Kasza gryczana ma swoje szczególne miejsce w polskiej sztuce kulinarnej - zanim wyparły je ziemniaki, kasze stanowiły podstawę naszego żywienia. Aby ugotować ją na sypko, należy zachować odpowiednie proporcje kaszy i wody, a także dodać do niej łyżkę masła lub oliwy. Dodatek tłuszczu nada kaszy mocniejszy smak oraz oczekiwanej puszystości. Kasza gryczana najczęściej podawana jest do dań mięsnych z gęstym sosem. Wymieszanie ziarenek kaszy z sosem daje doskonałe połączenie, które sprawia ogromną przyjemność. Niestety wiele osób nie do końca wie co zrobić, aby kasza dobrze się ugotowała. Często bowiem zamiast sypkiej i delikatnej kaszy wychodzi zbita i lepiąca masa, która nie nadaje się do zjedzenia ze smakiem. Poniżej zdradzamy proste triki, dzięki którym każdy obiad z kaszą będzie taki, jak sobie zażyczysz.
Ciężko o bardziej domowy posiłek niż placki ziemniaczane - chrupiące placuszki można podać na wiele sposobów, co czyni je uniwersalnym obiadem. Aby podczas smażenia placki nie przywierały, pamiętaj o wlaniu dużej ilości oleju na patelnię. Ciasto powinno być równomiernie zakryte tłuszczem, wtedy z łatwością odejdzie od gorącego metalu. Placki ziemniaczane mogą sprawiać wrażenie banalnie prostej potrawy, lecz wiele osób zauważa niekiedy, że wynik ich pracy jest daleki od oczekiwanego. Placki rozpadają się i przywierają do patelni. Znamy genialne rozwiązanie tego problemu. Jeśli do tej pory używałeś tylko odrobiny oleju, popełniałeś duży błąd. Poziom oleju na patelni powinien być dwukrotnością grubości wylewanych nań placków. Takie rozwiązanie sprawi, że ciasto smażyć się będzie równomiernie, a temperatura podczas gotowania nie będzie zbyt gwałtownie spadać.
Tłusty Czwartek bez pączków? Taki scenariusz niewielu smakoszy potrafi sobie wyobrazić. Wiemy co zrobić, by słodkie szaleństwo nie odbiło się negatywnie na zdrowiu. Sprawdźcie koniecznie nasze porady dotyczące smażenia tradycyjnego rarytasu. Coroczna tradycja jedzenia pączków nie musi zbierać żniwa w postaci dodatkowych kilogramów zaobserwowanych na wadze. Korzystając z naszych rad, przygotujecie pączki, które zawierać będą minimalną ilość tłuszczu. Nie będą tak lekkie, jak pieczone, lecz na jednego czy dwa będzie można się skusić.
Większość Polaków, których dzieciństwo przypadło na okres późnego PRL-u, z pewnością pamięta pyszną przekąskę do samodzielnego przygotowania - Przysmak Świętokrzyski. W tamtych czasach smażone na oleju chrupki z mąki były prawdziwym luksusem. Jeśli tęsknisz do ich smaku, mamy dobre wieści. Przysmak można kupić w niektórych sklepach i poniżej pokazujemy propozycje, dzięki którym jeszcze raz przypomnisz sobie, jak smakuje. Przysmak Świętokrzyski jest klasyką, która niegdyś była obowiązkowym elementem imprez, posiadówek czy wieczorów filmowych. Ta błyskawiczna w przygotowaniu przekąska nie tylko efektownie zwiększa swoją objętość podczas smażenia, lecz również obłędnie smakuje. Większość zajadała się nią bez żadnych dodatków - najlepiej smakowały jeszcze ciepłe, zaraz po odsączeniu z nadmiaru oleju. Co ciekawe istnieje wiele sposobów podania Przysmaku, o których więcej wyjawiamy poniżej.
Przygotowanie tradycyjnych pączków zajmuje sporo czasu. Dla niecierpliwych smakoszy mamy przepis, dzięki któremu specjał ten można przygotować dosłownie w chwilę. Wykorzystuje on proszek do pieczenia i serek homogenizowany, a pączki wychodzą tak smaczne, jak gdybyśmy użyli drożdży. Skusicie się?Dla wielu smakoszy pączki są obowiązkowym punktem Tłustego Czwartku. Podpowiadaliśmy wam już jak wykonać je w domu nie używając tłuszczu i jakiego oleju użyć, jeśli zdecydujemy się na smażenie. Tym razem zdradzamy recepturę, która pozwoli wam błyskawicznie przyrządzić tradycyjny specjał. Pączki na bazie serka pięknie urosną dzięki dodatkowi proszku do pieczenia. Wykorzystując różne warianty serka, możecie wpłynąć na ostateczny smak deseru.
Placki ziemniaczane często goszczą na naszych stołach - trudno powstrzymać się przed częstym przygotowaniem, jeśli robi się je banalnie łatwo i szybko. Aby placki stały się chrupiące i pyszne, zawsze smaż je na dobrze rozgrzanym oleju rzepakowym. Wysoka temperatura nie tylko nada im chrupkości, lecz również zmniejszy wchłanianie oleju przez ciasto. Placki ziemniaczane stanowią bardzo ważną część klasycznej polskiej sztuki kulinarnej. Polacy gotują je już od wielu lat i opracowanych zostało wiele przepisów, które pozwalają jeść je zarówno na słodko, jak i na słono. Niestety największym mankamentem, który może bardzo wpłynąć na jakość gotowych placków, jest nieznajomość tajników smażenia. Dlatego poniżej dokładnie wyjaśniamy, jak i na czym smażyć placki, aby były idealnie chrupiące i pyszne.
Oponki serowe są pysznym deserem, którego przygotowanie jest zaskakująco szybkie i banalnie proste. Na swoim kanale Youtube Tomasz Strzelczyk zaprezentował swój własny pomysł na tę słodką klasykę. Dzięki jego poradom twoje oponki wyjdą idealnie puszyste i sprężyste, a domownicy nie będą mogli przestać prosić o kolejne porcje. Oponki serowe mają jedną przewagę nad pączkami. Te drugi wymagają czasu, aż drożdże zaczną swoją pracę i ciasto odpowiednio urośnie. W przypadku oponek nie trzeba na nic czekać, gdyż rosną one dzięki dodaniu sody oczyszczonej i octu. W przepisie Tomasza Strzelczyka zawarty jest cukier waniliowy, który dla niektórych nie ma wystarczającego smaku wanilii. Możesz zamienić go na świeżą wanilię lub ekstrakt waniliowy - dzięki temu oponki staną się jeszcze lepsze.
Naturalnym jest, że powierzchnie w kuchni pokrywają się z czasem starym tłuszczem - skwierczący olej, chlapanie i osadzające się drobinki są nieuniknione podczas gotowania. Dobrym sposobem na wyczyszczenie kuchennych szafek jest potraktowanie ich roztworem sody oczyszczonej i wody. Poniżej zdradzamy dokładne tajniki receptury. Szafki kuchenne nie są zwykle najczystszym miejscem w domu. Korzystamy z nich na co dzień, otwierając je, wyjmując i wkładając produkty, czy przygotowując na nich posiłki. Nic więc dziwnego, że po kilku dniach pojawia się na nich osad z tłuszczu. Zaschnięty tłuszcz, gdy silnie przyczepi się do mebli, jest bardzo trudny do usunięcia. Zwykłe szorowanie zmoczoną gąbką nie zda się na wiele. Znamy genialną metodę, dzięki której każda szafka będzie lśnić w twojej kuchni.
Idealne racuchy powinny być miękkie i pulchne. Efekt ten zapewnia dodatek spulchniacza. A czy da się zrobić puszyste racuchy bez jajek? Jak się okazuje, jest to możliwe. Taka opcja z pewnością będzie rozwiązaniem, gdy właśnie zabraknie ci jajek lub gdy po prostu nie możesz ich jeść.By przygotować racuchy, potrzebujesz zwykle mąki, jajek, mleka i spulchniacza. Okazuje się jednak, że pyszne racuchy można zrobić nawet bez dodatku jajek. Sam spulchniacz najwyraźniej robi tu największą robotę, bo racuchy są puszyste i trudno zauważyć, że jakiegoś składnika w nich brakuje. Każdy powinien zapamiętać, że woda, w której rozpuszczane są drożdże, musi być podgrzana. Dopiero wówczas nasze racuchy będą należycie puszyste.
Kochamy ciasto drożdżowe za jego puszystość i delikatność. Jednak nie koniecznie lubimy je przygotowywać, bo wymaga długiego wyrabiania. Dziś jednak podamy wam przepis Ewy Wachowicz na ciasto drożdżowe bez wyrabiania. Jest bosko wyrośnięte i naprawdę lekkie. Proces przygotowania ciasta drożdżowego potrafi zniechęcić zwłaszcza początkujące panie domu. Ciasto wymaga długiego wyrabiania, a do tego często jest kapryśne i nie wyrasta. Specjalnie dla was podajemy więc rewolucyjny przepis Ewy Wachowicz. Składniki ciasta wystarczy tylko umieścić warstwowo w misce i upiec, gdy wyrosną. Prawda, że proste?
Masz ochotę na warzywny obiad prosto z patelni? Przygotuj placki z selera i sera. Będą one konkurencją dla placków ziemniaczanych, bo są naprawdę smaczne i pożywne. Z pewnością urzekną cię też niepowtarzalnym smakiem. Podaje je najlepiej z sosem jogurtowo-czosnkowym. Sam seler wcześniej skrop odrobiną soku z cytryny, dzięki temu pozostanie kusząco biały.Seler korzeniowy zwykle stanowi tylko dodatek do zup. Niektórzy robią też z niego smaczną surówkę i w zasadzie na tym kończy się jego kariera w kuchni. Jednak to smaczne warzywo doskonale nadaje się też do zapiekania i smażenia. Dziś przygotujemy z wami niepowtarzalne, selerowe placki z dodatkiem sera. Doskonale sprawdzą się na bezmięsny obiad.
Przygotowaliście właśnie frytki lub domowe pączki? A wiecie, co zrobić ze zużytym olejem po smażeniu pączków? Pod żadnym pozorem nie wylewajcie go do zlewu, bo konsekwencje mogą być fatalne. Zaraz powiemy wam, jak najlepiej zutylizować tłuszcz.Smażenie jest bardzo lubianą techniką kulinarną. Po smażeniu zostaje jednak na patelni tłuszcz. Co z nim zwykle robicie? Wylewacie pewnie do zlewu. To może jeszcze nie jest nic wielkiego, bo i tłuszczu mało. A co z tłuszczem, pozostałym po głębokim smażeniu np. pączków?
Tłusty Czwartek zbliża się wielkimi krokami, co z pewnością cieszy wszystkich łakomczuchów - będą mogli w końcu pochłonąć pokaźne ilości faworków oraz pączków. Dzisiaj przedstawiamy przepis na faworki z piwem, które zachwycają lekko słodowym i intensywnym smakiem. Stosując się do poniższych porad, przygotujesz je w mniej niż 20 minut. Faworki tradycyjnie sporządzane są na bazie zbijanego ciasta śmietanowego, które po usmażeniu na głębokim tłuszczu staje się niewiarygodnie kruche i delikatne. Zamieniając ją na jasne piwo, można pominąć etap ubijania ciasta - piwna masa jest plastyczna i łatwo się ją rozwałkowuje. Sekretem do uzyskania kruchego chruściku jest jak najcieńsze rozwałkowanie. Każdy faworek powinien być cienki jak kartka papieru. Po usmażeniu szybko posyp je cukrem pudrem. Gdy są jeszcze ciepłe, cukier skutecznie do nich przylega.
Nim zaczniesz smażyć frytki czy kotlety, musisz rozgrzać olej do temperatury ok. 180 st. C. Dzięki temu produkty usmażą się na chrupko, nie chłonąc zbyt dużo tłuszczu. W jaki sposób można jednak zmierzyć temperaturę oleju bez termometru? Jak się okazuje nietrudno ją sprawdzić.Najlepszym sprzętem do mierzenia temperatury jest oczywiście termometr. W domu mamy zwykle termometr lekarski i pokojowy, na kupno specjalnego do zastosowania w kuchni mało kto się decyduje. Na szczęście często da się bez niego obyć. Temperaturę oleju można bowiem sprawdzić na kilka innych sposobów.
Ziemniaki odgrywają ważną rolę w polskiej kuchni. Gotowane podajemy do obiadu, przygotowujemy z nich też przeróżne potrawy. Jedną z nich są kluski śląskie — pyszne, sprężyste, doskonałe do duszonych mięs. Co jednak zrobić, żeby kluski śląskie się nie sklejały? Kluski śląskie często pojawiają się na rodzinnych uroczystościach, bo są bardziej eleganckie i o wiele smaczniejsze, niż gotowane ziemniaki. Jednak ich przygotowanie wymaga nieco więcej czasu. Nieraz można też napotkać małe trudności. Jedną z nich jest sklejanie się klusek.
Tatar, czyli inaczej befsztyk tatarski, dla jednych jest przysmakiem, inni nie wezmą go do ust. No cóż, surowe mięso nie dla wszystkich jest atrakcyjne. Nie można jednak odmówić tej potrawie smaku. Dziś damy wam kilka wskazówek, jak przygotować najlepszy befsztyk tatarski i powiemy, dlaczego tatar po pewnym czasie traci kolor. Każdy powinien pamiętać, że specjał należy jeść tego samego dnia, w którym go przygotowaliśmy. Wszystko dlatego, że zmielone mięso psuje się o wiele szybciej.Tatar to nic innego jak mocno rozdrobnione, surowe mięso, które łączy się z kilkoma dodatkami. Wśród nich jest oliwa z oliwek, żółtko i oczywiście przyprawy. Niektórzy dodają też posiekaną cebulę i ogórek konserwowy, inni podają je wyłącznie obok tatara. Tak naprawdę dodatki są rzeczą gustu. Przygotowanie tatara wydaje się więc być prostą sprawą. I rzeczywiście tak jest. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przestrzegając ich, potrawa nie tylko zachowa doskonały smak i apetyczny wygląd, ale przede wszystkim będzie dla nas bezpieczna.
Pierogi zwykle serwuje się gotowane. A czy próbowaliście już pierogów smażonych? Dzięki tej obróbce kulinarnej zyskują ciekawy smak, chrupiącą skórkę i zupełnie nowe oblicze. Jak smażyć pierogi? Nie ma w tym nic trudnego, jednak przedstawimy wam najważniejsze zasady. Kluczowe jest wcześniejsze ugotowanie pierogów.Smażenie sprawia, że pierogowe ciasto przyjemnie chrupie i doskonale smakuje. W ten sposób zwykle przyrządza się pierogi z wytrawnym farszem. Świetnie smakują smażone pierogi z mięsem, kapustą i grzybami czy ruskie. Na patelni można odgrzać pierogi, dzięki czemu nie tylko będą ciepłe, ale też staną się pyszne.
Wiemy już, że placki ziemniaczane muszą być chrupiące. Najlepsze jednak będą, gdy ich wnętrze będzie lekkie niczym chmurka. Pożądany efekt uzyskamy, jeśli dodamy do nich ubitą na sztywno pianę z białek. Tak puszystych placków jeszcze nie jedliście. Koniecznie wypróbujcie ten patent. Radziliśmy wam już jakiego tłuszczu użyć do usmażenia placków i podawaliśmy przepis na wykonanie ich z wykorzystaniem blendera. Dziś zdradzamy prosty trik, który zaowocuje uzyskaniem delikatnych placków ziemniaczanych. Wystarczy, że oddzielicie białka od żółtek i ubijecie pianę.
Wątróbka jest jednym z najpopularniejszych podrobów. Dodaje się ją np. do pasztetów, ale można też smażyć i serwować jako samodzielne danie. Dziś powiemy wam, jak przyrządzić wątróbkę, żeby nie była gorzka i twarda. Odpowiednio przygotowana zachwyci was kremową konsystencją i delikatnym smakiem.Wątróbkę jada się zwykle cielęcą, wieprzową lub drobiową. Cielęca, niestety kosztuje jak prawdziwy rarytas. Usmażenie smacznej wątróbki wieprzowej nie jest zbyt proste. Za to wątróbka drobiowa, jest dość łatwa w przygotowaniu. Jednak do przygotowania każdej smacznej wątróbki potrzebna jest odrobina wiedzy. I właśnie teraz ją przekażemy.
Znudziły wam się klasyczne frytki? Przygotujcie chrupiące ziemniaczane łódeczki. Wystarczy, że podgotujecie warzywo przed upieczeniem, a łatwiej będzie uzyskać pożądany efekt. Tak przyrządzone ziemniaczki możecie podać z ulubioną surówką lub zjeść solo. W każdej formie będą wyśmienite. Proponowaliśmy wam już przyrządzenie znakomitych ziemniaków z pieczarkowym nadzieniem i zdradzaliśmy jak zrobić obłędną marynatę musztardową, która z tym warzywem komponuje się idealnie. Tym razem podpowiadamy jak przygotować ziemniaczki, by uzyskać zniewalająco chrupiącą skórkę.
Słowo racuchy u większości osób wywołuje podobne skojarzenia. Chrupiące, z jabłkami, posypane cukrem pudrem, pyszne. I właśnie ta wersja racuchów, należy do naszych ulubionych. Dziś jednak proponujemy wam przygotowanie racuchów bez mleka i wody, za to z niezwykłym składnikiem. Będziecie pozytywnie zaskoczeni ich smakiem.Do przygotowania racuchów wystarczy zwykle 4 składników. Jest to mąka, jajka, mleko i spulchniacz. Chętnie dorzucamy też do ciasta pokrojone jabłka, a całość smażymy zazwyczaj na oleju.Jednak mleko można zastąpić maślanką. Jej kwaskowy smak, doskonale pasuje do racuchów z jabłkami. Dużą zaletą maślanki jest też jej niska kaloryczność i nieduża zawartość tłuszczu. Dziś do ciasta na racuchy dodamy szczyptę cynamonu. Zobaczcie, że ta przyprawa doskonale pasuje do jabłek nie tylko w szarlotce.
Lubimy placki ziemniaczane, jednak ich przygotowanie przysparza nie raz trochę kłopotów. Dużym problemem jest ich smażenie. A wiecie, czemu placki ziemniaczane przyklejają się do patelni i piją tłuszcz? Za chwilę rozwiążemy te problemy, dzięki czemu już nigdy wasze placki nie będą ociekające olejem i niesmaczne. Placki ziemniaczane składają się głównie z ziemniaków. Warzywa te zawierają sporo skrobi, która w czasie smażenia potrafi być kapryśna. Na szczęście jest kilka sposobów na to, by ustrzec placki przed przywieraniem do patelni, a także by nie chłonęły tyle tłuszczu. Sami przyznacie bowiem, że placki, z których wprost wypływa tłuszcz, są nie tylko ciężkostrawne, ale też nieapetyczne.
Gotowanie z użyciem oleju daje zwykle najsmaczniejsze rezultaty, lecz generuje również pewne problemy. Wiele osób do dzisiaj nie wie co zrobić z zużytym olejem, którego należy się pozbyć. Pod żadnym pozorem nie wylewa się go do zlewu, ponieważ można wywołać poważne zatory. Najbezpieczniej jest przelać go do butelki, a następnie wyrzucić do pojemnika z odpadkami zmieszanymi. Olej pozwala na uzyskanie smacznej chrupiącej skórki po usmażeniu, a także na znacznie szybsze i bardziej równomierne gotowanie. Jego największym minusem, oczywiście zaraz za walorami zdrowotnymi, jest trudność w utylizacji. W rurach kanalizacyjnych często zalegają chusteczki czy papier toaletowy, które utknęły i nie spływają dalej. Jeśli olej po wlaniu do odpływu napotka je, istnieje szansa stworzenia tak zwanej góry tłuszczowej, która zatyka rury. Z czasem staje się coraz większa, aż w pewnym momencie powoduje wylanie.
Niekiedy przychodzi ochota na prawdziwe domowe pączki, które smakują znacznie lepiej niż sklepowe. Przygotowanie ich własnoręcznie wcale nie jest trudne, warto jednak znać pewne tajniki, takie jak odpowiedni rodzaj tłuszczu, na którym się je smaży. W tym celu należy wybrać tłuszcz o wysokim poziomie dymienia, dlatego najlepiej sprawdza się zwykły olej lub smalec. Pączki uwielbiane są przez praktycznie wszystkich. Delikatne i sprężyste ciasto, które często skrywa słodkie nadzienie, jest zbyt dobre, aby z niego zrezygnować. Niestety mnóstwo osób decyduje się na kupowanie ich w sklepie. Znacznie lepsze efekty daje zrobienie ich samodzielnie. Utarło się, że pączki są skomplikowane i wymagają dużej ilości wiedzy, aby wykonać je z sukcesem. W praktyce wystarczy znajomość kilku podstawowych kroków, a każda kolejna partia pączków będzie doskonała.
Śledzie w oleju poza samym Bożym Narodzeniem doskonale sprawdzają się również na Sylwestra, kiedy tłuste potrawy są bardzo często jedzone. Aby ryba miała najlepszy smak, należy użyć oleju lnianego. Dzięki niemu mięso śledzia staje się bardzo delikatne i wręcz rozpływa się w ustach. Poniżej zdradzamy przepis, dzięki któremu już zawsze przygotujesz je w doskonałym stylu. Śledzie w oleju najczęściej sporządzane są na bazie oleju rzepakowego. To dobry wybór, ponieważ olej ten ma neutralny smak, jest tani oraz łatwo dostępny. Znacznie smaczniejszą opcją są jednak śledzie zalane olejem lnianym - w taki sposób robi je Anna Starmach. Olej lniany nie tylko dodaje daniu swojego delikatnego orzechowego aromatu, lecz także korzystnie wpływa na fakturę samej ryby. Płaty śledziowe stają się za jego sprawą nadzwyczaj delikatne, przez co podczas jedzenia w ustach rozpływają się. Olej ten jest także wyjątkowo zdrowy - zawiera kwasy tłuszczowe omega-3, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia.
Grzyby przez większość grudnia są obecne w naszej diecie bardzo często, dlatego warto znać dobre sposoby na ich przygotowanie. Jednym z nich są zwykłe pieczarki w chrupiącej panierce, które smaży się na oleju. Taka przekąska idealnie pasuje na najróżniejsze imprezy, czy jako zwykła przegryzka do oglądania filmu lub serialu. Pieczarki w chrupiącej panierce robi się wyjątkowo szybko i łatwo, a niewielka ilość potrzebnych składników jest dużą zaletą. Nie trzeba mieć bowiem dużych zapasów, aby móc cieszyć się pysznym smakiem i chrupaniem pieczarek. Choć pieczarki smażone mają w sobie dużo własnego intensywnego smaku, niektórzy mogą pokusić się o dodatkowe przyprawy. Z grzybami pysznie komponuje się świeży rozmaryn, tymianek czy suszona wędzona słodka papryka.
Jak zwykle przyrządzasz kalafiora? Pewnie tak, jak większość gotujesz go i polewasz tartą bułką zrumienioną na maśle. Tymczasem kalafior można poddać też innej obróbce kulinarnej, która jeszcze lepiej wydobędzie z niego smak. Polecamy smażony kalafior w panierce bez gotowania. Jest idealny na przekąskę, a z dodatkami sprawdzi się też na obiad. Większości osób kalafior kojarzy się z gotowaniem. Ugotowany można podać jako jarzynkę lub ugotować go w zupie. Trudno nie zauważyć, że mamy dość ograniczone podejście do tego warzywa. A trzeba przyznać, że jest ono nawet smaczniejsze w wersji pieczonej lub smażonej. Kalafior z patelni to bardzo proste do przygotowania danie. Wystarczy podzielić go na różyczki i obsmażyć z ulubionymi przyprawami. Tak przygotowany można zjeść na przekąskę, a w towarzystwie np. sadzonego jajka jako bezmięsny obiad.
Jeśli zostało ci trochę wigilijnego karpia, mamy dla ciebie smaczną propozycję. Przygotuj paprykarz z karpia według przepisu Ewy Wachowicz. W ten sposób nadasz rybie drugie życie i zamienisz ją w zupełnie nowe, pyszne danie. Koniecznie wykorzystaj ten pomysł, a będziesz do niego wracać.Smażony karp wigilijny to pyszne danie. Jednak najlepiej smakuje, gdy jest świeżo przyrządzony. A, że w czasie wieczerzy mamy suto zastawiony stół, wiele potraw zostaje. Co więc zrobić z nadmiarem ryby, by nic się nie zmarnowało? Ewa Wachowicz ma na nią pyszny sposób. Przygotowuje z karpia doskonały paprykarz, który jest idealny do smarowania pieczywa. Ta pasta świetnie smakuje podana na ciepło i na zimno.