Jak smażyć pierś z kaczki, aby była soczysta? Zdradzamy najważniejsze zasady. Wśród nich istotna jest temperatura, w jakiej smażymy mięso. Odpowiednio dobrana zapewni kaczce soczystość i wyborny smak. Sprawdź, na co jeszcze należy zwrócić uwagę. Mięso kaczki charakteryzuje się specyficznym smakiem i uchodzi za wykwintne. Zwykle pieczemy kaczkę w całości, np. nadzianą jabłkami lub farszem z wątróbki. Popularne są też kacze uda, które można piec lub dusić. Jednak najbardziej szlachetnym kawałkiem kaczego mięsa jest pierś. To właśnie ona trafia na uroczyste stoły i zachwyca smakiem.
13 maja przypada Międzynarodowy Dzień Hummusu. Z tej okazji prezentujemy błyskawiczny przepis na tę smaczną i zdrową pastę z ciecierzycy. Skorzystajcie z niego, przygotujcie hummus i podajcie go ze świeżymi warzywami lub podpieczoną tortillą. Tym sposobem smacznie uczcicie wielkie święto wegan i nie tylko. Hummus to potrawa wywodząca się z kuchni arabskiej, która w ostatnich latach stała się bardzo popularna na całym świecie. Spowodował to z pewnością smak tej pasty, łatwość jej przygotowania i doskonałe walory odżywcze. Pasta z ciecierzycy jest ważnym elementem diety wegańskiej i wegetariańskiej, bo w prosty sposób uzupełnia jadłospis w wartościowe białko. Jednak lubią ją też i miłośnicy tradycyjnej kuchni. Pasta ta stanowi bowiem doskonałą odmianę smakową. Zwłaszcza że może mieć wiele smaków — wszystko zależy, w jakie dodatki ją wzbogacisz.13 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Hummusu. Nie ma chyba lepszego sposobu na uczczenie tego dnia, niż przyrządzenie własnej pasty z ciecierzycy. Podajcie ją z pokrojonymi w słupki marchewkami, paprykami i świeżymi ogórkami, a także z podpieczoną tortillą lub macą. Wyjątkowa uczta gwarantowana.
Czy butelkę z olejem przechowujesz tak, jak na zdjęciu? Jeśli tak, popełniasz wielki błąd. Sprawdź, jak należy przechowywać tłuszcze i oleje, by jak najdłużej zachowały swoje walory. Serwujemy garść najważniejszych porad. Przeczytaj je i wprowadź zmiany w swojej kuchni.Trudno wyobrazić sobie codzienne potrawy bez dodatku tłuszczu. Uwielbiamy bowiem smażyć, na bazie oleju robimy sos do sałatki, masłem smarujemy pieczywo, a i do zupy lubimy dorzucić odrobinę tego tłuszczu. Tłuszcze powinniśmy limitować, bo są kaloryczne, te zaś, pochodzenia zwierzęcego, dostarczają też cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe. Jednak nawet zdrowy olej czy oliwa z oliwek potrafią zamienić się w szkodliwy produkt, jeśli nie będziemy ich prawidłowo przechowywać.
Gofry bez problemu można zrobić w domu. Dziś powiemy wam, jak przygotować chrupiące gofry. Nie ma w tym nic trudnego, wystarczy przestrzegać kilku złotych zasad. Jedną z nich jest dodanie na koniec dobrze ubitych białek. Dzięki nim nie będzie konieczny dodatek proszku do pieczenia.Gofry kojarzą się z wakacjami i latem. Wtedy w kurortach pojawia się wiele sezonowych punktów, w których można je zamówić. Jednak goframi można się raczyć przez cały rok. Bez problemu da się je zrobić w domowym zaciszu. Sprawdźcie, jak to zrobić, by były chrupiące i pyszne.
Naszą propozycją na dziś jest obłędna zasmażana młoda kapusta ze śmietaną. Ten idealny, wiosenny specjał możesz podać jako dodatek do dań mięsnych lub zjeść ją na lekki obiad. Dodaj pod koniec gotowania kilka łyżek śmietany, a potrawa zyska doskonały smak i konsystencję. Na straganach i w sklepach pojawiła się już młoda kapusta. Jej widok od razu przywodzi na myśl wiosnę. Także myśl o lekkich, aromatycznych daniach, na widok, których cieknie ślinka. Co można przygotować z młodej kapusty? Doskonale nadaje się ona na surówki i jako dodatek do zupy, jednak największe wzięcie z pewnością będzie miała kapusta zasmażana. Jest niezwykle delikatna, a smaku doda jej śmietana.
Macie ochotę na porządną porcję mięsa? Ciekawą propozycją będzie z pewnością karkówka z patelni. Wychodzi idealnie soczysta i nawet nie trzeba rozpalać grilla. Taki wymarzony obiad przygotujecie szybko i bez nadmiernego wysiłku. Pokrójcie tylko mięso, przyprawcie je i usmażcie.Kuchnia polska wieprzowiną stoi. Choć lubimy kurczaki, czasami sięgamy po wołowinę, to jednak bez wieprzowiny nie obędzie się porządny obiad. Pojawia się na naszych stołach w postaci schabowego lub pieczonej karkówki. Tą ostatnią darzymy wielkim zaufaniem, bo w zasadzie nigdy nie wychodzi sucha, tak, jak to się zdarza schabowi. Co zwykle robimy z karkówki? Często pieczemy ją w całości i serwujemy krojoną w plastry, lubimy ją też grillować. Dziś proponujemy wam jednak karkówkę z patelni. Wychodzi miękka i soczysta, a na efekt nie trzeba długo czekać. A więc do dzieła.
Kopytka są doskonałym pomysłem na rodzinny obiad. Przygotujesz je w bardzo prosty sposób, możesz również wykorzystać ugotowane ziemniaki z poprzedniego obiadu, aby jedzenie się nie zmarnowało. Poznaj babciny przepis na idealne kopytka, błyskawicznie znikną z talerzy.Kopytka to proste i tanie danie, do którego możesz wykorzystać ziemniaki z wczorajszego dnia, aby być zero waste. Sekretem idealnych kopytek jest dodanie żółtek do ciasta, dzięki którym będzie bardziej sprężyste i delikatne, a same kopytka doskonałe w smaku.Babcine kopytka smakują rewelacyjnie podane na wiele sposobów- na słodko z masłem, cukrem i cynamonem lub z okrasą z cebuli i boczkiem wędzonym. Jeśli zostało Ci ugotowane mięso drobiowe, poszarp je przy pomocy widelców i podsmaż z cebulką- tak przygotowana potrawka smakuje rewelacyjnie z kopytkami.
Lubicie rzodkiewki? Dziś powiemy wam, jak przyrządzić wyjątkowe rzodkiewki na ciepło z czosnkiem i natką pietruszki. Będą miały wiosenny smak i staną się doskonałym dodatkiem do obiadu. Ich przygotowanie jest bardzo proste, bo wystarczy przekroić warzywa na pół i podsmażyć z aromatycznymi składnikami.Rzodkiewki można w sumie kupić przez cały rok, jednak najsmaczniejsze są te wiosenne. Uwielbiamy je za to, że przyjemnie chrupią i mają ostrawy smak. Zwykle są zjadane na przekąskę, dodawane do twarogu i kładzione na kanapkach. Jednak można je też przygotować na ciepło. Będą idealne na przekąskę lub jako dodatek do obiadu.
Macie już rozpalone grille? Możecie przygotować rarytas, a mianowicie długo pieczony czosnek z grilla. Jest idealny do smarowania pieczywa, ale też stanowi świetny dodatek do sałatek i mięs. Jak go przygotować? W zasadzie wystarczy główkę czosnku zawinąć w folię i upiec. Będziecie zaskoczeni smakiem tego warzywa. Czosnek jest nieodzownym dodatkiem do wielu potraw. Takiego smaku i aromatu, jak to warzywo mało co potrafi nadać. Można go dodawać do potraw z mięs, drobiu, ryb i warzyw. Dziś jednak czosnek wystąpi u nas w roli głównej, a mianowicie nie tyle będzie dodawał smaku, ile sam zamieni się w smarowidło. Wcześniej trzeba go tylko upiec, np. na grillu.
Masło czy margaryna? Które smarowidło jest lepsze? Spór na ten temat trwa od wielu lat, a jak się okazuje, wielu Polaków jest w poważnym błędzie, bo uważa masło za tłuszcz idealny. Pora więc rozwiać wszelkie wątpliwości, poznać wady i zalety każdego tłuszczu, by stosować go bez obaw. Od dawien dawna trwa spór o wyższość masła nad margaryną i na odwrót. Jest on nakręcany przez producentów obu rodzajów tłuszczu, którzy chcą przekonać konsumentów do swojego produktu. Głośniej są reklamowane margaryny, bo i ich wytwórcy to wielkie koncerny. Kto jednak ma w tym sporze słuszność?
Jak grillować rybę na majówkę i nie tylko? Wyjaśniamy krok po kroku, bo niestety wystarczy chwila nieuwagi, a ryba rozpadnie się na kawałki. Należy też wystrzegać się jednego błędu, a mianowicie nie należy piec na ruszcie ryb głęboko mrożonych. Lepiej wybierać świeżo złowione sztuki lub ryby chłodzone. Grillowanie ryb nie jest z pewnością tak powszechne, jak grillowanie mięs, jednak naprawdę warto po nie sięgnąć. Ryby są lżejsze dla naszego żołądka, a dostarczają mnóstwa wartościowych składników. Stanowią też doskonałą odmianę smakową. Jednak grillowanie ryb potrafi przysporzyć wielu problemów. Ich delikatne mięso często się bowiem rozpada, a po upieczeniu może być twarde i suche. Czyli zupełnie inne, niż tego oczekujemy. Dlatego podpowiemy wam, na co zwrócić uwagę, by grillowana ryba wyszła, jak należy.
Wiesz, jak zrobić soczystą wątróbkę z grilla? Podajemy prosty i skuteczny sposób. Wystarczy zalać ją 100 ml czerwonego wina, wstawić do lodówki, a potem upiec. Efekt przerośnie twoje oczekiwania, bo wątróbka będzie miękka, aksamitna i pełna smaku. Takiej jeszcze nie jadłeś.Sezon grillowy za pasem. Na ruszt trafią więc z pewnością takie klasyki jak kiełbasa, kaszanka i karkówka. Jeśli jednak chcecie spróbować czegoś nowego, mamy wspaniałą propozycję. Przygotujcie na grillu wątróbkę. Podpowiemy wam, jak ją przyrządzić, by nie wyszła sucha. Sposób jest bardzo prosty.
Dziś zdradzimy wam niezwykły przepis na naleśniki z jednego składnika. Tak, dobrze przeczytaliście — składają się z samej kaszy gryczanej. No dobrze, do ich przygotowania potrzebna jest też woda, odrobinę soli i olej do smażenia. Chyba prościej się już nie da, prawda?Naleśniki lubią mali i duzi. Pierwsi chętnie zjadają je nawet bez dodatków, choć oczywiście naleśniki z cukrem pudrem, dżemem czy czekoladą też znikną bez śladu. Starsi cenią naleśniki za to, że można je jeść na słodko i wytrawnie, są tanie, szybkie i proste do przygotowania. Jednak raczej mało kto robił już naleśniki z jednego składnika. A jak się okazuje, jest to możliwe. Naleśniki przygotowane z kaszy gryczanej wychodzą lekkie i smaczne. Zobaczcie, jak je przyrządzić.
Sprawdźcie, jak smażyć rybę, żeby nie miała nieprzyjemnego zapachu. Mamy kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym szybko uporasz się nielubianym problemem. Możesz na przykład na patelnię obok smażonej ryby położyć plasterki cytryny, które wchłoną niemiłą woń. Poznajcie też inne sprawdzone triki.Ryby mogą mieć mniej lub bardziej wyrazisty zapach. Zależy to od ich gatunku, wody, z której pochodzą i świeżości. Świeże ryby pachną dość łagodnie, im ryba jest dłużej przechowywana, tym jej zapach robi się wyraźniejszy. Ryby są smaczne i zdrowe. Nie przepadamy jednak za ich przyrządzaniem, bo zwykle towarzyszy temu nieprzyjemny zapach. Zwłaszcza jeśli rybę smażymy, bo wysoka temperatura intensyfikuje aromat. Niemiła woń potrafi wtedy wypełnić cały dom i utrzymywać się w nim przez kilka godzin. Jak temu zapobiec?
Domowe pierogi to rewelacyjny pomysł na rodzinny obiad. Często jednak pierogi wychodzą twarde, mało elastyczne i bardzo mączne, co skutecznie psuje smak nawet najlepszego farszu. Jak zrobić idealne ciasto na pierogi? Dlaczego warto dodać olej do ciasta na pierogi?Sekretem idealnych pierogów jest ciasto, które często jest zbyt mączne lub twarde, co znacznie psuje całe danie. Dodanie odrobiny oleju roślinnego do ciasta znacznie przyspieszy jego przygotowywanie i sprawi, że wszyscy poproszą Cię o przepis.Pierogi zrobione z cienkiego, elastycznego ciasta smakują wyśmienicie z każdym farszem, niezależnie od tego, czy masz ochotę na danie wytrawne, czy na słodko, np. z truskawkami. Pierogi są świetnym pomysłem na wykorzystanie resztek z poprzedniego obiadu- z mięsa z rosołu zrobisz pyszny farsz.
Szukacie niezwykłego dodatku do pieczywa? Polecamy charakterną i aromatyczną pastę kanapkową z pieczonych marchewek. Jej zapach jest wyborny, a uzyskasz go dzięki dodatkowi egzotycznej przyprawy. Gdy już upieczesz marchewki, pastę przygotujesz w 10 minut. Pasty do pieczywa stanowią doskonałe urozmaicenie kanapek. Można je przygotować z wielu składników, np. twarogu, ryb wędzonych i z puszki, z ugotowanych jaj, a nawet z szynki, mięsa czy pieczonych warzyw. Te ostatnie są pełne zdrowia, bo dostarczają dużo błonnika, witamin i soli mineralnych, a przy tym są niskokaloryczne i nie zawierają cholesterolu.
Ciasta bardzo często w składzie mają masło czy olej. Tłuszcz odgrywa bowiem dość istotną rolę w przygotowaniu wypieków. Okazuje się jednak, że można zmniejszyć jego ilość lub zupełnie go zastąpić. Sięgnijcie po jogurt naturalny a deser, który przygotujecie, będzie zdrowszy i lżejszy.Pysznego ciasta mało kto jest w stanie sobie odmówić. Babka piaskowa czy czekoladowy wypiek będą o wiele zdrowsze, gdy tłuszcz zastąpimy jogurtem naturalnym. Ten mniej kaloryczny produkt sprawi, że uzyskamy smaczne desery, lecz dostarczymy sobie znacznie mniej kalorii i tłuszczy nasyconych.
Mało kto zdaje sobie sprawę, że jajka można przechowywać dłużej - wystarczy zastosować jeden prosty trik. Kapitan jachtowy Krzysztof Baranowski opisał go w swoim autobiograficznym wywiadzie-rzece "Spowiedź kapitana". Polega on na posmarowaniu jajek cienką warstwą tłuszczu, która ma zatrzymać powietrze przed przenikaniem do wnętrza jajka. Przechowywanie jajek wydaje się prostym zagadnieniem - można przecież spojrzeć na datę przydatności na opakowaniu, aby dowiedzieć się do kiedy jajka zachowają świeżość. Okazuje się, że można ją jednak jeszcze wydłużyć. Według kapitana jachtowego Krzysztofa Baranowskiego, który opisał swoją historię w autobiograficznym wywiadzie-rzece "Spowiedź kapitana", istnieją sposoby na przedłużenie świeżości jajek.
Wiesz, czego nie wstawiać do mikrofalówki? Koniecznie zapamiętaj, bo konsekwencje mogą być opłakane. Kuchenka mikrofalowa jest pomocnym sprzętem, jednak jest sporo ograniczeń w jej stosowaniu. Z całą pewnością nie powinno się w niej podgrzewać suszonych owoców, które mogą mocno zabrudzić kuchenkę. Sprawdź, jakich jeszcze produktów lepiej do niej nie wstawiać. Kuchenka mikrofalowa jest często używana w wielu domach. Dzięki niej można szybko podgrzać potrawy, czy rozmrozić mięso. Jednak nie wszystkie produkty spożywcze, podobnie, jak nie wszystkie naczynia, można do niej wstawiać. To dlatego, że mogą się roztopić, zapalić, a nawet wybuchnąć.
Poznajcie przepis na prosty pasztet jajeczny. Ten jarski smakołyk na Wielkanoc zachwyci każdego, choć nie ma w nim ani grama mięsa. Nasz pasztet jest pełen smaku i zachęca do spróbowania pięknym kolorem. Będzie idealny na śniadanie, a także na przekąskę. Przyzwyczailiśmy się, że pasztet robi się z mięsa. Z przeróżnych jego rodzajów, z dodatkiem wątróbki, nieraz też z dodatkiem warzyw, ale jednak prym wiedzie w nim mięso. My jednak postanowiliśmy odejść od tej klasyki i na Wielkanoc zaproponować wam przysmak zrobiony z jajek. Jest delikatny, wilgotny i po prostu pyszny.
Szukacie ciekawego pomysłu na obiad? Możecie zrobić proste placki z kalafiora. Są delikatne i przepyszne i stanowią silną konkurencję dla tradycyjnych placków ziemniaczanych. Mają też tę zaletę, że są od nich mniej kaloryczne. Jak je przygotować? Warzywo wystarczy zetrzeć na tarce i wymieszać z kilkoma składnikami, a potem usmażyć.Nuda w kuchni nie dla nas. Dlatego zamiast ciężkich kotletów proponujemy na dzisiejszy obiad warzywne placki. Jednak nie z kalorycznych ziemniaków, ale z lekkiego kalafiora. Takie placuszki zaskoczą was niepowtarzalnym smakiem, a przy tym nie będą zbyt tuczące. Koniecznie spróbujcie ich np. ze śmietaną i szczypiorkiem.
Lubicie popcorn? A wiecie, jak zrobić domowy popcorn z kaszy gryczanej? Mamy na niego prosty sposób — wystarczy wsypać garść kaszy do garnka z olejem i całość smażyć, aż zrobi się puszysta. Tak przygotowany popcorn jest zdrowy i niepowtarzalny w smaku. Popcorn to prażone ziarna kukurydzy, które po podgrzaniu do wysokiej temperatury pękają i robią się puszyste. Przekąskę w rodzaju popcornu można przygotować także z innych zbóż. My proponujemy sięgnąć po kaszę gryczaną, która jest wyjątkowo zdrowa. Gryczany popcorn można jeść na przekąskę, podobnie jak kukurydziany. Jednak można go też wykorzystać do innych potraw. Będzie świetnym dodatkiem do musli, sałatek, sprawdzi się też jako posypka do pieczonych warzyw i mięs. Oto jak go przygotować.
Oto puszysta babka wielkanocna Ani Lewandowskiej. Jest prosta i zdrowa i zawiera jeden nieoczywisty składnik, czyli cukinię. Przygotuj tę babkę na święta, a nie pożałujesz. Ten słodki rarytas jest nie tylko pyszny, ale też cenny pod względem wartości odżywczej. Ciasta należą do słodkości i w sumie mało kto oczekuje od nich wartości zdrowotnych. Jednak czemu nie? Czy nie lepiej zjeść coś smacznego, a przy tym wartościowego? Taką właśnie babkę proponuje Anna Lewandowska, która jak mało kto potrafi dbać o linię. Warto więc ją naśladować.
Magda Gessler podzieliła się ze swoimi fanami prostym przepisem, który pewnością nie sprawi dużych trudności nawet największym przeciwnikom gotowania. Korzystając z jej przepisu, z łatwością stworzysz pyszny sos holenderski. Jeśli nie za pierwszym razem, to z pewnością za drugim! A pamiętaj, im więcej czasu w kuchni tym prawdziwy smakosz ma więcej zabawy!
Wiecie, jak usmażyć pierogi, żeby były złociste? Wyjaśnimy krok po kroku. Powiemy wam, jak uniknąć kulinarnej klapy, bo tak naprawdę wystarczy chwila nieuwagi i pierogi popękają podczas smażenia. Tak właśnie może się zdarzyć, gdy położycie je na zbyt zimnej patelni. Poznajcie też inne, przydatne wskazówki. Pierogi gotowane są bardzo smaczne, ale pierogi smażone to prawdziwe niebo w gębie. Nie dość, że mają pyszny farsz, to jeszcze ich ciasto przyjemnie chrupie. Smażenie pierogów jest doskonałym pomysłem nie tylko na uatrakcyjnienie ich smaku, ale też na ich odgrzanie. Jednak idealne usmażenie pierogów nie jest wcale łatwe. Ciasto jest bowiem delikatne i łatwo przywiera do patelni. Często też przypala się, choć farsz w środku pozostaje nadal zimny. Jak uniknąć tych błędów?
Szukacie taniego pomysłu na pyszny obiad? Poznajcie przepis na wytrawne racuchy z dodatkiem kiełbasy. Zamiast słodkich dodatków wystarczy dorzucić do ciasta plasterki kiełbasy, a powstanie pożywne danie. Przygotujecie je w pół godziny i nasycicie nim całą rodzinę.Na słowo racuchy każdy myśli o słodkim podwieczorku. Jednak jak się okazuje, racuchy mogą mieć też wytrawną postać. Wystarczy zrezygnować ze słodkich dodatków, a w ich miejsce dodać pożywny, sycący i pełen smaku produkt. Takim z pewnością jest kiełbasa. Do tak przygotowanych racuchów podajcie np. ketchup i surówkę coleslaw. Będzie przepysznie.
Prezentujemy wam przepis Tomasza Strzelczyka na niezapomnianą babkę ziemniaczaną z dodatkiem boczku. Jest to nowa wersja klasyki — prosta w przygotowaniu, a bardzo smaczna. Doskonała zaraz po przygotowaniu, a także po podgrzaniu. Koniecznie spróbujcie tej babki. Babka ziemniaczana jest przysmakiem znanym w różnych regionach Polski. Nosi różne nazwy, np. kartoflak, kugiel czy rejbak. Jednak kryje się pod nimi ta sama potrawa, przygotowana ze startych ziemniaków. Zwykle ma dodatek cebuli i przypraw. Może też zawierać wędzony boczek, tak jak to proponuje Tomasz Strzelczyk. W naszym materiale prezentujemy zdjęcia pochodzące z kanału Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA na YouTube. Zobaczcie, jak apetycznie wygląda ta prosta potrawa.
Wśród wielu ludzi utarła się opinia, jakoby przygotowanie majonezu było zajęciem skomplikowanym, lecz wcale tak nie jest. Dzisiaj pokażemy wam jak zrobić ten pyszny sos w domowych warunkach. Najważniejszą zasadą jest dokładne umycie jajek przed ich rozbiciem, gdyż w przepisie wykorzystuje się surowe żółtka. Majonez jest jednym z podstawowych sosów w wielu kuchniach świata, dlatego warto znać podstawowy przepis. Nigdy bowiem nie wiadomo, kiedy przyda się jego duża ilość. Żaden majonez kupiony w sklepie nie smakuje tak dobrze, jak zrobiony własnoręcznie. Podstawową zasadą podczas jego sporządzania jest dokładne umycie jajek. Na ich skorupce mogą znajdować się groźne patogeny, które bez tego środka ostrożności łatwo przejdą do gotowego produktu.