Składnikiem, który często zostaje z obiadu, są ugotowane ziemniaki. Nigdy nie chcesz, by ich zabrakło, a potem okazuje się, że nie każdy miał na nie wielką ochotę. A wiesz, co zrobisz z resztek ugotowanych ziemniaków? Czy będą to kluski, a może krokiety? Koniecznie je wykorzystaj, bo naprawdę szkoda marnować. Ziemniaki nie są niby drogie, ale jednak szkoda tak po prostu ich marnować. Wszak ugotowane bulwy, bez większego wysiłku można przerobić na wiele zupełnie nowych i pysznych potraw. Wybierz jedną z najlepszych propozycji dla ciebie i twojej rodziny.
Jeśli zostały ci ziemniaki z poprzedniego dnia i nie wiesz, co z nich zrobić, mamy dla ciebie świetną propozycję. Przygotuj z nich krokiety ziemniaczane. Są doskonałe do obiadu i o wiele smaczniejsze niż placki czy frytki. Możesz je też serwować jako oddzielne danie. Doskonale smakują z sosem czosnkowym.Popularnym sposobem wykorzystania ugotowanych ziemniaków z poprzedniego dnia jest ich odsmażenie. Można też z nich zrobić kopytka czy puszyste placki. My jednak proponujemy niepowtarzalne krokiety.Są na tyle smaczne, że mogą stanowić samodzielne danie. Wystarczy podać je z surówką, np. z białej lub kiszonej kapusty i z sosem. Dobrze też pasują do dań mięsnych i z drobiu.
Ulubioną świąteczną rybą Polaków jest bez wątpienia karp - między innymi dlatego, że można przygotować go na wiele sposobów. Najczęstszym jest zdecydowanie smażenie go na oleju. Karpia należy smażyć około 5-7 minut z każdej strony. Powyżej tego czasu mięso może stać się suche i niesmaczne. Karp przez większość czasu w roku rzadko kupowany jest przez amatorów rybnych smaków. Jego specyficzny, lekko mulasty posmak sprawia, że wiele osób podchodzi do niego niechętnie. Wszystko zmienia się jednak gdy Święta Bożego Narodzenia są tuż za rogiem. Zarówno w prywatnych, jak i restauracyjnych kuchniach karp przygotowywany jest praktycznie przez cały grudzień. Można sporządzić z niego wiele różnych potraw - dzięki tak dużej różnorodności rybę tę może jeść ze smakiem każdy miłośnik wigilijnych przysmaków.
Śledzie z cebulką mają wyjątkowy smak, który ceniony jest przez wielu fanów świątecznych dań. Niestety podczas ich przygotowywania łatwo o banalny błąd, który może całkowicie je zniszczyć. Chodzi o dodanie do ryby cebuli, która nie została wcześniej blanszowana. W takiej sytuacji warzywo nadaje daniu gorzkiego i nieprzyjemnie ostrego smaku. Śledzie z cebulą charakteryzuje mocny aromat, który zazwyczaj wywołuje silne emocje wśród biesiadników. Jedni kochają cebulowy i rybny zapach - inni gdy tylko go poczują, natychmiast zaczynają kręcić nosem. Oczywiście ostrość dania jest jego nieodzownym elementem, jednak można ją dostosować. Wystarczy zastosować szybko blanszować pokrojoną cebulę we wrzątku przed dodaniem jej do ryby. Zalewa się ją w tym celu gorącą wodą i płucze przez kilkadziesiąt sekund. W taki sposób związki siarki są wygotowywane i warzywo nabiera słodyczy i miękkości.
Pieczone ziemniaki pyszna rzecz. Doskonale smakują same, a także podane do obiadu. Jak je jednak przygotować i co dodać do pieczonych ziemniaków, żeby nie były suche? Jest kilka możliwości, dzięki którym za każdym razem przygotujesz ziemniaki chrupiące z wierzchu i miękkie w środku. Zobacz, na co zwrócić uwagę. Ziemniaki pieczone są doskonałą alternatywą dla gotowanych. Są nawet o wiele smaczniejsze, trudniej jednak o pełen sukces. Nie zawsze bowiem pieczone ziemniaki wychodzą, tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Nie raz są blade, bo nie chcą się zrumienić. Innym razem, choć wyglądają na upieczone, w środku są niestety twarde. Jak więc je zrobić, by wyszły dobre?
Karp jest rybą wręcz obowiązkową na wigilijnym stole. Zazwyczaj podajemy go smażonego, bo jest smaczny i prosty do przygotowania. Dziś powiemy wam jak smażyć karpia, żeby wyszedł soczysty i delikatny. Takim z pewnością zachwycą się wszyscy domownicy i goście. Choć w sklepie do wyboru mamy wiele ryb, przed Wigilią każdy pyta o karpia. Bo, mimo że nie wszyscy za nim przepadają, to jednak jest tradycyjnym daniem na wigilijnym stole. Najłatwiej jest go usmażyć. Zresztą tak przygotowany jest niezwykle smaczny. Trzeba jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by wyszedł soczysty.
Masz już dość mięsa, ale lubisz kotlety? W takim razie smacznie cię dziś uraczymy. Proponujemy bosko chrupiące kotlety z bakłażana. Są lepsze niż schabowe i mielone i dosłownie rozpływają się w ustach. Usmaż je, a przekonasz się, że tak delikatnych kotletów jeszcze nie jadłaś.Warzywne kotlety są zdecydowanie zdrowsze niż tradycyjne, mięsne. Nie dostarczają nasyconych tłuszczów, cholesterolu, ani białka, którego też często mamy w diecie nadmiar. A kotlety przygotowane z bakłażana są naprawdę wyjątkowe. Niektórzy uważają nawet, że są tak delikatne, jak mięso ryby. Sprawdź, jak posmakują twojej rodzinie.
Smażenie jest jedną z ulubionych metod obróbki kulinarnej. Przygotowane w ten sposób potrawy są smaczne i chrupiące. Duże znaczenie ma tu użyty tłuszcz. A wiesz jak wybrać odpowiedni tłuszcz do smażenia? Na co zwrócić uwagę, by usmażone mięso czy placki nie szkodziły twojemu zdrowiu? Koniecznie przeczytaj nasz materiał. Niestety, liczne grono osób dokonuje nieprawidłowego wyboru.Dużą zaletą smażenia jest fakt, że mięso czy ryba szybko są gotowe do spożycia. To zasługa wysokiej temperatury, jaka panuje na patelni, a jej przekaźnikiem jest tłuszcz. No właśnie, smażenie odbywa się w wysokiej temperaturze, a nie każdy tłuszcz dobrze taką znosi. W czasie smażenia tłuszcz może zacząć dymić. Niestety wtedy cała partia jedzenia jest do wyrzucenia, bo gdy tłuszcz dymi pojawiają się w nim toksyczne dla nas składniki. Kluczem do sukcesu jest więc dobranie odpowiedniego tłuszczu do czasu smażenia i smażonego produktu.
Dietetycy przez lata zmieniali swoje zdanie i nie do końca obecnie wiadomo co jest zdrowsze - masło czy margaryna? Powszechnie utarło się, że masło jest zdrowsze od margaryny, jednak oba tłuszcze mają swoje zalety. Wszystko zależy od naszego wieku i stanu zdrowia. Dzieci powinny jeść masło, z kolei osoby starsze w swojej diecie powinny mieć więcej miękkich margaryn, które lepiej wpływają na układ krwionośny. Masło towarzyszy nam od tysięcy lat - wraz z udomowieniem wielu zwierząt, z ich mleka mogliśmy zacząć robić masło. Na przestrzeni wieków proces produkcyjny nie zmienił się i dzisiaj jadamy bardzo podobny produkt, jedynie wytwarzany na ogromną przemysłową skalę.Stosunkowo niedawno odkryto sposób na utwardzanie płynnych tłuszczów roślinnych, dzięki czemu można otrzymać margarynę - tłuszcz nie twardniejący w niskich temperaturach, tak jak masło, a także przez niektórych uważany za zdrowszy. Czy tak jest w praktyce?
Klasyczne ciasto naleśnikowe robisz z mąki, jajek i mleka. A wiesz, że da się zrobić naleśniki bez jajek i mleka? Są delikatne i bardzo smaczne, a dzięki niecodziennym dodatkom także bardzo wartościowe. Koniecznie wypróbuj ten przepis, a od tej pory twoje naleśniki będą nie tylko pyszne, ale i zdrowe. Klasyczne naleśniki są bardzo smaczne, ale nie należą do zbyt wartościowych potraw. Zawierają bowiem zwykle białą mąkę, a więc niemal czystą skrobię. Do tego trochę białek, soli mineralnych i witamin pochodzących z jajek i mleka. Niestety dwa ostatnie składniki, jako produkty pochodzenia zwierzęcego dostarczają też cholesterolu. Jeśli więc chcesz, aby z twoich naleśników znikło to, co niezdrowe, a w jego miejsce pojawiły się wartościowe składniki, przygotuj je według naszego przepisu. Mąkę pszenną wzbogaciliśmy mąką owsianą, którą otrzymaliśmy ze zmielenia płatków owsianych. Dzięki temu nasze naleśniki będą zawierały więcej witamin z grupy B. Jajko zastąpiliśmy zmielonym siemieniem lnianym, a krowie mleko, mlekiem owsianym. W ten sposób miejsce niezdrowego cholesterolu zajęły wartościowe tłuszcze.
Na hasło kotlet myślisz z pewnością o mielonym lub schabowym. I tu cię zaskoczymy, bo dziś przygotujemy kotlety ziemniaczane. Będą miękkie i puszyste, choć zrobimy je bez dodatku jajka. Podaj je z sosem grzybowym i surówką, będą wówczas doskonałą odmianą od mięsnych dań. Składniki na pyszny piątkowy obiad są niedrogie, a efekt zachwyca.Polska kuchnia ziemniakami stoi. Są naszym ulubionym dodatkiem do dań obiadowych, wrzucamy je do zup, robimy z nich placki, frytki i zapiekanki. Dziś jednak ziemniaki nie będą u nas dodatkiem, a zagrają główną rolę. Przygotujemy z nich bowiem smaczne kotlety. Danie to jest proste i tanie i co ważne, nie ma w nim cholesterolu, bo nie wzbogacamy go nawet jajkiem.
Carpaccio z buraków zawsze prezentuje się wyjątkowo apetycznie i jest również zdrowym zamiennikiem dla klasycznego mięsnego carpaccio. Kluczem do zrobienia tej sałatki w kilka chwil, jest wcześniejsze upieczenie buraków lub kupienie ugotowanych bulw. Dzięki temu oszczędza się dużo czasu na przygotowanie i można się cieszyć smakiem potrawy praktycznie natychmiast. Carpaccio z buraków zostało opracowane jako zamiennik dla carpaccio z wołowiny, czyli bardzo cienko pokrojonej polędwicy z dodatkami. Najczęściej serwuje się je jako przystawka przed głównym daniem, aby zwiększyć apetyt i pobudzić żołądek do wzmożonej pracy. Do buraków świetnie pasuje ser twarogowy z mleka koziego. Taki nabiał ma znacznie mocniejszy aromat i smak niż z mleka krowiego, więc warto mieć to na uwadze i nakładać odrobinę mniej, niż zwykłego sera. Dodatkowo pestki dyni można uprażyć na patelni, co wzmocni ich smak i zwiększy chrupkość.
Wigilia nie obędzie się bez karpia. Najczęściej smażymy go w panierce, bo taki należy do naszych ulubionych. Jednak zawsze tym, co najbardziej w tej rybie przeszkadza, są małe ości. Dlatego przedstawimy wam sposób Magdy Gessler na karpia bez ani jednej ości. W te święta będziecie więc mogli jeść karpia dosłownie jak ciasto. Magda Gessler jest nie tylko prowadzącą Kuchenne Rewolucje, ale też restauratorką. Ma więc spore doświadczenie w gotowaniu. Wie też doskonale, co nam wszystkim w potrawach może przeszkadzać i ma swoje sposoby na to, by pozbyć się tych problemów.Jednym z nich są małe ości w karpiu, które bardzo trudno jest usunąć i które mogą odebrać przyjemność jedzenia tej ryby. Znana restauratorka znalazła na nie prosty sposób. Koniecznie musisz go poznać.
Tłuszcz pryskający w czasie smażenia, nie jest niczym przyjemnym. Może nas poparzyć i poplamić nasze ubranie, a także pobrudzić wszystko dookoła. Na szczęście znamy sprytny patent na pryskający tłuszcz na patelni. Gdy go zastosujecie raz, z pewnością zapamiętacie na zawsze. Smażymy często, bo to szybka metoda przyrządzania potraw. Jednak nieraz w czasie smażenia kotletów czy placków tłuszcz pryska dookoła. A już największy rozmach ma przy smażeniu wątróbki czy ryby. Wtedy na kuchni potrafi pojawić się prawdziwa, tłuszczowa kanonada.Winowajcą tej sytuacji jest woda. To jej kropelki, w zderzeniu z rozgrzanym tłuszczem wystrzeliwują, pociągając za sobą również tłuszcz. Dlatego, żeby zapobiec pryskaniu tłuszczu, trzeba pamiętać o dokładnym osuszeniu patelni, a także smażonego produktu.
Poszukujesz obiadowej odmiany? Przygotuj kotlety siekane z kurczakiem i majonezem. Są delikatne, ale przyjemnie soczyste. Zachwycą wielbicieli drobiu, także pożywnych kotletów. Zrobisz je szybko i prosto. Najlepiej smakują podane z ryżem lub ziemniakami oraz z zieloną sałatą. Jeśli lubisz kotlety z fileta z piersi kurczaka, nasza propozycja powinna cię zadowolić. Te kotlety łączą bowiem w sobie delikatne, drobiowe mięso i wyrazisty majonez. Sos ten dodaje mięsu smaku, ale też wilgotności i soczystości. Koniecznie przetestuj nasz przepis.
Czas na odmianę. Na odmianę smakową i jakościową. Jeśli zawsze robisz ciasto naleśnikowe z mlekiem, dziś przygotuj naleśniki bez grama mleka i wody. Będą puszyste, lekkie i pyszne. Wystarczy, że dodasz do nich piwo. Takie naleśniki będą idealne z wytrawnym farszem. Kto nie szuka, nie znajduje. Jeśli nie szukasz nowych pomysłów, nowych rozwiązań, w twoim życiu będzie wiało nudą. Tak jest też w kuchni. Jedzeniem nawet najpyszniejszych potraw, można się znudzić. Warto więc od czasu do czasu przetestować nową recepturę. Nawet jeśli jest to nowy przepis na niby już dobrze znane naleśniki.
Wieczerza wigilijna nie obędzie się bez karpia. Zwykle podajemy go smażonego w mące lub pełnej panierce. A wiesz, na czym najlepiej smażyć karpia? Jaki tłuszcz nie popsuje smaku tej ryby i jaki będzie dla nas najzdrowszy? Jeśli jesteś ciekaw, koniecznie przeczytaj nasz artykuł.Zdania na temat smaku karpia są podzielone. Niektórzy zarzucają mu mulasty smak, ale są na to sposoby. Tak czy siak, nie zmienia to faktu, że rybę tę podaje się w Wigilię w większości domów. Nawet jeśli ty jej nie lubisz, często przepadają z nią twoi bliscy.
Gołąbki na wigilijnym stole? Czemu nie, jeśli nie zawierają mięsa i mają dodatek pożądanych tego dnia grzybów. Oto przepis na pyszne, lekkie wigilijne gołąbki z pieczarkami i ryżem. Są delikatne, choć bardzo pożywne. Możesz przygotować je 1-2 dni wcześniej.Gołąbki z kapusty są pyszne, niezależnie od tego czym je się nadzieje. Kapusta wraz z bulionem, w którym gotują się gołąbki, dodaje bowiem całości doskonałego smaku. A gołąbki z ryżem i pieczarkami wychodzą bardzo aromatyczne.
Czas na śniadanie. Może usmażysz najbliższym coś pysznego? Na przykład racuchy na bazie jogurtu naturalnego? Są delikatne, a zarazem wyrośnięte. Jabłka dodają im orzeźwiającego smaku i wilgotności. Te racuchy smakują na ciepło i zimno, możesz je też przygotować na podwieczorek. Puszyste racuchy kuszą swoim widokiem. Doskonale wyrosną, jeśli ciasto nie będzie zbyt rzadkie i usmażysz je na sporej ilości dość dobrze rozgrzanego oleju. Pamiętaj, żeby po zdjęciu z patelni osączyć je z nadmiaru tłuszczu. Wystarczającym ich dopełnieniem będzie cukier puder, który możesz wymieszać z cukrem waniliowym. To będzie doskonała uczta.
Miękki, puszysty i delikatny. Taki właśnie powinien być biszkopt. Zwykle nie dodaje się do niego tłuszczu, dlatego jest ciastem lekkostrawnym. Jeśli chcesz, żeby był jeszcze delikatniejszy niż zwykle, przygotuj go w rewolucyjny sposób. Polecamy wam przepis na błyskawiczny biszkopt bez pieczenia. Biszkopt stanowi zazwyczaj podstawę tortu. Jednak na jego bazie można też przygotować inne ciasta. Wystarczy dorzucić do niego świeże lub mrożone owoce albo upieczony biszkopt obłożyć owocami i zalać galaretką. Chociaż zwykle biszkopt pieczemy, możemy go też ugotować na parze. Dzięki temu ciasto będzie miękkie i przyjemnie wilgotne.
Barszcz z uszkami jest klasycznym, wigilijnym daniem. Uszka oczywiście można kupić, ale te zrobione własnoręcznie z pewnością będą smaczniejsze. Nadziej je kapustą i grzybami lub samymi grzybami. Dziś polecamy wam wyborne uszka wigilijne z dodatkiem aromatycznych pieczarek. Smakują rewelacyjnie.Uszka, choć takie małe, kryją w sobie dużo smaku. Składa się na to delikatne ciasto, a także aromatyczny farsz. Zwykle wigilijne uszka nadziewa się leśnymi grzybami lub farszem z grzybów i kiszonej kapusty. Jeśli jednak nie macie suszonych grzybów, bez problemu zastąpicie je pieczarkami. Przygotowany z nich farsz też potrafi być aromatyczny i pyszny. Przekonajcie się o tym sami.
Placki ziemniaczane powinny być chrupiące. Tu chyba nikt nie ma wątpliwości, że miękkie, elastyczne placki są po prostu niesmaczne. Zdarza się też, że placki brzydko pachną. A jak je smażyć, żeby były apetyczne? Jaki jest największy błąd podczas smażenia placków ziemniaczanych? Poznaj zaskakujące szczegóły.Placki ziemniaczane można przygotować z samych ziemniaków. Często jednak do startych warzyw dodaje się też mąkę i jajko. Składniki te mają zapewnić spoistość i większą chrupkość placków. Jednak jak się okazuje poza odmianą ziemniaków, na ich smak najbardziej wpływa sam proces smażenia.
Udane placki ziemniaczane muszą być chrupiące. Nikt nie zachwyci się ich smakiem, jeśli będą miękkie i sprężyste. Jeśli chcesz, żeby twoje placki ziemniaczane były zawsze obłędnie chrupiące, sięgnij po nasz niezawodny przepis. Podpowiemy ci, jak w prosty sposób możesz osiągnąć ten efekt. Na chrupkość placków ziemniaczanych wpływ ma kilka czynników. Po pierwsze, odmiana użytych ziemniaków. Na placki najlepsze są ziemniaki, które mają dużo skrobi, np. Bryza, Ibis, Gustaw. Po drugie, istotny jest też sposób ich smażenia. Musisz użyć sporo oleju i kłaść porcje ciasta, gdy jest już dość dobrze rozgrzany. Okazuje się, że nie bez znaczenia jest też stopień rozdrobnienia ziemniaków. Jak dowodzą Szwajcarzy, grubiej starte ziemniaki dają większą szansę na chrupkość placków. Dlatego właśnie ścierają ziemniaki na dużych oczkach i smażą z nich pyszne rösti.
Wigilijne i świąteczne potrawy są bardzo smaczne i kuszące. Jednak nie wszystkie nam służą. Poznaj najbardziej niezdrowe świąteczne potrawy i jedz je z rozwagą lub zmień nieco sposób ich przygotowania. Pamiętaj, że umiar dobry jest na co dzień i od święta. Gdy przychodzą Święta Bożego Narodzenia, zaczyna się 3-dniowa uczta. Większość czasu spędzamy przy stole, rozmawiając z bliskimi, ale też przy okazji wchłaniając ogromne ilości jedzenia. Efekt jest taki, że czujemy się ociężali, senni i zmęczeni. Zobacz, na które potrawy uważać, a najlepiej między biesiadowaniem przy stole wybierz się z rodziną na spacer.
Jeśli chcesz zaskoczyć gości nowym, polskim daniem, mamy dla ciebie przepis. Przygotuj świąteczne krokiety ziemniaczane bez zawijania. Recepturę na nie zdradził Robert Makłowicz. Sięga ona lat przedwojennych, kiedy to krokiety serwowano do wigilijnej kapusty z grzybami. Robert Makłowicz jest niewątpliwym znawcą kuchni polskiej i nie tylko. Poza tym jako smakosz, chętnie testuje nowe przepisy. Mało kto pomyślałby o tym, że kapustę z grzybami można podać na wigilijny stół z ziemniaczanymi krokietami. I rzeczywiście danie smakuje niecodziennie, ale nadzwyczaj dobrze. Jednak krokiety przygotowane według przepisu Makłowicza można też serwować do obiadowych mięs. Przepis na krokiety zaczerpnęliśmy z kanału Roberta Makłowicza znajdującego się na YouTube.
Miłośników kotletów schabowych zapraszamy dziś na ten tradycyjny specjał w nowej odsłonie. Przygotujemy schabowe w orzechowej panierce. Są niewiarygodnie chrupiące i pyszne, i co by nie mówić, duży udział mają w tym właśnie orzechy. Przekonajcie się o tym sami. Klasyczna panierka składa się z mąki, jajka i tartej bułki. Jednak nie uchodzi za najzdrowszą, bo tarta bułka wchłania dużo tłuszczu. Warto więc nieco zmodyfikować jej skład. Dzięki dodatkowi posiekanych orzechów kotlety schabowe nabiorą ciekawego smaku i wyjątkowej chrupkości. Wchłoną też mniej tłuszczu w czasie smażenia.
Niedzielne śniadanie może być powolne i takie, jak lubicie. Nie musicie się spieszyć, więc przygotujcie coś wyjątkowego. A może naleśniki na kefirze? Są pyszne i lekkie, doskonałe na słodko i wytrawnie. Podaj do nich po kubku kakao, a sprawisz najbliższym prostą i smaczną ucztę.Do przygotowania naleśników wystarczy kilka prostych składników. Są to zazwyczaj mąka, mleko i jajka. Dziś jednak przygotujemy naleśniki na kefirze. Będą bardziej puszyste i wyraziste w smaku. Jest to dobra opcja awaryjna, gdy zabraknie mleka. Lecz tak naprawdę takie naleśniki są bardzo smaczne. Zresztą przekonajcie się o tym sami.
Kotlety mielone są naszą narodową miłością. Jemy je dość często, a mimo to mamy ochotę na jeszcze. Dziś zaprezentujemy wam jednak przepis, który nieco odmieni ich smak. Proponujemy wam obłędnie delikatne i soczyste kotlety mielone z twarogiem. Zużyjesz na nie mniej mięsa, a i tak będą pełne odżywczego białka. Kotlety mielone cenimy z ich smak, ale nie tylko. Podoba nam się w nich też to, że szybko się je robi i łatwo można modyfikować ich smak. Wystarczy bowiem wyrobić mielone mięso z posiekaną natką, podsmażonymi pieczarkami czy startą marchewką, a otrzymamy nową wersję tego dania.