytasem kulinarnym. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości są wykorzystywane zarówno w kuchni, jak i w lecznictwie. Dowiedzcie się jak je włączyć do jadłospisu. Smak kaparów — a właściwie ich pąków, bo te najczęściej znajdziemy w sklepach spożywczych — porównać można do jedzenia chrzanu wraz z zielonymi oliwkami. Cierpki i nieco gorzki w odbiorze kwiat jest elementem wielu dań. Oprócz ciekawego smaku ma też sporo innych zalet.
Wegetarianie nie jedzą mięsa głównie ze względu na przekonania religijne bądź etyczne, które związane są z hodowlą i ubojem zwierząt hodowlanych, czy jedzą jednak produkty odzwierzęce? Czy wegetarianie jedzą jajka?Jajka to bogate źródło pełnowartościowego białka, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jajka to również witaminy z grupy B, witamina A,E,K, wapń, żelazo, magnez i beta-karoten, ich pozytywny wpływ na nasze zdrowie jest więc nieoceniony. Jajka to również spora dawka energii, a śniadanie z nich złożone doda nam siły na wiele godzin.Dieta wegetariańska składa się głównie z kaszy, ryżu, warzyw, owoców, strączków i produktów białkowych. Dieta wegetariańska jest lekka i pozbawiona ciężkiego, czerwonego mięsa. Niektórzy wegetarianie nie jedzą nawet ryb, inni dopuszczają spożywanie drobiu, dieta wegetariańska jest więc bardzo różnorodna.Jeśli chcesz wypróbować pysznych potraw wegetariańskich, koniecznie ugotuj curry z batatów i orzechów i usmaż kotlety z kalafiora, a przekonasz się, że dania bezmięsne również są pyszne i bardzo sycące.
Śledzie, które kupiliście, są słone i pełne ości? Dobrze je wymoczcie, a pozbędziecie się obu problemów. Wystarczy woda i sok z cytryny, a mięso stanie się delikatne. Utraci też charakterystyczny rybi zapach. Dowiedzcie się jak prawidłowo użyć tych składników, by osiągnąć pożądany efekt. Potrawy ze śledzi bywają naprawdę smaczne. Wystarczy wspomnieć śledzia w curry czy poznańską sałatkę z jajkami. Najlepszą ryba o ich przyrządzenia jest śledź prosto z beczki. Zanim jednak zabierzemy się za marynowanie, trzeba go dobrze wymoczyć. Podpowiadamy jak zrobić to poprawnie.
Główny Inspektorat Sanitarny wydał kolejne oświadczenie dotyczące bezpieczeństwa żywności. Tym razem na celowniku są orzeszki ziemne solone firmy KRESTO, w których wykryto przekroczenia dopuszczalnego limitu aflatoksyn. Jak poinformowano produkt, za który odpowiada firma VOG Polska Sp. z o.o, zawierał zbyt wysoką zawartość aflatoksyn — substancji produkowanej przez grzyby pleśniowe z rodziny Aspergillus. Związki te mają szkodliwy wpływ na zdrowie człowieka.
Magda Gessler przygotowała dla swoich fanów nie lada gratkę. Niebawem ruszy jej autorski kurs gotowania, w którym podzieli się przepisami, które są z jej rodziną od pokoleń. Za specjalny pakiet materiałów trzeba będzie jednak trochę zapłacić. Znamy szczegóły projektu.Kurs Sekrety Kulinarne Magdy Gessler skierowany jest nie tylko do amatorów dobrego jedzenia i kucharzy domowych, ale też do osób zajmujących się gotowaniem zawodowo. Jednym słowem do wszystkich, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę. Ruszy już 18 grudnia.
Już za chwilę w naszych domach zapachnie nie tylko choinka, ale też mandarynki. Wielu z nas sięga po te owoce właśnie w święta, a ich zapach nieodłącznie kojarzy się z końcówką roku. Dlatego też zdradzamy kilka ciekawych zastosowań skórki tego owocu. Będziecie zaskoczeni, co można z niej zrobić. O tym, że owoce te dostarczają wiele cennych składników odżywczych, już wspominaliśmy. Ich słodki smak sprawia, że są dobrą alternatywą dla deseru. Jeśli kupicie produkt ekologiczny, oprócz smacznego miąższu wykorzystacie też obierki, które zazwyczaj lądują w koszu.
Ryba po grecku jest jedną z potraw, która już niebawem zagoszczą na świątecznych stołach. Najsmaczniejsza wychodzi wtedy, gdy do jej przyrządzenia wybierzemy odpowiednią rybę. Nie może być zbyt tłusta, bo i tak będziemy ją smażyć. Podpowiadamy, po którą najlepiej sięgnąć. Postna kolacja wigilijna dopuszcza jedzenie ryby. W wielu domach pojawi się karp czy śledzie. Część z was z pewnością skusi się na pyszną rybę po grecku. Łatwo ją przyrządzić, lecz dobór składników może zaważyć o smaku.
Karp jest rybą o charakterystycznym smaku, który dla wielu smakoszy jest koszmarem. Istnieje jednak łatwy sposób, by się go pozbyć, a przy okazji nadać mięsu delikatności. Zamoczcie kawałki ryby w mleku, a zapomnicie o przykrym uczuciu związanym z jej konsumpcją. Wielu smakoszy uważa, że nie można zorganizować prawdziwej wigilii, nie podając karpia. Choć ryba ta do najzdrowszych nie należy — jest niestety dość tłusta — są patenty, które sprawiają, że jej smak staje się nieco mniej nieprzyjemny. Jeżeli macie w swoim otoczeniu amatorów tej ryby, koniecznie wypróbujcie tę metodę.
Podpieczone kanapki z chleba tostowego, sera i szynki to studencka klasyka, którą młodzi ludzie jedzą wyjątkowo często. Podczas smażenia kanapek opiekacze łatwo ulegają zabrudzeniom, które po pewnym czasie trudno doczyścić. Mamy sposób, aby zawsze urządzenie zachować w czystości. Wystarczy pomiędzy kanapkę, a opiekacz włożyć papier do pieczenia, a metal pozostanie czysty. Opiekacz do kanapek jest urządzeniem wyjątkowo przydatnym, wygodnym i popularnym. W kilka minut można zrobić z nim mnóstwo ciepłych kanapek, które doskonale komponują się ze świeżą herbatą z cytryną czy kawą z mlekiem. Niska cena urządzenia, a także składników, które się w nim przygotowuje, sprawiły, że opiekacze stały się obowiązkowym wyposażeniem kuchni każdego studenta. Niestety wielu z nich cały czas boryka się z ubrudzoną powierzchnią opiekacza, która nie chce się łatwo doczyścić.
Płyn do mycia naczyń się skończył, a wy potrzebujecie umyć talerze? Nie musicie w popłochu biec do sklepu. Istnieją skuteczne sposoby, na usuniecie zabrudzeń bez tego produktu. Spróbujcie użyć soku z cytryny, octu i soli. Efekty takiego zmywania przyjemnie was zaskoczą. Radziliśmy wam już, jakich naczyń lepiej nie myć w zmywarce. Podpowiadaliśmy też, jak włożenie gąbki do mycia naczyń może zmienić sytuacje produktów w lodówce. Tym razem zdradzamy sprawdzone patenty na umycie naczyń bez gotowego płynu z marketu. Zajrzyjcie do swoich szafek i przetestujcie domowe mikstury.
Niektórzy smakosze nie wyobrażają sobie wigilii bez kompotu z suszonych owoców o charakterystycznym wędzonym posmaku. Jest jednak grupa, która dymnego aromatu nie lubi i unika sięgania po ten świąteczny specjał. Z naszym nowym przepisem nie będą musieli rezygnować z napoju. Kompot będzie delikatnie słodki i przyjemny w odbiorze. Jeśli lubicie korzenne przyprawy i chcecie, by wybrzmiały nie tylko w pierniku, koniecznie przygotujcie ten kompot. Wigilijny klasyk dobrze jest zrobić dzień wcześniej. Potrzebuje trochę czasu, by nabrać walorów i może na was poczekać w lodówce. Te potrawy też nie muszą być wykonane na ostatnią chwilę. Zaplanujcie czas i do dzieła.
Choć zaleca się jeść jabłka w całości razem ze skórką, nie zawsze mamy taką możliwość - do szarlotki owoce muszą zostać bowiem obrane. Jeśli zostało ci sporo obierek, nie wyrzucaj ich do kosza na śmieci. Zamiast tego możesz wykorzystać je do zrobienia pysznych cynamonowych przekąsek, czy kompotu ze skórek. Skórka z jabłek zawiera najwięcej wartości odżywczych w całym owocu, dlatego pozbywanie się jej jest wyjątkową stratą. Niektórzy nie lubią jej lekko gorzkiego smaku i specyficznej faktury - mamy na to idealny sposób. Więcej już nigdy nie zutylizujesz nawet jednej skórki. Obierki można dodać do kompotu, co nada mu więcej smaku, a także wypełni go witaminami i minerałami. Dzisiaj zajmujemy się mimo wszystko cynamonową przekąską, która sprawdza się jako coś do przegryzienia, a także na imprezach i innych wydarzeniach. Miseczka z chrupiącymi chipsami owocowymi dodatkowo pięknie wygląda i ozdabia podana do stołu.
Przykre zapachy w kuchni potrafią uprzykrzyć gotowanie. Czasami z obawy przed nimi rezygnujemy też z ulubionych potraw. Wigilijne specjały z pewnością będą aromatyczne. Dlatego też warto już teraz poznać triki, które sprawią, że nasza kuchnia będzie się kojarzyć tylko z miłymi chwilami. Jednym z nich jest ustawienie sody oczyszczonej w pobliżu kosza na odpady.Soda oczyszczona nie tylko doskonale czyści powierzchnie, ale też potrafi pochłaniać nieprzyjemne zapachy. Takie z pewnością powstaną, gdy w ferworze świątecznych przygotowań zapomnimy wynieść śmieci. To nie jedyny środek, który pomoże nam w walce o piękny zapach w domu.
Domek z piernika jest doskonałym urozmaiceniem świątecznego stołu - widać w nim bowiem kunszt i włożoną pracę. Jeśli chcesz zachwycić swoich domowników przepięknym jadalnym domem, niżej zdradzamy krok po kroku, jak go wykonać. Ciasto jest na tyle uniwersalne, że bez problemu można z niego zrobić również pierniczki czy ozdoby na choinkę. Domek z piernika to dość skomplikowane przedsięwzięcie, więc warto zarezerwować sobie na jego przygotowanie trochę wolnego czasu. Szczególnie dużym podziwem będą darzyły go z pewnością dzieci, które mimo wszystko długo nie wytrzymają i w końcu zaczną go jeść.
Sztuka wypieku ciast nie jest najprostszym zajęciem w kuchni, dlatego wiele osób obawia się pieczenia. Największy strach wywołuje wizja zakalca, który niszczy całą blachę ciasta, nad którym pracowało się dużo czasu. Niżej zdradzamy sposoby, dzięki którym unikniesz zakalca za każdym razem - między innymi jak mieszać oraz odmierzać składniki.Pieczenie ciast jest zajęciem, które wymaga od gotującego mnóstwo uwagi i cierpliwości. Wystarczy w końcu kilka niewielkich błędów, aby zniweczyć całą pracę. Zakalec jest bodaj najbardziej znienawidzoną wpadką, która dotknęła prawdopodobnie każdego amatora ciast. Zanim osiągnie się poziom na tyle zaawansowany, aby nie obawiać się zakalca, musi minąć przynajmniej kilka sesji pieczenia. Dla początkujących mamy jednak kilka porad, dzięki którym szansa na pojawienie się zakalca spada do minimum.