Z desek do krojenia korzysta się praktycznie codziennie, dlatego szybko ulegają zabrudzeniom oraz uszkodzeniom. Aby wydłużyć ich przydatność, warto stosować pewne środki konserwacyjne, które zapobiegną zbyt szybkiemu niszczeniu, a także dokładnie wyczyszczą powierzchnie desek. Jeśli borykasz się z deską o intensywnym zapachu czy z tłustymi plamami, posyp ją solą i skrop sokiem z cytryny, a zanieczyszczenia będą łatwe do wyczyszczenia. Deski do krojenia mogą być zrobione z najróżniejszych surowców, zaczynając od drewna czy plastiku, kończąc na szkle, a nawet marmurze. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, jednak dzisiaj zajmiemy się najlepszymi metodami do pielęgnacji i czyszczenia desek. Większość z nas po użyciu deski, po prostu zmywa ją gąbką i płynem do naczyń w zlewie. Niekiedy zabrudzenia są jednak zbyt silne, aby owa metoda zadziałała. Dlatego poniżej prezentujemy sposoby na wyczyszczenie, a także konserwacje desek do krojenia. Warto je znać, ponieważ pozwalają na zaoszczędzenie kilku groszy na kupnie nowych desek.
Śledzie najczęściej goszczą na naszych stołach w czasie świąt Bożego Narodzenia. Warto jednak sięgać po nie o wiele częściej. Jak jednak wybrać te najlepsze, które będą nie tylko smaczne, ale też bezpieczne dla zdrowia? Podpowiadamy, jak podejść do ich zakupu. Śledzie są skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 oraz witamin i minerałów. Ryby te nie kumulują w sobie metali ciężkich. Są zatem dobrym wyborem, jeśli chcemy dostarczyć sobie zdrowej porcji białka. Zróbcie je czym prędzej np. z buraczkami lub w curry. Naszymi radami pomożemy w zakupach.
Idealnie puszysty i dobrze wyrośnięty sernik, który nie pęka? Przestrzegając kilku reguł, uda wam się taki upiec. Sekret tkwi w odpowiednio przygotowanych składnikach i starannym wykonaniu. Zdradzamy triki, dzięki którym wasz wypiek zachwyci wszystkich gości. Sernik jest wysoko na liście ulubionych deserów wielu smakoszy. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na jego tradycyjną wersję, czy też dodajemy owoców — istotne jest, by ciasto nie opadło i nie popękało na wierzchu. Wiemy jak to osiągnąć.
Robicie obiad i nagle przypominacie sobie, że nie rozmroziliście mięsa? Nic nie szkodzi. Są triki, które pozwolą nam wybrnąć z niekomfortowej sytuacji. Niektóre wymagają jednak nieco planowania. Trzeba bowiem zamrozić wcześniej mięso w niewielkich porcjach. Z mięsa zrobicie np. te pyszne kotlety z pieczarkami czy smaczne schabowe w orzechowej panierce. Najlepiej będzie, gdy wyjmiecie je z zamrażalnika wieczorem i pozostawicie na noc w lodówce. Ten sposób rozmrażania jest najbezpieczniejszy. Co jednak zrobić, gdy nie mamy aż tyle czasu?
Najprostszym sposobem na wyczyszczenie piekarnika jest umycie ścianek ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Jednak, gdy mamy do czynienia z zaschniętym brudem ten patent niestety zawodzi. Pomocny wtedy okaże się sok z cytryny. Podgrzany wraz z wodą, zmiękczy plamy i zniweluje nieprzyjemny zapach. Wypróbujcie tę metodę. Podpowiadaliśmy wam już jak uwolnić lodówkę od nieprzyjemnych zapachów, a czajnik od kamienia. Tym razem zdradzamy sekret idealnie czystego piekarnika. Do utrzymania go w porządku wystarczą produkty, które każdy z nas ma w kuchni. Przyda się też termoobieg.
Makowiec zwyczajnie musi zostać podany jako deser w okresie Bożego Narodzenia - jego smak i zapach jednoznacznie kojarzy się ze świętami. Aby nadzienie z nasion maku nie było suche, wystarczy zetrzeć do niego jedno starte słodkie jabłko. Owoc doda ciastu wilgoci oraz nieco słodyczy, co z pewnością zostanie docenione przez amatorów słodkości. Więcej porad zamieściliśmy poniżej. Makowiec jest tradycyjnym wypiekiem, który nieodłącznie wiąże się z Bożym Narodzeniem. Nic bowiem nie smakuje tak dobrze, jak duży kawałek wilgotnego makowca z kubkiem świeżo zaparzonej herbaty czy kompotu z suszu owocowego. Przygotowanie go własnoręcznie pozwala uzyskać jakość znacznie lepszą, niż kupując gotowego makowca w cukierni.Czasem zdarza się, że nawet przy najlepszych chęciach ciasto jest zapychające, kruszące się i suche. Jeśli za każdym razem wychodzi ci taki makowiec, nie masz powodu do irytacji. Wystarczy drobna modyfikacja w recepturze, aby każda następna próba pieczenia udawała się w 100%.
Ubrudzone tłuszczem naczynia czy kratkę kuchenki możemy wymoczyć w wodzie z octem. Co jednak zrobić, by pozbyć się plam po jedzeniu z mikrofalówki? Istnieją domowe sposoby, dzięki którym jej wnętrze znów zachwyci czystością. Użyjcie cytryny, a usuniecie również nieprzyjemny zapach. Wystarczy kilka plasterków owocu. Radziliśmy wam już jak skutecznie domyć czajnik elektryczny oraz jak pozbyć się przykrych zapachów z lodówki. Tym razem przychodzimy z pomocą po raz kolejny i podpowiadamy jak dokładnie wyczyścić kuchenkę mikrofalową. Nasz trik sprawi, że znów będzie lśniąco czysta i pachnąca. Przekonajcie się sami.
Z ziemniaków można przyrządzić wiele smacznych potraw. Ich obieranie potrafi jednak nieźle zmęczyć, zwłaszcza wtedy, gdy potrzebujemy ugotować znaczną ich ilość. Istnieje jeden trik, który pozwoli nam znacząco skrócić czas potrzebny do pozbawienia ziemniaków skórki. Wystarczy, że natniemy ją przed gotowaniem. Gotowanie ziemniaków w mundurkach niestety nie jest rozwiązaniem dla każdego. Możemy jednak oszczędzić czas i zachować właściwości odżywcze zawarte w ziemniaku, dzięki prostemu zabiegowi, jakim jest nacięcie skórki.
Bez bigosu dla wielu z nas nie ma świąt. Przyrządzenie tego dania wymaga cierpliwości, a sekretem jego smaku jest powolne gotowanie i odpowiednio dobrane składniki. Czasami, mimo starań, potrawa przypala się, wychodzi za słona lub zbyt kwaśna. Są sposoby, by te potknięcia naprawić. Nawet najlepszym kucharzom zdarza się chwila nieuwagi. Dodajemy wtedy zbyt dużo soli, wrzucamy za kwaśną kapustę czy podgrzewamy potrawę na ogniu tak mocnym, że się przypala. W takich sytuacjach pomocne będą sprawdzone triki, które są w stanie wyprowadzić smak dania na prostą.
Pijecie kawę, by się pobudzić, ale nie do końca odpowiada wam jej nieco gorzki smak? Znamy sposób, który pomoże zmienić to doświadczenie. Zapomnijcie o słodzeniu. Zamiast cukru dodajcie szczyptę soli i zobaczcie, co się stanie. Przyjemność z picia porannej filiżanki kawy powróci.Picie kawy jest elementem poranka dla wielu z nas. I o ile ze względu na aspekty zdrowotne nietrudno jest zrezygnować z picia jej na czczo, odejście od cukru może nie być już takie proste. Wiemy, że słodzenie wpływa na zwiększenie wartości kalorycznej kawy, a cukier nie ma żadnych składników odżywczych. Niełatwo jednak wypić gorzki napar bez takiego wsparcia.Warto wiedzieć, że kawa wcale nie musi smakować goryczą bez dodatku sacharozy. Aby tak było, wcale nie musicie sięgać po słodziki, które zastąpią cukier, lecz wpłyną na domowy budżet. Istnieje produkt, który poradzi sobie z wydobyciem wszystkich zalet napoju. Jest nim sól.
Pierogi są kultowym daniem kuchni polskiej, które smakuje wielu smakoszom. W każdym domu przyrządzane są nieco inaczej, a najwięcej dyskusji wywołuje przepis na ciasto. Używamy masła, oleju, a nawet oliwy z oliwek. Ten ostatni tłuszcz sprawi, że wyjdzie wyjątkowo delikatne. Przekonajcie się sami. Kluczem do uzyskania elastycznego i uniwersalnego smakowo ciasta na pierogi jest użycie oliwy z oliwek, mąki soli i ciepłej wody. Nie można do niego dodać jajek. Przygotujcie od razu więcej masy i zróbcie solidny zapas pierogów. Możecie je z powodzeniem zamrozić.
Babcie wiedzą jak zrobić najlepszy barszcz pod słońcem. Nie idą na skróty i nie sięgają po koncentraty, lecz przyrządzają porządny buraczany zakwas. Tylko z niego uzyskamy pyszne danie. Jego zrobienie wymaga czasu, dlatego też przepis na tradycyjną wigilijną zupę zdradzamy już teraz. Zdążycie do świąt i zachwycie waszych gości. Tak jak rosół jest podstawą tradycyjnej pomidorowej, tak zakwas stanowi zaczątek barszczu czerwonego. Oczywiście możecie pominąć ten składnik, po prostu gotując buraczki i dodając octu. Smak będzie podobny, ale wartości odżywcze i prozdrowotne już nieco inne. Warto spróbować tradycyjnej metody — nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje.
Niektórzy smakosze nie wyobrażają sobie wigilii bez karpia. Jak jednak dobrze go przygotować? Jednym z ważnych etapów jest pozbawienie go śluzu. Znamy patent, dzięki któremu zrobicie to łatwo i bez wysiłku. Wystarczy, że zaopatrzycie się w siatkę po cebuli lub ziemniakach. Karp jest świątecznym przysmakiem, którego według wielu osób nie może zabraknąć na świątecznym stole. Choć ryba ta nastręcza trudności w obróbce, wielu z nas nie umie sobie odmówić tej tradycyjnej, niekoniecznie dietetycznej i zdrowej, potrawy. Przychodzimy więc z radą jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu i śluzu.
Sezon śliwkowy powoli się kończy. Zanim te pyszne owoce znikną z targowisk, warto zaopatrzyć się w większą ilość i przygotować wspaniale rozgrzewający kompot z dodatkiem imbiru. Jest przyjemnie słodki i pikantny jednocześnie, a przy tym wzmacnia odporność. W tym smaku można się zakochać.Kompot ten jest aromatycznym dodatkiem do wielu słodkich dań np. do naleśników czy owsianki. Do jego przygotowania wybierzcie śliwki węgierki. Są doskonałe nie tylko jako składnik na powidła do przełożenia świątecznego piernika. Imbir fantastycznie komponuje się ze słodkim smakiem tego owocu, nadając kompozycji przyjemnego posmaku i wyjątkowego aromatu.
Folia spożywcza jest wręcz nieoceniona w kuchni i korzystamy z niej praktycznie każdego dnia, zawijając w nią produkty czy naczynia. Jeśli masz problem z jej rozwijaniem, gdyż zaczyna się rozrywać, włóż folię do zamrażalnika. Niska temperatura usztywnia ją i pozwala na łatwiejszą pracę. Dzięki temu trikowi już zawsze będziesz wkładać ją do zamrażalnika. Folia spożywcza ma liczne zastosowania w każdym gospodarstwie domowym. Jej niska cena i duża wydajność sprawiają, że codzienne czynności w kuchni stają się znacznie łatwiej i przyjemniejsze - nie trzeba martwić się o odpowiednie zapakowanie czy przykrycie produktów. Najczęściej wkłada się ją do szuflady lub szafki w kuchni z podobnymi przyborami. Niestety to sprawia, że folia ma temperaturę pokojową, w której jest silnie rozciągliwa, a także delikatna. Mamy doskonałe rozwiązanie, dzięki któremu powyższe mankamenty przestaną istnieć.
GIS znowu opublikował na swojej stronie ostrzeżenie publiczne dotyczące popularnego produktu, dostępnego w całym kraju. Główny Inspektor Sanitarny, poprzez System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach, poinformowany został o stwierdzeniu migracji do żywności pierwszorzędowych amin aromatycznych z łopatki kuchennej. Szczegóły dotyczące produktu dostępne są poniżej. GIS nierzadko ogłasza swoje ostrzeżenia, które najczęściej dotyczą żywności - tym razem nie chodzi jednak stricte o jedzenie. Główny Inspektor Sanitarny dostał informację o stwierdzeniu migracji pierwszorzędowych amin aromatycznych do jedzenia z popularnego produktu w wielu sklepach w całej Polsce. Informacja przesłana została za pomocą Systemu Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach. Pierwszorzędowe aminy aromatyczne są, jak stwierdza GIS w ogłoszeniu, są substancjami szkodliwymi dla zdrowia.
W każdej lodówce po jakimś czasie użytkowania zaczyna być wyczuwalny specyficzny zapach, który niekiedy może być nieprzyjemny. Na szczęście są proste domowe sposoby, aby radzić sobie z tym problemem. Podstawą jest oczywiście zachowanie czystości, jednak można zastosować proste odświeżacze powietrza z produktów kuchennych. Z lodówek korzysta się każdego dnia, dlatego tak łatwo o jakiekolwiek zabrudzenia w jej wnętrzu. Niekiedy zapomni się o jakimś produkcie, z którego unosi się nieprzyjemny zapach. Po takiej wpadce w lodówce może utrwalić się ta woń. Dlatego tak ważne jest zachowanie czystości na każdych półkach. Gdy jednak wydarzy się niespodziewane i zapach mimo wszystko i tak się pojawi, nie ma potrzeby wychodzenia do sklepu po chemię domową. Z produktów w kuchennych szafkach zrobisz wystarczająco skuteczne specyfiki, aby uporać się z fetorem.
Placki ziemniaczane lubi wielu smakoszy. Nie jest to jednak danie dietetyczne. Są sposoby, aby zapobiec nadmiernemu wchłanianiu tłuszczu przez potrawę. Jednym z nich jest dodanie do masy łyżki octu lub spirytusu. Nie wpłyną one na smak, a zachowamy chrupkość i lekkość wyrobu. Sprawdźcie ten oraz inne patenty na to, by placki były smaczne. Przepisów na placki ziemniaczane jest wiele. Można je przyrządzić np. na słodko albo z pysznym węgierskim gulaszem. Żadne jednak nie będą smaczne, gdy będą ociekać tłuszczem. Zastosujcie nasze triki i zapomnijcie o tym koszmarze.
Przygotowujecie jaja na twardo, ale nie możecie ich szybko i sprawnie obrać, bo skorupka przylega zbyt dobrze? Są patenty, które sprawią, że ten problem przestanie wam spędzać sen z powiek. Jednym ze sposobów na jego uniknięcie jest wcześniejsze wyjęcie jaj z lodówki. Zróbcie to na pół godziny przed gotowaniem, a skorupka łatwiej odejdzie. Jajka na twardo są składnikiem popularnej sałatki jarzynowej. Często przyrządzamy je też na uroczyste śniadania z farszem. W obu tych przypadkach warto, aby nie były poszarpane z wierzchu. Dania wtedy nie tylko będą wyglądały nieestetycznie, ale sam proces pozbawiania produktu skorupki będzie trudniejszy. Podpowiadamy, co zrobić, aby nie zajmował zbyt dużo czasu.
Czyszczenie mocno zabrudzonej kuchni potrafi nieźle uprzykrzyć życie, szczególnie w sytuacjach, gdy brud nie jest świeży. Nie warto jednak wydawać dużych sum na chemiczne środki czystości, jeśli można przygotować je domowymi sposobami. Poniżej zdradzamy metody na wykorzystanie sody oczyszczonej czy octu spirytusowego przy czyszczeniu kuchni. Kuchnia łatwo ulega zabrudzeniom, w końcu korzysta się z niej praktycznie każdego dnia, gotując posiłki. Zaleca się usuwanie wszelkich plam czy zacieków natychmiast po ubrudzeniu, lecz nie zawsze ma się taką możliwość. Co zrobić, gdy zanieczyszczenia nie schodzą z dużą łatwością?Najczęściej sięga się w takiej sytuacji po kupione mleczka do czyszczenia czy detergenty, które swoje kosztują i nie są zawsze skuteczne. Z tego powodu pokazujemy sposoby na wykonanie ich własnoręcznie ze składników łatwo dostępnych w kuchennych szafkach.
Zlew jest ważnym elementem każdej kuchni. Konieczne jest więc, by zawsze był drożny. Oto 4 produkty, których przenigdy nie powinno się wkładać do zlewu. Mogą go bowiem zapchać na tyle skutecznie, że będzie potrzebna pomoc specjalisty. Lepiej więc zapobiegać problemom, niż z nimi walczyć.Nie raz zdarza się, że zamiast do kosza na śmieci, włożymy czy też wyrzucimy coś do zlewu. Często może to być powodem niedrożności rur i mamy niemały problem. Czasami pomoże zwykła przepychaczka, nieraz niestety trzeba rozkręcić odpływ pod zlewem.
Chcesz przygotować karpia, ale obawiasz się ości? Są sposoby, by je skutecznie usunąć. Wystarczy skropić filety ryby sokiem z cytryny i pozostawić je na noc w lodówce. Dzięki temu zabiegowi, drobne kawałki rybiej kości nie będą utrudniać konsumpcji. Wypróbujcie ten patent koniecznie.Karp jest tradycyjną rybą świąteczną, po którą co roku sięga wielu smakoszy. Radziliśmy wam już jak ją dobrze przyrządzić i pisaliśmy, ile w tym roku przyjdzie nam za nią zapłacić. Dla tych, których nie odstrasza cena i potencjalne niebezpieczeństwo spożywania tej ryby — jest ona bowiem wyjątkowo tłusta i potrafi smakować mułem — mamy przewodnik, który zawiera cenne rady na temat oczyszczania karpia z ości.
Lodówka jest jednym z podstawowych sprzętów gospodarstwa domowego. Stanowi zwykle centrum naszej kuchni, bo właśnie w niej kryją się produkty spożywcze i potrawy. By jednak ten sprzęt działał, jak należy, trzeba go co jakiś czas czyścić. Większość osób zapomina o tym, by robić to w odpowiednich odstępach czasu. Błąd może przyczynić się do większego zużycia prądu, co z kolei odbije się na zasobności naszych portfeli. W lodówce przechowujemy żywność, dlatego ważne jest, by utrzymać ten sprzęt w odpowiedniej higienie. Zaleca się czyszczenie lodówki raz na 1-2 tygodnie. Przynajmniej raz na pół roku powinniśmy też rozmrozić zamrażarkę. Dzięki temu będzie ona skuteczniej mroziła, nie pochłaniając nadmiaru prądu.
GIS często ostrzega Polaków przed szkodliwymi substancjami lub przed samymi produktami, które nie nadają się do użytku czy spożycia. Niedawno wydał aż trzy ostrzeżenia przed jajkami z pałeczkami Salmonella Enteritidis, zielem angielskim zakażonym tą samą bakterią oraz łyżkami do serwowania, które mogły przenosić pierwszorzędowe aminy aromatyczne do żywności. Dokładne szczegóły w tekście poniżej. GIS wielokrotnie ogłaszał na stronie gov.pl nowe informacje dotyczące produktów spożywczych i użytkowych, które z jakiegoś powodu nie nadawały się do sprzedaży. Dzięki temu klienci mogą w łatwy sposób dowiedzieć się, czy ich zakupy są w jakimś stopniu zagrożeniem dla ich zdrowia. Wyrywkowe badania przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Sanitarną wykrywają niezgodności, które w szybkim tempie są rozwiązywane. Jeśli masz któryś z produktów wymienionych poniżej, lepiej się go pozbądź.
Macie ochotę na schabowe, ale w kuchni nie ma tłuczka? Nadal możecie przygotować delikatne i smaczne kotlety. Wystarczy, że skorzystacie z prostych patentów, pozwalających przygotować mięso z użyciem narzędzi, które znajdziecie w domu. Sprawdźcie, jak sobie pomóc i przygotować obiad, o jakim marzycie. Smakosze wiedzą, że kotlety najlepiej jest rozbijać metalowym kratkowanym tłuczkiem. Tylko ta metoda pozwoli nadać mięsu odpowiednią strukturę. Czy jednak z powodu braku narzędzia powinniśmy rezygnować z przyrządzenia schabowego? Niekoniecznie. Bez odpowiedniego sprzętu też sobie poradzimy.
Choć tak może się wydać na pierwszy rzut oka, mrożenie pierogów wcale nie jest proste. Lepiej zamrozić je przed czy po ugotowaniu? A może trzeba je jakoś zabezpieczyć przed sklejaniem? Rozwiewamy wątpliwości i podpowiadamy skuteczne triki, dzięki, którym zamrozicie pierogi szybko i skutecznie. Jeśli do urządzenia wstawiamy surowe smakołyki, wówczas pamiętajmy, by się ze sobą nie stykały. W przeciwnym wypadku się posklejają. Ruskie, z mięsem czy z ulubionymi owocami — wszystkie pierogi są smaczne i każde możemy przechować w zamrażalniku. Trzeba tylko spełnić kilka warunków, które dadzą nam gwarancję, że potrawę zabezpieczycie właściwie. Zdradzamy, czego unikać.
Ryba po grecku jest jedną z popularniejszych potraw pojawiających się na wigilijnej kolacji. Ten przysmak nie uda się jednak, jeśli wybierzemy nieodpowiednie składniki. Dobór gatunku ryby ma bowiem kluczowy wpływ na efekt. Dowiedzcie się, po które z popularnych ryb sięgnąć i jak najlepiej je przygotować. Wiele jest potraw, bez których święta zdaniem niektórych smakoszy nie będą udane. Niektórzy, by poczuć atmosferę Bożego Narodzenia, muszą upiec pierniczki czy zjeść karpia. Dla innych ważne będzie przyrządzenie ryby po grecku. Tym razem mamy kilka rad dla tych, którzy chcą podać właśnie to danie.
Kurkuma jest popularną w kuchniach azjatyckich przyprawą korzeniową, która oprócz nadawania im charakterystycznej żółtej barwy i smaku, ma też szereg korzystnych właściwości. Warto po nią sięgać regularnie, by zapewnić sobie zdrowie i piękny wygląd. Korzeń ten zwany tez ostryżem pochodzi z Indii i to w tamtejszej kuchni rozgościł się na dobre. My również możemy skorzystać z jego dobrodziejstw, niekoniecznie sięgając po egzotyczne dania. Zdradzamy, dlaczego warto ją jeść i do jakich dań pasuje.